Po Lietuvos žmogaus teisių gynėjų skundo – Prezidento rinkimų stebėti atvyko ESBO ekspertai (13)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Balandžio 30 d., antradienį, į Lietuvą atvyko Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Žmogaus teisių ir demokratinių institucijų biuro rinkimų vertinimo misijos ekspertai stebėti 2019 m. gegužės 12 d. vyksiančių Respublikos prezidento rinkimų.

Lietuvos žmogaus teisių gynėjai VRK apskundė ESBO

Ir nors Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) suskubo viešai pareikšti, kad ESBO žmogaus teisių ekspertų atsilankymas yra planinis, nes esą rimtų priekaištų organizuojant rinkimus Lietuva nesusilaukia, tačiau reikia priminti, kad balandžio 26 d. Lietuvos žmogaus teisių gynimo organizacijos  kreipėsi į Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo organizaciją (ESBO), Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją ir Lietuvoje reziduojančias ambasadas, prašydamos įtakoti Lietuvos valdžios institucijas, kad šios nutrauktų kandidatų rinkimuose diskriminavimą,  sudarytų  jiems vienodas sąlygas būti išrinktiems, o rinkėjams vienodas galimybes rinkti ir išsirinkti savo valstybės atstovus.

Kreipimesi-prašyme į tarptautinę bendruomenę žmogaus teisių organizacijos pažymėjo, kad šalies rinkimų į įstatymai yra diskriminuojantys ir negarantuoja piliečiams vienodų teisių būti išrinktais šalies prezidentu. Anot žmogaus teisų gynėjų, netgi nevertinant diskriminuojančių rinkimų įstatymų, VRK nepajėgia užtikrinti vykstančių rinkimų demokratinių procedūrų. Pareiškime nurodomi konkretūs laisvų ir demokratiškų rinkimų neatitinkantys bet VRK toleruojami atvejai tarp jų ir oficialius kandidatų debatus transliuojančios LRT veiksmai pažeidžiantys kandidatų rungtyniavimo ir jų lygiateisiškumo principus. Lietuvos žmogaus teisių organizacijos atkreipė tarptautinių institucijų dėmesį, kad demokratinių rinkimų laisvės suvaržymai Lietuvos Respublikoje įgavo sisteminį pobūdį ir paragino įtakoti Lietuvos valdžią, kad nedelsiant būtų nutrauktas šiuo metu vykstančiuose rinkimuose kandidatų diskriminavimas, užtikrintos vienodos galimybes visiems kandidatams viešai ir laisvai per nacionalinį transliuotoją išdėstyti savo rinkimų programas, sudaryti kandidatams į Lietuvos Respublikos prezidentus bei Europos Parlamentą vienodas sąlygas būti išrinktiems.

A. Juozaitis LRT apkaltino politine korupcija ir atsisakė dalyvauti LRT debatuose

58373421_642849566137048_3700378504647409664_o

Kaip žinia, balandžio 25 d., ketvirtadienio, vakare vienas iš kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus A. Juozaitis demonstratyviai išėjo iš LRT vykstančių debatų, kurių tema buvo teisingumas ir kova su korupcija, pareiškęs, kad pats visuomeninis transliuotojas tapo politinės korupcijos židiniu, proteguodamas kelis parinktuosius kandidatus.  Balandžio 26 d. A. Juozaitis  išplatino viešą pareiškimą „Dėl visuomeninio transliuotojo (LRT) misijos rinkimuose“.  Jame A. Juozaitis apkaltino LRT politine korupcija ir pareiškė, kad ketina nebedalyvauti LRT organizuojamuose kandidatų į Prezidentus debatuose. 

A. Juozaitis vienintelis iš prezidentinės rinkimų kampanijos dalyvių aktyviai nesitaiksto su VRK ir kitų institucijų veikimais, kurie, anot jo, varžo piliečių teises į laisvus ir demokratiškus rinkimus. Be kita ko A. Juozaitis yra apskundęs teismui VRK už trukdymą rinkti jo kaip kandidato iškėlimui būtinus piliečių palaikymo parašus savivaldos rinkimų dienomis. Balandžio 8 d., palaikydami A. Juozaitį, jo šalininkai surengė protesto akciją šalia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos piktindamiesi, kad į čia rengiamus debatus buvo kviesti tik trys parinkti kandidatai – premjeras Saulius Skvernelis, Seimo narė Ingrida Šimonytė  ir ekonomistas Gitanas Nausėda.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė pareiškė nemananti, kad ESBO ekspertams galėtų užkliūti kandidato į Lietuvos Respublikos prezidentus A. Juozaičio  pareiškimai, esą Lietuvos nacionalinis transliuotojas netolygiai paskirsto dėmesį prezidento posto siekiantiems politikams.

Pasak L. Matijošaitytės, esą visiems rinkimų kampanijos dalyviams yra sudaromos vienodos sąlygos ir galimybės pasisakyti ir esą yra natūralu, jog konkrečias pareigas užimantys kandidatai susilaukia daugiau dėmesio, tad  „Dėl to A. Juozaičio keliami priekaištai ESBO neturėtų užkliūti“, – naujienų agentūrai ELTA teigė VRK pirmininkė.

Ekspertų misijas ESBO paprastai siunčia į naujai prie organizacijos prisijungusias valstybes nares, kad galėtų įvertinti ar valstybės laikosi prisiimtų reikalavimų ir, reikalui esant suteikti joms reikiamas  rekomendacijas bei patarimus. Trumpalaikės ekspertų misijos Lietuvoje viešėjo vykstant Seimo rinkimams 2012 m. ir 2016 m.

ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras, anksčiau žinomas kaip Laisvų rinkimų biuras, veikia Varšuvoje. Tai – pagrindinė ESBO institucija, teikianti paramą valstybėms dalyvėms bei koordinuojanti jų veiklą žmogaus teisių, demokratijos ir įstatymų viršenybės įgyvendinimo srityje. Biuras organizuoja ekspertų susitikimus ir seminarus, stebi rinkimus ir platina informaciją.

A. Juozaičio šalininkai prie LRT ketina surengti piketą ir du mitingus

Gegužės 2 d. 19.30-20.30 val. Vilniuje, LRT kiemelyje (S. Konarskio g. 49) prie Sausio 13-osios memorialo judėjimas „Lietuva yra čia“ surengs piketą „ Už laisvus debatus“ kuriame pasisakys už  piliečių teisę į laisvus rinkimus ir skaidrius, laisvus, valdžios nesurežisuotus debatus. Piketo rengėjai sieks sudaryti galimybę prieš LRT debatus žurnalistams ir piliečiams išgirsti kandidato į Lietuvos Respublikos Prezidentus Arvydo Juozaičio pagrindines politines nuostatas tos dienos debatų klausimu ir sudaryti galimybę laisvai jo paklausti.

Po gegužės 2 d. piketo numatyta surengti ir du mitingus prie LRT šių metų o gegužės 8 ir 10 dienomis (19.30-20.30 val.). Tiek piketas tiek ir  mitingai bus organizuojami pagal spaudos konferencijos formatą, rašoma Vilniaus miesto savivaldybei protesto akcijų rengėjų įteiktame prašyme.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Romas:

  Teisingas žingsnis, reikia išnaudoti visas galimybes.

 2. Gegužės 12 d. vyks treji rinkimai. Akivaizdu, kad tokiu atveju atėjęs balsuoti rinkėjas turi teisę vienuose rinkimuose dalyvauti, kituose ne. Kaip bus užtikrinta tokia galimybė? Ar rinkėjai pakankamai žino apie tokią savo teisę? Apie tai nei VRK, nei kandidatai į Prezidentus neaiškina. Rinkimai čia pat, o rinkėjai apie tai, kad atėję balsuoti nebūtinai privalo dalyvauti visuose trijuose rinkimuose, nėra tinkamai informuoti. Ar ESBO yra tai žinoma!?…

  • Žemyna:

   Turėtų ne tik gausios informacijos perkimštoje savo svetainėje artimiausių rinkimų medžiagą pateikti – neįgudusiam ten sunku rasti, ko ir kaip jam reikia. Eiliniam žmogui ji turėtų būti trumpai ir glaustai apibendrinta, kad ir mažiausiai patyrusiam, gal nelabai sveikam piliečiui būtų lengva susigaudyti.
   Bet ar tikrai geriau nedalyvauti, žinant mūsų rinkimų manipuliacijų praktiką? Ar ne patikimiau aiškiai pasakytas NE, arba, jei jau nenorima dalyvauti, – riebiai kryžmai ar kitaip perbrauktas balsalapis?

   • Kas dėl dalyvavimo referendumuose, tai, kaip girdisi, žmonėms nėra aišku už ką jie pasisakytų vienaip ar kitaip balsuodami, kas gero/blogo būtų balsuojant ‘už’ ar ‘prieš’. Tokiu atveju logiškiausia balsalapį perbraukti kryžmai. Tuo be abejonės būtų viešai pademonstruota politinė referendumų organizatorių nesąmonė, kas, suprantama, demokratinėje šalyje būtų labai ne pro šalį…

    Dėl manipuliacijų rinkimų rezultatais, tai galima įžvelgti, kad tokia galimybė yra Seimo susidaryta objektyviai, t.y. jo įsirašyta pačiame Rinkimų įstatyme. Konkrečiai šiame įstatyme yra pasakyta, kad apylinkių rinkimų komisijų pirmininkais skiriami į Seimą patekusių partijų bei jų valdomų valstybės ir savivaldybės institucijų deleguoti asmenys, t.y. į pirmininkus gali būti deleguojami savi žmonės. Šio principo esmė tokia, kad šiuo atveju tie, kurie patys kandidatuoja, turi ir galimybę patys savo balsavimo rezultatus skaičiuoti. Įvertinant čia dar tai, kad dabar rinkimų dieną naudojami elektroniniai rinkėjų sąrašai, iš kurių matosi, kurie rinkėjai paprastai nedalyvauja rinkimuose ar yra išvykę, kurie jau yra balsavę tą dieną ir pan. Esant šiai kompiuterizacijai, stebėtojų dalyvavimas yra tapęs tik formaliu. Taigi balsavimo rezultatai yra patekę į komisijos pirmininkus valdžios deleguotų asmenų valią. Taigi galima sakyti, kad galimybės manipuliuoti rinkimų rezultatus netgi objektyviai egzistuoja…

    • Žemyna:

     Bijau, kad elektroninis balsavimas neleis užprotestuoti (subraukyti) gudručių klastingai susukto klausimo, kai rinkėjas specialiai klaidinamas, bet jam paliekama tik galimybė atsakyti į klausimą „Už” ar „Prieš”.
     Jei balsuojama popieriuje, ir tu matai, kaip klausimu įžūliai sukčiaujama, tai, gausiai balsuojant, referendumas įvyksta, bet sukčiai nedviprasmiškai jį pralaimi – vien už cinišką nepagarbą „runkeliui” rinkėjui.
     Kaip išsaugoti šią galimybę, jei bus pereinama prie el. balsavimo sistemos?
     Nuolatinis nesąžiningai pateikiamų klausimų užprotestavimas galiausiai turėtų atpratinti gudručius manipuliuoti formuluotėmis.

 3. Romas:

  Žmonės turi savybę prisitaikyti prie įvairių aplinkybių. Blogąja prasme tai vadinama konformizmu. Iš esmės bet koks blogis įsišaknija, kaip tik dėl šitos žmogiškos savybės.
  Arvydas Juozaitis, aktyviai pasipriešinęs LRT protekciniai veiklai trijų kandidatų atžvilgiu ir diskriminacinei kitų atžvilgiu, pademonstravo turintis gerą imunitetą nuo konformizmo. Kas yra labai vertinga savybė kiekvienam piliečiui, tuo labiau turinčiam galių – valdžią.
  Šį kozirį reikia išnaudoti.

 4. Skalvis:

  Tai, kad ne visi tyli – šaunu, tačiau tikėtis, jog karo maro mafija rizikuos už ekonominius, finansinius, kriminalinius nusikaltimus, kaliūzėj tupėti iki grabo lentos – naivu. Bet kuris kandidatas iš šventos troikos – tolimesnio rojaus Lietuvos žemėje garantas. Lietuvai – paskutinė vinis. Jie čia ruletės tikrai nežais. Perdėm juodas ir ilgas nusikaltimų sąrašas.

 5. Z.Vaigauskas ragina:

  Z.Vaigauskas ragina skubiai ištirti, ar neruošiamos „zagatovkės“ primesti į balsadėžes biuletenių „už Šimonytę“ vietoj NEATVYKUSIŲ rinkėjų

  • Žemyna:

   komentaras.lt/z-vaigauskas-ragina-skubiai-istirti-ar-neruosiamos-zagatovkes-primesti-i-balsadezes-biuleteniu-uz-simonyte-vietoj-neatvykusiu-rinkeju/comment-page-1/#comment-5783338
   Įdomų faktą apie gatavą balsalapį jis sužinojo. Gal URMas ne tiek paminklo atidaryti JAV atsidūrė, kiek paankstinto balsavimo tikslais?

 6. V.Silenas:

  Turejau vizija: buve vakdzioje auksti pareigunai vykdo kazkokia mobilizacija ir kazkoki turta gabena is Lietuvos… pilieciai, bukime patriotai, uzkirskime kelia nusikaltimui…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: