Užulėnyje atidengtas Prezidento A. Smetonos paminklas (nuotraukos, video) (19)

Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, koliažas

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, koliažas

Rugpjūčio 10 d., šeštadienį,Užugirio dvare (Ukmergės raj., Taujėnų seniūnijoje) švenčiant pirmojo  Lietuvos prezidento, Vasario 16-osios akto signataro Antano Smetonos 145-sias gimimo metines – Smetonines ir šimtmečio sukaktį, kai A. Smetona buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės Prezidentu, buvo atidengtas jam skirtas paminklas.

Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo ir dabartinis Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas teigė, kad nori pagerbti ne vien A. Smetoną, bet ir apskritai valstybės pamatus, prie kurių kūrimo ir įamžinimo istorijoje šis prisidėjo.

Prezidentas G. Nausėda priminė, kad net ir sovietmečiu A. Smetona buvo prisimenamas, kaip tam tikras valstybingumo simbolis.

„Kaip valstybės simbolį mes privalome jį ir gerbti – kartu su jo puikiaisiais bruožais, o kartu ir su tam tikromis klaidomis, kurių buvo padaryta, ir kurios gal kiek pasuko Lietuvos valstybės vairą į šoną nuo demokratinės sistemos. Aš esu tikras, kad šis žmogus tai darė tik iš didelės meilės Lietuvai, norėdamas, kad jos nepriklausomybei, jos laisvei, jos gerovei nekiltų pavojų iš išorės“, – sakė Prezidentas, paraginęs šventės dalyvius dažniau sustoti ir pamąstyti, ką jie gali duoti savo šaliai.

Šalies vadovas kritiškai atsiliepė apie pastaruoju metu išryškėjusią tendenciją iš aukšto kritikuoti praeities valstybės kūrėjus. „Šiandien Lietuva gyvena laikotarpyje, kurį aš vadinu istoriniu panagių atlupinėjimu, kai mes vėl ir vėl kvestionuojame savo istoriją, mes ir vėl esame tokioje padėtyje, kai norime atsiprašyti už tai, kad mes esame kartu su kitomis tautomis, kad mes išlikome per istorijos šimtmečius. Aš nežinau, ar reikia atsiprašinėti. Reikia mylėti kitas tautas ir gyventi su jomis santarvėje“, – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, T.Baranausko nuotr.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, T.Baranausko nuotr.

Prezidentas kreipėsi į kitus politikus, ragindamas dažniau susilaikyti nuo pagundos tapti teisėjais žmonių, kurie gyveno prieš daugelį metų. „Galbūt ir jų didelis nuopelnas yra tai, kad šiandien jūs galite stovėti ir juos iš aukšto kritikuoti, nors jie gyveno visai kitokiomis istorinėmis aplinkybėmis ir priiminėjo visai kitokius moralinius ir istorinius sprendimus“, – sakė Prezidentas G. Nausėda.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | prezidentas.lt nuotr.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | prezidentas.lt nuotr.

A. Smetonos gimtinėje vykstančioje šventėje „Smetoninės 2019“ šiemet minimas 145-asis pirmojo valstybės Prezidento gimtadienis ir šimtmetis, kai A. Smetona buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės Prezidentu.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, T.Baranausko nuotr.

Atidengtas paminklas Prezidentui Antanui Smetonai Užulėnyje | Alkas.lt, T.Baranausko nuotr.

Šią savaitę Signatarų namams buvo padovanota Amerikos lietuvių kultūros archyve saugota auksinė Prezidento plunksna, kurią jam vardo dienos proga 1933 metais padovanojo Ukmergės inteligentai. Simboliška, kad ji bus eksponuojama A. Smetonos memorialiniame kambaryje šalia Nepriklausomybės Akto.

Papildyta

Sakalas Gorodeckis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Sakalas Gorodeckis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo ir dabartinis Lietuvos Tautininkų ir Respublikonų sąjungos pirmininkas Sakalas Gorodeckis. Tautininkų vadovas, komentuodamas iškiliausiam tautinikui A. Smetonai pagerbti skirtą šventę, priminė kad dar prieš Lietuvos nepriklausomybės atstatymą atsikūrusi tautininkų partija buvo Smetoninių šventės Užulėnyje bei Užugiryje sumanytojai:

„Be galo džiaugiuosi, kad 1989 metais atkurtos Lietuvių tautininkų sąjungos pradėtas ir tęsiamas žygis grąžinant A. Smetonos atminimą į Lietuvos valstybės viešą gyvenimą pagaliau sulaukė prezidentinio dėmesio ir pagarbos valstybės mastu. Prieš daugiau nei 25 metus su valdžios pasipriešinimu tautininkų iniciatyva pradėtos švęsti Užulėnyje bei Užugiryje Smetoninės, gaivinant tarpukario tradicijos, jau tapo Ukmergės krašto ir, tikimės, Lietuvos tradicija. Vėliau jau bendromis jėgomis kartu su Ukmergės rajono savivaldybės parama buvo kasmet minimas pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento A. Smetonos gimtadienis. Kaip bebūtų nutylima ar iškraipoma A. Smetonos svarba mūsų tautos istorijai, Ukmergės politikai, kokios pakraipos jie bebūtų, suvokė, kad tai yra mūsų bendro palikimo dalis. Šiais metais po kelių redakcijų renginių programoje ėmė ir neliko vietos tradiciniam tautininkų žodžiui.

Skulptorius Antanas Žukauskas(viduryje), Vaidotas Jokubauskas (kairėje) ir Sakalas Gorodeckis (dešinėje) | FB nuotr.

Skulptorius Antanas Žukauskas(viduryje), Vaidotas Jokubauskas (kairėje) ir Sakalas Gorodeckis (dešinėje) | FB nuotr.

Tačiau tai pilnai atpirko Prezidento G. Nausėdos tartas gyvas žodis, vienintelių tautininkų laikomų plazdančių vėliavų fone sudėliojęs pagrindinius akcentus apie mūsų praeities ir dabarties sąsajų svarbą. Dabar esame tikri, kad  žygis grąžinant A.Smetonos atminimą į Vilnių, istorinę Lietuvos sostinę, tikrai bus įgyvendintas aukščiausiu lygiu. Tautos jėga – vienybėje!“, – sakę S. Gorodeckis.

https://youtu.be/hxuHfOP9HbE

Komentarai, įspūdžiai:
Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: