Dainai Opolskaitei įteiktas garbingas Europos Sąjungos literatūros apdovanojimas (0)

Rašytoja Daina Opolskaitė | Leidyklos „Tyto alba“ nuotr.

Rašytoja Daina Opolskaitė | Asmeninio albumo nuotr.

Spalio 2 d. Briuselyje, iškilmių metu, rašytojai Dainai Opolskaitei įteikta Europos Sąjungos literatūros premija. Šio išskirtinio įvertinimo autorė sulaukė už novelių knygą „Dienų piramidės“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“.

ES literatūros premijos tikslas – atkreipti dėmesį į literatūros talentus visoje Europoje, šiuolaikinę Europos literatūrą bei kalbinį paveldą. Premijos laimėtojai apdovanojami ne tik piniginiu prizu, bet įvertinami ir tarptautiniu dėmesiu – knygos verčiamos į kitas kalbas, pristatomos tarptautiniuose renginiuose. D. Opolskaitės „Dienų piramidėmis“ jau susidomėjo ir išleisti ketina Vengrijos, Kroatijos, Serbijos, Makedonijos ir Bulgarijos leidėjai.

„Dienų piramidės“ – ilgai brandinta D. Opolskaitės knyga. Pastaraisiais metais rašiusi paaugliams, knygą suaugusiems autorė išleido po 18 metų pertraukos. Šią novelių knygą įvertinusi komisija pastebi, kad tai klasikinis smulkusis žanras, kur autorė meistriškai rutulioja veiksmą ir pasveria kiekvieną žodį.

Opolskaitės novelėse kasdienybė, niūrios egzistencinės nuotaikos persipina su maginiu realizmu. Vaikų ir tėvų, šeimos, vyro ir žmonos santykiai subtiliai niuansuoti, pasakojimas paremtas netikėtai į dienos šviesą išnyrančiais psichologiniais veiksniais, žmogaus būsenos virsmus lydi ryškios, įsimenančios aplinkos, gamtos, buities detalės, spalvos ir kvapai.

„Tikiuosi, kad ši knyga suteiks novelėms populiarumo. Novelė – kondensatas, suduodantis smūgį. Ne kiekvienas yra tam pasirengęs. Pati esu patyrusi, kokį smūgį gali suduoti novelė. Ta būsena pagauna ir supranti, kad teksto jėga glūdi labai nedidelėje teksto apimtyje“ – pasakoja novelių rinkinio „Dienų piramidės“ autorė D. Opolskaitė. Ši knyga dalyvauja ir Metų knygos rinkimuose.

Trečiadienio vakarą, Briuselyje, iškilmių metu, rašytojai Dainai Opolskaitei įteikta Europos Sąjungos literatūros premija | Rengėjų nuotr.

Trečiadienio vakarą, Briuselyje, iškilmių metu, rašytojai Dainai Opolskaitei įteikta Europos Sąjungos literatūros premija | Rengėjų nuotr.

ES literatūros premija teikiama nuo 2009 m. Laureatų sąraše greta D. Opolskaitės jau yra trys Lietuvos rašytojos: Laura Sintija Černiauskaitė (2009 m.), Giedra Radvilavičiūtė (2012 m.) ir Undinė Radzevičiūtė (2015 m.).

Šiemet drauge su D. Opolskaite ES premiją atsiėmė dar trylika rašytojų: Laura Fredentalerė (Laura Fredenthaler) iš Austrijos, Pija Leino (Piia Leino) iš Suomijos, Sofija Daulė (Sophie Daull) iš Prancūzijos, Reka Man-Varegvija (Réka Mán-Várhegyi) iš Vengrijos, Beka Adamašvili (Beqa Adamashvili) iš Sakartvelo, Nikas Krysas (Nikos Chryssos) iš Graikijos, Žana Karsona (Jan Carson) iš Airijos, Džiovanis Dozinis (Giovanni Dozzini) iš Italijos, Marta Dzido iš Lenkijos, Tatiana Tibuleka (Tatiana Țîbuleac) iš Rumunijos, Ivana Dobrakovova iš Slovakijos, Halija Kerosina Šijan (Halya Kerosina Shyyan) iš Ukrainos ir Melisa Harison (Melissa Harrisson) iš Jungtinės Karalystės.

Kategorijos: Kultūra, Literatūra, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: