Jūros šventėje – nepaprasta vandens pramoga (0)

jurossvente.lt nuotr.

jurossvente.lt nuotr.

Vienas svarbiausių Lietuvos metų kultūrinių renginių, Jūros šventė, šiemet švęs jau 60-ąsias sukaktuves. Šia proga iš visos šalies atvykstantiems svečiams bus pasiūlyta daugybė veiklų ir net kelios išskirtinės pirmą kartą šalyje pristatomos pramogos. Viena tokių – iš Lenkijos į Klaipėdą atvežamas skaitmeninis vandens krioklys.

Leis bėgti per vandenį nesušlampant

Pramogos esmė – krioklys, kuris lašais krentančiame vandenyje piešia įvairius piešinius ir leidžia patiems praeiviams susikurti norimus vaizdus.

Krioklys pastatytas kaip vartai – pro jį galima praeiti „kiaurai“, nes įrengti davikliai nustato žmogaus buvimo vietą ir joje sustabdo vandens kritimą.  

„Džiugu, jog galime pristatyti šį kūrinį būtent Jūros šventėje, kuri šiemet svečius pasitinka šūkiu „Jūra tinka kiekvienam!“. Juk šiame mokslininkų išradime susijungia išmaniosios technologijos ir vanduo, klasikinis šventės ir miesto motyvas, tad smagu, jog jubiliejinės Jūros šventės proga klaipėdiečiai ir miesto svečiai galės vandens vartus išbandyti patys“, – sako „Mylimiausia“ programos, kurios pagalbininkų pastangomis į Lietuvą atvežama ši pramoga, atstovė Agnė Laskauskaitė.

Vandens krioklys Klaipėdoje bus įrengtas pačiame miesto viduryje, Turgaus gatvėje. Jis į šalį bus atgabentas liepos 25 d., ir bus įrengtas per maždaug 5 valandas ir veiks visą šventę – iki liepos 28 dienos. Krioklyje naudojami 800-1000 litrų įprasto vandentiekio vandens, tekančio uždaru ratu.

„Smagiausia šios pramogos dalis yra tai, jog kiekvienas praeivis, tiek mažas, tiek didelis, gali prisidėti prie jos kūrimo savo piešiniais. Tai reiškia, kad krioklys bus nuolat besikeičiantis ir iš tiesų priklausys šventės dalyviams. Tai bus trumpalaikis, kelias sekundes „gyvenantis“ menas, vandens lašais nukrentantis ir išnykstantis per kelias sekundes“, – sako A. Laskauskaitė.

Veikia kaip spausdintuvas

Sumanymas sukurti technologiją, kuri leistų realiu laiku kurti paveikslus iš krentančio vandens, gimė JAV mokslininkui Stefenui Pevnickiui (Stephen Pevnicki). Pirmosios šio angliškai „grafiniu kriokliu“ (Graphic Waterfall) vadinamo išradimo varianto atmainos buvo sukurtos praėjusio amžiaus pabaigoje.

Krioklys lašus leidžia kaip spausdintuvas – pagal nurodytą piešinį kiekvieną sekundę kristi paleidžiamas tam tikras lašų kiekis.

Krioklį sudaro dvi dalys: viršutinė, kurioje įrengta reikalinga elektroninė technika, palaikanti ryšį su davikliais, bei apatinė, kurioje sukaupiamas nukritęs vanduo, netrukus vėl keliaujantis į krioklio viršų. „Jūros šventėje“ atsidursiantis krioklys išsiskirs savo detalumu – kiekvieną kuriamo paveikslo pikselį sudarys devynios vandens srovės. Viršutinėje krioklio dalyje veikiantys vožtuvai užsidaro bei atsidaro kelis kartus per sekundę, todėl žmogui priartėjus prie srovės, davikliai spėja nusiųsti signalą reikalingus vožtuvus užverti prieš praeiviui sušlampant.

„Kaip jau įprasta, liepos pabaigoje Klaipėda taps visos Lietuvos traukos vieta, tad smagu matyti, jog atvykę kitų miestų ar užsienio šalių gyventojai turės galimybę susidurti ne tik su švietėjiškomis veiklomis, kultūriniais renginiais ir koncertais, bet ir technologijomis, kurių kiekvieną dieną neišvysi“, – aiškina A. Laskauskaitė.

Jubiliejinėje, 60-ojoje „Jūros šventėje“, liepos 26-28 dienomis dalyvius sveikins daugiau kaip 7 tūkstančiai jūrinės bendruomenės atstovų, dalyvaus Kolumbijos karinis burlaivis, gros muzikantai „Freaks on Floor“, „Gjan“, „Baltasis kiras“ ir kiti. Tikimasi sulaukti ir naujojo Prezidento, iš Klaipėdos kilusio Gitano Nausėdos, vizito.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: