A. Gaidamavičius. Nenori parduoti savo miško kirtėjams ir supirkėjams? Privers! (13)

Labanoro giria 2019 pavasarį | A.Gaidamavičiaus nuotr.

Labanoro giria 2019 pavasarį | A.Gaidamavičiaus nuotr.

Aplinkos ministerija parengė įstatymo projektą, kuriuo apmokestins savo miško nekertančius savininkus. Mokestis sudarytų 5 proc. potencialių pajamų, kurias galima būtų gauti iš medienos. Visai neatsižvelgiama į tai, kad miško savininkas gali turėti ir kitokios naudos iš savo miško, o jį iškirtęs tą naudą praras.

Aplinkos ministerijos (AM) valdininkai ginasi, kad jie tik įgyvendina Vyriausybės programą. Melas! Vyriausybės programoje nėra nė žodžio apie tai. Aš pats dalyvavau Vyriausybės programos kūrime. 

Jie šitą mokestį įrašė į Vyriausybės programos įgyvendinimo planą ir pakišo po ekosistemų paslaugomis, tarsi tai būtų bent iš toli susiję su miško savininkų vertimu kirsti ir parduoti savo mišką.

Vyriausybės programos įgyvendinimo planas patvirtintas 2017-03-13 ir jis kaip diena nuo nakties skiriasi nuo pačios Vyriausybės programos. Tas planas įgyvendina kažkokią kitą Vyriausybės programą, bet tikrai ne tą, kuri buvo patvirtinta.

Dabar suprantu, kad tai buvusios AM vadovybės sumanymas, o dabartinis ministras jį tik palaimino. Jeigu palaimins ir Seimas, tai bus tas pats kaip su savaiminiais miško jaunuolynais, kuriuos dabar masiškai kerta žemės ūkio paskirties žemėje, nes savininkai apdalinti baudomis.

Tas planuojamas mokestis už nekertamą mišką irgi yra ne kas kita, o baudimas. Nuo mokesčio būtų atleisti tik turintys miško II miško grupėje (jie sudaro tik 12 proc. visų miškų) ir nacionaliniuose parkuose. Visur kitur siekiama, kad nebūtų nekertamų miškų. Taip pat ir regioniniuose parkuose, kraštovaizdžio bei hidrografiniuose (paežerių) draustiniuose (III grupė), kurie pagal nutylėjimą ministerijos priskirti prie ūkinių miškų.

Tuo tarpu Labanoro girios prijungimo prie nacionalinio parko procesas Aplinkos ministerijoje yra uždumblėjęs ir jau pusę metų jie dėl to nieko nedaro. Laukia, kol privers miško savininkus išsikirsti?

Ir dar: toks nekertamų miškų apmokestinimas praktiškai sužlugdys Mindaugo Survilos sengirių fondo idėją, nes ir taip sunku surinkti lėšas privatiems miškams išpirkti, o jeigu dar už juos reikės valstybei mokėti…

Mokestis nekertamiems miskams

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Lietuvos kelias, Naujienos, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Neblogai:

  Tai tas pats kas apmokestinti savininko antra buta kuri jis laiko tuscia vietoj to, kad nuomotu. Kaina gera irgi uzsisauke, miskas atauga per 80-100 metu, nekirsdamas sumokesi 16-20 kartu brangiau. Viskas sioj saly priklauso oligarchams, net ir privatus miskas

 2. Erkė:

  Andrejau, gal žinai pavardes kas konkrečiai šitą pataisą paskelbė?
  Turiu pasidaręs sąrašą tokių panašių išverstaskurių. Kai ateis laikas….

 3. Petras:

  O ką kaži galvoja mūsų naujasis gelbėtojas – prezidentas?
  Jis juk sakė visus priims….

 4. Juozas:

  situacija išskirtinai bjauri. Valdininkai dirba oligarcham, ant ekologijos jiems nusičiurkšt

 5. Žemyna:

  Atsiprašau, kad ne ta tema, bet…
  Sudegęs „Paberžinukų“ namas beveik įrengtas: geradaris Julius už tai sumokėjo bedarbyste ir skolomis
  – 15min.lt/gyvenimas/naujiena/pokalbiai/sudeges-paberzinuku-namas-beveik-irengtas-geradaris-julius-uz-tai-sumokejo-bedarbyste-ir-skolomis-1040-1158236?copied

  J. Davidonio fondo rekvizitai
  Labdaros paramos fondas „Vienas už visus, visi už vieną“
  A/s: LT447300010151039419
  Paypal: juliusdavidonis@gmail.com

  O gal kas gali darbą pasiūlyti?
  Negerai, kad už asmenines pastangas padėti į nelaimę pakliuvusiems žmogus liktų prie konteinerių! Toks pavyzdys neišmokys jaunimą taurumo! Turime kas ką gali dėl šio Žmogaus padaryti!

 6. Bartas:

  Kaži kur esu girdėjęs pasišaipimą , kad švedai durneliai ,turėdami tiek miškų, perka iš lietuvių medieną . Tikri tinginiai, o lietuviai “labai protingi” ir darbštūs , sugeba pigiai parduoti švedams savo miškus. Tai kaip toks “verslas” vadinasi?

  • Žemyna:

   O, iš tiesų. Ačiū už priminimą!

  • Žemyna:

   O TV reklama vis primena, jog mūsų miškas vertas daugiau, negu galvojame. Šventa tiesa! Tik gaila, kad reklamuotojai pinigus turi galvoje.
   O ministerija…
   Valdžios siurprizas privačių miškų savininkams – naujas mokestis, kuris SKATINS kirsti
   – 15min.lt/verslas/naujiena/finansai/valdzios-siurprizas-privaciu-misku-savininkams-naujas-mokestis-662-1158710?copied
   Šalies FINANSAI nepakelia politikų pažadų ir įsipareigojimų (kažkam užkulisiuose?) naštos, tad griebiasi net ir miškų išpardavimo?

 7. valdas:

  Šios teritorijos gyventojų laukia amerikos čiabuvių likimas.tikrai.

 8. Skalvis:

  O kur Lietuvos šventi ąžuolynai ? Šventosios Girios ? Aistių atspirtis. Ar ir jas iškirs ?

  • mvasionis:

   Jas iškirsti reikia pirmiausia, kitaip su kietasprandžiais lietuviais nesusidorosi. Antai krikštytojai jau Vytauto laikais puolė kirsti ąžuolus, suvokę kad mūsų vyriškumas slypi juose, tiksliau — jų skleidžiamame bioenergetiniame lauke.
   Pats laikas paskelbti Šventąja giria Labanorą (Labo/gėrio norinti).

 9. Gabrielė:

  ŽINAU. Reik padaryti vietos sosnovakio barščiams. Tai puiki priemonė /gal, net maisto/, kurią naudos tie, darantys viską, kad būtų iškirsti neįkainuojami Lietuvos miškai. Sakote, jie nuodingi! Taip jie nuodingi. Bet masinių miškų kirtėjų iniciatoriams sosnovskio baršćiai nenuodingi. Čia kaip tam posakyje “kas vokiečiui – mirtis, tas rusui – gerai”. T.y. kas žmogui nuodinga, tas nuzombėjusiam valdžiažmogiui gėris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: