Šlapimo tyrimas – galimybės toli gražu dar neišsemtos (0)

pixabay.org nuotr.

pixabay.org nuotr.

Žymiai išsamesnis nei įprastas pacientų šlapimo tyrimas, atliekamas japonų specialistų sukurtu analizatoriumi, ką tik pradėjo skintis kelią pirminėje sveikatos priežiūros grandyje ir jau padėjo šeimos gydytojams atverti akis kai kurių klastingų patologijų atvejais. 

Šis pažangus metodas plačiai naudojamas vakarietiškose laboratorijose, o mūsų šalyje iki šiol buvo prieinamas tik dvejose ligoninėse.

Iškart parodė tikrą vaizdą

Panevėžiečiai šeimos gydytojai bene pirmieji šalyje gali tiesiogiai gauti žymiai išsamesnius nei paprastai savo ligonių šlapimo tyrimų atsakymus. Tokias pažangias diagnostikos galimybes jiems pasiūlė „Medicina practica“ laboratorija, kurios padalinyje neseniai įdiegtas pažangus šlapimo analizatorius „Uscanner (E)“.

Jau per pirmąsias darbo savaites šio analizatoriaus pateikti atsakymai šeimos gydytojams ne kartą atvėrė akis ir padėjo priimti esminius sprendimus, lemiančius greitesnio gydymo sėkmę. 

Štai panevėžiečiui buvo įtartas prostatos vėžys, o atlikus pažangų tyrimą paaiškėjo, kad tai – inkstų onkologinė liga. Kitu atveju moteriai pavyko diagnozuoti „praleistą“ viršutinių šlapimo takų infekciją – pielonefritą.

Dar vieno paciento, kurį vargino šlapinimosi sutrikimai, bendras šlapimo tyrimas nerodė blogų pokyčių, o naujasis analizatorius pasufleravo apie šlapimo pūslės vėžį. Tolimesni tyrimai šią diagnozę patvirtino.   

Nudažo šlapimo nuosėdas

Japonijoje sukurtas analizatorius „Uscanner (E)“ šlapime esančias bakterijas, ląsteles, pakitusius eritrocitus, pirmuonis, helmintus bei kitas nuosėdas nudažo ir pateikia išsamų vaizdą, kuris išskaidomas į dvylika skirtingų skaidrių.

Pasak „Medicina practica“ medicininių laboratorijų tinklo vadovo gydytojo Svajūno Barakausko,

tai padeda efektyviau diagnozuoti bei kontroliuoti inkstų ir šlapimo takų, kepenų ligas, cukrinį diabetą ir kt.

„Šlapimo ištyrimo galimybės toli gražu dar neišsemtos. Šis pažangus analizatorius iškart suteikia žymiai daugiau informacijos apie paciento sveikatos būklę nei įprastas bendras šlapimo tyrimas. Jis pats parenka nuosėdų dažymą ir gydytojui sufleruoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Tyrimui geriausiai tinka rytinis šlapimas. Svarbiausia, kad mėginys per dvi valandas pasiektų laboratoriją“, – aiškino jis.

Greičiau gali pradėti gydyti

Specialistų pastebėjimu, nuo seno plačiai naudojamas bendras šlapimo tyrimas, atliekamas sausos chemijos metodu, sudėtingesnių patologijų atvejais gali neduoti aiškaus atsakymo ar net suklaidinti. Kai šlapimo mėginys neatitinka normų, gydytojas paprastai užsako nuosėdų mikroskopavimą, o tai užima laiko.

„Naujo analizatoriaus darbo pradžia tik patvirtina, kaip toks neinvazinis bei pacientui patogus tyrimas reikalingas mūsų šeimos gydytojų praktikoje. Dabar jie prireikus galės greičiau nukreipti ligonius antrinio lygio specialistų konsultacijoms“, – pabrėžė S. Barakauskas. 

Pasak jo, pirmiausia papildomai ištirti „Uscanner (E)“ analizatoriumi rekomenduojama, kai šlapimo mėginyje yra nuosėdos, jis yra drumstas, pH viršija 7, kai pacientas skundžiasi šlapimo sistemos sutrikimais, bet paprastas tyrimas nerodo patologijos. Tokiu metodu turėtų būti ištiriamos nėščiosios, sergantieji cukriniu diabetu, inkstų ligomis ir kt.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: