Europos pasaulio paveldo kelionės: romantiškojo Vilniaus maršrutas (4)

Vilniaus istorinis centras | Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos nuotr.

Vilniaus istorinis centras | Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos nuotr.

Liepos 10 d., Vilniuje, Vilniaus miesto savivaldybė, minėdama Vilniaus istorinio centro įrašymo į UNESCO pasaulio paveldo 25-erių metų sukaktį, atidaro fotografijų paroda „Europos Pasaulio paveldo kelionės“, pristatančią tarptautinį Europos Sąjungos remiamą projektą, įgyvendinamą kartu su UNESCO ir žurnalu „National Geographic“.

Projekto metu buvo sukurta pavyzdinė turizmo programa, skirta propaguoti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus mažiau žinomus Europos kultūros paveldo objektus. Šis ES vykdomas projektas taip pat buvo skirtas 2018 m. minėtiems Europos kultūros paveldo metams.

Projekto tikslas – pakviesti įvairių šalių turistus giliau pažinti bei suvokti Europos kultūros paveldą, tradicijų reikšmę, susipažinti su istoriniais įvykiais bei išskirtinėmis asmenybėmis ir kartu įgyti naujų patirčių. Tam tikslui buvo sukurti keturi tematiniai maršrutai: Romantiškoji Europa, Antikinė Europa, Požemių Europa ir Karališkoji Europa.

Turistams siūloma atrasti nepakankamai žinomų Europos vietovių išskirtinumą – ne tik lankant turizmo objektus, bet ir susipažįstant su vietinių žmonių gyvenimo būdu, mitybos papročiais ir tradiciniais amatais.

Vilnius, kuris gali puikuotis vienu didžiausių senamiesčių Šiaurės Europoje, drauge su šešiomis pasaulio paveldo vietovėmis įtrauktas į maršrutą Romantiškoji Europa. Ši paroda padeda atskleisti Vilniaus istorinio centro pasaulinį kontekstualumą, jo urbanistinį kraštovaizdį, architektūrinį išskirtinumą Europos kultūrinėje raidoje.

Europos pasaulio paveldo kelionės, užsklanda | Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos nuotr.

Europos pasaulio paveldo kelionės, užsklanda | Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos nuotr.

Lietuvos sostinė Vilnius visada buvo vadinamas romantišku miestu. Žaluma, puošianti ir gaivinanti kasdienį miesto gyvenimą, bažnyčių varpai, skaičiuojantys valandas, ramus Vilnios tekėjimas, siaurų gatvelių išraizgytas Senamiestis – tai neišdildomi įspūdžiai, kuriuos turistai išsiveža iš Lietuvos sostinės. Ne veltui Vilniaus istorinis centras buvo pripažintas visos žmonijos kultūros paveldu ir 1994 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Vilnius pasauliui gali papasakoti daug istorijų ir legendų. Viena gražiausių – valdovų Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, nepamirštama jau penkis šimtus metų. Ši istorija ir šiandien dažną tarsi įkvepia iš naujo pajusti meilę ir ištikimybę, nustelbiančią kasdienes vertybes: privilegijas, turtines priklausomybes ir varžančias normas.

Parodos atidarymo metu dalyvaus prie projekto įgyvendinimo Lietuvoje prisidedančios institucijos:  Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, VšĮ „GO Vilnius“,  VšĮ  „Keliauk Lietuvoje“ bei Lietuvos įvaizdžio grupė.

Paroda, skirta Vilniaus istorinio centro įrašymo į UNESCO pasaulio paveldo 25-erių metų sukakčiai.

Su maršrutais galima susipažinti interneto svetainėje:

https://visitworldheritage.com/en/eu

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Prabočykite:

  Persiprašome, tekste įsivėlė klaida. Turėjo būti:
  Paroda, skirta Vilniaus istorinio centro, įrašyto į UNESCO pasaulio paveldą, niokojimo 25-erių metų sukakčiai. Parodos atidarymo metu bus pagerbti šio laikotarpio Vilniaus merai, vyriausieji architektai ir aktyviai prie to prisidėję NT suvystytojai.

 2. Žemyna:

  Įdomu, kokios žinios bus skleidžiamos.
  Nepriklausomybės pradžioje kaimynės atžvilgiu buvau entuziazmo kupina, o daug patyrusių ir smarkiai nukentėjusių giminės senukų perspėjimai šypsnį kėlė. Kol vieną dieną taip nutiko, kad teko su Vilniaus „milosnikų” grupe senamiesčiu eiti ir gidės pasakojimą girdėti. Vėliau daugiau teko – ne tik jų atvežtinių gidų, bet ir vietinių jų tautiečių išklausyti…
  Neseniai per ZW radiją išgirdau, jog LT lenkai parengė daug gidų įv. Vakarų kalbomis. Puiku! Tik – kaip ir ką aiškins?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: