Menininkė sukūrė aprangą perteikiančią prigimtinės kultūros svarbą šiandien (1)

Vilmos Marės veltinio dirbinių paroda | rengėjų nuotr.

Vilmos Marės veltinio dirbinių paroda | rengėjų nuotr.

Nuo liepos 31 d. Vilniaus lankytojų centre (Antakalnio g. 25) veikia  Vilmos Marės veltinių bareljefų paroda „Gyvybę saugantis mitas“.

Menininkė Vilma Marė yra įkūrusi „Vilma Marė. Baltic style“ ženklu pavadintą aprangos stilių, taip pat ji siuva menines kompozicijas iš vilnos veltinio, kurios pasakoja apie prigimtinės kultūros svarbą šiandien.

Po ilgų šimtmečių krikščionybės kolonizavimo politikos pasaulis pagaliau pripažįsta prigimtinių kultūrų vertybes, kurios religingai saugo aplinką ir vaduoja Žemę iš ekologinės katastrofos. Gamtos šventumas apie kurį byloja mūsų protėviai bei kiti išlikę pasaulio čiabuviai, pagaliau suprantamas kaip būtinybė. O šventųjų giraičių nuostata, sauganti miškus, mums yra dabar gyvybiškai svarbi.

Menininkė kuria darbus, kuriuose matomas mitinis religinis medžių kultas, išlikęs liaudyje iki šių dienų. Mūsų apsaugą laiduojantis yra pasakos Eglė Žalčių Karalienė uždavinys, pasak Vytauto Kavolio, „grąžinti žmones į gamtą, kuriai jie iš esmės priklauso. Žmonės gyvena bendruomenėje, bet jie priklauso gamtai, ir Eglė grąžina savo vaikus paversdama juos medžiais, į gamtą, kuri yra jų tikrieji namai. Moteriškas stebuklas yra žmogaus grąžinimas iš socialinės konvencijos į gamtą. Broliai turi jėgą žudyti – tai vyriškas sugebėjimas, o Eglė turi ritualinę galią. Ji yra tapusi kunige, vaidilute, ragana, ir jos raganavimas – tai sugebėjimas grąžinti žmones į gamtos rėmus.“

Vilmos Marės veltinio dirbinių paroda | rengėjų nuotr.

Vilmos Marės veltinio dirbinių paroda | rengėjų nuotr.

Prie Vilmos Marės vaizduojamų medžių yra jos rankomis siuvinėti Baltų raštai, kurie siejami su apsauga ir dieviškomis galiomis.

Darbų tikslas – skleisti amžinąją žinią apie žmogaus ir gamtos darną bei gyvybės išsaugojimą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Kultūra, Menas, Mes baltai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Žemyna:

    Ar tai ta pati menininkė, apie kurią kažkada rašė, kad JAV jos darbai, jos iškilmingos eilutės baltiškais motyvais turi paklausą? Straipsniai buvo gausiai iliustruoti nuotraukomis, moterų rūbai buvo iš tiesų prašmatnūs, pavydėjau jų „amerikonkoms”,
    Bet kuriuo atveju linkiu kuo didžiausios sėkmės ir.. TALENTINGŲ MOKINIŲ. Gal atsipeikės mūsų damos, liausis papūgėlių spalvų deriniais „puoštis”?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: