Gidų profesinė sąjunga „Solidarumas” kovoja su nelegaliais gidais (4)

Gidų profesinė sąjunga „Solidarumas" kovoja su nelegaliais gidais | www.lps.lt nuotr.

Gidų profesinė sąjunga „Solidarumas“ kovoja su nelegaliais gidais | www.lps.lt nuotr.

2019 m. rugsėjo 5 d. Gidų ir kelionės vadovų profesinei sąjungai „Solidarumas“ paprašius Valstybine darbo inspekcija ir policija Vilniuje vykdė gidų patikrinimus.

Patikrinimo metu sulaikyta Latvijos pilietė, kuri nelegaliai t.y. be Lietuvos valstybinių institucijų išduoto leidimo teikė gido paslaugas Prancūzijos turistams. Paaiškėjo, kad šią gidę samdė Lietuvos turistinė agentūra.

Latvijos gidei surašytas protokolas ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 127 straipsniu jai paskirta 195 eurų bauda „už vertimąsi komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai”.

Anksčiau panašius gidų patikrinimus vykdydavo Valstybinis turizmo departamentas (VTD), tačiau pernai ši institucija buvo reorganizuota, o jos darbai paskirstyti tarp Teisingumo ir Inovacijų ir ekonomikos ministerijų.

Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis apgailestavo, kad nepaisant Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ prašymų dalyvauti pertvarkant Valstybinį turizmo departamentą, gidų profesinių sąjungų atstovai į posėdžius, kuriuose buvo svarstomas VTD pervarkymas nebuvo pakviesti, nors turizmo agentūras atstovaujančios organizacijos juose dalyvavo.

Tuometinis Ūkio viceministras Gediminas Miškinis neįvykdė ministro Virginijaus Sinkevičiaus nurodymo ir su Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovais nesusitiko. Todėl šiemet atsirado neaiškumų kuri valstybinė institucija yra atsakinga už gidų veiklos kontrolę, kurią anksčiau vykdė Valstybinis turizmo departamentas.

Besiginčijant skirtingų institucijų atstovams kas turi vykdyti gidų patikrinimus, laikinai gidams pagelbėti sutiko Valstybinė darbo inspekcija.

Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas R., Garuolis sakė, kad paprastai nesąžiningos turistinės įmonės, norėdamos sutaupyti, nesamdo vietinio gido, o dažnai net verčia kelionių vadovus vykdyti neteisėtą veiklą, grasindamos, kad jiems nesutikus vesti ekskursijų, jų nesamdys kelionei, kuri paprastai trunka nuo kelių dienų iki dviejų savaičių. Deja, tai daro ne tik užsienio, bet ir Lietuvos turistinės įmonės.

Dėl nelegalių gidų veiklos legalūs gidai praranda darbą, Lietuvos valstybės biudžetas negauna mokesčių, kuriuos sumokėtų Lietuvos gidai, o turistai – teisingos informacijos, todėl nukenčia valstybės įvaizdis, nes nelegalūs gidai iš užsienio Lietuvą neretai pristato ne tik neteisingai, bet ir nepalankiai.

Daugiausiai nelegalių gidų atvyksta iš Kinijos ir Lenkijos, bet jų pasitaiko iš visų šalių. Todėl, pasak R. Garuolio, būtina nuolatinė kontrolė.

Lietuva priklauso toms Europos šalims, kuriose gido profesija yra reglamentuota. Gidais gali dirbti tik asmenys, turintys aukštąjį išsilavinimą ir yra baigę specialius gidų kursus, kurie trunka pusę metų. Šiuose kursuose mokoma Lietuvos istorijos, architektūros, oratorinio meno, psichologijos pagrindų, ekskursijų vedimo metodikos, vyksta daug ekskursijų, kurias veda aukščiausio lygio gidai. Mokslų pabaigoje būtina išlaikyti Lietuvos istorijos ir ekskursijos vedimo egzaminą.

Šiuo metu Lietuvoje yra virš 4000 gidų. Pasak R. Garuolio, tokio didelio kiekio paruoštų gidų gali pavydėti daugelis valstybių, tačiau gidais Lietuvoje dirba tik apie 500 asmenų.

Todėl, anot jo, kalbos, kad gidų Lietuvoje trūksta, neturi pagrindo.

 „Žinoma, gidų, kalbančių kinų ar kitomis retomis kalbomis, nėra daug, bet ši problema išsprendžiama, kai su turistais dirba angliškai kalbantys Lietuvos gidai, nes paprastai visi kelionių vadovai moka anglų kalbą ir gali gido pasakojimus išversti iš anglų kalbos,”- teigia R. Garuolis.

Tačiau, kaip sakė gidų profesinės sąjungos pirmininkas, nevisada retos kalbos mokėjimas užtikrina gidui nuolatinį darbą.

Japonų kalba dirbantys gidai skundžiasi, kad jų nesamdo, nes dažnai Lietuvos turistinės agentūros, turistams praneša, kad gidas susirgo, ir anglakalbiams gidams paveda vesti ekskursijas japonų turistams, nes jų darbo įkainiai yra žemesni nei japonų kalba dirbančių gidų.

Gidų profesinė sąjunga „Solidarumas" kovoja su nelegaliais gidais | www.lps.lt nuotr.

Gidų profesinė sąjunga „Solidarumas“ kovoja su nelegaliais gidais | www.lps.lt nuotr.

Gidų patikrinimai šiemet vyks ir toliau. Jei anksčiau teikti gido paslaugas be Vartototų apsaugos tarnybos išduoto leidimo buvo draudžiama tik Vilniaus senamiestyje ir dar kai kuriose Lietuvos vietose, dabar, pernai pakeitus įstatymus, tai daryti draudžiama jau visoje Lietuvos teritorijoje.

R. Garuolis tikisi, kad įstatymai, reguliuojantys gidų paslaugų kontrolę, bus patikslinti ir gidų patikrinimai kitais metais prasidės jau pavasarį, o ne rudenį, kaip tai įvyko šiemet.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Rimgaudas:

  Nepriimtini pažeidimai, kai ekskursijas po istorinį Vilnių vedžioja ne pagal Europos šalių gidų reglamentavimą paruošti gidai iš Lenkijos. Pažeidimas pirmas, – jie nėra vietiniai. Pažeidimas antras – jie nėra praėję Lietuvos ir Vilniaus miesto istorijos kursų. Pripasakoja, matyt, nesąmonių mūsų kaimynams pakankamai. Kaip antai, Palangos Birutės kalne dvi į architektūrinio paveldo statusą turinčios koplyčios vidų pro užrakintų durų stiklą žvelgiančios rusakalbės moterys šnekasi (vertimas): “Paleido “ekskursovodas” ką kur pasižvalgyti po miestą, o apie koplyčią pasakė, kad ji graži. “Deva” Marija pro durų stiklą atrodo gražiai. Bet, kokie žali lapai matosi jai iš šonų?”. “Gal tai “украшения к Деве” (pagražinimai)”, – atsiliepė kita ir abi nuėjo. O apie koplyčios architektūrinę vertę su Didžiosios Lietuvos kunigaikštienės Birutės figūra centre (ją užstoja be Kultūrinio paveldo apsaugos tarnybos leidimo vėliau čia pastatytas Marijos paveikslas) ir “ekskursovodas” vargu ką daugiau būtų galėjęs joms paaiškinti. Išeitų, kad Lietuvos kultūrinį paveldą aptarnaujantys gidai tinkamai turėtų būti ruošiami ne tik Vilniuje, bet ir Klaipėdos apskrityje: Vartotojų apsaugos tarnybai darbo visur yra per akis.

  • Žemyna:

   Šitiek metų neišsprendžia to klausimo!
   Prisimenu, kai tuoj po 1990 pasipylė autobusai su užrašais ,,Milosniki Wilna”. Jie atsiveždavo savo gidus. Nežinau, kodėl, bet vieną sykį pati prisijungiau ir bindzenau paskui tokią grupę. Ir prisiklausiau, net kojas pakirto. Nuo tada nustojau draugiškai mojuoti pro šalį važiuojantiems ,,milosnikams”.

 2. Erika:

  Lietuva yra viena is tu saliu, kuriose gidais gali buti tik turintys aukstaji issilavinima! Visiskas debilizmas!!!! Kiek zmoniu, protingu ir issilavinusiu bei patys turintys ziniu gidauti yra be aukstojo issilavinimo, bet jie stai Lietuvoj (as bent nezinau kitos valstybes su tokiu pavyzdziu) negali gauti gido pazymejimo! Kazkoks tarkim santechnikas, bet svarbu su aukstuoju, gali? Pakeiskit sita kvaila sistema ir turesit daugiau puikiu gidu, kuriu deja, bet profesionaliu ir retesniu uzsienio kalbu, bet truksta!!! Kitose salyse nereikalaujama tureti aukstojo issilavinimo, o tik uztenka isklausyti kursus, tai keiskit sita sistema ir cia ir turesit daugiau vietiniu gidu ir nereikes samdyti uzsienieciu!

 3. Rasa:

  Patys gidai pažeidžia įstatymą, liepdami versti. Juk čia irgi yra ta pati nelegali veikla, jei kelionės vadovas užsienietis verčia, kaip ir gidavimas.
  Straipsnio citata:
  “Žinoma, gidų, kalbančių kinų ar kitomis retomis kalbomis, nėra daug, bet ši problema išsprendžiama, kai su turistais dirba angliškai kalbantys Lietuvos gidai, nes paprastai visi kelionių vadovai moka anglų kalbą ir gali gido pasakojimus išversti iš anglų kalbos,”- teigia R. Garuolis. metų studijų, nei gidų kursai. Citata: ”

  Tie patys lietuviai gidai, Lietuvoje “medžiojantys” užsieniečius, išvažiavę į užsienius irgi “nelegaliai? veda ekskursijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: