Visuomenininkai Lukiškių aikštėje mitingavo dėl Vyčio ir laisvės kovų atminties įamžinimo (nuotraukos, video) (22)

 Mitingas | Alkas.lt, K. Tamašausko nuotr.

Mitingas | Alkas.lt, K. Tamašausko nuotr.

Rugsėjo 10 d., antradienio pavakary Vilniaus Lukiškių aikštėje apie 150 visuomenininkų surengė mitingą „Dėl Vyčio ir Lietuvos Laisvės kovų atminties įamžinimo Vilniuje!“.

Mitinge pasisakė viena jo rengėjų lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, su Vyčio istorija, svarba Lietuvos valstybingumui supažindino Dailės Akademijos prof., Vyčio studijos autorius Juozas Galkus, savo žodį tars ir poziciją Lukiškių aikštės svarbai išreikš Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos nariai Povilas Urbšys, rašytojas, filosofas, judėjimo, telkiančio Lietuvos piliečius jungtis po vienybės stogu „Lietuva yra čia“– pirmininkas Arvydas Juozaitis, architektas Gitenis Umbrasas; legendinio partizano Tigro dukra Angelė Jakavonytė, Seimo narys, Lietuvos centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis, buvęs JAV diplomatas Algis Avižienis, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos Vilniaus skyriaus vadovas Vladas Turčinavičius, Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Gasparas Genzbigelis. Mitingą vedė Laisvės kovų renginių vedėjas Gaudentas Aukštikalnis.

A. G. Astrauskaitė pabrėžė, kad Lukiškių aikštėje vietos nėra nei bunkeriams, nei mečetėms – čia turi stovėti valstybės panteonas, skirtas pagerbti tūkstantmetę Lietuvos istoriją. Pavadinusi Vilniaus merą neoliberalkomunistu ji apgailestavo, kad Lietuvos švietimo sistema išaugina tokius jaunus žmones, kurie Vilniaus, Lietuvos sostinės meru išrenka kolaborantą R.Šimašių. Ji taip pat pabrėžė, jog būtina reikalauti iš Seimo, kad būtų įvestas Sostinės įstatymas, užkertantis kelią neoliberalams ir komunistams „negriautų mūsų valstybės, neparduotų Lietuvos“.

Seimo narys P. Urbšys pabrėžė, jog būtina priimti galutinį sprendimą, koks turi būti Lukiškių aikštės įamžinimas. Pasak Seimo nario, jeigu užimtame Vilniuje ši erdvė vadinosi Juzefo Pilsudskio aikšte, vėliau – Lenino aikštė, tad pasak P. Urbšio, remiantis tokia logika dabar Vytis būtų tinkamiausias laisvės kovų įamžinimui.

A. Juozaitis savo kalboje R. Šimašiaus veiklą perteikė per „surūdijusio vamzdžio“ (Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arkos“) vaizdinį. „Vamzdžiu nori paversti mus visus. Arba nuleisti juo kaip į kanalizacijos šulinį“, – sakė A. Juozaitis.

DĖL VYČIO IR LIETUVOS LAISVĖS KOVŲ ATMINTIES ĮAMŽINIMO VILNIUJE!

Posted by Algimantas Brazdauskas on 2019 m. rugsėjo 10 d., antradienis

Lukiškių aikštės likimas iki šiol neaiškus. Nors 2017-aisiais paskelbta, kad Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro skelbtą memorialo Lukiškių aikštėje konkursą laimėjo Andrius Labašauskas ir jo projektas „Laisvės kalva“, monumento vis dar nėra.

Dėl paminklo Lukiškių aikštėje šiuo metu dar vyksta ginčas teisme. Nors paminklo konkursą yra laimėjęs Andrius Labašauskas su projektu „Laisvės kalva“, bet konkurso teisėtumą teismui yra apskundę antrosios vietos laimėtojai Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, Gintaras Čaikauskas, Rimantas Dichavičius ir Arūnas Sakalauskas, siūlę statyti Vyčio paminklą.

G. Umbrasas mitinge pristatė savo skulptūros „Baltai“ – skriejančio Vyčio maketą, dalyvavusį ankstesniuose konkursuose.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Nesimato nuotraukose, nesigirdi skanduojant mitingo esminį šūkį: “Šimašiau,- lauk”, o protestuota, regis, prieš jo valdymo spredimus…

  • to kažin:

   Tai reikėjo ateiti ir paskanduoti. Visi tikisi, kad kiti pakovos už juos. O tie kiti ir esam mes visi. Tą kritiką suprantu kaip pasityčiojimą.

   • Matau, kad Šimašių užtarti linkstate…, tai dar pridedu, kad “Šimašiau, lauk!” būtų buvę ir ateityje būtų skanduojama daug garsiau…, jeigu būtų jungiami balsai ir dėl to, kad Vilniuje taip ir nepradėta nacionalinio stadiono statyba, kad dėl to nuplaukė ar ne 80 mln. eurų ES jo statybai finansuoti skirtų lėšų, kodėl LRT tyrimų skyrius nesusidomi tuo, o kam tas lėšas Skvernelis – “valstiečiai” atidavė – koks jų likimas apskritai ir t.t.

 2. ŽEMAITIS:

  Na ką, “garą nuleidot” – Šimašiaus nuotrauką suplėšėt. Palengvėjo? 🙂
  Girdėjau, kad yra kažkokie kambariai, kuriuose galima pasiausti, kažką sudaužyti ir pan. Isterikams kaip tik labai tiktų “garą nuleisti”. Na, bet gal pinigų tam neturit. Tad tinka ir tokie mitingėliai su “kulminacijomis” 🙂

 3. Žemyna:

  PRIPAŽINO
  SOVIETŲ VYKDYTĄ POLITIKA GENOCIDU PRIEŠ LIETUVIŲ TAUTĄ!

 4. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Šimašiui (ir v_i_s_i_e_m_s atsakingiausiems valstybės tarnautojams) dera tremtis iš Lietuvos.
  Esant landsberginių, brazauskinių, grybauskinių, karbauskinių ir panašių 30 metų komunistus dangstančiųjų užrgobtai Lrt, Sąjūdis – netikras.
  __________________________
  Lrt taryba – be seimo partinių 4 narių.
  Lrt taryba – be komunistės Dalios Grybauskaitės paskirtų 4 narių.
  Lrt – laisva ir nepriklausoma nuo partijų.
  Lrt – Tautą telkianti pagalbinė priemonė pavyzdinei (karališkai) valstybei kurti.
  Lrt – Tautos pagrindinė priemonė valstybės tarnautojų politikų priežiūrai.

 5. Algimantas:

  Šiandien -šeštos valandos ryto ‘ELERTĖ” radijo (ne Lietuvos radijo) žiniose vakar dienos pagrindinis įvykis-būsimi partiniai liberalų rinkimai (pasisakė Gentvilas).Parsidavusi žiniasklaida toliau naikina Lietuvos valstybės likučius.

  • Vilnietis:

   Kažkos kreizi komentaras. Kaip liberalai kažką ten tau naikina? Vaidenasi balti arkliai? Gentvilo partija yra tokia pat kaip ir kitos, o pats Gentvilas visai neblogas politikas.

   • Klausimas:

    Neblogas, nes pavyko nusišalinti nuo kyšinių pinigų ir itikinti visus, kad jis nieko nežinąs???

   • Algimantas:

    Gerai,jeigu pačiam neaišku,tai “sukramtysiu ir įdėsiu į burną”.LERTĖ, kaip ryškų dienos įvykį pateikia būsimus vidinius partinius rinkimus ,o apie mitingą (su reikalavimais valdžiai) įvykusį Vilniuje -nė žodžio. Ir tai jau tęsiasi daugybė metų.

    • Patariu ką daryti, kad LRT skaitytųsi su visuomeninėmis organizacijos lygiai kaip su partijomis.
     Demokratinėje šalyje į moralus, priekaištus valdžioms ar LRT vadovams niekas nekreipia dėmesio, nes tai yra laikoma tik to asmens nuomone, kurią reikšti, kaip žinoma, turi teisę kiekvienas. Dažniausiai tik asmens nuomone laikomi ir priekaištai dėl LRT veiklos. Norint čia ką pakeisti, yra būtina galimybė dalyvauti LRT valdymo politikoje ir jos auditorijai. Toks dalyvavimas yra galimas tik per LRT tarybą, kuri yra sudaroma iš 12 asmenų. Taigi reikia siekti, kad į ją galėtų pateikti nors 4 asmenys iš visuomeninių organizacijų. Jų yra daug, todėl reikalinga organizacija, kurios veiklos interesu būtų būtent LRT programų informacinis ir kitas turinys, žurnalistikos principų laikymasis ir pan. Tokia organizacija be abejonės būtų laikoma LRT auditorijos (žiūrovų ir klausytojų) asociacija. Jos yra kuriamos pagal Asociacijų įstatymą, t.y. taip, kaip ir bet kuri kita visuomeninė organizacija. Veikiant tokiai organizacijai dar būtų būtina siekti, kad Seimas atitinkamai pakeistų Lietuvos radijo ir televizijos įstatymą, numatant jame teisę LRT auditorijos asocijacijai į LRT tarybą deleguoti nors 4 asmenis. Per šiuos asmenis Taryboje atsirastų galimybė įtakoti LRT programų turinio, informavimo, žurnalistikos principų laikymosi dalykus. Taigi visuomenei yra kurtina LRT auditorijos asociacija ir jos vardu veikiant galima bus pasiekti rezultatų LRT veikloje lygiai visų labui, priešingu atveju – tuščios kalbos …

    • ŽEMAITIS:

     Nori kad kiekviena pirstelėjimą Valstybinė televizija komentuotų?
     Liberalų sąjūdis – solidi ir įtakinga partija, kurios įtaka, jei tik galutinai nusiskaldys, ateityje tik augs. partijoje turi tūkstančius narių. Tad kas vyksta joje yra gerokai svarbiau, nei grupelės reksnių kažkos eilinis pasikeryčiojimas. Tad jei visus tokius rodysi, tai rimtesniems reportažams ir įvykiams laiko neliks.
     Bet tai išsprendžiama – jūs tiesiog patys nusifilmuokite, ir patalpinkit į kokį “Alką” – galėsite kada norėsite peržiūrėti. Ir [žystamiems parodyti (tik atsargiai juos pasirinkit – kad neapsijuotumėt).

 6. A.L.:

  Siūlau instaliaciją: “fekalija fekalijų vamzdyje”. Tam reikia visai nedaug: Šimašių įkišti į vamzdį prie Neries.

 7. Vilnietis:

  Organizatoriai, nepykit, tačiau jūs kažkokie neadekvatūs. Matau, kad tai tie patys žmones, kurie už Noreiką protestavo. Tad nusikaltimais žmogiškumui apkaltintas partizanas Noreika jums gerai, o va paminklas kitiems partizanas (bunkeris) jau blogai. Kažkaip nedera. Būtų logiška, kad kaip tik už bunkerį kovotumėte. Todėl susidaro įspūdis, kad jūs remiate tik tuos partizanus, kurie prieš išeidami partizanauti kažką rimtai prisidirbo. O nuoširdžiai prieš sovietus kovoję ir karo metais nusikaltimų nevykdę partizanai jums nerūpi?

  • Grasilda:

   Partizanams visai netoli Lukiškių aikštės yra paminklas, netgi du: tai LGB pastato cokolinis aukštas su iškaltomis partizanų pavardėmis ir gyvenimo datomis ir liaudiškas akmenų paminklas šalia. Gautas finansavimas paminklui Kryžkalnyje. Likę gyvi partizanai (Jakavonis-Tigras, Kadžionis-Bėda) prieštarauja bunkerio įpaminklinimui. Akivaizdu, kad už ponaičio Labašausko nugaros stovi kažkokios įtakingos jėgos, siekiančios atmintį ir atminimą sukišti į bunkerius. Pagaliau vyksta teismas dėl konkurso teisėtumo, kadangi kai kurie balsavę atstovai balsavo priešingai, nei buvo įpareigoti, antra, pagal įstatymą Lukiškių aikštėje neturi būti pilami jokie kalneliai.

   • Žemyna:

    Akivaizdu, kad aikštėje turi atsidurti kažkas tokio, ko vėliau nusikratyti bus labai paprasta (kaip klaidos, kaip nesusipratimo, ar kaip nevykėlių Seimo kadencijos palikimo), nes visuomenė entuziastingai to kauburio virš „praeities šešėlių kapo” griovimui pritars – atseit, ištaiso „klaidą”. Tad NT neturės jokių sunkumų tą pasityčiojimą iš žmonių aukų sulyginti buldozeriu lygiai taip pat, kaip dabar jį ruošiamasi aikštėje sustumti.
    Kaip šiais laikais ir dera, kažkieno, slypinčio užnugaryje, norą kiti suinteresuoti vykdo. Aikštėje sutartinai dviejų jėgų „ranka ranką plauna” – ir Vilniaus išsostinimas (jokių reprezentacinių aikščių litvinams!), išlietuvinimas, ir NT visu brutalumu čia veikia „vardan Tos” 🙁 .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: