Šiąnakt Lietuvos dangų skros Perseidų meteorų strėlės (tiesioginė transliacija, video) (0)

Perseidai | R. Balčiūno nuotr.

Perseidai | R. Balčiūno nuotr.

Kaip ir kasmet rugpjūčio dangų papuoš Perseidų meteorų strėlės. Perseidai, „krentančiomis žvaigždėmis“ žarstytis jau pradėję liepos 13 d., tai darys iki rugpjūčio 26 d. Šio meteorų srauto sukėlėja yra Svifto-Tutlio kometa kosminėje erdvėje paskleidusi dulkių juostą. Mūsų planeta skriedama apie Saulę kasmet praskrieja per šią dulkių juostą ir dulkelės papuolusios į Žemės atmosferą ryškiai sužiba įsidegdamos nuo trinties. Tuomet ir matome meteorų blyksnius.

Šis rugpjūtis nebus itin palankus Perseidų stebėjimams, nes nakties dangų blukins priešpilnio Mėnulio šviesa. Daugiausia meteorų laukiama pažyrant naktį iš rugpjūčio 12-osios į13-ąją. Daugiau jų galima matyti paryčiais, kuomet mūsų planeta besisukdama mus atgręžia tiesiai į priešpriešiais atskriejantį kometos dulkių srautą. Perseidai yra ryškūs, greiti ir dažnai įspūdingas garų juostas paliekantys meteorai. Jei nestelbtų Mėnulio šviesa, galima būtų tikėtis sulaukti maždaug 60 meteorų per valandą, tačiau mėnesiena šį skaičių gerokai sumažins.

Tad palankiausias laikas stebėti meteorus bus naktį iš rugpjūčio 12-os į 13-tą nuo 2 val. 30 min., kai Mėnulis bus jau nusileidęs.

Paprastai daugiausia meteorų pastebima žvilgsnį nukreipus nuo „radiantu“ vadinamo menamo meteorų išskriejimo taško, esančio Persėjo ir Kasiopėjos žvaigždynų sandūroje, apie 50 kampinių laipsnių į šalį. Tad Perseidų geriausia dairytis bus žvalgantis ne į Persėją, o Didžiųjų ir Mažųjų grįžulo ratų kryptimi bei Gulbės, Pegaso ir Žuvų žvaigždynų pusėn.

Aukštyn galvas į dangų! Te mūsų žvilgsniai susitinka žvaigždėse!

Jei dangus būtų apsiniaukęs, tai stebėti Perseidų meteorus tiesiogiai galėsite čia:

Robotizuoto antžeminio teleskopo „Slooh“ youtube kanale:

Virtualaus teleskopo projekto transliacijoje:

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: