Č. Iškauskas. Ukraina vėl slysta į meškos glebį? (13)

Alkas.lt ekrano nuotr.

Alkas.lt ekrano nuotr.

Vadinamasis „Ukrageitas“ įgauna apsukas. Donaldui Trampui šis skandalas, susijęs su artėjančia nuožmia rinkimine kova, kaip nuo žąsies vanduo, o štai Ukraina nuo jo gali smarkiai nukentėti.

Įsivėlęs į vidines peštynes JAV, Volodimyras Zelenskis ne nepajuto, kad Ukrainos fronte jis praranda pozicijas. Galbūt iš didelio noro įtikti Vakarams, ypač D. Trampui, skubėdamas vykdyti savo rinkiminius pažadus – atkurti taiką Donbase, jis net nepastebėjo, kad ima pataikauti Vladimirui Putinui. Teisingai kritikuodamas Paryžių ir Berlyną ir priešpastatydamas juos Vašingtonui, buvęs komiško serialo herojus praranda populiarumą kaip prezidentas. Jis dar labiau pastūmėjo Merkel ir Makroną į Putino draugiją, o šis trina rankomis: jo Kijevui numestas „Stainmeierio formulės“ kabliukas nepatyrusio 41-rių metų V. Zelenskio buvo tučtuojau prarytas…

Jis žino, ko laukia ukrainiečiai: taikos Donbase, kad nežūtų ten jų sūnūs ir vyrai, kad pagaliau liautųsi sproginėti minos, poškėti šūviai, kad būtų galima nekliudomai susisiekti su ten gyvenančiais artimaisiais. Krymas palauks, nes pusiasalio susigrąžinimas – nereali arba ne šio laikmečio idėja. Ir V. Zelenskis verčiasi per galvą, atsisakydamas savo rinkiminių pažadų – besąlygiškai išvesti Rusijos karines pajėgas iš separatistų kontroliuojamo regiono ir jame atkurti Ukrainos jurisdikciją. Dabar juos pakeičia „kompromisine“ „Štainmejerio formule“, kuri, pasirodo, tenkina ir konjunktūrinę Europą, ir Maskvą, ir diplomatijos subtilybių nepramokusį buvusį komiką.

Kijevas mano, kad pirmas laimėjimas pasiektas – rugsėjį su Rusija apsikeista kaliniais. Kita pergalė turėtų būti keturių lyderių – Putino, Makrono, Zelenskio ir Merkel – susitikimas vadinamuoju „Normandijos ketverto“ formatu. Jo data dar nenumatyta, bet jis turėtų patvirtinti taikos proceso Ukrainoje pažangą ir iš esmės revizuoti Minsko susitarimus, kurie nėra vykdomi. Kol kas vykęs gynybos ir užsienio reikalų ministrų pokalbis formatu „2+2“, kaip pastebi Paržiaus „Le Monde“, praėjo šaltai…

„Bet dabar kamuolys yra Putino rankose, – komentuoja prancūzų laikraštis. – Jis mano, kad yra gera proga užbaigti krizę Donbase. Bet kokiomis sąlygomis? Amerikos demokratijos suterštas įvaizdis ir Trampo diplomatijos traukimasis iš Ukrainos tik stiprina tą Putino ranką…“

Buvusio Vokietijos užsienio reikalų ministro Franko-Valterio-Šteimejrio (Frank-Walter Steinmeier) pateiktas Ukrainos krizės sureguliavimo planas numato Donbasui suteikti ypatingą Ukrainos teritorijos statusą, kurį jis gautų po ESBO pripažintų rinkimų. Bet kodėl jis dar vadinamas „Putino planu“?

Apžvalgininkai daro septynias Kremliui palankias išvadas:

1. Neabejojama, kad ESBO pripažins rinkimų į vietinius valdžios organus teisėtumą, galų gale abi separatines respublikas toliau kontroliuos prorusiška administracija, o tvarką palaikys vietos policija.

2. Ukrainos-Rusijos sieną Donbaso ir Luhansko respublikose saugos „savanorių korpusai“, suformuoti DLR ir LLR, o ne Ukrainos pasienio tarnyba.

3. „Normandijos formato“ susitikime V. Zelenskis pakartos pritarimą „Stainmeierio formulei“, po to jis jau negalės trauktis atgal, nes Kremlius iškart sakys Vakarams: štai perspėjome, kad su Ukraina negalima turėti reikalų…

4. Ukrainiečiai negali masiškai priešintis naujiems susitarimams, nes jie yra pavargę nuo karo. Vidaus reikalų ministrui A. Avakovui nebus problemų atskirus protestus, kurie Ukrainoje jau prasidėjo, neutralizuoti.

5. V. Zelenskis bandys visuomenei šį žingsnį pateikti kaip „taiką vietoj reformų ir pagreitintos kovos su korupcija“, o šis delsimas padės ateiti Rusijos verslui.

6. Po šios pergalės Rusija gali tikėtis sankcijų sušvelninimo ir galimybės daryti įtaką Ukrainos politinei sistemai, dabar jau – per įmontuotą „Donbaso saugiklį“.

Taigi, Ukraina pateko į pavojingą pasaulinio masto akivarą. Skandalas JAV ją aptaškė purvu, nepatyręs V. Zelenskis, atrodo, gavo gerą diplomatijos pamoką, tačiau daug svarbiau, kad jis nebūtų „išdurtas“ kitame – visos Ukrainos likimą galinčiame nulemti – fronte.

Kai Vakarų šalys mieliau spaudžia ranką V. Putinui, o nusisuka nuo Ukrainos krizės, reiktų prisiminti taurią trijų Rytų ir Vidurio Europos lyderių misiją, kai Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vadovai – Adamkus, Kwasniewskis ir Juščenka – derindavo savo pagalbos šiai šaliai veiksmus ir taip ją atvedė į Maidaną.

Nejaugi šiandien kaimynai liks tik stebėtojais, kaip Ukraina vėl slysta į Rusijos glėbį?

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Jurgis:

  slavų valstybės turi vienytis, baltų – irgi!

 2. sigitas:

  Kad tik nesusidetu su Lietuvos politikais,tai gal atsigautu ukraina,nes musiskiai sunaikins ukraina kaip ir Lietuva

 3. Kremlj-TV posūkis:

  Apsilankę čia
  – svoboda.org/a/30174166.html (galima į kompiuterį įrašą atsivaryti).
  ir kantriai iki galo išklausę „Лицом к событию. Путин заткнет рот своим пропагандистам?!”, iš fragmentų surinksite visą dėlionę.
  Anksčiau kartais primindavau čia „Delo Babčenko” – apie nužudyti užsakytą žurnalistą, atskleidusį, kaip Vagnerio „institutas” diskredituoja visą dešinįjį UA sparną. Pradžioje jo kileriai patys žudė (kaltę sumesdami dešiniesiems „banderoms”), o vėliau griebėsi samdinių pagalbos: pačioje Ukrainoje samdė kilerius, kurie, prieš nužudydami, „įsijungdavo” į dešiniųjų judėjimą, o kitos srities „specai” įsiskverbdavo į teisėtvarkos institucijas. Žudikų „nuotoliniam darbui” Kremlius turi ir kitose Vakarų šalyje. (Jei juos galiausiai pagauna, juk kalti lieka tos šalies nusikaltėliai, Kremlius „ni pri čiom” :). O samdiniai nė nežino tikrųjų savo darbdavių, nes internetu „darbą” susirado!)
  Iš šio pokalbio susidaro daug platesnė dėlionė, rodanti, jog Kremlius VISOMS buvusioms „respublikoms” naudoja TĄ PATĮ „naratyvą”, tad lieka tik nesupainioti, kur kokius Laisvės karių bei jų „aukų” vardus ir vietovardžius įstatyti!!! Nebent tik pirma išbando mažose šalyse (LT, LV, EE), paieško spragų ir jas užtaiso, patobulina, ir tada paleidžia prieš dideles kaimynes.
  Prieš UA naudojamas tas pat, kaip ir prieš mus, žeminimo būdas:
  – jūs ne tauta, jūs ne valstybė; jūs neturėjote savo didvyrių, savo atskiros istorijos (ji pavogta ir iškraipyta); jūsų kinkos per silpnos, kad taptumėte savarankia valstybe, neturite išeities be mūsų; jūsų dešinieji karo metu buvo kriminaliniai nusikaltėliai, fašistai, ž-šaudžiai, ir toliau tokie patys liko;
  – atsirado ir nauja – Putinas asmeniškai „amnestuoja” ukrainiečius (tauta nekalta, tai tik jų vadai vis tokie pat nusikaltėliai). Tada graudina: mes per amžius buvome viena tauta ir valstybė, todėl turime vėl susijungti.
  Vidaus rinką Kremliaus TV gąsdina, jog
  – savanaudis Zelenskis, kad savo pasiektų, griebėsi valstybinio perversmo ?JAV… (kiek suprantu, kad ginklų išreikalautų Rusijai pultų, Trampą pakišo – pokalbį su juo), o todėl
  – agresyviosios UA Rusijai(!!!) keliama grėsmė kelia susirūpinimą Putinui. Karą Donbase ne Kremlius sukėlė, o UA politikai. (Kaip visada – ne žudantis įsibrovėlis, o namų šeimininkas kaltas, nes ginasi. – Nesigintų, neprovokuotų įsibrovėlio, tai ir karas nekiltų.)
  Iš pokalbis ir gatvės apklausa kelia įspūdį, kad keli TV kanalai darbuojasi tam, kad vien UA paminėjimas rusams keltų isteriją ir nepasitikėjimą rytdiena. Nuo vidurdienio per tuos kanalus kas dieną po 4 pokalbių laidos per dieną (ток шоу), šmeižiančios ir kaltinančios UA. Žmonės skundžiasi, jog nėra ką žiūrėti, jog jiems jau įkyrėjo UA tema, o pačios RU vidaus reikalai apleisti.
  Bent jau man naujovė tai, kad tie „pokalbiai” vyksta ne kaip anksčiau, kai yra vedėjas bei pora specialiai parinktų kviestinių pašnekovų, neleidžiančių nuklysti nuo skelbtos pokalbio temos.
  Dabar jie rengiami kaip spektakliai pagal iš anksto parašytą SCENARIJŲ, todėl keli gerklingi profesionalūs „žirinovskiai” (laidų vedėjai, a la solovjovai/kiseliovai +„politologai”) „neteisingai” nuomonei neleis paimti viršų, juolab neleis pasisakyti atsitiktiniams iš salės. Tam turi profesionalių „pasisakančių” .
  Ar nebūtų gerai, kad kas patartų Zelenskiui, jog Donbaso referendumui reikia ne tik, kad Vagnerio galvažudžiai iš ten pasitrauktų, bet ir kiti 5-koloninkai nebūtų prileisti balsuoti. Priešingu atveju, dar prieš išvedant Vagnerį ten atsiras tiek „pabėgėlių” iš RU ir prisijungs prie jau ten esančių, kad Vagnerio išvedimas nieko nelems. Bus, kaip ir Kryme – atvykėliai (ankstesni, ar po UA atsiskyrimo bei pastarosios okupacijos priplūdę) nė nežinia, kiek kartų viršija vietos gyventojų skaičių.
  Ir pačiai naiviajai (ar tokia apsimetančiai) ES reikia įkalti galvą: neturi teisės kolonistai spręsti okupuotos tautos žemės likimo! Jei jie balsuos – tai tik bus Tautos referendumo imitacija, kur lems Kremliaus valia.

  • stasys:

   Viskam yra priežastis . Šiandieninė Ukraina toli gražu ne ta kuria matėme 2014 m ..Pabandyti derybomis įveikti problemą didesnis šansas , nei kariniu konfliktu . Nesvarbu ka ten planuoja putino klapčiukai .. šiandieninė Ukraina turi suformavusį tautinę savimone , o tai leidžia Ukrainai pabandyti pulti ir rizikuoti . Atmeskite visas prielaidas kurios sako kad pokyčiai konflikte prasidėjo su Zelenskio išrinkimu .. Porošenka irgi butu galėjęs tęsti Minsko susitarimus ..bet tuo momentu Ukraina buvo per silpna atlaikyti Rusijos ekonominį spaudimą .

   • Žemyna:

    Priežastis – nebaudžiamumas, virstantis kolaboravimu su pasaulio valdovais save įsivaizduojančių bepročių gauja, nebaudžiamai šokdinančia Europą. ‎
    Šokdinama, nes sadistui šokdinti visus smagu, juolab, kai tai saugu, kai už tai jiems asmeniškai nieko negresia. Jie tikri, jog niekas nenorės įsitraukti į karą, niekas neorganizuos „netikėtų mirčių”, kaip kad Kremlius nepaklusniems Varšuvos pakto, Afrikos šalių vadovams surengdavo. Net ir ta karta, kuri nei karo, nei pokario neuostė, net neįsivaizduoja, kas tai yra, net ir ta SAU karo nelinki.
    Tai ko nuo visko pertekliaus nuobodžiaujantiems šauniems vyrukams nepasilinksminus, nenuleidus kraujo upių… Va, tada tai bus „Europos pagrobimas” – krauju nutapytas!

 4. bek Iskauckai:

  gelbėt ukropų. Be tavęs jiems galas, meška užpuls. Tik laiko klausimas kada nuogi pliki, vakarų išsunkti, grįš į Rusijos glėbį. Nes niekata tokios valstybės nebuvo. Tai dirbtinai Lenino sukurtas darinys.

  • Žemyna:

   O, gal galėtumėte pasidalinti, kur tų žinių gavote? Tai kažkas naujo. Labai įdomu! Kas šią paslaptį atskleidė, kur galima apie tai daugiau paskaityti? Ar gal kas nors paskaitas tokias rengia? Gal galima jas lankyti, išklausyti, smulkiau paklausinėti?
   Mums ligi šiol kalė į galvą, jog ukrainiečiai atskira slavų tauta – kaip ir lenkai, baltarusiai, slovakai, čekai, ir dar daug kitų slavų tautų. Jų ir kalbos tokios skirtingos, kad vien tik rusiškai mokėdamas, su ukrainiečiu nesusišnekėsi. Geriau jau gudiškai bei lenkiškai mokėti, jei nori, kad tu juos, o jie tave suprastų.

 5. Skalvis:

  Nesuprantu Trumpučio : kodėl jam gyvai, eteryje nepaskambinus Klounui ir nepareikalavus ištirti visus Paršenkos korupcinius ryšius ir sandorius. Jei nori pagarbių santykių su JAV. Ukraina prie Paršenkos aplenkė Afriką pagal korupcijos indeksus. Iš pardavė viską, įskaitant žmones. Tegu išsiskalbia. Ypač su Lenkija ir Lietuva. Ar ne iš tos baimės gąsdinimai meška ?

 6. Skalvis:

  Žinoma, reikalauti nubausti Ukrainą ubagynu pavertusius nusikaltėlius būtina, bet ne mažiau svarbu, kad Trumputis pareikalautų surasti tuos snaiperius, kurie nužudė kone 100 žmonių, o tyrimą paršenka įslaptino. Ta tema iki šiol griežtai baudžiamas tabu – jokio tyrimo, jokio aiškinimosi.

 7. T0mas J.:

  Zelenskis “dar labiau pastūmėjo Merkel ir Makroną į Putino draugiją” – rašo Iškauskas.
  Kaip gali senas politikos apžvalgininkas tarptautininkas taip pasakyti?! Jei politikos naujokai galėtų taip lengvai stumdyti galingų valstybių vadovus kur panorėję…
  Jei Zelenskis padės parašą, sutiks, kad Ukrainos-Rusijos sieną saugotų ne Ukrainos kariai – Zelenskis bus Ukrainos išdavikas.

 8. Getas:

  Regis vyksta varžytuvės tarp Vakarų valstybių dėl įtakos Rusijoje, kaip vyko ir anksčiau istorijoje: Prancūzija su Vokietija nori turėti tą įtaką, tačiau ir JAV nesnaudžia, nors dabar dėl rinkimų JAV, Trampui šiek tiek surištos rankos. Gaila, kad D>Britanija užsiėmusi savo “Brexitu”, o tai ji būtų nebloga JAV pagalbininkė.
  Jei Zelenskis sutiks pasirašyti tą ketvertuko sutartį dėl rinkimų ir jei dar nesaugos sienos ukrainiečiai, tai Ukrajinoje vyks neramumai, kurie jau prasidėjo ir gali baigtis Zelenskiui apkalta.

 9. stasys:

  Piktas žmogus jokiu būdu nenori spręsti problemos , tam ir yra treti asmenys kurie padėtu pamatyti trečia galima išeitį . Karai laimimi ne tik ginklais, kariu bei karo technikos kiekiu , išeitis galima ir susidūrus su problema akis į akį. Zelenskiui teks ta padaryti , jei Jis dar tikisi .. pamatyti taikią Ukraina, Europietiška . Priešingu atveju ji liks tokia kaip putino Rusija .. kuri nuolat kariaują su visais tam kad tobulinti savo karine galia ,..o savo žmones lenkti prie žemės nugara. .Kaip man tai ten viskas derybose yra gerai . Ukraina jau kita ir jai negresia skilimas ar ekonominis krachas , pamatuotas rizikas žmonės žino ir supranta .. o tai svarbiausia .. Zelenskis turės į ką atsiremti .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: