Vyrus pasiglemžianti liga: kaip jai užkirsti kelią? (2)

Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Prostatos vėžys – tai dažniausia vyrų gyvybes pasiglemžianti onkologinė liga Lietuvoje. Statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, kasmet nuo prostatos vėžio Europos Sąjungoje miršta daugiau nei 75 tūkst. vyrų. Stebėdama vis blogėjančią situaciją, technikos nuomos bendrovė „Cramo“ pasiūlė sprendimą ligos prevencijai – mobiliąsias laboratorijas.

Projektas skirtas vyrams

Daugiau nei 550 vyrų iš visos Lietuvos – tiek per daugiau nei pusmetį pasitikrino sveikatą „Cramo“ mobiliosiose laboratorijose. Technikos nuomos bendrovės „Cramo“ generalinis direktorius Darius Norkus džiaugiasi, kad projektas „Ūsų klubas“ sulaukė didelio darbuotojų, klientų ir partnerių palaikymo.

„Tiek mūsų klientų, tiek darbuotojų amžius svyruoja nuo 35 iki 50 metų. Tai tarpsnis, kai atsiranda prostatos vėžio rizika. Kadangi „Cramo“ kolektyvas labai vyriškas, o prostatos vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų Lietuvoje, norėjome prisidėti prie šios ligos prevencijos.

Pradžioje žadėjome prisijungti prie iniciatyvos „Barzdotas lapkritis“ ir tik mėnesį tikrinti darbuotojų ir klientų sveikatą. Tačiau pamatėme, kad norinčiųjų pasitikrinti yra gerokai daugiau, todėl mobilioji laboratorija iki pat šiol tęsia savo kelionę per Lietuvą“, – apie iniciatyvos „Ūsų klubas“ pradžią pasakojo D. Norkus.

Pasak jo, „Cramo“ modulinis namelis su mobiliąja laboratorija įrengiamas prie statybviečių. Iš anksto užsiregistravę tiek „Cramo“ darbuotojai, tiek įmonės klientai ir partneriai gali nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio.

 Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Nauji tyrimo metodai

Urologas, echoskopuotojas ir chirurgas Raimundas Leipus, priklausantis Lietuvos urologų draugijai, tikina, kad senstant visuomenei, ateityje prostatos vėžiu gali susirgti vis daugiau vyrų. Liūdnas  prognozes piešia ir Europos Sąjunga – metų pradžioje vykusioje prostatos vėžio prevencijos konferencijoje buvo paskelbta, kad prostatos vėžiu susirgs 1 iš 7 vyrų, nesulaukusių 85 metų.

„Visos iniciatyvos, padedančios kuo anksčiau aptikti vėžio stadijas, yra sveikintinos. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ankstyvoje ligos stadijoje pacientai nepatiria jokių simptomų, todėl daugelis net nesusimąsto, jog reikėtų pasitikrinti. Taip liga lengvai progresuoja, vėliau gydymas labai komplikuojasi“, – teigė R. Leipus.

Mobiliojoje laboratorijoje atliekamas prostatos specifinio antigeno tyrimas – tai kraujo tyrimas, kurio metu analizuojamas baltymas, gaminamas prostatos. Padidėjusi jo koncentracija kraujyje rodo galimą susirgimą prostatos ligomis.

Pasak R. Leipaus, šis tyrimas lyginant su kitomis profilaktikos priemonėmis yra greitas, prieinamas ir informatyvus, todėl leidžia efektyviai aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Be to, pasižymi ir pakankamai aukštu tikslumu.

 Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Padėjo aptikti ligą

„Cramo“ generalinis direktorius D. Norkus teigia, jog investicijos į sveikatą yra pačios svarbiausios, todėl vienas įmonės tikslų – prisidėti ne tik prie darbuotojų, bet ir klientų, partnerių gerovės.

„Malonu, kad „Ūsų klubo“ iniciatyva galime daryti pokytį visuomenėje. Jei anksčiau reikėdavo nemažai kalbėtis su vyrais, kodėl svarbu tikrintis sveikatą, šiandien jau dalis jų patys klausia, kada į jų miestą atvyks mobilioji laboratorija.

Turėjome atvejų, kai po patikrinimo mūsų laboratorijoje tyrimų rezultatai parodė ženklius nuokrypius nuo normos ir žmonės asmeniškai kreipėsi į šeimos gydytojus dėl detalesnių tyrimų. Nėra malonu sužinoti, kad kažkas negerai, tačiau mes tai laikome tikromis sėkmės istorijomis. Laiku pradėtas gydymas dažniausiai yra vienintelis būdas užkirsti kelią ligos progresavimui ir taip išgelbėti žmogaus gyvybę. O juk tai – neįkainojamas laimėjimas“, – kalbėjo D. Norkus.

„Cramo“ mobilioji laboratorija jau lankėsi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Telšiuose ir Mažeikiuose, o artimiausiu metu aplankys ir didesnius šiaurinius Lietuvos miestus. Nebus pamiršti ir mažesni miesteliai – Marijampolė, Druskininkai, Ukmergė, Utena, Tauragė, Palanga, Šilutė ir kt.

 Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Projektas „Ūsų klubas“ | „Cramo“ nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

 1. Žemyna:

  Šventraštyje trumpai drūtai paaiškinta: į santuoką ABU privalo skaistūs ateiti, o joje visą gyvenimą vienas kitam ištikimi likti. – Iš karto juntamai sumažės šansų abiem – kiekvienam savo lyčiai būdingomis ligomis susirgti.
  Bet mes eksperimentatoriai iš prigimties! Net ir save pačius laikome bandymų laboratorija, tskant, aukojame save moksliniams bandymams… 🙂
  Atrodo, bandymų atlikta pakankamai, ateities kartoms įrodymų turėtų jau pakakti? 🙂

  Dėl masinių tyrimų – nežinau, kaip šis, kaip kiekvienas jų vykdomas. Viename tokiame prie rotušės dalyvavau. Panašu, jog tikrinimas darytas greičiau pro forma. Palapinių viduje, ne itin ryškioje šviesoje, iš studento akies (geriau ar silpniau matančios) buvo nustatoma, ar apgamai nepavojingi. Mano „kompetentinga” nuomone bent jau didinamųjų stiklų ir stiprios šviesos tam reikėtų.
  Mano vaikystėje irgi važinėjo – mobilusis rentgenas. Žinoma, po tokios patikros galėjai netrukus nuo tų laikų aparatūros spinduliuotės susirgti. Tačiau jau esamą ligą visgi aptikdavo. Taigi, mobiliosios patikros gerai, jei rengiamos taip, kad iš tikro bent pusę gresiančių ar jau esamų atvejų išaiškina.

 2. Tvankstas:

  Prostatos vėžys pasiekęs kone epideminį lygį, JAV tirta mirę virš 65 metų vyrai ( ne nuo prostatos vėžio), tai 90 nuošimčių jau sirgo prostatos vėžiu.
  Priežastis ? Moters kūno nuogumas kiekviename žingsnyje matant plakatus, TV, internete pornopuslapius, gatvėje aptemptais rūbais ar tik rūbų skiautėmis sukelia vyrams pesnio stypčiojimą, kas vykstant 200 kartų per parą, tuo labiau neišliejant spermą ir yra prostatos vėžio priežastis.
  Tas stypčiojimas taip pat varo į impotenciją, silpstant vis labiau sukietėjimui ir pastatymui.
  Tokia paprasta priežastis prostatos vėžio nepaprastai didėjančiam plitimui ir vis jaunesniems vyrams.
  Moterų nuogybės kone kiekviename žingsnyje, pastoviai neišnykstant iš akių ir besikeičiant naujomis, varo vyrus masiškai į impotenciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: