M. Kundrotas. Gamtosauga ir patriotinė dešinė (8)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Prieš dvi dešimtis metų viena didžiausių lietuvių patriotinio judėjimo problemų buvo tai, jog dauguma patriotų sėdėjo savo kaime, stokodami paprasčiausių žinių apie tai, kuo gyvena ir ką veikia jų idėjiniai broliai kitose šalyse. Dabar slenkama į priešingą kraštutinumą, kai aklai perimami kitų šalių judėjimų akcentai ir modeliai, be apmąstymo, kas labiau tinka Lietuvai.

Klasikinis to pavyzdys – dalies lietuvių patriotų pozicija gamtosaugos, gyvūnų gerovės ir klimato kaitos klausimais. Čia provincialumas dera kartu su aklu kopijavimu. Lietuvių dešiniesiems patriotams vis dar keistos politikų nuotraukos su mylimais gyvūnais, nors tai seniai naudojama tiek prancūzų, tiek danų tautininkų plakatuose – būtent: oficialiuose plakatuose. Kita vertus kopijuojama JAV dešiniųjų pozicija, kad žmogaus įtaka klimato kaitai – nulinė.

Taip mąstantys ir besielgiantys lietuvių dešinieji užmiršta tiek istoriją, tiek geopolitiką. Istoriškai Sąjūdžiui didžiulę įtaką turėjo gamtosaugos judėjimas ir autentiški lietuviški žalieji. Pirmiau buvo kova su Ignalinos atominės elektrinės trečiuoju bloku – po Černobylio katastrofos, vėliau – karas už Nepriklausomybę. Kalbant apie geopolitiką, žinoma, JAV – mūsų svarbiausi tarptautiniai partneriai. Bet jų dešinė aiškiai finansuojami klasikinės, taigi – taršiosios pramonės. Kuo čia dėta Lietuva?

O Lietuva štai, kuo dėta. Šiuo metu pagrindinė mūsų priešininkė – Rusija – gyvena iš esmės iš naftos dolerių. Taršiosios pramonės apribojimai, o perspektyviai – ir visiškas panaikinimas kirstų per Rusijos ekonomiką ir sugrąžintų ją į trečiąjį pasaulį, kur ji be naftos ir yra. Taip pat būtų pakirstos ir kitos autoritarinės ar totalitarinės šalys – kaip Iranas ir Saudo Arabija, kurios režimas pjausto žmonėms galvas už kitokią religiją ar valdančiojo režimo kritiką.

JAV ekonomika ir atsigręžusi į žaliąją energetiką liktų stipriausia pasaulyje, o priešai nusilptų. Nieko nuostabaus, kad Rusiją remiantys kanalai, kaip Rolando Paulausko „Mūsų gretos“, platina teorijas, kad kova su žmogaus sąlygojama klimato kaita – dar vienas sąmokslas. Greta istorijos klastojimo ir JAV sąmokslo prieš pasaulį. Graži kompanija?

Dalis lietuvių patriotinės dešinės dirbtinai tapatina kovą su klimato kaita su tokiais leftistiniais akcentais kaip homoseksualizmo plėtra ir atsivėrimas migracijai. Ką gi, jei gamtosauga – leftistų agenda, tai jos priskyrimas sąmokslo teorijoms – koloradų agenda. Patinka toks apibendrinimas? Jei kalbėsime rimčiau, tai žmogaus įtaka klimato kaitai yra pasaulinis konsensusas, kaip ir tai, jog Žemė – apvali. Alternatyvioji chronologija, kova su skiepais ir klimato kaitos neigimas priklauso tai pačiai kategorijai, kaip ir plokščios Žemės teorija.

O gal visos pasaulio šalys, pasirašiusios Kioto protokolą ir iš jo išplaukusius dokumentus, priklauso leftistų stovyklai? Jūs rimtai? Pagaliau, jei leftistai pasakys, jog dukart du – keturi, tikri dešinieji turės teigti, jog tai – penki?

Akivaizdu tai, kad alternatyviosios, ekologiškos energetikos pramonės plėtra privers kai kurias korporacijas pasislinkti arba persikvalifikuoti. Bet Amerikai žala bus minimali, o pirmiausiai tai kirs diktatoriškiems ir ypač – mums priešiškiems režimams. Taigi, jau vien dėl geopolitikos lietuviai suinteresuoti, jog taršioji pramonė būtų apribota, o perspektyvoje – išstumta pažangesnių technologijų.

Žvelgiant plačiau jau vien demografinis sprogimas – nuo trijų milijardų iki aštuonių – skatina planetos alinimą ir masinę migraciją. Pridurkime prie to dykumų plėtrą ir pakrančių apsėmimą ir šie procesai dar sustiprėja. Ar Lietuvos patriotinė dešinė pasirengusi priimti milijonus azijiečių ir afrikiečių, bėgančių jau nuo realių problemų – bado ir potvynių?

Dėsninga, kad klimato kaitos konvertavimas į sąmokslo teoriją būdingas tiems žmonėms, kurie iš principo linkę į sąmokslų teorijas. Kas priima vieną sąmokslo teoriją, lengvai priims ir kitas. Bet tai tiktai kompromituoja visą atstovaujamą ideologinę kryptį, o šiuo konkrečiu atveju padeda mūsų priešams. Apmąstykime tai ir veikime protingai. Juo labiau kad darna su gamta glūdi lietuviškos tautinės pasaulėžiūros šaknyse. Darnos, brangieji.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: