„Aktualioji istorija“: Šaulių sąjunga – kitokia kariuomenė? (video) (6)

Mindaugas Nefas ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Mindaugas Nefas ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Šiandien mes pakalbėsime apie Šaulių sąjungą, kadangi šie metai yra paskelbti Šaulių sąjungos metais ir Šaulių sąjungai sukanka 100 metų.

Su mumis – disertacijos „Šaulių sąjungos ideologijos raiška Lietuvos visuomenėje 1919-1940 m.“, apgintos 2017 m., autorius Mindaugas Nefas.

Kas ta Šaulių sąjunga, kuo ji reikšminga? Ar tai nėra tiesiog viena iš visuomeninių organizacijų, ar tai yra kažkas visgi daugiau Lietuvos istorijoje?

Jeigu labai trumpai, Šaulių sąjunga – išskirtinė organizacija vien tuo, kad tai yra paramilitarinio pobūdžio organizacija. Tai reiškia, kad šios organizacijos nariai, nepaisant to, kad jie yra civiliai asmenys, turi teisę ir galimybę savo veikloje pritaikyti tam tikrus karinius dalykus. Šiuo atveju tai yra tarnyba su ginklu. Čia būtų išskirtinis dalykas tiek tarpukario laikotarpiu, apie kurį mes šiandien daugiausiai kalbėsime, tiek ir šių dienų realijoms. Ir išskirtinumas yra tame, kad tokio pobūdžio organizacijos sumaišė situaciją, kuri buvo labai paprasta. O paprastumas buvo tame: jeigu tu kariauji, tu esi kariškis, tu kažką darai su ginklu, tau civilio funkcijos pasibaigia, o jeigu tu nekariauji, tu esi civilis. Tai iš esmės XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje šita situacija taip apvirto ir atsirado civiliai, kurie turi teisę dalyvauti taip pat kariniame konflikte. Ir ne atsitiktinai netgi buvo prigijęs toks terminas „pigmėjų karai“. Tai – tie karai, kuriuose dalyvauja ne tik reguliariosios kariuomenės, bet ir tokios įvairios paramilitarinės struktūros, kurių Europoje buvo labai gausu.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

  1. Šaulys Jakilaitis pasveikino šauly Šimašių::

    …Tuo tarpu žurnalistas Edmundas Jakilaitis pasveikino R. Šimašių su teisingu, tačiau nepopuliariu sprendimu. „Teisingi sprendimai dažnai būna nepopuliarūs. Gerai, kad bent kartais politikai aiškiai parodo, ką gina ir kur stovi. Meras Remigijus Šimašius, sunkus, bet teisingas sprendimas“, – rašo E. Jakilaitis savo feisbuko paskyroje.

  2. !!!:

    Išsigimus sąjunga…,net nepyptelėjo kaip jų pačių Didvyriai buvo viešai niekinami…

  3. Šaulys:

    Lietuvos šaulių sąjunga, visuomeninė sukarinta organizacija yra. Kitokios (šaulių) kariuomenės NĖRA. Deja…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: