Protestuodamas prieš udmurtų rusifikaciją susidegino filosofijos mokslų daktaras Albertas Razinas (video) (30)

Albertas Razinas | Alkas.lt ekrano nuotr.

Albertas Razinas | Alkas.lt ekrano nuotr.

Rugsėjo 10 d., antradienį, apie 10 val. ryto vietos laiku, Rusijos sudėtyje esančios Udmurtijos sostinėje Ižkare (rus. Iževskas, Ижевск), prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato, prieš pat tarybos sesijos pradžią, dalyvaudamas pikete susidegino nusipelnęs Udmurtijos veikėjas, buvęs Udmurtijos universiteto docentas ir Žmogaus instituto direktorius, filosofijos mokslų daktaras Albertas Razinas.

Apie tai pagal liudytojų žinias pranešė Udmurtijos naujienų portalas izhlife.ru. Prieš susidegindamas jis laikė 2 transparantus kuriuose buvo parašyta: „Ar aš turiu Tėvynę?“ ir „Ir jei rytoj mano kalba išnyks, tai aš esu pasiryžęs numirti šiandien “. Antrasis šūkis, tai avarų poeto ir politinio veikėjo Rasulo Gamzatovo žodžiai.

Tuo metu prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato vyko piketas už udmurtų kalbos išsaugojimą.

Pasak vieno liudininko A. Razinas taręs piketo dalyviams, kad 15-kai minučių išeina, jau po kelių minučių jau užsiliepsnojo.

Alkas.lt ekrano nuotr.

Alkas.lt ekrano nuotr.

Tuo metu Udmurtijos valstybės tarybos pastate turėjo prasidėti deputatų sesija.

Įvykio liudininkai bandė gesinti vyriškį naudodami gesintuvus. Mačiusieji įvykį sako, kad degdamas A. Razinas stovėjo tylėdamas, netardamas nė žodžio, nors ugnis jau buvo jį visą apėmusi.

Atvykę į įvykio vietą ugniagesiai liepsnojantį žmogų užgesino. A. Razinas vis dar judėjo. Į įvykio vietą atvykusi greitoji pagalba A. Raziną nuvežė į ligoninę. Pasak gydytojų, jis buvo ypač sunkios būklės, daugiau nei 90% jo kūno buvo smarkiai apdegę.

Gydytojai nesugebėjo išsaugoti A. Razino gyvybės. Tą pačią dieną 1-oje respublikinėje klinikinėje Udmurtijos ligoninėje jis mirė.

Udmurtijos valstybinės tarybos sesija buvo atidėta. Susitikimas vyks rugsėjo 24 d.

Albertas Razinas | svajksta.by nuotr.

Albertas Razinas | svajksta.by nuotr.

A. Razinui buvo 79 metai. Jis buvo žinomas kaip vienas iš udmurtų tautinio atgimimo judėjimo kūrėjų, mokslininkas, sociologas, prigimtinės udmurtų religijos seniūnas. Jo viso gyvenimo rūpesčiu buvo udmurtų kalbos ir tautinės savimones išsaugojimas.

Albertas Razinas (1940-2019) | Asmeninė nuotr.

Albertas Razinas (1940-2019) | Asmeninė nuotr.

Pikete prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato A. Razinas tarybos deputatams dalino laiškus, kuriuose buvo rašoma, kad   Udmurtijos valstybinėse įstaigose nenaudojama dmurtų kalba. „Dėl tokios praktikos susidarė nepakenčiama padėtis, kuomet tik trečdalis udmurtų moka gimtąją kalbą (daugiausia vyresniojo amžiaus žmonės), o vaikai auga susrusėję“. A. Razinas reikalavo, kad deputatai nepritartų švietimo įstatymo pataisoms, pagal kurias vietinių respublikų gyventojai čiabuviai gimtąją kalbą mokytųsi kaip pasirenkamąjį dalyką.

Laiške-kreipimesi jis ragino priimti švietimo įstatymo pataisas nustatančias, kad udmurtų kalba kaip ir rusų kalba yra privalomas dalykas, o stojantiesiems į specialias vidurines ir aukštąsias mokyklas turi būti leidžiama vietoje rusų kalbos ir literatūros egzamino rašinio pasirinkti rašinį udmurtų kalba. Taip pat buvo reikalaujama, kad visose mokymo įstaigose ir vaikų darželiuose būtų mokoma udmurtų kalbos.

A. Razinas labai pergyveno dėl udmurtų kalbos vartojimo mažėjimo Udmurtijoje. Pavyzdžiui, pagal 2002 m. Ir 2010 m. visuotinio surašymo Rusijoje duomenis udmurtų kalbą mokančių asmenų skaičius sumažėjo trečdaliu – nuo 463 tūkst. iki 324 tūkst. Kaimyniniame Tatarstane per tą patį laikotarpį totorių kalbą mokančių žmonių skaičius sumažėjo 1 mln.

Be to, Rusijos prezidento pavedimu, praėjusiais metais Rusijos Federacijos valstybės Dūma priėmė Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias mokytis nacionalinių kalbų Rusijos nacionalinėse respublikose tapo neprivaloma. Dėl to tautinių kalbų šiose respublikose nesimoko ne tik ten atvykstantys rusai, tačiau vyksta ir aktyvi čiabuvių rusifikacija, nes rusų ir Maskvos kultūra bei kalba yra daug prestižiškesnė ir patrauklesnė.

Estijos Uralistikos ir čiabuvių tautų centro direktorius Oliveris Lode (Oliver Loode) kalbėdamas apie A. Razino susideginimą spaudai sakė:

„Labai gaila, kad šis nepaprastos nevilties aktas įvyko šiais metais, kuriuos Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautiniais čiabuvių kalbų metais – metais, kai visos valstybės, įskaitant Rusiją, turėtų imtis čiabūvių kalbų apsaugos sustiprinimo ir jų atgaivinimo, bei suteikti tam tikros vilties šiomis kalbomis kalbantiems žmonėms. Razino žinia yra universali: pasaulis, kuriame nėra gimtosios kalbos, nevertas to, kad gyventum, ir ši kalba turi egzistencinę reikšmę. “

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Idel.Реалии (@idel.realii) on


A. Razinas buvo taip pat ir udmurtų prigimtinio tikėjimo seniūnas (vaidila). Tai 2017 metų vaizdo įrašas. A. Razinas, rugsėjo 10 d. susideginęs Ižkare, tuomet surengė apeigą skirtą udmurtų tautos gerovei:


 
 
 
View this post on Instagram

Это видео 2017 года. Альберт Разин, совершивший сегодня в Ижевске акт самосожжения, провёл тогда моление, посвященное благополучию удмуртского народа. Кстати, за 8 лет (2002-2010) количество людей, владеющих удмуртским, в России сократилось на 30%. Было 463 тыс., стало 324 тыс. Напомним, в Ижевске сегодня, 10 сентября, около здания Государственного совета Удмуртии незадолго до начала сессии мужчина поджег себя. Рядом с ним обнаружены транспаранты, в которых он требовал спасти удмуртский этнос: “И если завтра мой язык исчезнет, то я готов сегодня умереть”. По словам очевидцев, пострадавшим является Альберт Разин, заслуженный деятель Удмуртии. #ижевск #удмуртия #удмурты #удмурт #мояудмуртия #вижевске #роднойязык #idelреалии #идельреалии #честныеновости #честно

A post shared by Idel.Реалии (@idel.realii) on

Udmurtai (Удмуртъёс) – finougrų tauta, gyvenanti Rusijoje. Daugiausia udmurtų gyvena Udmurtijoje (410 584), taip pat Tatarstane (23 454), Baškortostane (21 477), Permės krašte (20 819), Sverdlovsko srityje (13 789), Kirovo srityje (13 639). Be to, šiek tiek udmurtų gyvena Ukrainoje ir Kazachstane. Kalba finougrų kalbų grupei priklausančia udmurtų kalba, nors dabar didelė dalis kalba tik rusiškai.

Udmurtų tauta pradėjo formuotis susikaidžius permių etninei grupei. Šiaurės udmurtai buvo smarkiai paveikti rusų, o pietų – tiurkų tautų (ypač totorių). Iki I tūkstantmečio pabaigos udmurtai buvo valdomi Volgos Bulgarijos, vėliau – Aukso Ordos ir Kazanės chanato. 1489 m. Viatkos žemė su ten gyvenusiais šiaurės udmurtais tapo pavaldi Rusijai. XVI a. užkariavus Kazanės chanatą ir likusios udmurtų žemės užvaldytos rusų. Šie udmurtus ilgą laiką vadino votiakais (вотяки). 1920 m. sudaryta Votų autonominė sritis, o 1934 m. Udmurtijos ATSR.

Tradicinis udmurtų tikėjimas dualistinis, pasaulis suvoktas kaip trinaris. Pasaulio kūrėju laikytas dievas Inmaras, o naikintoju – Keremetas (Šėtonas). Savo dievus ir dvasias turėjo vanduo, vėjas, miškai, pievos ir kt. Buvo šventų giraičių kultas. Pagoniškos apeigos buvo vykdomos iki XIX a.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

30 komentarų

 1. jo:

  Udmurtijos sostinė udmurtiškai vadinama ne Iževskas, o Ižkaras.

  • Žemyna:

   Dėkui už pataisymą. Bet vietiniai ir kitų pavadinimų jam turėjo, pradedant trumpu Iž?
   Na, Alkas fantastiškais tempais dirba – tik šiąnakt pranešė, o jie jau spėjo paruošti medžiagą viešinti. Žinoma, neišvengsi kai kurių redakcinių netikslumų, bet svarbiausia žinia pranešta. Šaunuoliai!

 2. Prašalietis:

  ” Nepasisekė didžiausiam udmurtui” su rusiška pavarde Razinui, kad jis “pasidarė”udmurtų “kalbos ir gyvenimo būdo gelbėtoju” sulaukęs 79 metų amžiaus Rusijoje esančioje Udmurtijoje, kuri niekaip nepabaigia prarasti savo kalbos jau daugelį šimtų metų. Būtų pasisekę udmurtams pagyventi anglosaksų glėbyje, tai tikri udmurtai kaip ir galimi “udmurtiški razinai”, taip pat kaip Amerikos indėnai, Australijos aborigenai, tik per porą šimtų metų visi būtų dausose su savo kalbomis, gyvenimo būdais ir t.t.

  • Diedas:

   Tipinio primityvaus komunistinio galvijaus, Pasaulio supratimas.
   Zmogiskumo – 0
   Viskas apversta didziarusisku sovinizmu.
   Rusija gelbeja vaduoja globoja.
   Amerikonai zudo.

   • Prašalietis:

    Ponuli Diedai, čia nėra joks tautinis, komunistinis, liberalinis ir kitoks -istinis”pasaulio supratimas”, o tik istoriniai fakteliai…. Kaip buvo ar yra iš tiesų pats, kai netingėsi, “tautiškai ir patriotiškai” paklausk Amerikos indėnų, Australijos aborigenų, Aliaskos eskimų, vietnamiečių, serbų, irakiečių, libiečių ir t.t.

    • Diedas:

     O pats jau paklausei, kad jautiesi toks teisus????
     Ar remiesi CCCP “istoriniais” vadoveliais”????

     • Prašalietis:

      Diedai, kaip paslaptį pasakysiu, kad istorijos vadovėlius skaito mokyklose mokiniai. Na o aš jau nemažai dešimtmečių skaitau laikraščius ( ne tik buvusius tarybinius ar tautinius) ir kitais būdais seku nemažai dešimtmečių įvykius ir kokios apie tuos įvykius yra pateikiamos informacijos. Jei pats skaityti dar nepamiršai, protas dėl amžiaus naštos nepasidarė vaikiškas, ar dėl sunkios gyvenimo naštos ir rusiškos okupacijos visiškai nenukvakai, tai Tamsteliai tokie “tautiniai samprotavimai” apie”galvijų komunistinį pasaulio supratimą” ar “Rusija gelbėja, vaduoja, o amerikonai žudo” nebūtų iškilę net ir šiandieniniame pseudo valstybiniame lansberginiame durnių laive … Ir pasimatytų kas kiek žudo ar”duoda”ir be klausimų Amerikos indėnams, Australijos aborigenams ir kt.

      • Saulius:

       Prašalieti, tai gal papasakok, kaip “taikiai” ruskiai sugyveno su Šiaurės Amerikos indėnais – Rusijos ir tlinkitų karas taikos sutartim pasibaigė tik 2014 metais (aha, tepraėjo pusantro šimto metų). O gal dar papasakok, kaip du šimtus metų čiukčiai kariavo su rusijos kolonizatoriais (ir buvo įveikti taip pat kaip ir indėnai – su degtinės pagalba) ir kaip dabar savo kalbą mokančių čiukčių beliko tik apie 5 tūkstančius (iš maždaug 16 tūkstančių)?

       • Prašalietis:

        Sauliau, apie Rusijos karus su “šiaurės ir kitokiais indėnais” rašyk konkrečiai su tau “žinomomis”datomis ir įvykusių mūšių vietomis. Juk yra išlikę nemažai istorinių dokumentų, kurie istorikų yra jau seniai išstudijuoti ir yra nemžai prirašyta apie rusų kovas “degtinės ir barankų pagalba” su totoriškais, vokiškais, švediškais, prancūziškais, lenkiškais, lietuviškais,turkiškais ir visokiais kitokiais Europos,Azijos ir Šiaurės Amerikos “indėnais” nuo Aleksandro Nevskio ir ankstesnių laikų….

   • Bartas:

    Įdomu , kokią pavardę paliko ” išvaduotojai” pro šal einančiam.

 3. Bartas:

  O kremliaus fašistas žirinovskis yra pasakęs, kad rasiejoj turi būti viena kalba (pakartojo caruko nuomonę) – rusų. Svarstydamas toliau , “leisime tautoms savas kalbas, rytoj jie pareikalaus nepriklausomybės”. Vo tep.

  • Žemyna:

   Kai rinkome parašus, kad lietuvių k. būtų paskelbta valstybine, teko būti kelių vyrų karšto pokalbio ta tema liudininke, bet iš jo prisimenu vos porą frazių: „Какой ещё государственный. Никаких государственых! Не-по-зво-лить!” Kiti, kad ir nepritarė, buvo lyg ir taikiau nusiteikę, o tas rėkavo apsiputojęs, lyg generolas prieš rikiuotę. Buvau šiaip sau greta tokio atsidūrus. Įdomu, kad panašiai pasisakė ir kiti, šiaip jau buvę lyg ir pažangūs tiems laikams jų autoritetai, pvz., akad. Lichačiovas. Jis pats domėjosi, palaikė ir skatino tyrimus ir pan., bet…. tik tada, jei būsime RU pavaldūs? O jei ne…

  • ŽEMAITIS:

   Žirinovskis – tai visiškas primityvas. Bet gal tik šiek tiek nuosaikiau mąsto visas Rusijos politinis elitas. Šovinistinis mentalitetas užvaldė Rusiją. Europa jau seniai atsisakė šovinizmo, įtvirtino liberlaią demokratiją. O Rusija – atvirkščiai.

 4. Prasalieciui:

  Tik nevaidink kad Rusija tokia jau nekalta, nes nepripažinti akivaizdžių tiesų, garbės neduoda. Rusija tokia pat kaip vakarų pasaulis, norinti viską praryti, imperine jega. Pasaulyje Tautų globėjas vaidmuo yra laisvas, tik mažoms tautelems tai aktualu ir suprantama. O tokia Rusija lygiai taip pat kaip vakarai, esant progai tik prarys viską ir suvinodins. Deja. Baltarusijos pavyzdys akivaizdus. Baltarusių kalba Visgi nyksta sparčiau nei lietuvių.

  • Prašalietis:

   Prasalieciui:, Ir tu nebūk lansberginio durnių laivo artistu, pasidomėk rimtesniuose istoriniuose šaltiniuose kada ir iš kur atsirado Ukraina ir Baltarusija. Ten surasi labai įdomių dalykų kaip ir kada atsirado šiandieninė baltarusių kalba ir patys baltarusiai. Istoriškai Rusija, Ukraina ir Baltarusija tai yra tas pat, kas yra šiandieninėje Lietuvos “imperijoje” Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija su savo “nykstančiomis ar išnykusiomis ” tautomis, kalbomis ir valstybingumais…

   • Prasalaiciui:

    Nusisnekejai. Baltarusių ar ukrainiečių kalba yra senesnė už rusų kalba. Rusija išvis yra berods 15 amžiaus darinys. Slavai yra graikiskas-bizantiskas darinys, o rusai yra skandinavų-baltu-fino ugru ir slavų darinys. Kraujas šiauriečių o kultūra slavų. Slavų kultūra iš Pietų yra atėjusi jei ką iš Bizantijos. Šitą žinai. Žinai turbūt ir Puskovo istoriją ir tai jog per rusų žemes skandinavai i Konstantinopolį prekiauti keliaudavo.

    • Prašalietis:

     “Nenusišnekėtojau”, matomai į mokyklą pradėjai vaikščioti lansberginiame durnių laive ir labai gerai ir “patriotiškai išmokai” pasaulio ir Lietuvos istorijas. Todėl ne tik”gerai žinai akivaizdžias tiesas”, kad baltarusių ir ukrainiečių kalba yra senesnė už rusų, bet taip pat “žinai” ko likęs civilizuotas vakarų pasaulis dar “nežino”…. O jie iki šiol nežino to, ką sugebėjo lansberginiame durnių laive “įrodyti” jo “tautiniai istorikai”. Pasaulį valdantys jau šimtus metų vakarų civilizuotos valstybės ir po šiai dienai nežino, kad pagal “tautinių istorikų perskaitytus užrašus ant pakelės akmenų”visi europiečiai be išimties yra kilę iš lietuvių. Pats laikas lansberginio durnių laivo “tautiniams – patriotiniams intelektualams” visur Europoje ir pasaulyje pasakyti kas “buvo “visų europiečių, tame tarpe ir baltarusių su ukrainiečiais, “tėtėmis ir mamomis”. Tegul pagaliau sužino Europos stiprieji ir JAV,kad jų visų “tėčiai ir mamos buvo lietuviai” jų šiandiena “privalu visiem klausyti”…. Durnių laivas ir Afrikoje yra durnių laivas. Išsivaikščiojančio lansberginio durnių laivo dar neišsivaikščiojusių “tautinių” pseudo patriotinių keleivių nukvailėjimui ribų nėra… Nors kiek sumažinti visuotinį prie valdžios lovio besistumdančių, juos aptarnaujančio personalo bei “tautinių-patriotinių”eilinių runkelių nukvailėjimo, kaip ir kitus durnių laivo ,siekiančių jau šimtus metų būti “vakarietiškai sucivilizuotais”, keleivių “pirmavimus” pasaulyje ir Europoje, nepadeda net ir jo “nepriklausomybė” eurosojūzo sudėtyje….

   • Prasalaiciui:

    O kaip ten gaunasi iš tos rusų kalbos archaiskumo kad mėnesiai beveik angliskai skamba? O lenkai-slavai turi originalų tarimą.

    • Algis:

     Tai kad ir patys slavai neturi jokios antropologijos, nes tai tik 6a tamsiojo badmečio rytų Europos įvairių tautų kraustymosi tarpusavio kalba

    • Prašalietis:

     Gal kartais”girdėjai”, kad europinės civilizacijos ir europiečių kilmės “lietuviški gimdytojai” pradėjo keverzoti lietuviškai lotyniškomis raidėmis tik Martyno Mažvydo dėka. Iki to laiko šimtus metų lietuviškus žodžius peckiodavo rusiška kirilica… “tautinis” vakarietiškai besicivilizuojantis ir europėjantis “archaiste”, jei pažįsti raides, pasižiūrėk prancūzų ir anglų rašybą. Rasi aibę žodžių rašomų taip pat, tik jie yra tariami skirtingai.

     • Prasalaiciui:

      O kirilica ne Graikų dovana? Šiauriečiai rašto kito neturėjo kaip runas. Rašto nelaikė svarbiu. Mane jog patirtis perduodama iš lūpų i lūpas palikuonims yra tikresne. Taip ir rusu protėviai darė kol su Bizantijos krikščionybe neatėjo kirilica. Tu nesinervok aš asmeniškai gerbiu rusų tauta ir jos didžia istoriją. Bet reik mokėti pripažint ir klaidas. Šiuolaikinė Rusija niekuom nesiskiria nuo vakarų mentaliteto ir sek tu šlovingas pasakas kiek nori, krauk sudus ant vakarų o realybė yra ta kad Rusija ir vakarai niekuom nesiskiria.

      • Prašalietis:

       Tik “gerbiantis”rusų tautą gali varyti savo komentaruose tokį primityvų briedą. Belieka pacituoti tavo komentarą:” Baltarusių ar ukrainiečių kalba yra senesnė už rusų kalba. Rusija išvis yra berods 15 amžiaus darinys. Slavai yra graikiskas-bizantiskas darinys, o rusai yra skandinavų-baltu-fino ugru ir slavų darinys. Kraujas šiauriečių o kultūra slavų”…. Nors kiek išsilavinęs ir bent kiek save gerbiantis net ir didžiausias šiandieninio lansberginio durnių laivo “patriotinis”runkelis nevaro kitiems tautiečiams viešai komentaruose primityvaus anti rusiško propagandinio dūro ir nekalba nesąmonių apie Rusijos istoriją ar dabartį…

       • Prasalaiciui:

        Nieko čia nėra sumeluoto, tapati kirilica yra iš graikų atėjusi, o rusai tai šiaurės europiečiai su Bizantijos paveldu priešingai tarkim skandinavai katalikų ir protestantų paveldas. Įdomu būtų išgirsti tavo rusų tautos aiškinimą. Man vienas rusas politikuojantis aiškino jog rusai yra ne žemiška rasė su kosminiais laivais nusileidę ateiviai. Ar pats ne iš to paties kažin būsi elektorato?

        • Prasalaiciui:

         Ir Įdomu būtų išgirsti kuom pagal tave Rusija skiriasi nuo vakarų?

        • Prašalietis:

         Mano ankstesniame komentare pacituoti tavo “teiginiai ar samprotavimai” apie Rusiją net ir melu nesigauna pavadinti … Nejau lansberginėje Lietuvoje mokyklose mokiniai mokydamiesi istoriją tebūna girdėję, kad graikai Kirilas ir Mifodijus atnešė raštą į Rusiją, dėl ko jie Rusijoje yra paskelbti šventais,ir nieko nebūna girdėję apie Kijevo Rusią, apie jų priimtą provoslavišką tikėjimą, apie Rusijos istorinį laikotarpį mongolų-totorių šeimininkavimo laikotarpiu, apie Kulikovo mūšį, apie Rusiją nuo Ivano Grozno iki Nikolajaus 2 laikų ir t.t. Tavo žinai tautų”nereikia aiškinti”. Reikėtų daugiau mažiau išsilavinusiam žmogui žinoti neprifantazuotą savo šalies ir tautos istoriją ir ne šiandieninių “mokslininkų” “tautiška dvasia” perrašinėjamas kaimyninių šalių ir tautų istorijas.

         • Prasalieciui:

          O kuom Kijavo Rusia susijusi su Rusija? O gal Kijavo Rusios gyventojai kalbėjo lenkiškai, ukrainietiskai, baltarusiškai o ne rusiškai? Ir kodel tu Manai jog Lietuvoj turėtų būti nuodugniai dėstoma rusų istorija? Gal dar Kremliaus propagandinė?

          • Prašalietis:

           Aš “manau”, kad šiandieniams dar neišsivaikščiojusiems lansberginio durnių laivo “tautiniams-patriotiniams”runkeliams pilnai pakanka išmokti pusę “Kremliaus neužpropagandintos tautinės” lietuviškoje gramatikoje naudojamos lotyniškų raidžių abėcėlės. Tiek jiems “pilnai pakanka”, juos durnių laive supančios erdvės “pažinimui, bet kokios istorijos suvokimui, Rusijos atgrasymui ir Kremlinės propagandos atsekimui”….

          • Prasalaiciui:

           Tu kalbi apie pagarbą rusų tautai, o pats mažiausiai Gerbi lietuvius, eitum matomai su Kalašnikovo apsiseilijes vos tik progai pasitaikius. Gyveni neapykantos pasaulyje. Landsbergis cia irgi niekuom retas už jį nebalsuoja viso labo 20 proc. Daugiausiai Vilnius kur nutauteje lietuviai gyvena.

 5. ŽEMAITIS:

  Gaila, kad Rusiškas šovinizmas priveda žmones prie nevilties ir drąstiškų sprendimu. Drąsus, pasiaukojantis Žmogus. Gaila, kad Laisvės kaina yra tokia brangi.
  Rusija – tai antiliberalus tautos kelėjimas. Šovinistinio putlerinio mentaliteto šalis. Iš esmės prie Vakarų civilizacija, prieš mus, ji yra niekas. Europos Sąjunga ekonominiu požiūriu yra nepalyginamai pajėgesnė. Nato karinis blokas, lyginant su Rusija, būtų tas pats, kaip Tigrą palyginti su žiurke. Žiurkė – arši, bet prieš tigrą ji yra nulis. Lietuva, kitos ES ir NATO narys šiuo požiūriu yra saugios. Tačiau grėsmė išlieka toms šalims (pvz., Ukrainai), kurios vis dar netapo NATO narėmis (gaila, kad Vakarai tam tokie abejingi). Dar blogiau toms tautoms, kurios yra okupuotos ir įtrauktos į Rusijos imperijos sudėtį.
  Aišku, netikiu, kad Rusija, kaip vientisa valstybė ilgai egzistuos. Ji neišvengiamai subyrės į keletą mažesnių valstybių. Šaiurės kaukazo tautos, gal dar Tuva, Jakutija, gal ir Tatarstanas taps nepriklausomomis. Tačiau rusifikuotoms tautoms tai padaryti gali ir nepavykti. Tad, manau, putlerinė Rusija ir daro viską, kad tos tautos prarastų tapatumą. Bet tai Rusijos neišgelbės – vis tiek ji subyrės, nes kitų tautų skaičius Rusijoje sparčiai auga, o rusų – mažėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: