Pagerbusi savo vėliavą Ukraina švenčia Nepriklausomybės dieną (16)

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Rugpjūčio 24 d. Ukraina švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Šią dieną Kijeve vyksta karinis paradas, o ukrainiečiai išeina į gatves, apsirengę tautiniais rūbais.

Kol Ukraina buvo okupuota Sovietų Sąjungos ukrainiečiai išvykę į Vakarus Ukrainos nepriklausomybę švęsdavo sausio 22 d., nes 1918 m. sausio 22 d. buvo paskelbta apie Ukrainos Liaudies respublikos įkūrimą. Atsiskirdama nuo Sovietų Sąjungos Ukraios Aukščiausioji Rada (AR) 1991-ųjų rugpjūčio 24 d. patvirtino šalies nepriklausomybės deklaraciją, todėl būtent ši diena naujojoje Ukrainos istorijoje švenčiama kaip šalies nepriklausomybės diena.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Nepriklausomybės dienos išvakarėse, rugpjūčio 23 d. Vilniuje, prie Ukrainos ambasados buvo paminėta Ukrainos Vėliavos diena. Minėjime dalyvavo Lietuvoje besilankantis Ukrainos AR pirmininkas Andrijus Parubijus (Андрій Парубій) su Ukrainos AR delegacijos atstovais.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Vėliavos pagerbimo iškilmėse taip dalyvavo Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Vlodimiras Jatsenkivskis (Володимир Яценківський), Lietuvos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius, ir Ukrainos AR užsienio reikalų komiteto vadovė o reikalų komiteto vadovė Gana Gopko (Ганна Гопко),Ukrainos AR narys Bogdanas Jarmenko (Богдан Яременко), Europos parlamento narys nuo Lietuvos Juozas Olekas, Lietuvos vyriausybės biuro, Užsienio reikalų ministerijos darbuotojai, užsienio šalių pasiuntinybių Lietuvoje atstovai, ukrainiečių tautinės bendrijos ir Krymo totorių tautinės mažumos atstovai.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Iškilmės prasidėjo malda už Ukrainą. Sveikinimo kalbas sakė Ukrainos AR pirmininkas  A. Parubijus, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje V. Jacenkivskis, Lietuvos užsienio reikalų viceministras D. Skusevičius. Ukrainos ambasdorius atkreipė dėmesį simbolinį sutapimą, kad Ukrainos Vėliavos diena šiemet švenčiama Baltijos kelio  30-mečio dieną.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | J. Česnavičiaus nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | J. Česnavičiaus nuotr.

Iškilmių dalyviai pakėlė Ukrainos vėliavą ir sugiedojo Ukrainos himną.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos Vėliavos dienos iškilmės | Rengėjų nuotr.

Ukrainos vėliava (Державний прапор України ) – stačiakampis, suskirstytas į dvi vienodo aukščio horizontalias dalis: viršutinę žydrą  ir apatinę geltoną. Geltona spalva simbolizuoja rugių lauką, mėlyna – dangų. Panašią mėlynai baltą XVI a.–XVIII a. vėliavą naudojo kazokai. 1848 m. mėlynai geltona vėliava plevėsavo virš Lvovo, kai vyko pasipriešinimo kovos prieš Habsburgų valdomą Austrijos imperiją.

Ukrainos Liaudies Respublikos trumpo gyvavimo laikotarpiu (1918) naudojo panašią į šiuolaikinę vėliavą, tik spalvos buvo išdėstytos atvirkščiai. Vakarų Ukrainos Liaudies Respublikoje naudota mėlynai (viršuje) geltona (apačioje) vėliava. Kartais vėliavose būdavo įkomponuotas auksinis tridantis, esantis dabartiniame Ukrainos herbe.

Būdama TSRS sudėtyje, Ukrainos TSR 1918-1949 m. turėjo panašią į kitų TSRS respublikų raudonos spalvos vėliavą su trumpiniais УСРР arba УРСР. 1937 m. vėliavoje atsirado kūjo ir pjautuvo simbolis. 1949 m. įteisinta nauja raudonos spalvos vėliava, kurios apatinėje dalyje buvo 1/3 vėliavos aukščio žydra juosta (pasiskolinta iš anksčiau naudotos vėliavos) bei auksinis pjautuvas su kūju ir žvaigžde. Sovietmečiu būta nemaža atvejų, kai bandyta iškelti senąją mėlynai-geltoną vėliavą – Verbytsios kaime, Chodorovo rajone veikė pogrindinė grupė, naktimis keldavusi tautines vėliavas bei platinusi antitarybinius atsišaukimus.

Prasidėjusi Michailo Gorbačiovo Perestroika sugrąžino mėlynai geltoną vėliavą. 1990 m. kovo 20 d. Ternopolio miesto taryba balsavo už mėlynai geltonos vėliavos, tridančio ir himno atkūrimą. Tą pačią dieną vėliava pirmą kartą po beveik 80 metų pertraukos suplevėsavo Kijeve. 1990 m. balandžio 28 d. Lvovo srities administracija pasirašė įsakymą dėl vėliavos ir herbo grąžinimo naudoti Lvovo srityje. Ternopolio mieste jau kitą dieną vėliava buvo iškelta ir plevėsavo virš Ukrainos TSR vėliavos ant to paties stiebo.

Dabartinę vėliavą Ukrainos Aukščiausioji Rada galutinai įteisino 1992 m. sausio 28 d.

Vėliavos diena Ukrainoje švenčiama kasmet nuo 2004 m. rugpjūčio 23 d.

***

Rugpjūčio 24 d. Ukrainos žmones Nepriklausomybės dienos proga pasveikino Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. 

S. Skvernelis Ukrainos žmonėms palinkėjo visokeriopos sėkmės, o šaliai – taikos ir klestėjimo.

„Dialogas ir bendradarbiavimas tarp mūsų broliškų tautų stiprėja kiekvieną dieną. Konkrečiais darbais įrodėme, kad mūsų šalių partnerystė nėra tik žodžiai, – veikdami kartu ir išvien pasiekiame gerokai daugiau nei pavieniui. Tikiu, kad toliau ryžtingai ir sutelktai dirbsime įgyvendindami mūsų šalims ir žmonėms svarbius tikslus ir uždavinius. Alternatyvos Ukrainos keliui į Vakarus nėra, o Lietuva toliau tvirtai remia ir rems šį Jūsų žmonių pasirinkimą“, – sakoma Ministro Pirmininko sveikinime. 

L. Linkevičius savo sveikinime pabrėžė, kad Lietuvą ir Ukrainą vienija bendros laisvės, lygybės ir pagarbos vertybės, iš kurių semiamės jėgų įgyvendindami savo, kaip draugų ir sąjungininkų, pareigas. Sveikinimo laiške pakartojo tvirtą Lietuvos įsipareigojimą nepripažinti nelegalios Krymo aneksijos, remti Ukrainos suverenitetą ir nepriklausomybę.

Lietuva ir Ukraina diplomatinius santykius užmezgė 1991 metų gruodžio 12 dieną.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: