L. Mogenienė. Netoli nuėjome nuo Žemaitės siužetų (12)

Laima Mogenienė | asmeninė nuotr.

Laima Mogenienė | asmeninė nuotr.

Žaviuosi stipriomis mūsų istorijos moterimis ir matau nepelnytą jų vardų nustūmimą į paraštes. Pažvelkime keletą šimtmečių atgal. Kunigaikščių žmonos – stiprios ir drąsios, ne paslaptis, dažnai ir dalyvaudavusios svarbiuose sprendimuose.

Politinės veikėjos dažniau priskiriamos tiesiog feministėms, laikomos išskirtiniais atvejais, taip tarsi atmetant jų nuveiktus darbus. Kūrybos pasaulyje, laimė, mums žinoma nemažai moteriškų vardų, tačiau jų biografijas taip pat dažniau lydi „nuolanki“, „lyriška ir subtili“ nei „išskirtinė“ ar „laiką pralenkusi“ asmenybė. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė buvo pirmoji moteris, kandidatavusi į prezidento postą, Julija Žymantienė-Žemaitė, pradėjusi rašyti beveik 50-ies ir nepabūgusi keliauti į tolimąją Ameriką, tiesa, ne dėl savęs, dėl vargšų, kuriems galėtų padėti; operos solistė Marijona Rakauskaitė, nebijojusi pasirodyti Kauno Laisvės alėjoje mėlynais plaukais; visos jos – išimtys, o ne taisyklės.

Situacija nuo Petro Kurmelio laikų iki dabar, deja, pasikeitė tik iš dalies. Taip, moterys gali balsuoti, dirbti, bet jeigu sąžiningai apsidairytume ir nesidangstydami neveiksniais įstatymų projektais pripažintume – egzistuoja labai didelė „pilkoji zona“, į kurią papuola moterys, ypač brandaus amžiaus, ypač regionuose. Kalbame apie 50-metes ar panašaus amžiaus moteris, kurios dažniausiai jau yra užauginusios vaikus, turi patirties, tačiau sumaniusios keisti darbą arba, dar blogiau, grįžti į darbo rinką po ilgesnės pertraukos, atsiduria padėtyje be pasirinkimo, joms lieka, geriausiu atveju, auklės ar kasininkės vieta. Ir tai nėra pavieniai atvejai, savo giminių ar pažįstamų rate kiekvienas rastume tokią.

Moterys, o ne vyrai, daug dažniau išeina slaugyti artimųjų, prisiima socialines šeimos atsakomybes, taip „skriausdamos“ pačios save, dažnai sutikdamos su nepatogiomis darbo sąlygomis, menkiau apmokamu darbu, o tai lemia ir mažesnes išmokas ligos atveju ir, žinoma, mažesnę pensiją. Paradoksalu, tačiau nešdamos didelę socialinę atsakomybę, pačios lieka neginamos ir nesaugomos. Didžiąją dalį skurstančiųjų Lietuvos gyventojų sudaro moterys. Tiesa, lyginant su visa Europa, lietuvės dirba bene daugiausiai.

Norėčiau, kad pagaliau suprastume: problemos, su kuriomis susiduria  moterys – tai visų mūsų, nesiskirstant pagal lytis, problemos. Visuomenė daug praranda neįtraukdama ir neįgalindama savo moterų. Moterys gali dirbti ir turėtų būti skatinamos realizuoti save ne tik šeimoje. Moterys savo darbu prisideda prie didesnio socialinio ir ekonominio progreso: padeda sklandžiau rasti kompromisus ir lankstesnį prisitaikymą prie pokyčių.

Nuo 2004-ųjų dalyvauju Lietuvos politikoje ir savo kailiu patyriau, kad šioje, vyrų okupuotoje, srityje nėra lengva būti išgirstai, jeigu nepuoli viešai draskytis marškinių ar imtis populiariojoje žiniasklaidoje paplitusių priemonių. Dirbdama valdančiosiose pozicijose moteris dažnai turi ne tik teikti siūlymus, bet ir kiekvieną kartą gintis, arba susitaikyti, su beprasmiškais komentarais, vertinimais. Įdomu tai, kad net ir tose įstaigose, kur daugumą darbuotojų sudaro moterys, ypač valstybinėse, tarkime, mokyklose, muziejuose, gydymo įstaigose, vadovauja dažniausiai vyrai.

Liūdniausia ir ironiškiausia tokios padėties dalis yra ta, kad atsidūrusios šiame užburtame rate, moterys tarsi priverstos jį toliau kurstyti – sutikti su bet kokiomis sąlygomis, prisitaikyti ir, deja, konkuruoti viena su kita. Man teko laimė keletą kartų gyvenime sutikti vieną žymiausių pasaulio politikių Hilari Klinton (Hillary Clinton). Ji daug kalbėjo apie tai, kad moterų teisės yra žmonių teisės, norėčiau kad toks supratimas kuo sparčiau plistų Lietuvoje ir ne tik skambios citatos pavidalu, bet nauju mūsų visų elgesio modeliu.

Tikiu Lietuva ir jos keliu į pokyčius. Tikiu, kad jautri moterų tema gali būti sprendžiama. Tam reikia, visų pirma, ją pripažinti ir permąstyti kiekvienam savo veiksmus. Kviečiu susipažinti ir pamąstyti, kiek Lietuvos istorijos moterų atsimenate? Galbūt verta darkart perversti senų vadovėlių puslapius. O kiek nusipelniusių rašytojų, artisčių, visuomenės veikėjų biografijų teko skaityti? Ar žinote, kiek šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra moterų?

Siūlau pradėti nuo žinių ir pagarbos istorinei tiesai, o tuomet – apgalvoti tikruosius savo motyvus, kai į darbo pokalbį kviečiate „ne vyresnes kaip…“, kai rinkdamiesi gydytoją nejučiomis ištariate „bet jis vyras, gal geriau žinos“, kai balsuodami simpatizuojate vyriškajai lyčiai, nes ji tiesiog įprastesnė tame kontekste ir, kai susirgę dairotės kurios iš šeimos moterų – galbūt vyrai irgi gali?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. Tvankstas:

  Tas vidinis purvas, moters niekinimas yra amžinas, kaip ir dvasios sutrių gausa. Tos nusilakavusios demokratijos vaidina moters gerbimą, vien oraliniu tenkinasi 85 iš 100 švedų, 80 iš 100 nyderlandų, kitose Vakarų demokratijose beveik tas pat, oralinio propaganda gožia padorumą. Moteris yra viešai išstatoma kaip vyrą tenkinanti sulčiaspaudė. VPH (virus papiloma humanis) sukeliami vėžiai (burnos – gerklės ir gimdos kaklelio) įgauna epidemijos pobūdį. Man tiesiog koktu kalbėtis su vakariečiais vyrais, kurie mato moterį kaip jam čiulpiančią, kitokių sutikti – reta. Pačios feministės save tenkina orališkai – tai ne sugyvulėjimas ? 2 mln. kasmet parduodamų vibratorių Nyderlanduose neišsprendžia bėdų, tik dar labiau gilina depresijas, isterijas, psichines ligas.
  Neišvengiamai moteris niekina vyrai, kuriems yra potencinė negalia, jiems galvoje tik – kaip nučiulps, moteris yra tiesiog instrumentas iškrypusiam pasitenkinimui.

 2. Tvankstas:

  Feminizmo viršūnė yra parodyta filme “Seksas ir miestas” : su Viviane Westwood suknele oralinis seksas ant Ferrari variklio dangčio prie šiukšlių konteinerio.

  • Žemyna:

   Blogiausia, kad jokia šeima negali apsaugoti savo vaikų nuo pratinimo prie tokių vaizdų, mąstymo bei elgsenos, santykių, prie dirbtino, prievartinio tokios aplinkos kūrimo.
   Ne tik TV +internetas, bet ir mokyklos savo svarbiausia pareiga laiko detalų bukos sueičių technikos aiškinimą. Gamtos mokslas susiaurintas iki lyčių bei jų skirties svarbos sumenkinimo. Visos kitos žinios ne itin svarbios.
   Ypač nereikalingos žinios, vystančios loginį mąstymą, susijusios su tautos istorija bei jos kultūros paveldu.
   Ar visos valstybės rengiamos savo biudžetus ateityje iš viešnamių susirinkti?

 3. Mama:

  O aš manau ,kad reikia tokią sistemą sukurti ,kad moteris nebijotų atiduoti savo šilumą ir meilę šeimai ir artimiesiems ,jei reikia aukotusi ,bet valstybė jų neskriaustų ir sumažintų pensijai reikalingą stažą.Ne sįvyko didelė neteisybė- ne tik sulyginant pensijinį amžių ,bet ir pridėjus daugiau būtinojo stažo nmetų- vyrams jis padidėjo 5 metais ,o moterims net 10.Čia yra visų nelaimių šaknis.Lenkija įitą dalyką pataisė.Visas Mogenienės straipsnis ,išskyrus dalį apie sunkią moters dalią – noras kuo greičiau įteisinti Lietuvoje agresyvųjį feminiszmą.Ir jokio čia noro išspręsti moterų problemą aš nematau: vis tie patys kvotos procentai.

 4. Ona Voverienė:

  Ačiū. Labai gražus straipsnis. Labai gaila, kad nedalyvavote gegužės 10 d. Panevėžio LIetuvos moterų lygos skyriaus konferencijoje, skirtoje vienai žymiausių Lietuvos moterų Gabrielei Petkevičaitei-Biteim kuri , kaip dabar ir Jūs, skatino moteris dalyvauti politikoje. Apie tai aš skaičiau pranešimą. Konferencijoje dalyvavo ir Seimo vyrai -p. Matelis ir p. Povilas Urbšys. Labai gražiai pakalbėjo abudu. Esame labai jiems dėkingos. Povilas Urbšys labai mums padėjo gelbstint Bitės muziejų. nuo “prichvatizavimo”. Labai esame jam dėkingos. Ir labai jais didžiuojamės, kad jie supranta, ką šiais laikais reiškia dirbti visuomeninį darbą, kai buto išlaikymo kainos astronomškai kyla. Ačiū Jums, kad dalyvavote Kauno LML konferencijoje. Toks dėmesys įkvepia dirbti. Perduokite nuoširdžiausius linkėjimus mūsų
  mylimai p Rimai Baškienei. Matome ir suprantame, kaip jai nelengva su visomis Agnėmis ir Jakeliūnais Pagarbiai Ona Voveriewnė, Vilnius, 2019.05.12.

 5. Dalia:

  Jeigu Hilari Klinton (Hillari Clinton) būtų užauginusi penkis vaikus, jos gyvenimas būtų buvęs prasmingas, o dabar – nelabai.
  Dalia

 6. Kai moterys siekia tapti vyrais, tada vyrai nustoja būti vyrais. Štai kas vyksta prigimtyje ir sąmonėje… Abu tampa esantys ne savo vietoje. Kam moteriai krautis tą gyvenime vyrui tekusią šiurkštybę…

  • Žemyna:

   Pritariu. Kai auginome savąjį būsimą vyrą, nuo mažų dienų jis buvo mokomas su mergaitėmis ne bet kaip elgtis, kalbėti, žaisti. Šeimos ir giminės vyrai labai gražiai asmeniniu pavyzdžiu prie to prisidėjo.
   Tačiau, kai visgi teko atsidurti darželyje, mokykloje, jau tada susidūrėme su mergaitėmis, bendrauti su kuriomis buvome nepasirengę… Vėliau neapsakomą įspūdį paliko per TV demonstruotos pirmosios moterų bokso, dar kažkokios žiaurumo rungtynės. Negalėjome patikėti, jog tai įmanoma.

 7. Partinis:

  Balsuokite į euro parlamentą kandidatuojančią už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą Nr. 4 Laima Mogenienę. Kaip pati rašo nuo 2004 dalyvauja politikoje ( nuo karo maro ir tokios politikės) ir puola viešai draskytis marškinius.Toliau tiktu Tvanksto komentaras apie sulčiaspaudę. Bet Tvankstai , rašai, kad moteris yra išstatoma….. Nei 10 raitelių neprivers kumelės gerti vandens jei ji to nenori.

  • Tvankstas:

   Jesli tiolka nie zaxochet, bychok ne zaskochit – jei telyčia nenorės, tai buliukas neužšoks. Yra internete Anneke Lucas išpažintys, belgės, nuo 6 metukų motinos atiduotos paidofilams smagintis savaitgaliais. Darbo dienomis eidavo į mokyklą, niekas nesuprasdavo jos savaitgalinio gyvenimo. Tarp eilučių tenka suprasti, kad jai patiko smaginti žinomus Belgijos politikus, ministrus, verslo ryklius, ji mažametė viduje didžiavosi – šitokie žmonės jos geidžia. Per stebuklą liko gyva, M. Dutroux dešimtis nugalabijo, kad neliktų liudininkių.
   Jaunas būdamas niekaip nesuprasdavau – kaip iš pažiūros maloni mergaitė mėgsta ir vertina grubų elgesį su ja, tiesiog įsimyli grubųjį. Kai pamačiau žiurkių sueitį kolūkio kluone tyškant kraujams – supratau visam gyvenimui, o taškus sudėjo G. Klimovo knygos.
   Dažnai moteriai išstatymas yra jai jos vertės pajautimas, grubieji žino – niekinamai moteriai irgi tai patinka – jai skiria dėmesį.

 8. LosAngeles:

  tipinis pagraudenimas ir tiek… kazin ar vyrams ‘virs 50 ypac regionuose’ taip jau paprasta pakeisti, susirasti padoru darba! tai apie ka cia ponia rypauja? apie prasta regionine politika, kuri liecia ir moteris? nu sakyciau normalu, jei liecia visus, tai moteris kazin ar gali buti isimtimi.
  visoje toje maisatyje ir ‘ieciu lauzyme’ kazkur pradingsta pagrindiniai prigimtiniai moters paskirties atgarsiai- buti motina!!! tai turbut vienintele priezastis, del kurios tikrai moterys turetu pateikti labai daug priekaistu ‘oficialiai politikos krypciai’, bet autore apie tai kazkodel ne pypt… na taip, svarbiau kad moterys uzsimautu kelnes, stotu kartu su vyrais ir draskytusi del politikos, atlyginimu, teisiu, autobusu vairavimo, tvarkymosi virtuveje ir t.t ir pan. Motina Gamta moterims suteike viena isimtine teise (kartu su tuo- ir pareigas)- isnesioti ir isleisti i pasauli zmogu. … na bet uzsisvajojau, gana. Mogeniene geriau zino…
  sekmes visiems

 9. Nuomonė:

  Jūsų,ponia ,atleiskite, nerinkčiau.Kodėl? “Mėlyni plaukai”-na ir kas?.Koks skirtumas jie mėlyni ar ružavi,tai ne esminis dalykas,tik menka smulkmena.Svarbiausia- vaikai.Tai Tautos,valstybės išlikimo garantas.Jiems labai reikalinga mama ir tėtis.Vaikai yra mes ateityje,kai mūsų jau nebus.Todėl jie yra svarbiausi.Ne kažkokie”įgalinimai”bet kartų kaita-kokybiška ugdymo,ir motinos artumo ,tevų meilės dėka.Tame pasaulio vystymosi ir tobulėjimo esmė.Tamsta to gal,ar jau, nesuvokiate,todėl galimai paklydusiai savyje sakyčiau-NE.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: