Protestuodamas prieš udmurtų rusifikaciją susidegino filosofijos mokslų daktaras Albertas Razinas (video) (30)

Albertas Razinas | Alkas.lt ekrano nuotr.

Albertas Razinas | Alkas.lt ekrano nuotr.

Rugsėjo 10 d., antradienį, apie 10 val. ryto vietos laiku, Rusijos sudėtyje esančios Udmurtijos sostinėje Ižkare (rus. Iževskas, Ижевск), prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato, prieš pat tarybos sesijos pradžią, dalyvaudamas pikete susidegino nusipelnęs Udmurtijos veikėjas, buvęs Udmurtijos universiteto docentas ir Žmogaus instituto direktorius, filosofijos mokslų daktaras Albertas Razinas.

Apie tai pagal liudytojų žinias pranešė Udmurtijos naujienų portalas izhlife.ru. Prieš susidegindamas jis laikė 2 transparantus kuriuose buvo parašyta: „Ar aš turiu Tėvynę?“ ir „Ir jei rytoj mano kalba išnyks, tai aš esu pasiryžęs numirti šiandien “. Antrasis šūkis, tai avarų poeto ir politinio veikėjo Rasulo Gamzatovo žodžiai.

Tuo metu prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato vyko piketas už udmurtų kalbos išsaugojimą.

Pasak vieno liudininko A. Razinas taręs piketo dalyviams, kad 15-kai minučių išeina, jau po kelių minučių jau užsiliepsnojo.

Alkas.lt ekrano nuotr.

Alkas.lt ekrano nuotr.

Tuo metu Udmurtijos valstybės tarybos pastate turėjo prasidėti deputatų sesija.

Įvykio liudininkai bandė gesinti vyriškį naudodami gesintuvus. Mačiusieji įvykį sako, kad degdamas A. Razinas stovėjo tylėdamas, netardamas nė žodžio, nors ugnis jau buvo jį visą apėmusi.

Atvykę į įvykio vietą ugniagesiai liepsnojantį žmogų užgesino. A. Razinas vis dar judėjo. Į įvykio vietą atvykusi greitoji pagalba A. Raziną nuvežė į ligoninę. Pasak gydytojų, jis buvo ypač sunkios būklės, daugiau nei 90% jo kūno buvo smarkiai apdegę.

Gydytojai nesugebėjo išsaugoti A. Razino gyvybės. Tą pačią dieną 1-oje respublikinėje klinikinėje Udmurtijos ligoninėje jis mirė.

Udmurtijos valstybinės tarybos sesija buvo atidėta. Susitikimas vyks rugsėjo 24 d.

Albertas Razinas | svajksta.by nuotr.

Albertas Razinas | svajksta.by nuotr.

A. Razinui buvo 79 metai. Jis buvo žinomas kaip vienas iš udmurtų tautinio atgimimo judėjimo kūrėjų, mokslininkas, sociologas, prigimtinės udmurtų religijos seniūnas. Jo viso gyvenimo rūpesčiu buvo udmurtų kalbos ir tautinės savimones išsaugojimas.

Albertas Razinas (1940-2019) | Asmeninė nuotr.

Albertas Razinas (1940-2019) | Asmeninė nuotr.

Pikete prie Udmurtijos valstybinės tarybos pastato A. Razinas tarybos deputatams dalino laiškus, kuriuose buvo rašoma, kad   Udmurtijos valstybinėse įstaigose nenaudojama dmurtų kalba. „Dėl tokios praktikos susidarė nepakenčiama padėtis, kuomet tik trečdalis udmurtų moka gimtąją kalbą (daugiausia vyresniojo amžiaus žmonės), o vaikai auga susrusėję“. A. Razinas reikalavo, kad deputatai nepritartų švietimo įstatymo pataisoms, pagal kurias vietinių respublikų gyventojai čiabuviai gimtąją kalbą mokytųsi kaip pasirenkamąjį dalyką.

Laiške-kreipimesi jis ragino priimti švietimo įstatymo pataisas nustatančias, kad udmurtų kalba kaip ir rusų kalba yra privalomas dalykas, o stojantiesiems į specialias vidurines ir aukštąsias mokyklas turi būti leidžiama vietoje rusų kalbos ir literatūros egzamino rašinio pasirinkti rašinį udmurtų kalba. Taip pat buvo reikalaujama, kad visose mokymo įstaigose ir vaikų darželiuose būtų mokoma udmurtų kalbos.

A. Razinas labai pergyveno dėl udmurtų kalbos vartojimo mažėjimo Udmurtijoje. Pavyzdžiui, pagal 2002 m. Ir 2010 m. visuotinio surašymo Rusijoje duomenis udmurtų kalbą mokančių asmenų skaičius sumažėjo trečdaliu – nuo 463 tūkst. iki 324 tūkst. Kaimyniniame Tatarstane per tą patį laikotarpį totorių kalbą mokančių žmonių skaičius sumažėjo 1 mln.

Be to, Rusijos prezidento pavedimu, praėjusiais metais Rusijos Federacijos valstybės Dūma priėmė Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias mokytis nacionalinių kalbų Rusijos nacionalinėse respublikose tapo neprivaloma. Dėl to tautinių kalbų šiose respublikose nesimoko ne tik ten atvykstantys rusai, tačiau vyksta ir aktyvi čiabuvių rusifikacija, nes rusų ir Maskvos kultūra bei kalba yra daug prestižiškesnė ir patrauklesnė.

Estijos Uralistikos ir čiabuvių tautų centro direktorius Oliveris Lode (Oliver Loode) kalbėdamas apie A. Razino susideginimą spaudai sakė:

„Labai gaila, kad šis nepaprastos nevilties aktas įvyko šiais metais, kuriuos Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautiniais čiabuvių kalbų metais – metais, kai visos valstybės, įskaitant Rusiją, turėtų imtis čiabūvių kalbų apsaugos sustiprinimo ir jų atgaivinimo, bei suteikti tam tikros vilties šiomis kalbomis kalbantiems žmonėms. Razino žinia yra universali: pasaulis, kuriame nėra gimtosios kalbos, nevertas to, kad gyventum, ir ši kalba turi egzistencinę reikšmę. “

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Idel.Реалии (@idel.realii) on


A. Razinas buvo taip pat ir udmurtų prigimtinio tikėjimo seniūnas (vaidila). Tai 2017 metų vaizdo įrašas. A. Razinas, rugsėjo 10 d. susideginęs Ižkare, tuomet surengė apeigą skirtą udmurtų tautos gerovei:


 
 
 
View this post on Instagram

Это видео 2017 года. Альберт Разин, совершивший сегодня в Ижевске акт самосожжения, провёл тогда моление, посвященное благополучию удмуртского народа. Кстати, за 8 лет (2002-2010) количество людей, владеющих удмуртским, в России сократилось на 30%. Было 463 тыс., стало 324 тыс. Напомним, в Ижевске сегодня, 10 сентября, около здания Государственного совета Удмуртии незадолго до начала сессии мужчина поджег себя. Рядом с ним обнаружены транспаранты, в которых он требовал спасти удмуртский этнос: “И если завтра мой язык исчезнет, то я готов сегодня умереть”. По словам очевидцев, пострадавшим является Альберт Разин, заслуженный деятель Удмуртии. #ижевск #удмуртия #удмурты #удмурт #мояудмуртия #вижевске #роднойязык #idelреалии #идельреалии #честныеновости #честно

A post shared by Idel.Реалии (@idel.realii) on

Udmurtai (Удмуртъёс) – finougrų tauta, gyvenanti Rusijoje. Daugiausia udmurtų gyvena Udmurtijoje (410 584), taip pat Tatarstane (23 454), Baškortostane (21 477), Permės krašte (20 819), Sverdlovsko srityje (13 789), Kirovo srityje (13 639). Be to, šiek tiek udmurtų gyvena Ukrainoje ir Kazachstane. Kalba finougrų kalbų grupei priklausančia udmurtų kalba, nors dabar didelė dalis kalba tik rusiškai.

Udmurtų tauta pradėjo formuotis susikaidžius permių etninei grupei. Šiaurės udmurtai buvo smarkiai paveikti rusų, o pietų – tiurkų tautų (ypač totorių). Iki I tūkstantmečio pabaigos udmurtai buvo valdomi Volgos Bulgarijos, vėliau – Aukso Ordos ir Kazanės chanato. 1489 m. Viatkos žemė su ten gyvenusiais šiaurės udmurtais tapo pavaldi Rusijai. XVI a. užkariavus Kazanės chanatą ir likusios udmurtų žemės užvaldytos rusų. Šie udmurtus ilgą laiką vadino votiakais (вотяки). 1920 m. sudaryta Votų autonominė sritis, o 1934 m. Udmurtijos ATSR.

Tradicinis udmurtų tikėjimas dualistinis, pasaulis suvoktas kaip trinaris. Pasaulio kūrėju laikytas dievas Inmaras, o naikintoju – Keremetas (Šėtonas). Savo dievus ir dvasias turėjo vanduo, vėjas, miškai, pievos ir kt. Buvo šventų giraičių kultas. Pagoniškos apeigos buvo vykdomos iki XIX a.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: