E. Kusaitė dar kartą išteisinta: Kas atsakys už saugumiečių, prokurorų ir teisėjų veiksmus? (31)

Eglė Kusaitė | Alkas.lt nuotr.

Eglė Kusaitė | Alkas.lt nuotr.

Rugsėjo 19 d. Lietuvą pasiekė žinia, kad Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas nutarė, kad klaipėdietė Eglė Kusaitė nepagrįstai buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn ir nubausta už prokurorų įžeidimą.

JT Žmogaus teisių komitetas nusprendė, kad Lietuva pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto užtikrintą klaipėdietės Eglės Kusaitės teisę į saviraiškos laisvę.

Kaip žinia, Lietuvos saugumiečių ir prokurorų nepagrįstai pasikėsinimu įvykdyti teroro aktą Čečėnijoje kaltinta ir Lietuvos teismų išteisinta klaipėdietė Eglė Kusaitė neišlaikiusi žeminačio elgesio su ja, ją kaltinusius Generalinės prokuratūros prokurorus, buvo pavadinusi nusikaltėliais. Tuomet vienas iš prokurorų dėl to ją buvo padavęs E. Kusaitę į teismą. Teismas E. Kūsaitę pripažino kalta dėl prokurorų įžeidimo ir patrauką baudžiamojon atsakomybėn.

Štai šį Lietuvos teismo sprendimą JT Žmogaus teisių komitetas, kurio sprendimų Lietuva privalo laikytis, paskelbė esant neteisėtu. Komiteto išvadoje nurodoma, kad Lietuva pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakte garantuojamą žmogaus teisę į saviraiškos laisvę ir nepagristai pritaikė jai baudžiamąją atsakomybę ir skyrė 380 eurų (tuomet tai buvo – 1300 litų) baudą.

JT Žmogaus teisių komitetas be kita ko nusprendė, kad Lietuvos valstybė privalės E. Kusaitei sumokėti kompensaciją ir padengti visas jos bylinėjimosi išlaidas. Komiteto sprendime taip pat nurodoma, kad komiteto išvados Lietuvos valdžia turi paskelbtii viešai lietuvių kalba, bei per 180 dienų nuo šio sprendimo įteikimo Lietuva privalo pranešti komitetui apie savo veiksmus įgyvendinant šį komiteto sprendimą.

Alkas.lt redakcijai šiuo metu dar nepavyko Lietuvos viešojoje erdvėje rasti JT  Žmogaus teisių komiteto išvadų paskelbtų lietuvių kalba. Portale delfi.lt skelbiama žinia, esą ši infomacija paskelbta  Teisingumo ministerijos interneto svetainėje nepasitvirtino. Visuomeninio transliuotojo LRT naujienų laidoje „Panorama“ apie šį smūgį Lietuvos teisėtvarkai nebuvo užsiminta nė žodžiu. O juk šis įvykis, galima sakyti, yra istorinis, nes tai pirmas kartas, kuomet JT Žmogaus teisių komitete priimtas Lietuvai nepalankus ir neskundžiamas sprendimas.

Lietuvos Teisingumo ministerija turės spręsti kokią kompensaciją E. Kusaitei bus išmokėta. Kyla klausimas ar už saugumiečių, prokurorų ir teisėjų veiksmus ir vėl turės susimokėti visi Lietuvos piliečiai, ar bent vienam kokiam valdininkui minkšta kėdė bus patraukta iš po sėdmenų?

E. Kusaitė buvo kaltinama tuo, kad priėmusi islamą ir internetu nuolat bendraudama su čečenais ji kūrė organizuotą teroristinę grupę ir dalyvavo šios grupės veikloje rengdamasi įvykdyti teroro aktą. Esą, ji ketino susisprogdinti strateginės reikšmės objekte, tuo siekdama, kad būtų nužudyta ir įbauginta kuo daugiau žmonių. Dėl to ji buvo sulaikyta 2009 m. spalio mėnesį. Dėl šių kaltinimų Vilniaus apygardos teismas jai skyrė 2013 m. dešimties mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Tačiau šitą teismo sprendimą apskundus Lietuvos apeliaciniam teismui  šis E. Kusaitę išteisino, nustatęs, kad Lietuvos saugumiečiai patys ją provokavo nusikaltimui. 2016 m. šią bylą svarstęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, paliko galioti išteisinamąjį nuosprendį.

Komentarai:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

31 komentaras

 1. antanas:

  Neturtinę žalą 100000 Eurų Teisingumo ministerija turėtų prisiteisti iš prokuroro J.Lauciaus ir išmokėti E.Kusaitei, nes mano manimu E.Kusaitės byloje prokuroras J.Laucius yra labiausiai kalčiausias.
  Laucius priėjo liepto galą.

 2. Antanas:

  Jei garsiai sušuksiu “Alachu akbar!!!”, tai jau būsiu teroristas? Mane jau bus galima uždaryti į kalėjimą? Nu na… Tiems “specams” kažkas su galva negerai… 🤕

  • Kęstutis:

   …na jei taip Antanai pradėtumėt šūkaut, tai jau greitąją tikrai reikėtų iškviesti ir laikinai patalpinti į palatą be durų rankenų ;)… O Kusaitė tai pati kalta – susidėjo su čečėnais kurie Rusijoje buvo sekami kaip įtariamieji galintys susprogdinti ar susisprogdinti. Gal vėliau Kusaitė ir pati suprato su kokiais “galvijais” susidėjo, bet susidėjus buvo…

   • Antanas:

    Su čečėnais?! Bet rašoma, kad kažkoks mūsų saugumietis, o ne čečėnai ją išprovokavo… Jei tai melas, paneikite tai, gerb. Kęstuti!

    • Kęstutis:

     Išprovokavo??? Na kaip tai galima padaryti sveikai mąstančiam žmogui??? Ar sugebėtų koks saugumietis išprovokuoti pvz. Antaną terorizmo palaikymui???

     • Kęstutis:

      … ir dar priimti islamo tikėjimą???

      • Antanas:

       Kuo čia dėtas islamas?! O kad ją kurstė mūsų saugumiečiai, apie tai juk parašyta!!! Jei turite kitokių įrodymų – pateikite, gerbiamasis. Ir jei ji išteisinta, tai reiškia, kad nėra kalta. Ar gali būti išteisintas žmogus kaltas?! 🤔 Gal neužsiiminėkite demagogija? O gal Jūs ir esate tas šaunusis žvalgybininkas, kuris ją verbavo? 🤗

       • Kęstutis:

        Nesu aš tas “šaunusis” žvalgybininkas, bet ir nesiruošiu būti dar šaunesnis “žąsinas” kai viena žąsis su gagena, o kitos choru pritaria – ga ga ga gusaitė… Islamas čia prie to, kad tą “Gagusaitė” dėl kažkokio menamo čečėno pasiruošusi tėvą motiną parduoti, į islamą persimesti. Teisiškai ji liko teisi, morališkai “kvaila bobelė”, lengvai vyniojama “ant piršto”… Čia tas pats būtų, jei koks “žvalgybininkas” imtų įkalbinėti “antaną”, kad jis padėtų samdomam žudikui, bet pačiam dalyvauti nereikėtų ir galų gale iš kvailumo ar dėl didelių pinigų “antanas” sutiktų… Teisiškai atsiteistų ir jis liktų nenuteistas, bet parodytų savo tikrąjį veidą, kaip ir Kusaitė…

        • Antanas:

         “Teisiškai teisi…” Įdomus teisės mokslo naujadaras…🤗 O dėl pagalbos samdomam žudikui… Jei sumokės daug “babkių”, kodėl gi ne? Gyvenimas kasdieną “gerėja”, skolos didėja, tai ir įkalbinėti nereikės. Tik pirma pinigai!!! O vieną kitą išsigimėlį nusiųsti pas Abraomą – katino baikos…

   • ŽEMAITIS:

    Daug kas Rusijoje yra sekami. Ne Putlerio ir jo parankinių reikia klausyti!
    Rusija – tai antiliberali imperija, kuri pavergė daugelį tautų, tame tarpe ir čečėnus. Anksčiau ar vėliau tos tautos išsilaisvins – pamatysit.
    Lietuva yra liberalaus demokratiško Vakarų pasaulio dalis, tad turi ir laikytis liberalių, žmogaus teises iškeliančių vertybių!

 3. ŽEMAITIS:

  Pritariu. Tegul mergina bylinėjasi dėl neturtinės žalos. Nereas teisingumo Lietuvoje, – jį ras Europos žmogaus teisių teisme!
  Tad kovokite už tiesą toliau, Egle!

 4. ŽEMAITIS:

  Gerb. Egle, jokiu būdu nepasiduokit jokkiam spaudimui ir toliau kovokite už savo teises. Tai pilietiška pozicija – teisybė ne vien dėl savęs, tai dėl visų mūsų.

 5. Bryzas:

  Sprendimas nėra labai reikšmingas, nes pati “įžeidimo” byla buvo trečiaeilė. Gerai tik tai, kad prokurorai su teisėjais gal būt dabar mažiau įsižeidinės, išgirdę tiesą apie save. Sprendimas paskelbtas čia: htt p://lrv-atstovas-eztt.lt/naujienos/jungtiniu-tautu-zmogaus-teisiu-komitetas-pripazino-kad-lietuva-pazeide-pareiskejos-teise-i-saviraiskos-laisve

 6. stasys:

  JT žmogaus teisiu komitetas tik didelis balaganas po kurio koridorius laksto tokie kaip St. Tomas “kuvaldos ordino kavalierius” ir kaip man tai čia valstybė turi pirma parodyti iniciatyva su Kusaite susitarti ir taip išspręsti ginčą ir ateičiai . Pilnai gali nutikti ir taip kad kreipusis ne į ta kasacinį teismą bus prarastas ne tik laikas bet ir galimybė gauti kompensacija . Beje kodėl visi tyli kas atstovavo tos merginos interesus JT žmogaus teisiu komitete .? Nesuprantu ko čia džiūgauja Jonas Vaiškūnas , to JT komiteto sprendimai Lietuvai tik rekomendaciniai .

 7. Romas:

  Klausimo esmė būtent tokia, kas už tai sumokės?
  Jeigu suklydęs prokuroras ar keli asmenys iš savo asmeninių sąskaitų, tai šią pamokėlę įsisavins ir ateityje dirbs atsakingiau. O jei sumokės valstybė (mes), tai anie “suklydę” ir toliau liks neatsakingai ambicingi.

 8. Romas:

  Aplamai, vieno asmens ar viso klano (teisėjų ir prokurorų) visagalybė veikia degraduojančiai. Visų pirma juos pačius. Turiu omenyje jų superinius atlyginimus nuo pat nepriklausomybės pradžios, nebaigtą tirti pedofilijos bylą. Be jokios abejonės tokia išskirtinė padėtis neigiamai veikia ir visą visuomenę. Socialinė atskirtis, kitos bėdos ne iš dangaus nukrito. Kur visagalybė, ten ir neatsakingumas. Kur neatsakingumas, ten chaosas…

 9. Algimantas:

  Sveikinu visus stojusius Eglę apginti nuo sovietinės teisėsaugos ir teisėtvarkos atstovų, naudojusių prieš ją kagėbistines priemones. Amoralumo ir gėdos ženklais jie tapo paženklinti, o materialią žalą atgauti dar teks pakovoti.

 10. Kas valdo Lietuvos saugumą ???:

  Tai įrodo, kad Lietuvos saugumiečius tebevaldo KGB.Pociūno nužudymas-jų darbas.Kusaitė-parodomasis susidorojimas provokuojant nepilnametį vaiką, tardant Rusijos spectarnyboms.
  Už susžalotą jaunystę turi būti teisiami provokatoriai iš VSD kartu su Laucium, nes jis privalėjo tikrinti duomenis ir prižiūrėti tyrimą.
  Aš pareikalaučiau ne 10000, o milijono -iš jų kišenių .

  • Antanas:

   Kas valdė ir valdo Lietuvos saugumą? Klausimas, sakyčiau, retorinis. Reikia tik pasižiūrėti NST (Nacionalinio Saugumo Tarnyba), o vėliau – VSD (Valstybės Saugumo Departamentas) vadovų bei jų pavaduotojų (!) pavardes ir viskas taps aišku.

   • Žemyna:

    Kas valdo VSD… Taigi, kas. Prisiminus, kad pro langą skrido pareigūnas, išsiaiškinęs stambų pinigų grobstymą. Kad jie neatlieka savo tiesioginių užduočių, tačiau kišasi ten, kur apskritai ne jų kompetencijos sritis… Kad daugybę metų nebaudžiamai vykdoma kaimynės skatinama valstybės saugumui pavojinga antikonstitucinė veikla, o jie ne iš vietos, jokios reakcijos. Kiek žalos toks neveiklumas daro valstybei?
    Deimantės ir Drąsiaus atveju Šalaševičiūtė PRIVALĖJO imtis visų priemonių situacijai išsiaiškinti ir visų adekvačių situacijai veiksmų, kad būtų apsaugota mergytės vaikystė. Bet ta istorija jos ramybės nesudrumstė. Kaip vėliau pati teisinosi TV laidoje, ji nė piršto nepajudino, nes jai kažkas-nežinia kas iš VSD paskambino ir „liepė nesikišti”. Skambinusio pavardę ji ?nuslėpė („neprisimenu”), o gal ir iš tiesų blogai girdėjo, bet net piršto nepajudino išsiaiškinti, kas čia toks, ir ar toks tikrai VSD dirba, ir ar jis tikrai kompetentingas jai tokias zadanijas skirti. Juk, jeigu iš tiesų, kaip vėliau prasitarė, DK buvo ligonis, imtis veiksmų PRIVALĖJO skubiai – išsiaiškinti, kur tikroji priežastis. Kas tai, jei ne tarnybinis aplaidumas, paskatinęs tragedijų virtinę? Ar mūsų „patyrusiems politikams” gali bet kas taip paskambinti ir komandas dalinti, o jie kaip marionetės jas vykdo, nors nežino, nei kas, nei kaip? Tai gal taip koks girtas kaimynas taip pajuokavo? Bet jai kad tik proga nepasijudinti iš vietos. Juolab, jei už pasitarnavimą gauna amžiną vietą Seime šventųjų 10-ke?

  • Žemyna:

   Na, tik naivūs galėjo tikėtis, jog, išėjus kariuomenei, KGB nuolankiai susitaikys su padėtimi, kad nesistengs „įsidarbinti” VSD, KAM, mūsų kariuomenėje, žvalgyboje, kt. spec. tarnybose. Arba bent šantažu ką nors priversti kolaboruoti (KGBistų pavardžių slėpimo įstatymas tam labai mačyjo – galima ligi šiol šantažuoti paviešinimu!).
   Prisiminkime, kas tiek metų taip profesionaliai koordinavo banditizmą?
   O kas pirma mūsų prikūrė čia daugybę įmonių (kol mes žvalgėmės, vienas po kito miniomis netekdami savo darbų, kol nežinojome kaip ir ko griebtis, kol verslui neturėjome pinigų), – kas buvo tų gausiai prisikūrusių įmonių savininkai, švytravę čia prabanga, automobiliais, kas skolino mūsų naiviems vyrukams pinigų verslui steigti (o vėliau už skolas šantažuodavo), kas „investicinius bankus” kūrė, ir naivuolius paliko plikus – kad nepajėgtų ne tik verslo kurti, bet ir namų už skolas tiems „bankams” neteko?
   Tarp jų buvo, beje, kompiuterijos, NT, bankų, įv. finansinių operacijų UABai, prekybos metalais (iš naikinamų gamyklų?) ir kt. jiems naudingos įmonės. Tikslas buvo sužlugdyti, paklupdyti ir priversti keliais atgal atšliaužti. Ką ką, o žlugdyti jiems sekėsi, tad vis dar darbuojasi. Ypač, kad rasdavo gobšių politikų. Buvęs KGB informatorius ir gobšuolis politikas – nenuviliantys, ilgalaikiai „bendradarbiai”.

 11. Algimantas:

  Manau teisinga išeitis būtų tokia:
  Visi, kas valstybės vardu priiminėjo sprendimus (jie, pasirodo, neteisėti) turi būti teisiami už neteisėtą žmogaus laisvės apribojimą, žmogaus grobimą, kankinimą ir pan.. Žalą, aišku, tiek nukentėjusiam, tierk valstybei (manau tokia žala yra) turi padengti nusikaltėliai.

 12. Tvankstas:

  Noriu pasidalinti Vokietijos prostitutės Domenica patirtimi prisiminimuose :’labiausiai ištroškę iškrypėliško sado-mazochistinio sekso yra teisėsaugininkai – teisėjai, prokurorai, advokatai, policininkai, visą dieną kankinę žmogų dėl jo likimo, sulaužę jam likimą, tik taip sugeba pasijusti laimingais.’
  Pažiūrėkite į akis teisėsaugininkams – 90 nuošimčių įgimtas atviras ar slaptas sadizmas, visa genetinių nukrypimų puokštė kūne išduoda prigimtį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: