Paukščių migracijos magijos pakerėtas (2)

Mečislovas Žalakavičius | V. Valuckienės nuotr.

Mečislovas Žalakavičius | V. Valuckienės nuotr.

Gegužės 21 – birželio 20 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Vrublevskių bibliotekoje veiks paroda Paukščių migracijos magijos pakerėtas , skirta ornitologo, ekologo, akademiko, habil. dr. Mečislovo Žalakevičiaus 70-mečiui paminėti. Parodos atidarymas vyks gegužės 23 d., ketvirtadienį, 15 val.

Parodoje gausu nuotraukų, kuriose atsispindi svarbesnės mokslininko gyvenimo ir veiklos akimirkos iš vaikystės, studijų Vilniaus universitete, darbų mokslinių tyrimų institutuose, vadovavimo Vilniaus universiteto Ekologijos institutui ir Gamtos tyrimų centrui (į kurį buvo sujungti Ekologijos, Botanikos, Geologijos ir Geografijos institutai), veiklos Lietuvos mokslų akademijoje. Eksponuojamos pagrindinės akademiko ir su bendraautoriais publikuotos mokslinės monografijos, knygos, žodynai, kiti leidiniai (daugiau kaip 70), prestižinių užsienio leidyklų išleistos mokslinės monografijos ir knygos (100), kuriose cituojami akademiko darbai. Supažindinama su pagrindiniais vykdytais ir vadovautais moksliniais, ES struktūrinių fondų ir aplinkosauginiais projektais, pristatomi akademiko gauti apdovanojimai už mokslo tiriamąją veiklą, straipsniai spaudos leidiniuose apie akademiko veiklą.

Ekspoziciją lydi M. Žalakevičiaus gyvenimo ir veiklos darbų parodos „Paukščių migracijos magijos pakerėtas“ LMA Vrublevskių bibliotekoje albumas (2019). Norima atkreipti dėmesį į įdomų eksponatą – parodoje pristatoma akademiko šeimos genealogija – Žalakevičių ir Čechavičių giminės genealoginiai medžiai nuo XVIII ir XIX a., publikuoti šioms giminėms skirti genealoginiai albumai.

Akademiko protėviai iš tėvo Mečislovo Juozapo pusės buvo ūkininkai, kilę iš Žemaitijos. Mama Ona kilusi iš senos žemaičių dvarininkų ir bajorų Čechavičių giminės (herbas Ostoja – prieglobstis, užutėkis, uostas). Čechavičių giminėje gausu žinomų Lietuvos menininkų, mokslininkų, valdžios atstovų (žymiausio klasicizmo epochos Lietuvos dailininko Pranciškaus Smuglevičiaus senelė turėjo Čechavičiūtės mergautinę pavardę ir buvo žymaus dailininko Simono Čechavičiaus sesuo; dailininko Ferdinando Ruščico senelė buvo Ona Čechavičiūtė). Giminės genealoginiame medyje įrašytas Karlas Simonas Čechavičius, gimęs 1832 m. Vandžiogaloje, buvo žymus fizikas, fizikos mokytojas, mokslininkas ir išradėjas, su išradimais dalyvavęs pasaulinėse parodose (Vandžiogalos savivaldos nurodomas kaip vienas žymiausių šio miestelio ir jo apylinkių žmonių).

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Nijolė:

    Sveikinu Mečislovą su gražiu jubiliejum. Tavo darbai ir gyvenimas liudija gilų savo specialybės išmanymą, meilę paukščiams, gamtai, gyvenimui. Linkiu studentiškų dienų bendražygiui ištvermės ir sparnuotų darbų ateityje.

  2. Elgetas,gera medziokle diena:

    Kristus yra mozuru dievas, jis cia nuo “exodus”, atvko stehti Lita-Moses misija. Moses aiscius prie Baltijos, mokino lydyt gelezi, seti rugius,melzti karves.Zodzio reiksme”Dainavos gandras”. Kristu graikai apvesdino su boruze.
    Paukstis sudievintas, nes jis buvo svyturys ir kelrodys, plaukioti is Egito i Kipra. Gandarai visada skraido pietus- siaure kryptimi, nuo salos iki salos.Kitas ipatingas paukstis vyturys, jis isvarydavo ziemos dieva Giza (kitur parasyta Giza aisciu epis copus), ir perimdavo biciu globa is to Gizo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *