G. Navaitis. Informacinio karo taikiniai (44)

Gediminas Navaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Gediminas Navaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Gyvename karo sąlygomis. Kol kas tik informacinio, o gal reikėtų rašyti net informacinio. Priešininkas kaip ir bet kokiame kare žinomas. Dar 2000 metais Rusijos karinėje doktrinoje nurodyta, kad „dabartiniai karinei politine situacijai pasaulyje įtaka daro informacinis karas“. Jo tikslus rusų strategai apibrėžia irgi aiškiai – atgauti prarastas geopolitines pozicijas ir pirmiausia tai padaryti buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje.

Nuolat demaskuojamas vienas ar kitas rusiškos propagandos išpuolis. Rečiau apsvarstomi bendresni tokios propagandos teiginiai, todėl dera skirti dėmesio ir jiems.

Lietuvos valstybei priešiška propaganda remiasi teiginiu, kad lietuviai – darbšti, nuoširdžių žemdirbių tauta. „Alko“ skaitytojui, kaip ir bet kam kitam, išgirdus tokį teiginį būtų pravartu suklusti. Ar tai komplimentas ar kažkas kita? Puiku būti draugiškam, nuoširdžiam, darbščiam, ar ne? Gera propaganda ne iškart sukelia įtarimą, pasipriešinimą. Bet… jei išties esame vien žemdirbių tauta, tai joje nelieka mokslininkų, menininkų arba jų yra mažai, o svarbiausia – joje nelieka politikų ir valstybės, nes žemdirbių bendruomenė nėra savarankiška valstybė. Kaip tuomet su lietuvių politinio, organizacinio ir karinio genijaus išraiška Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste? Rusų, deja net tik jų propagandistai, ją tiesiog nurašo, skelbia ja buvus ne lietuvių, o rusų valstybe, tiesmukiškai kalba apie rusiškąją Lietuvą ir grindžia savo teiginius tvirtinimais, kad didelė dalis jos gyventojų buvo slavai.

Galime pajuokauti – ar tokiu atveju Anglijos imperiją taip pat reikia pristatinėti kaip Indijos imperiją, nes indų buvo keliolika kartų daugiau negu anglų? Rusų ir kai kurie baltarusių istorikų propagandistų mėgstamas niekuo nepagrįstas argumentas – Vytautas Didysis nekalbėjo lietuviškai. Atrodytų keista, kodėl vaikystėje būsimasis Lietuvos valdovas neišmoko motinos kalbos, o išmoko svetimą kalbą?

Tačiau ar propagandai svarbūs tie tarsi istoriniai ginčai apie tolimus laikus? Svarbūs, nes štai kaip jie pasukami toliau – jei Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę siūloma suvokti kaip nesavarankišką valstybę ir netgi kaip rusišką valstybę, tai suprantama, kad ji natūraliai susijungė su Rusijos imperija. O ilgamečiai karai virsta nesvarbiu epizodu. Čia atsiranda dar viena Rusijos propagandistų mėgstama sąvoka – atseit rusai ir lietuviai yra viena tauta. Mums šis teiginys iškart užkliūva, tačiau rusų kalboje žodis „narod“ reiškia ir tautą, ir liaudį. O prisiminus, kad lietuviai apibrėžiami kaip žemdirbiai (vadinasi, prastuomenė, ne aukštuomenė), galima įteigti, kad rusai ir lietuviai – ta pati tauta/liaudis.

Atrodo, kalbame apie praeitį, bet ką iš šito matome šiandien? Jei Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė nebuvo savarankiška valstybė, tai kas tada atsitiko 1918 metais? Aiškinimas paprastas – Baltijos šalis sukūrė vokiečiai, ir tai joks valstybių atkūrimas, o sukūrimas, vien tik vokiečių žvalgybos veiksmai. Einama toliau – jei tai nėra tautų atgimimas, o tik vokiečių žvalgybos veiksmai, vadinasi, Lietuva 1940 metais ne okupuojama, o savarankiškai susijungia su Rusija. Todėl 1941 metais neįvyko jokio sukilimo, tai tik vokiečių agentai rengė diversijas. Todėl ir jokio tautos pasipriešino, partizaninio karo su okupantais nebuvo, o tik dalis nespėjusių pabėgti vykdė holokausto vykdytojų pasislėpė miške ir tapo banditais.

Tai aiškinamą pokario situaciją matome ir meniniuose filmuose, pvz., filme, rodytame per Lietuvos televiziją Valstybės dieną liepos šeštą dieną, pokario situacija vaizduojama kaip holivudiškame vesterne. Paprasti valstiečiai norėtų ramiai dirbti, bet blogiečiai banditai trukdo, tada susirenka mokantys šaudyti broliai ir nugali banditus. Šioje kovoje rusų kareiviai nedalyvauja, jie tik surenka lavonus. Nėra nei trėmimų, nei turto grobstymo, nei kultūros naikinimo, tiesiog geriečiai šaudosi su blogiečiais.

Sukūrus vaizdinį, kad nėra Lietuvos valstybės nelieka ir jos okupacijos. Taip informacinio karo specialistai panaikina ir pretenzijas dėl okupacijos žalos.

Svarbu atskleisti ne atskirą išpuolį prieš Lietuvą, o nuoseklią politinės propagandos prieš mūsų valstybę schemą, kurioje gerai dera ir kiti jos aspektai. Pavyzdžiui, teiginys, kad politikų suskaldyta liaudis galėtų vėl susijungti. Tada žemdirbiai galėtų prekiauti Rusijoje ir niekas jiems netrukdytų šokti klumpakojo bei dainuoti sutartines. Viena, kas jiems draudžiama, – turėti savo valstybę.

Jei bent dalis žmonių patikės, kad be valstybės daug geriau – propagandos tikslas bus pasiektas. Nes lietuviai nebus pasirengę ginti valstybės. Ta pati propagandos kryptis egzistuoja ir Ukrainoje. Ten irgi nuolat peršama mintis, kad rusai ir ukrainiečiai – ta pati tauta.

Kad propagandinis karas turi laimėjimų, galime matyti iš apklausų. Jose vis dar atsiranda teigiančių, kad Lietuvos gynybai iš vis nereikia jokių lėšų – nes kas mus puls, nes vis vien neapsiginsime, nes NATO mūsų negins, nes tokios valstybės niekam nereikia, nes prie ruso buvo geriau….

Džiugu bent tai, kad tokių žmonių mažėja. Tačiau turime likti budrūs, nes gyvatė prie mūsų durų dar gaji.

Autorius yra Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, socialinių mokslų daktaras

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

44 komentarai

 1. Bartas:

  Maskva turi “propogandą”, o Lietuva pšššš . Liko tik vienas el er tė Savukynas , dirbantis už algelę.
  Nes tokiam reikalui pinigų nė – ra. Pasibaigė, o gal ir nebuvo.

 2. Antanas:

  Vytautas nekalbėjo lietuviškai?! 🤯 Vytautas su vokiečiais bendravo vokiškai, kalbėjo rusėniškai, mokėjo lotynų kalbą, su lenkais šnekėjo lenkiškai, su savo sargyba bendravo totoriškai, su pusbroliu Jogaila prie lenkų kalbėdavo lietuviškai, kad tie nesuprastų apie ką kalbama…🤗 Vytautas nekalbėjo lietuviškai… Girtų bulbašų paistalai…

 3. Diedas:

  Siandiena apie darbscius zemdirbius pamirsta.
  Visam Pasauliui triubyjama kad lietuviai zydsaudziai ir fasistai garbinantys karinius nusikaltelius.
  Nebeisivaizduoju gyvenimo, be kasdienio mesladrebio ant musu tautos.
  Kas butu, jeigu viena diena televizija neberodytu zeminanciu reportazu, nesireikstu rusu interesus atstovaujantys politikieriai, internete nebebutu straipsiu su pasaipiais pavadinimais ir dviprasmiskais tekstais, apzvalgininkai nesityciotu is musu.Troliai su zavo durnystemis nemaisytu mus su sudais.
  Vietoj kriminalu avariju ir girtu lakudru butu skelbiama apie normlius visuomenes atstovus ir vyrautu visuotinis pozityvas.
  Tikriausiai butu nuobodu. Kazkas isprotetu. Kokie 80 proc ziniasklaidos bankrutuotu.
  Bet tikrai sumazetu savizudybiu ir emigracijos.

 4. Gedvydas:

  Puikus straipsnis. Kiekvienam, norinčiam suprasti kaip juo manipuliuoja, būtina perskaityti.

 5. Žemyna:

  Vakar vakaro LRyto TV D. Žeimytės laida 24/7
  – tv.lrytas.lt/laidos/24-7/2019/09/15/news/remigijui-simasiui-ploja-rusai-slapta-nukabinamos-ir-kitos-lentos-11829632/
  „Remigijui Šimašiui ploja rusai: slapta nukabinamos ir kitos lentos”
  Pačioje pradžioje apgailėtinai aiškinasi jaunutis muziejaus atstovas dėl lentos Škirpai. Kažkieno kailį gelbsti? Tokiu atveju – savo iniciatyva, paprašytas ar palieptas? Reporterė atkreipia dėmesį į įvykių sutapimus laike.
  Nuo 05 min. Valiušaitis,
  nuo 6:45 – apie į LT imigravusį ir tuoj pat LT pilietybę gavusį litvaką G. A. Gochiną, iškėlusį bylą Genocidui centrui (o desertui – atlikėjas Baumila žada nukabinti lentą ir „duoti į snukį” už Noreikos lentos kabinimą).
  Į LT imigravęs ir tuoj pat LT pilietybę gavęs G. A. Gochinas iškėlė bylą Genocidui centrui, kad neteisingai Noreikos bylą skaito – „žinovas” aiškina, kaip reikia skaityti KGB kūrinių seriją, vadinamą „DELO Nr. X ”… *
  Deja, jei parlamentinių partijų dalyvavimas tarakonų varžybose mums nekainuotų šitiek prarasto laiko ir pinigų, mes galėtume būti jau gerai tokioms provokacijoms pasirengę, pasikaustę, skyrę tam laiko ir pinigų, kad pajėgtume tokias bylas ir šmeižtus SAVO NAUDAI panaudoti, parodyti pasaulio „išminčiams”, KAIP tokie „faktai” kurti, kaip juos šiandien reikia skaityti ir suvokti, ir kodėl nepakankamai šią sritį išmanančius (todėl lengvai jauką praryjančius) būtina patraukti kuo toliau nuo šios temos. Nes jie KLYSTA galvodami, jog kovoja tik su „maža žmogėdrų tauta” – jie nesuvokia, jog yra KIRŠINAMI, SIUNDOMI, MOBILIZUOJAMI visų kovai prieš visus, kad pasaulyje „įsigalėtų teisingumas” – kad šių dienų Adolfas parodytų, jog JO tauta atėjo į pasaulį Aukščiausios Valios vykdyti.
  Na, negi jis neįeis į istoriją, negi nueis į užmarštį, tartum koks eilinis valdovas… 🙁
  ______________________
  * Matant, kokį spaudimą patiria istorikai (rizika būti po teismus užtampytam, karjeros galas), supranti, jog dabar ne gamta stipriausius, bet šmeižtas silpniausius žlugdomos LT ateičiai atsirenka…
  Keistoka, kad šių dienų žiniasklaidos pagr. veikėjai buvo Š. su F.K. duetas, o imigravęs asmuo su mūsų APSIpersistengėlių politikų jam įkišta pilietybe jų nesudomino. Nežiūrint, kad šis netruko paskelbti karą Genocido centrui, o iš esmės mums visiems.
  O žiniasklaida ligi šiol nepasidomi, ar tikrai nei nuo vieno iš mus puolančių asmenų rankų, kojų bei liežuvio neina virvelės link kažkur tūnančių lėlininkų? Kad ir ta „svastika” – ar ji nebus „pakištukė”, kokių UA dešiniesiems jau ne vieną dešimtmetį sočiai pakišama?)

 6. Antanas:

  Kažin, kada bus nukabinta žydų tautos didvyrio-žudiko Abos Kovnerio atminimo lenta? ✡️ O gal jau nukabinta? Gal aš (ui, vai!) pramiegojau šitą istorinę akciją? 🤔

 7. Simonas:

  Teisingai parasyta. Navaitis i esme pazvelge, parode kodel Vytis ir didvyriu atminimas kliudo

 8. stasys:

  Navaitis tik priminė kiek dar visokiu istorijų galima prikurti propagandos pagalba kai bandoma gilintis kas tiesa o kas melas kalbant apie valstybe jos istorinį palikimą . Lietuvos visuomenėje gal netgi per daug tos laisvos nuomonės išraiškos kuri realiai pradeda konkuruoti su pačios valstybės istorine atmintimi ir jos pamatu . Istorija kaip mokslas mūsuose tampa politikavimo įnagiu siekiant sukurti gražesnį – respektabilesnį įvaizdi valstybės praeičiai , normalu kad į ta ‚saldu pyrago gabalą‘ bando pretenduoti ir tie kurie turi kur kas menkesnius žinių bagažus apie savo tautos šlovinga praeitį . Jeigu tęsti Navaičio mintį tai faktiškai maskovijos carai irgi girdė savo arklius Baltijos jūroje ..ir tai realios kalbos pasiremiant genealoginiais giminystės ryšiais kildinamais ne tik iš Gediminaičiu atšakos kurie realiai tarnavo vienam ar kitam Rusios carui . Tęsti manau toliau neverta . Man tik norėtųsi priminti visiems “šimašiams” kas nutinka kai istorija pradeda manipuliuoti ir grąžinti siekiant sukurti gražų įvaizdį … tam pavyzdys Gedimino kalnas .. su visomis su tuo grožiu pareinančiomis problemomis . Besąlygiškai mylėti savo kraštą reiškia ji priimti visą tokį koks Jis yra ir buvo ir to negražinti savo ‚drambliukio svajonėmis‘. Geras str. svarbu kad laiku .

  • mvasionis:

   Geras straipsnis, tik apmaudu, kad ir Navaitis, teisingai demaskavęs rusiškus suktus išvedžiojimus, pataikė ant lenkiško grėblio — nuolat kartojo Lietuvos Didžioji kunigaikštystė. Taigi tarsi pripažino, jog Lietuva buvo vasališkoj priklausomybėj nuo Koronos. O juk tik 1413 metais Horodlėje atsirado LDK, o iki tol Lietuva buvo karalystė, o visi valdovai, ne tik Mindaugas, bet ir, pvz., Traidenis , Vytenis, Gediminas, Algirdas buvo popiežių ir kryžiuočių pripažįstami karaliais (rex, Kionig ir t.t.). Beje, tik po Liublino unijos Lietuva visiškai prarado savarankiškumą…
   Įdomu ir tai, ar tik ne Gediminaičiai valdė ir Rasieją visus 300 metų — juk Romanovai iš Algirdo palikuonių pareina.
   Be reikalo kuklinasi ir mūsų kalbininkai, kodėl neparodo, kad pati Maskva tupi baltų vandenvardžių plote

   • Žemyna:

    Senieji pavargo, o garsiausiai kalbantys jaunieji jau seniai ant globalios, antitautiškos PLATFORMOS įsipatoginę, kalba ir rašo „kaip reikia” – kaip ir anais laikais karjeristai darė.

   • Na tu nevisai teisus. Tie titulai buvo įforminti ne 1413 metais, o jau 1401 metais. Vilniaus – Radomo sutartim Vytautas gavo magnus dux titulą iki gyvos galvos, o Jogaila pasiliko sau formalų Supremus dux. Bet iš esmės taip Horodlės unija tą titulą padarė nuolatinį. Su tuo aš sutinku.

    • Čia aiškinantis iki galo dar dera pridurti, kad titulai “magnus dux” ir “supremus dux” atsiradę 1401m. Vilniaus- Radomo sutartimi yra tik įforminimas to, kam teisinis pagrindas atsirado iš 1385 m. Krėvos unijos, kuria Lietuvos karalystė Jogailos buvo įmauta (aplicare) į Lenkijos karalystę ir šiuo teisiniu aktu iki tol egzistavusi Lietuvos valstybė kaip karalystė buvo pažeminta į kunigaikštystės Lenkijos karalystės sudėtyje teisinį statusą, taip buvo iki Liublino unijos. Po jos radosi Lenkijos karūnos apjungta(apimta) tautų (narodų) respublika. Taigi Lietuvos karalystės kaip valstybinio suvereno teisiškai nebeliko jau po Krėvos unijos sutarties. Šalių 1401 m. ir 1413 metų sutartys yra tik Krėvos unijos įgyvendinimo (įforminimo) aktai, taip pat ir LDK, t.y. naujo Lietuvos pavadinimo, atsiradimas yra šios unijos įgyvendinimo rezultatas. Lietuva kaip valstybės statuso suverenas buvo vėl atkurta tik 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės aktu, tačiau ne kaip Lenkijos, o jau kaip Rusijos valstybinio suvereno teritorijoje.
     Krėvos unijos priežasčių reikia ieškoti Algirdo ir Kęstučio Lietuvos valdymo bendrystėje (Julijonos ir Vengrijos karaliaus žmonos Elžbietos bosnietės vaidmenyje tame), tuo metu regione vykusiame konfrontavime tarp Rytų ir Romos krikščioniškų apeigų plėtimo, Maskvos įtakos kilime, taip pat Lenkijos, Mozūrų ir Vokiečių ordino strateginiuose tiksluose prisijungti buvusią netvirto – pagoniško krikščioniško statuso Lietuvos karalystės teritoriją, feodalizmo radimesi apskritai. .

     • Tik patikslinsiu ne Julijonos ir Elžbietos Bosnietės bendrystėje, o greičiau Skirgailos ir Elžbietos bosnietės tarpusavio ryšyje, nes Skirgaila buvo siunčiamas 1379 metais pas Liudviką dėl to, kad jis turėjo draugų tiek Lenkijoje tiek turėjo draugystę su Elžbieta, o kur dar Andrius Vasila lenkų pranciškonas mokęs Algirdo vaikus ir Jogailą su Vytautu, jis kaip misionierius dirbo Lietuvoje apaštalu ir kas įdomu prisidėjo prie Jogailos vedybų su Jadvyga nes grįžęs į Lenkiją dirbo Elžbietos Bosnietės nuodėmklausiu, po to kas dar įdomu, tapo pirmuoju Vilniaus vyskupu. Todėl čia greičiau unijos inicijavimą priskirčiau ne Elžbietai ir ne lietuviams, o būtent Andriui Vasilai, lenkų kunigui.

      • PS: Dar pamiršau paminėti, kad prie Krėvos unijos inicijavimo galėjo prisidėt ir Karijotaičiai, ypač Borisas Karijotaitis, kuris turėjo ryšių su Vengrijos dvaru. Pvz: Konstantinas Karijotaitis apie 1343 metus buvo kviečiamas užimti Lenkijos sosto. Bet sunku pasakyti, kiek čia tiesos, nes karijotaičiai podolę gavo tik 1362 metais po Mėlynųjų vandenų mūšio. Todėl čia gali būti ir netiesa. Taigi prie Krėvos unijos inicijavimo galėjo prisidėt ir Karijotaičiai.

      • Vis dėlto Algirdo valdymo veiksmuose įžvelgčiau šiuo atveju galėjusio būti reikšmingo jo politinio nesavarankiškumo, matyt, dėl Julijonos įtakojimo, požymių. Tai Algirdo karine jėga vykdyti Maskvos pagąsdinimai, greičiausiai dėl to, kad ji nelinktų Kęstučio, Vytauto pusėn, Vengrijos Liudviko ir Lenkijos Boleslovo žygiavimas 1351 m. būtent vien tik prieš Kęstutį, kiti panašūs jų bendro Lietuvos valdymo įvykiai. Šie faktai bylotų apie iš seniau buvusią Julijonos įtaką valstybės politiniame valdyme. Algirdas buvo tik jo vykdytojas karine jėga plačiąja prasme. Apie galimą Julijonos įtaką valdyme galima spręsti ir iš to, kad unijos sutartis buvo pasirašyta Krėvoje, o ne kur kitur, kaip būtų derėję, – pvz., Vilniuje, Gardine. Tą galėjo sąlygoti būtent tai, kad po Algirdo mirties joje kaip ne tik vienos pilies, o visos Lietuvos, politinė valdovė rezidavo Julijona. Dėl to, matyt, ne kitur, o Krėvos pilyje, buvo bandyta gražuoju, manytina dalyvaujant Julijonai, perkalbėti, parklupdyti suimtą Kęstutį. Todėl būtų pagrindo manyti, kad visgi Skirgaila veikė ne savarankiškai, o kaip motinos, jos valdomos šeimos valių, jos nuo seniau sumanytų ir diktuojamų valstybinių tikslų vykdytojas. Iš esmės tai vyko valdžios su teritorija iš Kęstučio paveržimo politika, kuo be abejonės visų pirma suinteresuota buvo Julijona. Be abejonės lenkų pranciškono Andriaus Vasilos figūravimas politiniuose procesuose, kurių sudėtine dalimi yra ir Jogailos vedybos su Jadvyga, yra svarbus faktas, tačiau Vasilos atsiradimas Algirdo-Julijonos dvare kaip vaikų auklėtojo yra įvykęs be abejonės jų motinos Julijonos valia, dar daugiau kartu tai galėjo būti ir pačios Lenkijos politikos strategino Lietuvos teritorijos pasiglemžimo ne karine jėga (kas, akivaizdu, Lenkijai nebuvo įmanoma) plano veiksmas… Taigi labiau panašu, kad unijos idėja ir jos įgyvendinimas gali būti bendrų Julijonos, Elžbietos Bosnietės ir lenkų kunigo Andriaus Vasilos interesų sutapimo rezultatas.

       • Dėl Julijonos įtakos nesiginčiju, bet tai, kad jos įtaka lėmė, kad Andrius Vasila tapo jos vaikų auklėtoju, tai nusišnekėjimas, nes jis tapo juo dėl to, kad atvykęs misionieriaut į Lietuvą jis dėl savo veiklos buvo apskųstas Algirdui ir Algirdas pats prijaučiantis Piastams ir Arpadams paskyrė jį savo vaikų ir Vytauto auklėtoju ir jis kartu su Petru Filargi ruošė Lietuvą būsim atsivertimui į katalikybę, o tai, kad Julijona norėjo unijos su Lenkija yra netiesa, nes ji buvo uoli stačiatikė ir nėra įrodymų, kad ji būtų prijaučianti katalikams, nes pasirašant Krėvos uniją ji išvis nedalyvavo. Veikiau yra priešingai yra nemažai įrodymų, kad ji nemėgo katalikų.Taigi čia jau jūsų nusišnekėjimai.

        • PS: Prieš pasirašant Krėvos uniją 1384 metais Julijona buvo ištremta į Vitebską, o Krėvos unija pasirašyta 1385 metų antroj pusėj. Taigi akivaizdu, kad jos įtaka Krėvos unijos inicijavime lygi nuliui.

         • Tai, kad Lietuvoje misijonieravusį lenkų kunigą Andrių Vasilą apskundus Algirdui, šis jo neišvijo, o paskyrė savo vaikų auklėtoju, kaip tik rodytų priešingai, kad toks sprendimas galėjo rastis tik esant Julijonos užtarimui. Veikiausiai, kad ir Kęstučio sudorojimas Krėvoje 1982 metais galėjo vyko, dalyvaujant Julijonai. Be abejonės Kęstutis buvo pagrindinė teisinė ir fizinė kliūtis Krėvos unijos turinio sutarčiai sudaryti, taigi buvo būtina ją pašalinti. Kas dėl to Julijonos ištrėmimo iš Krėvos į Vitebską fakto, tai veikiau, kad tai buvo ne trėminas, o jos paslėpimas saugumo ar kitais sumetimais, taip pat sietinas su rengimusi unijos sutarčiai. Beje, šis faktas tik patvirtintų, kad tuo metu valstybės reikaluose ji, nors ir kaip Algirdo našlė, bet dar buvo įtakingas asmuo. Be to, tai, kad 1384 metais ji buvo „ištremta“ į Vitebską , nereiškia, kad dėl to pasirašant 1385 metais sutartį Krėvoje ji neturėjo galimybių dalyvauti. Visa tai vertintinant nėra pagrindo tvirtinti, kad Julijonos įtaka Krėvos unijos iniciavime yra lygi nuliui. Stačiatikė ar katalikė Juliona buvo šiuo atveju yra antraeilis dalykas. Rūpestis buvo kas ateityje – Algirdo ar Kęstučio linija- valtybiškai valdys Lietuvos valstybės teritoriją.

 9. Žemyna:

  Vienoje pusėje –
  Naujo TV kanalo „TVP Wilno“ pristatymas – su Lenkijos premjeru
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/naujo-tv-kanalo-tvp-wilno-pristatymas-su-lenkijos-premjeru-56-1203314?copied –
  kiek pamenu, tai jau trečias mūsų pačių išlaikomas kanalas?
  Tolesnei Vilniaus krašto polonizacijai pinigų yra. O štai, kad NACIONALINIS kanalas INTERNETU VISADA RODYTŲ laidas ir filmus – tam pinigų stinga? Ar kas domėjosi, kurioje Vakarų valstybėje NACIONALINIS kanalas rodo tik užrašus „Autorių teisės riboja”. Kartais abiem TV kanalais vienu metu tą užrašą rodo, ir abu net po porą valandų iš eilės „užtrenktas duris” mums prieš nosį laiko! Todėl net lenkiškai nemokantys „lydekai paliepus Skverneliui panorėjus” žiūrės iš MŪSŲ kišenių finansuojamus SVETIMUS kanalus kaimynės, kuri vis užmiršta, jog žodžiais lyg ir pripažino valstybių sienas, tad čia šeimininkauti, skleisti savo propagandą ji neturi teisės?

  o kitoje pusėje – kaip ir Lukiškių a. memorialas valstybės valdžiai turintis būti svarbus objektas, kurio statyba turėtų panaikinti 3jų okupacijų padarinius:

  Liucijus Dringelis: Kas slypi po „Tautos namų“ priedanga?
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/nuomones/liucijus-dringelis-kas-slypi-po-tautos-namu-priedanga-18-1203014?copied

  Bet tai, kas neturi nieko bendro su kaimyne, todėl premjero ir Seimo nedomina 🙂

 10. Prašalietis:

  Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesoriui, socialinių mokslų “daktarui” Navaičiui iš Rusijos karinės doktrinos pakanka perskaityti nedidelę frazę ir jis, “įjungęs tautiškai profesorišką, patriotinį mąstymą”, gali dar neišsivaikščiojusiems “tautiniams patriotams” “kompetetingai ir moksliškai” pasakyti kokie yra rusų strategų kariniai ir kitokie tikslai. “prof. ir dr.” Navaitis turbūt nemoka rusiškai, todėl jam perskaityti kas iš tiesų yra parašyta 2019 metų Rusijos karinėje doktrinoje, suprasti kas ten parašyta ir , išvertus lietuviškai, pacituoti šioje karo doktrinoje surašytus piktus Rusijos strategų kėslus “patriotiškai” nesigauna. Šiandieniams lansberginio durnių laivo “patriotiniams” keleiviams yra “suprantamiausia”, kai jiems tokie “prof.dr.”Navaitis “nepropagandiškai, bet moksliškai”dėsto apie rusiškas propagandas, karus ir t.t. pasitelkęs “tautinių” žemdirbių darbštumą ir nuoširdumą, kuris gali “pasidaryti ginklu rusiškų priešų rankose nukreiptu prieš pačius tautinius žemdirbius ir net tik žemdirbius”. O apie tokią “prof.dr.” Navaičio netiesioginę” polemiką” su Rusijos karinės doktrinos strategais ir iš Rusijos karinės doktrinos “išeinančiais grobikiškais dalykais”tokiais kaip, kad ” Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė nebuvo savarankiška valstybė” , o kur dar Navaičio Rusijos karinės doktrinos strategus “nuginkluojantis klausimas” ir sekantis “tauškai-patriotinis mokslinis” atsakymas -“tai kas tada atsitiko 1918 metais? Aiškinimas paprastas – Baltijos šalis sukūrė vokiečiai, ir tai joks valstybių atkūrimas, o sukūrimas, vien tik vokiečių žvalgybos veiksmai. Einama toliau – jei tai nėra tautų atgimimas, o tik vokiečių žvalgybos veiksmai, vadinasi, Lietuva 1940 metais ne okupuojama, o savarankiškai susijungia su Rusija”…. Va taip Rusijos karinės doktrinos kūrėjai ir strategai. Kol nevėlu, “besikėsinantys padaryti piktus kėslus” ir sėkmingai D. Grybauskaitės”atgrąsyti” ir Nausėdos “atgrąsinėjami “Rusijos okupantai – kelkit rankas ir kojas, nes “prof.-dr.” ir Navaitis viską mato, mato net ir tai, ko nėra karinėse doktrinose ir ne tik karinėse doktrinose parašyta. Navaitis, be dokumentų ir kitokių šaltinių citavimo, “aiškiai,suprantamai, paprastų paprasčiausiai ir liaudiškai” Tautai ir žemdirbiams viską ir laiku “moksliškai” paaiškina….. Jei kam kas nors dėl rusiškos karinės doktrininės propagandos dar yra neaišku, dar kartą paskaitykite Navaičio “antipropagandinį ir ne pamokslinį” straipsnelį ar mano kuklius Navaičio pacitavimus. Man, išsivaikščiojusio kaimo mažaraščiui kaimo bernui “prof.dr” G.Navaičio “mokslinis pastebėjimas”, kad lietuviai buvo rusų laikomi darbšti, nuoširdžių žemdirbių Tauta, “atvėrė akis”. Tegul Putinas žino, kad,perskaitęs Navaičio straipsnį, nuo šiandien vakaro mėžimui skirtos šakės nebus laikomos tvarte kampe, jos bus geriau nuvalytos ir užaštrintos ir jos, man ir mano bobai, visuomet bus po ranka paruoštos duoti atkirtį rusiškai propagandai ir visoms kitokioms” rusiškoms blogybėms”…..

   • Žemyna:

    Gal rasite čia malonaus pasiskaitymo? –
    – ht tp://passport-journal.com/istorijos/
    Pvz.,
    TOMAS RAMANAUSKAS: svarbu neprarasti sielos, nes norinčių ją nupirkti aplink pilna
    arba
    M. SANDANAVIČIŪTĖ-NEWSOM: kuo geriau sekasi, tuo kuklesnis privalai būti

   • Prašalietis:

    Malonu matyti, kad “tautinis patriotas”Antanas yra nepavargstamai “na čekų” ir kai tik turi laiko,įjungęs savo nenuilstantį “tautiškai-patriotinį intelektą”, iš karto duoda vienintelį jam žinomą,” patriotiškai argumentuotą”, nenugalimą ir triuškinantį atsaką bet kokiai rusiškos propagandos apraiškai dar nespėjus jai išeiti iš Putino Kremlinių propagandistų burnų…

 11. O čia pat braliukai latviai...:

  Dėl draudimo Latvijoje dėstyti rusų kalba dalis studentų mokysis Estijoje
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/del-draudimo-latvijoje-destyti-rusu-kalba-dalis-studentu-mokysis-estijoje-57-1203866?copied

  • Ar turėtume kandidatų pasiūlyti?:

   Paskelbtas Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko konkursas
   – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/paskelbtas-valstybines-kalbos-inspekcijos-virsininko-konkursas-56-1204508?copied

 12. Simonas:

  Prasalietis pabudo ir pradejo loti. Teisingai Navaitis raso ” gyvate sliauzioja aplink mus”

  • Prašalietis:

   Po Navaičio “moksliškai argumentuoto ir patriotinio”straipsnelio paskaitymo “Prašalietis ne tik pabudo ir pradėjo loti”, bet ir savo “tautiškai” gyvulėlių apkakotas šakes yra paruošęs duoti deramą ir patriotinį atkirtį Kremliaus propagandai ir kitokiems Rusijos kurpiamiems piktiems kėslams. Visiškai sutinku, kad Navaitis kaip profesorius ir daktaras teisingiau ir negalėjo parašyti “gyvate sliauzioja aplink mus”; “Lietuvos valstybei priešiška propaganda remiasi teiginiu, kad lietuviai – darbšti, nuoširdžių žemdirbių tauta. „Alko“ skaitytojui, kaip ir bet kam kitam, išgirdus tokį teiginį būtų pravartu suklusti.”; “Gera propaganda ne iškart sukelia įtarimą, pasipriešinimą”. Šis “patriotinis mokslininkas” taip pat “atsekė” Rusijos Kremliaus propagandistų “sąvoką” ko niekas kitas iki šiol “nesusiprato”, tai kad – ” Čia atsiranda dar viena Rusijos propagandistų mėgstama sąvoka – atseit rusai ir lietuviai yra viena tauta”. Neprasčiau nei Navaitis savo straipsnelyje visiems ” parodo kas yra Rusija”, dar toksai Saldžiūnas, kuris po Maidaninio Ukrainos perversmo savo ” patriotiškai moksliniuose” straipsneliuose visus perspėjo, kad “ginkluoti rusai raiti ant meškų atjoja okupuoti Lietuvos. Toks “neeilinis tautinis patriotas” Dapkus rašė, kad Rusija kaip nuodinga varlė vis pučiasi ir tuoj sprogs ir savo nuodingais purslais aptaškys visas aplinkines šalis. Gerai, kad “mokslininkas” Navaitis, kuris gyvena informacinio karo sąlygomis randa savo “brangaus mokslininko laiko” ir parašo visiems ” įtikinamai ir moksliškai argumentuodamas” kaip per darbščių ir geraširdžių žemdirbių sąvoką “išryškinti” rusišką propagandą ir būti Rusijos atgrasyme ne “tautiniais” varijotais, bet “tautiniais”patriotais… Tiesa, buvo spaudoje užsiminta, kad 2019 metais turbūt 7000 jaunuolių buvo bausti dėl vengimo atlikti tarnybą…. Matomai Navaitis su savo šiuo “patriotiniu” straipsneliu ir “šliaužiojančiomis aplink gyvatėmis” susivėlino….

 13. Maketas Lukiškėse:

  kitą savaitę, stovės 2 savaites 2 jo fragmentai.
  Plius jam skirta i-svetainė.
  Jaunimas pasirodė itin neatspari, lengvai apdorojama ir patikli terpė. Taigi, SAVIVALDYBĖS LĖŠAS dar ir jiems skirtai svetainei skirs.

 14. Rimgaudas:

  Mielieji, baikite skaityti Šapoką, Narbutą, Gedgaudą, Pašutą ir t. t., nes juos visas esatę “perpylę”, persvarstę, perdiskutavę ir tai nieko naujo neduoda koreguojant mokyklinius vadovėlius. Savo darbu Jūs jau esate uždėję šių dienų lietuvių ir Lietuvos valstybės pamato vainiką, uždėję ant lietuviško štamo (kamieno) Žemės rutulyje galvos. Paskaitykite apie mūsų vadintinų “eisčiais, aisčiais”( nuo “eiti, aiti”) kelionę nuo pradžios iki dabar, dalyje ISTORIJA, PAREINANT Į LIETUVĄ ir tada suprasite, suprasite, kad vainikas uždėtas ant galvos, kuri turi lkojas Afrikos kontinente su liemeniu Europoje.
  Tai – dokumentinis ėjimas, paremtas mokslų sintezės analize, kur matosi, jog visi indoeuropiečiai, įskaitant rusus (nuo Indijos vandenyno kaip aisčių šaka jie ėjo per laisvą dabartinį Iraną), romanus, italikus, germanus, yra aisčių (baltų) vaikai. Prieš 10 tūkst. m. visų žmonių skaičius Žemės rutulyje siekė vos 2 milijonus (JTO duomenys) žmonių, o dabar jų yra 7,3 milijardo, kur baltieji sudaro menkąją dalį. Plotų aisčiams plisti nuo Nilo – Nemuno upės baseino ašies į kairę bei dešinę buvo daug, todėl mūsų vaikai ir anūkai “nusišnekėjo” juose ukrainietiškai, baltarusiškai, ispaniškai, vokiškai, itališkai, švediškai ir t. t., taipogi kertant ašį iš kairės į dešinę ir atvirkščiai buvo pakankamai. Mes, eidami paskui ledyną, tapome susvetimėjusių savo vaikų ir anūkų “galva”, kurią mes patys ir prašaliečiai apipina vis naujomis ir naujomis istorijomis. Čia derėtų priminti, kad keisti savo tėvų, senelių kalbą, būdą į “pažangesnius” variantus, juolab daryti tai su jėga ir užsiimti žudymu visuose tikėjimuose yra mirtina nuodėmė.
  Skaitykite knygą “Apie seniausiuosius laikus I, II” internete, galvokite, plėskite, viešinkite ir tuo dėkite savo indėlį į mūsų praeities, kaip baltųjų žmonių štamo (kamieno) gilumą tol, kol visiems praeis noras mus vergti ir ateis noras globoti – “Briuseliui” artinasi laikas keltis į Europos geografinį centrą.

 15. Vilius:

  Tikra tiesa. Informaciniam melui mes nepasirengę.
  Neturime net 20 amžiaus nuoseklios istorijos. Apie valstybę. Apie 1918 valstybę ir prieųkario Lietuvos Prezidentus, kurie kūrė ir stiprino mūsų savarankišką valstybę, nuo vokiečių ir nuo rusų.
  O dabar jaunas konservatorius Gailius siūlo mums Europos federaciją.

 16. Reikia TALKOS:

  Šiek tiek pavėluotai, bet gal dar pabėgėsime iki Kauno dienos? –
  Laisvės partija įsteigė Kauno skyrių
  – kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/laisves-partija-isteige-kauno-skyriu-931457
  Gal pasiūlykime Kaunui apsikeisti merais?
  Sykį jau kauniečiai(!!!) įsigeidė štai tokio „liberalumo”, taip jį įsivaizduoja ir puola tokiems vadams į glėbį… Jei jie įsivaizduoja, jog Laisvė yra tai, ką siūlo ŠA porelė (būtent: „Ša, piliečiai! Bus, kaip aš NORIU!”). Lai pasiima tokį merą – Vilniui blogiau nebus. O Kauno „laisvūnai” galės padėti ŠA ištrenkti iš Kauno „liberalams” laisvės mylėtojams trukdantį, nes nekenčiamą Vytį. Kauno gatvių lentelės pasipuoš užrašais „civilizuotomis” kalbomis, miesto medžiai bus išguldyti (kad netrukdytų priešą iš tolo pamatyti? 🙂
  Neįsivaizdavau, kad, matant Vilniaus gėdą, KAUNE(!!!) atsiras, kas šią porelę remia…

  • Oi, ir dar kaip gali atsirasti Kaune kas “porelę” rems. Gal nedėtum, sakyčiau, šia prasme Kauno į kišenę, juk Šimašius administratoriumi savivaldybėje pasidarė ne ką kitą, o, regis, ir dabar dar Kaune gyvenantį Poderskį… Kadangi ir Nausėda savo vyr. patarėju vidaus politikoje padarė buvusį Matjošaičio vicemerą, taigi panašu, kad Vilnius ir ne tik jis Lietuvoje yra Kauno paimtas už gerklės kaip reikiant – visais lygiais… Taigi, ar dera šmaikštauti šiais šaliai gyvybiškai rimtais dalykais…

 17. Žemyna:

  Štai ir mūsų šauniojo trio: Vanagaitė/Faina/Šimašius pasiaukojančių pastangų rezultatas:
  Vengiančių karinės tarnybos daugėja: jau gąsdina baudomis ir griežtina paieškos priemones
  – delfi.lt/news/daily/lithuania/vengianciu-karines-tarnybos-daugeja-jau-gasdina-baudomis-ir-grieztina-paieskos-priemones.d?id=82285709
  Visose pilietinių organizacijų kalbose su prezidentu bei Seimu turi būti ši tema –
  Žinoma, be karo technikos, be ginklų gintis neįmanoma. Tačiau nė baudos nepadės, ir jie liks nenaudojami rūdyti, o Lietuva bus užimta be menkiausio pasipriešinimo, jei
  VALDŽIOS BEVALIAI, SAVĘS NEGERBIANTYS NUSMUKTKELNIAI ir toliau nuolankiai vapės paskui šią trijulę, jog esame žudikų tauta;
  jei valdžiažmogiai patys savo kalbomis, veiksmais šmeiš, trins mūsų tautos istoriją, jei ir patys šūkaus, jog LIETUVAI GINTIS NUO UŽPUOLIKŲ (visomis tuo konkrečiu metu ir konkrečiomis aplinkybėmis REALIAI įmanomomis priemonėmis) yra NUSIKALSTAMA. Jei kartos užsienio propagandistų armijos diktuojamus šūkius.
  Kam tada reikėjo visų Laisvės kovų, tarpukario, karo, pokario, Sausio 13-sios bei visų kt. aukų? Jei vis vien skanduojame svetimus šūkius, svetimą nuomonę, tada galėjome ir toliau dainuoti „Naš parovoz vperiod letit”. Kai svetima, jei SAVO NUOMONĖS neturime, tai jokio skirtumo ką…
  Kam tada vaidinti kariuomenę, jei patys savo KOLABORANTIŠKOMIS kalbomis ir darbais ją nuginkluojate – atimate valią ir teisumo įsitikinimą?! Kas norės rizikuoti savo gyvybe bei aukoti savo ir palikuonių gerą vardą ŠMEIŽTUI, KALTINIMAMS „ne taip” ir „ne tą” darius, ir politikos nebrendylų PANIEKAI??? Kam reikalinga valstybė, kurios karius, pirma kitų, IŠDUODA jos pačios „politikai”?
  Visų pirma, mielieji „politikai” nuspręskite ir atsakykite sau ir Tautai, ar Lietuva turi teisę į Laisvę ir Nepriklausomybę; ar turi teisę gintis, jei to prireiks, jei ją užpuola; ar gintis moralu. Ir tik pasakę TVIRTĄ „TAIP”, steikite kariuomenę, ją ginkluokite; ir tik tada jauni ir seni savo valia eis ginti MORALIOS valdžios vadovaujamos Tautos ir jos žemės.
  Priešingu atveju tas ginklavimas bus viso labo nedidelei grupelei naudingas BIZNIS, o ne rūpestis Lietuvos išlikimu ir Laisve.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: