Baltarusija nežada užtikrinti savo šalies AE saugos (nuotraukos, video) (6)

Kokį pavojų Lietuvai kels Astravo atominė elektrinė? | Lrt.lt nuotr.

Kokį pavojų Lietuvai kels Astravo atominė elektrinė? | Lrt.lt nuotr.

Rugpjūčio 16 d., Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas (Gosatomnadzor) paskelbė Nacionalinį Baltarusijos AE streso testų rezultatų įgyvendinimo veiksmų planą.

Baltarusija buvo įsipareigojusi Europos Sąjungos reguliuojančių institucijų grupei (ENSREG) per 3 mėn. nuo Baltarusijos AE streso testų peržiūros ataskaitos paskelbimo, įvykusio 2018 m. liepos mėn., parengti Baltarusijos AE saugos gerinimo planą. Tačiau, šį planą paskelbė praėjus daugiau nei vieneriems metams.

Atlikta preliminari plano analizė rodo, kad peržiūros rezultatų ataskaitoje nurodytų Baltarusijos AE trūkumų pašalinti iki 1-ojo šios elektrinės energijos bloko paleidimo nežadama. Plane taip pat nurodoma, kad Baltarusijos AE buvo projektuojama vadovaujantis Rusijos Federacijos normatyviniais dokumentais, kurie buvo patvirtinti dar iki 2011 m. Fukušima-Daiči AE avarijos. Tačiau, neminimas faktas, kad Vakarų Europos šalių branduolinės saugos reguliavimo institucijų asociacija (WENRA), kurios stebėtojas yra ir Gosatomnadzor, dar 2009 m. patvirtino saugos tikslus naujoms atominėms elektrinėms, kurių Baltarusijos AE neatitinka.

Tarp plano priemonių dažnai nurodomi ne konkretūs saugą gerinantys veiksmai, tokie kaip įrenginių tobulinimas ar papildomų įrenginių įdiegimas, o svarstymas ir analizavimas, ar tokių veiksmų išvis reikia. Nepaisant priemonių svarbos, daugumos jų įgyvendinimo terminai nurodomi žymiai vėlesni (2021–2024 m.), nei planuojamas 1-ojo energijos bloko paleidimas (2019 m.).

Saugai svarbių priemonių įgyvendinimas jau po Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimo yra netoleruotinas. Ypatingai tokių priemonių, kurios yra susijusios su ekstremaliais seisminiais įvykiais ir neprojektinių avarijų prevencija bei valdymu, nes tokie įvykiai gali nulemti radiologinius padarinius ne tik pačioje Baltarusijoje bet ir kaimyninėse šalyse.

Kaip pavyzdžiui, iki 2021 m. gruodžio 31 d. žadama atlikti tik konstrukcijų, sistemų ir komponentų atsparumo seisminiams įvykiams vertinimą, bet ne šių konstrukcijų, sistemų ir komponentų patobulinimą, siekiant užtikrinti tinkamą atsparumą seisminiams įvykiams. Taip pat neaišku, ar išvis numatoma įrengti papildomą elektros energijos šaltinį ir papildomą siurblį, kurie skirti sunkiųjų avarijų (tai yra neprojektinių avarijų, kurių metu galimas reaktoriaus šerdies išsilydimas) prevencijai ir valdymui.

Be to, Baltarusija nepasiūlė kaip turėtų būti atliekama šio plano vykdymo priežiūra dalyvaujant Europos Sąjungos ekspertams, t. y. kaip bus vykdoma viena principinių peržiūros ataskaitų rekomendacijų. Manome, kad tokia tarptautinė plano peržiūra turi būti atlikta nedelsiant ir turi būti nustatytos konkrečios saugos gerinimo priemonės, be kurių įvykdymo Baltarusijos AE negalės būti paleista.

Taip pat primename, kad susirūpinimą dėl Baltarusijos AE saugos kelia ne tik streso testų ir jų tarptautinės peržiūros metu nagrinėti klausimai, bet ir kiti saugos klausimai, kurie nebuvo tarp streso testų užduočių. Lietuva, atsižvelgdama į geriausią Europos Sąjungos ir kitą tarptautinę praktiką, taip pat kelia ir toliau kels ir kitus svarbius saugos užtikrinimui klausimus dėl netinkamos elektrinės vietos vos už 40 km nuo ES vienos iš valstybių sostinės Vilniaus parinkimo bei jos saugos įvertinimo, atominės elektrinės projekte neįvertinto sunkiojo lėktuvo sudužimo poveikio ir kitų projekto neatitikimų šiuolaikiniams saugos reikalavimams, kokybės bei saugos kultūros statybos, o vėliau ir eksploatavimo metu, užtikrinimo. Todėl laikomės pozicijos, kad Baltarusijos AE energijos blokai neturi būti paleisti, kol nebus įgyvendintos visos rekomendacijos, taip pat atsakyta ir į visus kitus keliamus saugos klausimus.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. stasys:

  Na kaip čia dabar ? praeitais metais Astravo atomine elektrine inspektavo labai rimta komisija iš Lietuvos, buvęs Seimo narys A.Nakas su buvusiu kandidatu į Prezidentus Kazimieru Juraičiu ! jei gerai pamenu tada išvados buvo viešinamos kad trukumu nerastą . Ta pati tvirtino ir kiti informaciniai šaltiniai latviškas balt-new.lv, gazieta.ru , uūū. Aišku nebuvo informacijos kokius ‚stres-testus‘ Astravo AE tada vyrai naudojo siekiu įsitikintį kad ja galima saugiai eksploatuoti , bet matyt ne prastesnius nei priimta Putino Rusijoje . Aš tai irgi siūlyčiau tuos stres-testus daryti kuo rečiau , o siusti į juos ne ka nors kita ..o Valančiaus draugijos pirmininką kaip garantą kad nebus persistengta .

 2. Aistis:

  JUOKINGA ir Liūdna. Juokinga , kad vis mojuojame pagaliai, kai elektrinė jau badoma ir rengiama pilnai veiklai- elektros gamybai artimiausiais mėnesiais. O LIŪDNA, kad mūsų atominės energijos kūrėjai ir buvę gamintojai, MŪSŲ VYRIAUSYBĖ visiškai nesirūpina ir nerengia Lietuvos žmonių Baltarusių AE avarijos atvejui – STRESINEI, O GAL IR GELBĖJIMOSI NUO BAISIOSIOS RADIJACIJOS SKLAIDOS, ATOMINĖS SPROGIMO ATVEJU. Ką rengiasi daryti Baltarusija,- tai jų pačių savęs gelbėjimosi reikalas. O KĄ DARO LIETUVOS VALDANTIEJI, KAD KUO GREIČIAU IR SAUGIAU IŠGELBĖTŲ LIETUVOS GYVENTOJUS N PO ASTRAVOS AE SPROGIMO, NIEKO NEDARO, NIEKO NEKURIA.
  O žurnalistėliai vis laukia pagalbos iš būsimųjų BALTARUSIJOS BESIGELBINČIŲJŲ. Prisiminkime Černobilio AE sprogimo pirmąsias dienas… Aš moksleivius išvedęs į futbolo aikštę , liepiau išsirengti ir degintis pavasarinėje saulutėje… o kai grįžęs namo pažvelgiau į veidrodį – visa nugara buvo violetniai nudegusi…po kurio laiko ir plaukai iškrito, ir dantų netekau… O kaip vėliau sužinojome, kad Komunistų partijos darbuotojų darželių ir pradinių mokyklų vaikučiams TOMIS DIENOMIS buvo UŽDRAUSTA EITI Į KIEMĄ, KAD NEGAUTŲ RADIJACIJOS. Tad , tikriausiai, Skvernelio kompanija planuoja elgtis panašiai, kaip pirmtakai elgėsi….su Tauta.

 3. Jonas:

  O man įdomu kas skelbiamos informacijos autorius . Gal M.Laurinavičius , ar Miliūtė su Valatka ?

 4. Stai kuo:

  Baigiasi kvaila ozio ir ju haluju politika. Nenorejo su baltarusiais tartis. Nenorejo deretis. Tai va turim tai ka turim. Dekokit ozio hebrytei.

 5. AE dar ne viskas:

  Pasak kažkokio „Svobodos” pašnekovo, BY rengiasi įrengti vandens kelią iš BY per UA iki Juodosios jūros. Lyg ir gamtosaugininkė iš UA vardijo, kam kuo gamtoje tai gresia(

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: