Vyčio šalininkams protestuojant Lukiškių aikštėje pristatytas „bunkeris“ (nuotraukos, video) (29)

P1740225-2400

Vyčio šalininkams protestuojant Lukiškių aikštėje pristatytas „bunkeris“ | Alkas.lt, T. Baranausko nuotr.

Rugsėjo 24 d. Vilniuje, Lukiškių aikštėje, buvo pastatyti du dideli raukšlėto betono blokai, kuriuos skulptorius Andrius Labašauskas pristatė kaip savo siūlomo kovotojų už Lietuvos laisvę memorialo „Laisvės kalva“ dalį. Kaip teigiama šie betono blokas yra tik maža dalis visos būsimos „Laisvės kalvos“ skulptūros liaudyje vadinamos „bunkeriu“. Teigiama, kad blokai Lukiškių aikštėje stovės dvi savaites, kad žmonės galėtų įvertinti bendrą projekto vaizdą. Aikštėje pastatytų betoninių blokų kraštines pratęsia ištemptos virvės, kurios perteikia būsimos „Laisvės kalva“ vadinamos betono konstrukcijos dydį.

Ir nors teismas dar nebaigė aiškintis daug abejonių sukėlusio Lukiškių aikštės memorialo konkurso aplinkybių, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, atvykęs į šios „Laisvės kalvos“ skulptūros dalies pristatymą išreiškė savo palaikymą šiam kūriniui ir aiškino, kad tik laiko klausimas kada jis čia stovės…

Ieškinį teismui iškėlę antrą vietą minėtame konkurse užėmę Vyčio memorialo autoriai. Jie remiasi Seimo priimta rezoliucija, kurioje aiškiai pasakyta, kad kovotojų už Lietuvos laisvę memorialas turėtų būti su Vyčio skulptūra, taip pat paveldosaugininkų išvada, jog skulptūra „Laisvės kalva“ keistų vertingąją Lukiškių aikštės savybę – reljefą.

Kaip žinia, skulptoriaus A. Labašauskas su savo projektiniu pasiūlymus „Laisvės kalva“ laimėjo  visuomenėje labai prieštaringai vertinamą Vyriausybės sumanytą ir Kultūros ministerijos bei Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skelbtą memorialo Lukiškių aikštėje konkursą. Ir nors visuomenė savo balsais tame konkurse palaikė Vyčio projektą, tačiau ŠMC ekspertų balsas buvo lemiamas…

Lietuvos Vyriausybė ir Kultūros ministerija  Lietuvos laisvės memorialo įrengimui yra numačiusi skirti pusę milijono eurų.

Vykstant A. Labašausko skulptūros dalies pristatymui, Lukiškių aikštėje piketavo Vyčio memorialo šalininkai.

Alkas.lt pakalbintas Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos (LLKS) pirmininko pavaduotojas Laimas Dieninis sakė, kad siekdami nekurstyti bereikalingos įtampos Včio memorialo šalininkai Vilniaus valdžiai siūlė kompromisą – A.Labašausko skulptūrą statyti kitoje aikštės vietoje, tuo metu centrinėje jos dalyje įrengti Vyčio memorialą. Pasak L. Dieninio, Vyčio šalininkai statys palapinę ir budės Lukiškių aikštėje kol bus pristatomas „bunkerio“ gabalas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

29 komentarai

 1. !!!:

  Raudų siena šiaurės Jaruzalėi…

  • Žemyna:

   Ši siena pasaulyje jau tapo standartine, kaip Sibiro 100-siūlė. Kaip mėgsta rašyti komentaruose, Copy+paste. Dėl akių šiek pakeisk sienos dekorą. Tokio lygio ekspertams (za pšeprošeniem) sueis – prakiši už modernų. Šioje sienoje siūles pakeičia miško imitacija.
   Savukyno laidoje dalyvavusi nežinau kas, kalbėdama išsidavė, jog jie apskritai nei domėjosi, nei skaitė, nei žinojo užduotį, paskirtį, supratimą apie ŠIOS TEMOS, TOKIO pobūdžio, nei įstatymų, kokie priimti šia tema neskaitė. Tiesiog atsirado chaltūrėlė – čiupk, nežiopsok.

 2. stasys:

  cit. ” Ir nors visuomenė savo balsais tame konkurse palaikė Vyčio projektą, tačiau ŠMC ekspertų balsas buvo lemiamas…” Gal aš ka painioju bet viešos apklausos metu Vyčio projektas buvo antras . O ir pasiūlytas Labašausko projektas kaip pritaikyti Lukiškiu a. visuomenės poreikiams buvo labiau palaikomas apklausoje .Ar pačiam neatrodo kad čia žaidžiama ambicijomis ? siūlyti sutalpinti du monumentus vienoje aikštėje tai kažkas naujo ..Lietuvoje .Ta kaktomuša darosi netgi nejuokinga ..

 3. Gaudimantas:

  Tamsi niūri rąstų siena (į mišką nepanašu) neturi nieko bendro su laisve.

  Skulptoriaus A. Labašausko sumanytas paminklas tiktų Panerių memoriale arba ( mažesnio mąstelio) Rūdininkų skvere buvusio I-ojo geto teritorijoje

 4. Žydo Šimašiaus paminklas:

  Žydai stato kitą “raudų sieną ” .Fu, koks šlykštus betono luitas, panašu, kad minkant maišė su mėšlu…

 5. Petras:

  Visuomenės apklausoje dėl Lukiškių ( buvusios Turgaus ir trumpai VL ) aikštės daugiausiai balsų surinko BŪTENT ŠIANDIEN MAKETU PRISTATOMAS A.Labašausko projektas.
  Graudu kiek netolerancijos ( jei ne neapykantos? ) liejasi… gal net “ašara Dievo aky”… V.Kudirka svajojo kitaip…

  • Žemyna:

   Skirkime du dalykus – ar žmonėms priimtinas štai toks darbas apskritai, ir ar toks darbas TINKAMAS ŠIOJE VIETOJE, ar jis transliuoja, kaip dabar sakoma, reikiamą naratyvą.
   Taip, kaip ir Karalius sakė – tokiam darbui tikrai atsirastų, kur jis tiks, ir visi tik pagirs. Tačiau čia jis ne į tvorą, ne į mietą, visiškai „be ryšio”. O ką jau kalbėti apie architektūros paminklu laikomą erdvę! Jis ją agresyviai užgožia. Tai jau nusikaltimas ne tik įstatymams, bet ir miestui, jo vertybėms. Ir antras pagrindinis jo trūkumas – jis pats neturi nieko bendro su valstybės OFICIALIAIS SIMBOLIAIS, t. y., kalbančiais ženklais, perteikiančiais būtent TĄ informaciją, o ne kam kas į galvą šauna. Kad įbes vėliavą su Vyčiu – tai aptvertai krūvai istorinės vertės nepridės. Tai „vertinga” nebent tuo, kad vėliavą galima bus keisti, vos tik pasikeitus okupantui. Kaip tame UA filme – „vlastj meniajetsa”

  • to Petras:

   meluoji Petriuk. Internetineme balsavime Vyčio projektas laimėjo ir užėmė pirmą vietą. Tačiau komisija liberastinė nutarė, kad jų balsas svarbesnis ir paskelbė, kad nugalėjo bunkeris.

   • stasys:

    to Petrui .. melas turi trumpas kojas , jei jau sakote meluoja Petras imkit ir parodykite .Juk nemanote jog vienas tuos balsavimo rezultatus stebėjote .?

    • Žemyna:

     Paskelbus paskutinio „konkurso” „laimėtoją”, pati apie tai prirašiau krūvas komentarų: kaip atsitiko, kad maža šios srities neišmanančių „ekspertų” grupelė nustelbia maždaug 70 tūkst. piliečių pasirinkto Vyčio projektą? Kas ją būtent tokią parinko, kokiais kriterijais vadovaujantis (paklusnumo?)? Kokia gi jų balso vertė ir kas ją tokią nustatė?
     Vytis KAŽKAM labai netinka, šėtoną jame žadina. SAVAVALIŠKAI buvo ignoruotas prieš tai pilietiškos visuomenės organizuotas konkursas ir jo rezultatai (tada už kitą Vytį balsavau). Nusispjauta, kad žmonių jam surinkti pinigai eis perniek. Pademonstruotas įžūlus nesiskaitymas.
     Įdomu ir tai, kad šitiek metų šį klausimą buvo apleidęs Seimas ir Vyriausybė. Ir tai politikams netrukdė. Kodėl? O kai VISUOMENĖ, nesulaukdama, kada pagaliau bus sutvarkyta aikštė ir pastatytas deramas tokiai aikštei (su tokia istorine atmintimi!) paminklas, staiga visiems parūpo TRUKDYTI, ŠMEIŽTI, NELEISTI, NIEKALĄ BRUKTI.
     Kodėl, kas šią nuodingą košę verda??? Kokie tikslai ir kam iš to nauda?

 6. ŽEMAITIS:

  Pakartosiu tai, ką jau ne kartą rašiau.
  KAM IŠ VISO TEN REIKIA KAŽKĄ STATYTI? Vilnius ir taip pilnas įvairiausių statinių. Paminklų gerokai daugiau, nei iš tiesų jų reikia. Tad kam dar vienas?
  Gal geriau daugiau žalumos, fontanų? Paminklų tikrai nereikia.

 7. Prašalietis:

  Prie dviejų raukšlėtų betono blokų simbolizuojančių “bunkerį ir tautos kovą už laisvę”, iki pilno kovų už laisvę simbolio labai truks “kovų išvargintu veidu buvusio pokario Lietuvos vadovo” Ramanausko-Vanago biusto, kuriam išsikastas miškelyje bunkeris tarnavo dar ir prezindentūra. Tik tokia pilna raukšlėtų betono blokų”laisvės kovų kompozicija” dar neišsivaikščiojusiems tautiečiams “taps amžiams”, kaip Ramanauskas- Vanagas “tapo” buvusiu Lietuvos vadovu, “šventa ir maldoms skirta vieta”, kaip yra žydams jų antikos laikų akmenų siena Jeruzalėje.

 8. to Petras:

  Antrą vietą užėmė bunkeris. O be to iternetinis balsavimas buvo slepiamas. Nepaisant to, nedidele persvara laimėjo vytis. O dar reikia atsižvelgti į tai, kad pagyvenę žmonės ne visi turi internetą ir moka naudotis tom priemonėm. Pats balsavau ir stebėjau balsavimą. Norint nubaslsuoti reikėjo gerai paplušėti, kad rasti tinklapį per kurį buvo balsuojama.

 9. Gražina:

  Paminklas- bunkeris- lygiavertis kanalizacijos vamzdžiui Neries krantinėje. Ar tikrai mums to reikia? Ar pačiam skulptoriui nebus gėda? Ar nebus gėda Lietuvai su tokiu architektūriniu bagažu?

 10. Romas:

  Liberalizmo klasika: ” KAM IŠ VISO TEN REIKIA KAŽKĄ STATYTI?”
  Nereikia tautai jokių paminklų, istorinės atminties ir armijos jokios nereikia. Bet koks patriotizmas tai – atgyvena, seniai jau tai nebemadinga, nepažangu, atsilikimas.
  Reikia būti paklusniems ir nuolankiems, kad tiktumėm bet kam ant “stalo” (rusui, lenkams, anunakams).

  • Žemyna:

   🙁 🙁 🙁
   Ir negali tokių kaltinti.
   Kiekviena tauta po tokio masto valstybės pervartų sumoka mažiausiai viena prarastąja karta. 🙁
   Lygiai kaip anuomet atsiradusi komjaunimo karta – buvo pasirengę bet ką gyvą į purvus įtrypti. Kad išgarsėtų, karjerą padarytų.

 11. Luotinykas:

  Apie stribašių, ar tą panaudoto popieriaus glamžalą net nekalbu. Bet, kita vertus ar tas žmogus, kalbėjęs, rišliai šneka: „pasiūlyta Vyčio skulptūra“, „ATJOJA karžygys“, „meluoja kas sako“, kad čia „vos ne žirgą“ norim pastatyti. Atleiskite, ant ko atjoja karžygys, ant asilo? Jei kas galėtų nurodyti į „vytininkų“ projekto galutinį vaizdą, tai būčiau labai dėkingas.

 12. Kiemsargis:

  Balsavimas buvo “lievas”. Pats balsavau savo vardu už Vytį. Dar kelis kartus ,iš to pačio kompo ,išgalvotais vardais ( Putinas , Bin Ladenas) “prabalsavau” už kitus projektus. Visais atvejais sistema balsus priėmė ir net padekojo. Manau ,visi norėtume sužinoti ,Kaip vyko visas balsavimo procesas. KAS aptarnavo kompus ,KAS balsus rušiavo ir skaičiavo,KAS tvirtino? Turėtu gi būti kažkokie oficialus dokumentai ,foto ,video ,parašai?

 13. nera:

  Pries gyvulius eisit perzengsit raudona linija ir sasiskas požarit

 14. Apie ŽIRGĄ ir VYTĮ:

  Pžr. LTV Daiktų istorijų laidą
  Daiktų istorijos. Apie ištikimiausią lietuvio draugą – žirgą ir itališką šeimą Lietuvoje – Karpius
  – lrt.lt/mediateka/irasas/2000079231/daiktu-istorijos-apie-istikimiausia-lietuvio-drauga-zirga-ir-italiska-seima-lietuvoje-karpius
  Primins jaudinančių dalykų apie lietuvio ir žirgo draugystę, apie tai, kaip pagarbiai jie buvo laidojami.
  Pravers pasakojant tiems, kam žirgas ir Vytis atgyvena. Gal bent vienam kitam kamščius iš ausų bei sąžinės išplaus…

 15. Birute:

  Vytis tai Vytis, kalva tai kalva, bet kelia abejoniu Laisves kovu dalyviu amzius. Nuo 1949 praejo 70 metu, jei isejai i miska 20 ies siandien tau 90. Jei vyresnis….visas simtas ir dar…o ar Menas priklauso liaudziai? klauskit sukio autoriaus, …o teismai….? gali kreiptis ir del konstitucijos panaikinimo ir monarchijos iteisinimo…Noriu Lietuvos karalystes….kvailai ir nelogiskai atrodo…

  • Žemyna:

   Nereikia būti net kovotoju. Pakanka būti buvus to meto vaiku, patirti tą baisią, įtampos kupiną atmosferą, dieną naktį kvėpuoti ja, augti tokiomis aplinkybėmis, kokios nebent kokio ligonio sukurtuose siaubo filmuose kažkiek panašios vaizduojamos. Tai patyrusius vaikus jų gyvenimas užaugina su akimis pakaušyje ir daug jautresne klausa, intuicija bei nervų sistema. Net ir jų anūkai daug jautriau reaguoja į gyvenimo iššūkius. Pasveikti net tik nuo to, ką karo metais savo akimis matyti teko – ne vienos kartos pastangos.
   O dar reikėjo gimti kovotojo vaiku, kad, gyvendamas šalia, pajustum, suprastum, kokius neatšaukiamus padarinius kovotojo sveikatai visam jo gyvenimui paliko tas laikotarpis, kokias papildomas kančias susirgus jiems sukelia vis grįžtantys prisiminimai, atsiliepiančios žaizdos, patirti smūgiai.
   Stebiuosi jaunimėlio naivia narsa, ar gal net ir įžūlumu imtis šios srities, imtis aiškinti senimui(!!!), kas ir kaip buvo TADA, kai net jų tėvai dar gimę nebuvo… Atseit, Nepriklausomybę gynei, savo pareigą jau atlikai, tai dabar traukis mums iš kelio, netrukdyk naudotis. Juolab, jei pačių šeimos nė arti prie kovų bei kovotojų nebuvo, nebent iš tolo kanonadą girdėjo, jei ne patriotizmo dvasia ugdyti, jei jų propro-… sugebėjo visada nuošaliai stovėti, iš šalies stebėti ir laukti rezultato.. Teko šiek tiek pakalbėti su moterimi, kuri pasakojo, kad jos giminei visą 20 a. pavyko stebuklingai saugiai nugyventi nė vieno iš karų bei karių nemačius, kadangi jų trobelė atokiai nuo kelių stovėjo. Sunku patikėti, kad 20 a. pragare tai buvo įmanoma, bet ji taip sakė. Tai štai ji nesupranta, kodėl karą ir pokarį baisiu vadina – jiems nebuvo baisu, buvo tik šiokių tokių sunkumų. Ji irgi nesupranta, „ko čia draskytis” 🙁
   Kai tokie, karo padarinių savo kailiu nepaveldėję, nesupranta, nesistebiu. Tik, jei nesupranti, ar moralu apskritai kištis į ginčą. Juolab – agresyviai „rodant seniams jų vietą”. Tokie galėtų pasistengti įsigilinti, kas ir kaip, ir pasistengti suprasti. Jei, žinoma, patiems svarbu, kad jų galva neliktų tokia Tabula rasa, kai vien iš filmų susidarė įspūdį, kad karas, apkasai, frontas, bunkeriai, tai kažkas tarp išvykos į gamtą žaisti dažasvydžio bei medžioklės su šautuvais ir varovais, kur šaunūs vyrukai, fone skambant muzikai, labai įspūdingai pašokinėja, pašūkauja, pasišaudo, kažkuris labai vaizdingai pašautas krenta, vėliau nusivalo dažus, ir visi, pasilsėję gamtoje, grįžta į namus.
   Tamsta, kaip suprantu, teigi, jog, jei žmogus žilagalvis, jo nuomonės paisyti nereikia? Tokie net ir teismuose turi būti ignoruojami? Ignoruoti senimą, kaip žmones – tai pažangaus vakarietiško ŽT supratimo padiktuota pažiūra? (Tarp kitko – į mišką ne tik 20 eidavo, bet jaunesni, net ir paaugliukai. )
   Net tada, kai senimui prieštaraujančio jauno IQ dar negreit senojo žmogaus mąstymo gebą pasivys? Juolab, kai to žmogučio chamizmas net ir pastangų padėti trukdo. Gebantiems mąstyti dingtelėtų mintis, jog senimas jau ne dėl savęs rūpinasi, kad jų pasiektas realesnis kovų supratimas ne tik jaunimui, anūkams JŲ gyvenime pravers, kad palikuonius gal net nuo tokių baisybių apsaugos. Kad jų pastangos gal padės, kad ir čia, ir Vakaruose būtų lengviau atpažįstamos fašizmo kaukės bei tykanti okupacija – kad ir šiuolaikišką, labai viliojantį pavidalą įgavusi.

 16. Esame kviečiami į Talką!:

  Kasčiūnas: tik visuomenininkai gali pakeisti Lukiškių aikštės memorialą
  – delfi.lt/news/daily/lithuania/kasciunas-tik-visuomenininkai-gali-pakeisti-lukiskiu-aikstes-memoriala.d?id=82413571

  LK teigimu, Lukiškių a. Vilniuje įstatymo projektas projektas jau DVEJUS METUS dūli būtent KULTŪROS k-to vado stalčiuose, ir mano, kad tik visuomenininkai galėtų pakeisti situaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: