Seimo nariai kreipėsi į Vyriausybę dėl Vilniaus rajono valdančiųjų sistemingai diskriminuojamų lietuvių tėvų ir vaikų padėties (video) (21)

Lauryno Kasčiūno ir Audroniaus Ažubalio spaudos konferencija | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Lauryno Kasčiūno ir Audroniaus Ažubalio spaudos konferencija | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Balandžio 29 d. Seimo nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas  surengtoje spaudos konferencijoje atkreipė dėmesį į Vilniaus rajono savivaldybės valdančiųjų vykdomą diskriminaciją lietuvių tėvų atžvilgiu. Seimo narių teigimu, Vilniaus rajone jau kelis dešimtmečius nekreipiamas dėmesys į naujakurių ir jų vaikų švietimo lietuvių kalba problemas.

Spaudos konferencijoje kalbėjusio Vilniaus r. savivaldybės tarybos opozicijos lyderio Gedimino Kazėno teigimu, Vilniaus r. tėvų bendruomenės daug kartų kreipėsi į rajono savivaldybės tarybą dėl darželių arba papildomų grupių lietuvių kalba steigimo, tačiau šie prašymai nebuvo net tinkamai svarstomi. Vien per pastaruosius metus daugybė Vilniaus r. tarybos opozicijos atstovų parengtų sprendimų (iš viso 19 sprendimo projektų) dėl naujų darželio grupių lietuvių kalba steigimo buvo atmesti. Anot G. Kazėno, Vilniaus r. savivaldybė dėl susidariusios padėties yra gavusi pastabų iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, tačiau tai situacijos nepakeitė.

 

G. Kazėnui antrina Seimo narys L. Kasčiūnas, anot kurio, švietimo problemos yra ignoruojamos, o tai galiausiai kelia problemų ir Vilniaus miestui.

„Matant daugybę metų Vilniaus r. tarybos valdančiųjų ignoruojamą akivaizdų ir dėl naujakurių skaičiaus didėjimo nuolat augantį poreikį steigti lietuviškas ikimokyklinio ugdymo grupes, kyla įtarimas dėl rajono valdančiųjų sistemingai vykdomos lietuvių tėvų ir vaikų diskriminacijos. Apie 5000 vaikų kasdien važiuoja į Vilniaus miesto švietimo įstaigas. Šiuo atveju įžvelgiu ir politinį visos situacijos aspektą: tėvai privalo registruotis ten, kur jų atžalos lanko švietimo įstaigas – Vilniaus mieste. Situacija paprasta: kur esi registruotas, ten balsuoji. Žinant, kad lietuviai tėvai nėra linkę balsuoti už LLRA, rajono valdantieji nėra suinteresuoti lietuviškų švietimo įstaigų steigimu ir tuo, kad tokie tėvai registruotųsi rajone“, – teigė L. Kasčiūnas.

Pasak spaudos konferencijoje dalyvavusios tėvų atstovės, Vilniaus r. gyventojos Daivos Legan, valstybinės institucijos nededa pakankamai pastangų situacijai išspręsti.

Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis, Daiva Legan, Gediminas Kazėnas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis, Daiva Legan, Gediminas Kazėnas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

„Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba teigia bendradarbiaujanti su savivaldybe sprendžiant lietuvių vaikų švietimo problemas, tačiau sprendimai dėl darželių žadami anksčiausiai 2024 m.  – tuo metu dauguma vaikų, kuriems šiuo metu nėra vietos ugdytis Vilniaus rajone, jau bus mokyklinio amžiaus“, – teigė D. Legan.

Seimo nariai dėl sistemingos Vilniaus r. savivaldybės tarybos daugumos dešimtmečius vykdomos lietuvių gyventojų diskriminacijos, vaikų ikimokyklinio ir mokyklinio švietimo valstybine kalba problemų ignoravimo, raštu paragino premjerą Saulių Skvernelį ir švietimo, mokslo ir sporto ministrą prisiimti atsakomybę dėl Lietuvos Respublikos piliečių konstitucinių ir pilietinių teisių Vilniaus rajone užtikrinimo.

„Susidariusi padėtis rodo, kad atėjo metas tiesioginiam Lietuvos Respublikos Vyriausybės įsikišimui. Vienas iš efektyviausių būdų spręsti minėtas problemas būtų 2020 m. metų valstybės biudžete numatyti papildomų lėšų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai įsteigti jai pavaldžius darželius su grupėmis lietuvių kalba ar/ir steigti papildomas ikimokyklinio ugdymo grupes lietuvių kalba ministerijai pavaldžiose Vilniaus rajono švietimo įstaigose“, – kreipimosi į Vyriausybę tekstą pristatė A. Ažubalis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Švietimas, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  14 straipsnis
  Valstybinė kalba – lietuvių kalba.
  ***
  Lenkiškos (rusiškos, …) mokyklos – neteisėtos (antikonstitucinės, nelegalios).

 2. !!!:

  Šį klausymą būtina užduoti kandidatam į prezidentus…

  • Gabrielė:

   Jo kaip tik ir neužduos. Nes nei vienas iš trejetuko nieko nežadės lietuviams. Į tvarios Lietuvos sąvoką, kurią jie kartoja, tai neįeina. Debatų vedėja Pumprickaitė savo sekmadieninėje laidoje tiesiog plaukus rovėsi, kad mes pasižadėjom savo bičiuliams lenkams dėl pavardžių rašybos ir vis neįvykdom. Puolė kaip liūtė…Matyt už tai papildomai turėjo būti sumokėta.

   • Žemyna:

    Deja, Pumprickaitė irgi NESUPRANTA, kas yra rašyba pagal originalų skambesį! Sutartyje nėra sakinio, jog bus rašoma lenkiškai, t.y., originalia grafine forma. Atrodo, Valensa geriau suprato padorią kaimynystę. Jį tenkino skambesio originalas.Tai būtent šį įsipareigojimą LT iš karto įvykdė, nes jau ir savo iniciatyva buvo pradėjusi taip rašyti, dar iki sutarties pasirašymo 🙂

 3. m:

  vienintelis a.a. prof Zinkevičius realiai sprendė šį autonomininkų boikotą dėl lietuviškų mokyklų, steigdamas tiesiogiai ŠMM pavaldžias mokyklas. Visos kitos vyriausybės tik abejingai 20 metų ignoravo lenkiškos- sovietiškos penktosios kolonos stiprėjimą pietryčių Lietuvoje( nes mat koalicijų partneriai, ar strateginiai partneriai ir t.t.). Iš švarkelis pataikauja lenkams, nes koncervatoriai jokiais klausimais valstiečių nepalaiko iš principo, net jei tai ir naudinga lietuvybės reikalams. Čia bendro lietuvių sutarimo reikia, kaip atlietuvinti Vilnių ir Vilniaus kraštą.

  • Žemyna:

   Tai galiausiai kiek kartų pabrangsta valstybei vienos mokyklos tokiame rajone išlaikymas, jei lietuviškos m-klos bei darželiai iš rajono švietimo sk. negauna savo dalies pinigų, skirtų VISOMS to rajono m-kloms bei darželiams? – T. y., jų dalis iš jų PAVAGIAMA, ir mokyklas valstybine k. tenka iš atskirų – ministerijos lėšų jas išlaikyti?
   Klausimėlis: ką 30 metų veikia VSD, jei apie tai, ko ji seniai turėjo stebėti, tikrinti ir viską daryti, kad visų pirma valstybine kalba pakaktų vaikų švietimo įstaigų? Būtent tai yra pirmoji ES valstybių pareiga – VISUS iki vieno piliečius išmokyti valstybinės kalbos! Kažkas nori savo „gimtosios” k. mokytis? Prašom – tokia pat tvarka, kaip tai daroma ES!

 4. Nuomonė:

  Palaukit, bus dar geriau, kai Skvernelis dar palakstys pas Kačinskį!

 5. Kiek “valstiečiai” dar gali dusinti lietuvybę Vilniuje ir jo rajone. Antai, dar galima suprasti, kad Seimo sprendimu Vilniuje buvusio LEU valdymas galėjo būti atiduotas VDU Kaune, bet kodėl ir jo studentai lietuvybės židinys buvo išplėštas iš Vilniaus ir atiduotas Kauno miestui, nors pedagogų rengimo bazė puikiausia yra būtent Vilniuje. Tai kas čia per valstybės valdžios išsidirbinėjimai daromi su lietuvybe Vilniuje, kieno čia strategija vykdoma… Dabar tą patį lietuvybės dusinimą Vilniuje ir jo rajone regime jau kiek metį besitęsiančiame darželių, kitų ugdymo įstaigų trūkume lietuvių kalba. Ir “valstiečių” valdžia dėl to nieko nedarė iki tėvai patys nepradėjo viešai šaukti dėl jų vaikų lietuvių diskriminavimo Lietuvoje. Tai ar tokia buvo Lietuvos žmonių valia renkant “valstiečius” į valdžią… Ir dar “valstiečių” Premjeras Skvernelis lėšų biudžete, gal apie 350 tūkst. eurų, 5-ių Lenkijos valstybės TV programų transliavimui lenkų kalba be vertimo Lietuvoje, tarp jų ir Vilniuje, nors, beje, jame lenkais užsirašiusių mažiau nei 10 %, labai mikliai suranda, tačiau pasirūpinti, kad Vilniaus rajone ar Vilniuje būtų įrengtas reikalingas lietuviškų darželių skaičius jam nė negalvoj…

 6. VILNIJOS TĖVELIŲ DĖMESIUI:

  Jei Jums neteko labai atidžiai studijuoti TMAPK* bei ŽT turinio nuo pradžios iki galo, prašom paskaityti bent svarbiausius punktus:
  – valstybėje gyvenantys KITATAUČIAI nelaikomi tautine mažuma (TM). Svarbu ne tai, kad jie gyvena salomis (kolonijomis – kaip paprastai gyvena okupanto kolonistai bei jų kolaborantai), svarbu ne tai, kiek metų ar amžių jie čia gyvena, svarbu tik, ar teritorija, kur kitataučiai gyvena, yra jų ETNINĖ žemė (t.y., jie buvo patys pirmieji šių platumų gyventojai).
  (Lenkai priklauso slavų gentims, paskutinėms dabar užimamose platumose ant čia nuo seno gyvenusių tautų žemių sukūrusios savo valstybę ir suformavusios savo tautą. Taigi, jie savo etninių žemių neturi, ir pretenzijų dėl to niekam reikšti negali.)
  – Net tais atvejais, jei valstybėje gyvena tikroji TM (ne apsišaukėlė!), TMAPK NE įpareigoja, o tik REKOMENDUOJA netrukdyti jiems steigti savo privačias(!) savaitgalines ugdymo įstaigas. Valstybės pareiga valstybės lėšomis mokyti VISUS vaikus m-klose valstybine kalba (tai yra Lygių galimybių integracijai į valstybės gyvenimą sudarymas visų tautybių piliečiams);
  – rekomenduodama netrukdyti tautinėms mažumoms (ne kitataučiams!) privačiai mokytis savo gimtosios k., žymėti vietovardžius TM gimtąja k., TMAPK pažymi, jog visai tai rekomenduojama tik tuo atveju, jei tai NEBUS DAROMA valstybės KAMIENINĖS tautos sąskaita. T.y., NEGALIMA uždaryti (arba neatidaryti) vaikų ugdymo įstaigos valstybine kalba tam, kad jos sąskaita veiktų TM m-kla ar darželis. Be to, teikiant bet kokias privilegijas TM, taip pat rekomenduojama atsižvelgti ir istorinę santykių su ta tauta patirtį(!!!).
  Dar kartą primenu, jog visa tai REKOMENDUOJAMA (ne privaloma!) tik tautinės mažumos atveju (jei LT būtų aneksavusi svetimas žemes). Apie kitataučius TM nekalba! Be to, yra spec. pastraipa, kurioje tai atskirai pabrėžiama (kitataučiai nelaikomi tautine mažuma).
  Mūsų „strateginė partnerė”, kaip kai kas sako, apsimeta „šlanga”, ir REKETUOJA iš LT kitataučiams NEPRIKLAUSANČIAS privilegijas.
  Maža to, ji reikalauja tai daryti už valstybės(!!!), o ne už savo pinigus (t.y., SILPNINA LT, be jokio pagrindo siaubdama jos biudžetą)! Įžūliai reikalaudama kas nepriklauso, ji šantažuoja Lietuvą tuo, kad neleis PL lietuviams mokytis lietuviškose mokyklose**. Beje, „lietuviškose” PL mokyklose lietuviškai mokoma ne visų, o tik vos poros dalykų.
  O jeigu „strateginė” savo plėšikavimą teisina pažadais ginti Lietuvą, tai tėra blefas. Ji bet kuriuo atveju darys viską, kad tik ne jos žemėse mūšiai vyktų, kad per mūšius ne jos šalis būtų suniokota, kad kuo mažiau JOS gyventojų žūtų. Tskant, „viskas įskaičiuota”, neturėkime iliuzijų!
  Beje, kai balsuosite už prezidentą, prisiminkite, ar buvo kita vyriausybė bei prezidentas, kad taip uoliai lakstytų pas kaimynę, save ir savo tautą tuo žemindamas (gauti eilinių užduočių ir atsiskaityti už įvykdytas?)?
  _________________
  * TMAPK = Tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencija.
  ** Čia verta priminti, jog PL lietuviai gyvena Lenkijos aneksuotose ETNINĖSE AISČIŲ žemėse(!!!). Jų mažėja tokiais sparčiais tempais, kad kone 14 k. didesnės Lenkijos biudžetui vos kelių mokyklų išlaikymas yra kaip uodo įgylis, lyginant su apie 250 tūkst. „lenkų”, kuriuos mūsų (baili? TMAPK neskaičiusi ar nesuprantanti? kaimynei patarnaujanti?) vyriausybė išlaiko iš valstybės biudžeto, nors mūsų valstybė neprivalo popinti invazinės kolonistų kalbos!

  • Arūnas:

   įdomi informacija, norėčiau paskaityti pilną dokumentą ir prašau parašyti jo adresą

  • Be abejonės gerai, kad dėstote kas Konvencijoje nustatyta, bet juk Lenkija savo reikalavimų Lietuvai pagrindu nurodo ne Konvenciją. Tad kalbų, kaip yra Konvencijoje nepakanka. Lenkija savo teisę į Lietuvą grindžia ne tarptautinės teisės dokumentu – Konvencija, o dvišalia 1994 metų Lietuvos ir Lenkijos bendrumo sutartimi. Taigi viešos kalbos, aiškinimai visų pirma turi eiti dėl šios dvišalės sutarties tikslingumo. 1994 m. sutartis yra terminuota, ji sudaroma 5 metams. Lietuva kaip sutarties šalis turi vienašalią teisę ne vėliau negu likus metams iki jos termino pabaigos pranešti Lenkijai, kad sutarties naujam 5 metų terminui netęsia. Tą atlikus sutartis nustotų galios, ji pasibaigtų. Tokiu atveju Lenkijai baigtųsi teisę kištis į Lietuvos valstybės vidaus reikalus. Ji būtų priversta santykiuose su Lietuva laikytis tarptautinių konvencijų nuostatų tarp jų ir pačios minimos Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos reglamentavimų, pagl kuriuos Lietuvje nėra kitataučių, kurie galėtų būti laikomi turinčiais tautinės mažumos statusą. Taigi, kodėl aiškinimuose šios sutarties termino netęsimo galimybės nušvietimas apeinamas- tą darote ir pati, nesusivokiama, kad yra būtina viešai kelti sutarties netęsimo klausimą. Laikas įsikalti į galvą, kad kol yra galiojanti dvišalė sutartis šalių santykiai pirmiausiai reglamentuojami ne minėta Konvencija, o sutarties susitarimais, bei kelti viešumon sutarties nutraukimo būtinybę. Lietuvai su Lenkija pakanka paprastos suverenių valstybinių subjektų santykių sutarties, kurioje būtų pasakyta, kad šalys viena kitos atžvilgiu laikosi atitinkamų tarptautinės teisės reikalavimų.

   • Žemyna:

    Ar į Varšuvą nuolat prisistatantis premjeras (juolab, jei taptų prezidentu) atsisakys ją tokią pasirašyti? 🙂
    Dar nežinia, ar jis tą sutartį skaitė… Joje neparašyta apie ORIGINALIĄ RAŠYBĄ – joje rašoma apie įrašą PAGAL ORIGINALŲ SKAMBESĮ – SKAM-BE-SĮ. Kas ir be tos sutarties buvo daroma tiems, kas to pageidavo (vyrams bei moterims nepridėdavo atitinkamų lietuviškų galūnių). Tą sutarties sakinį P. Gilys man mitinai pacitavo. Lietuvių k. taisyklės tą nustato – rašybą pagal skambesį. Taigi, pagal sutartį liko tik galūnę numesti…
    Ar ne mūsų tautos „lyderių” bailumas lemia, kad viešai nepacituojamos tos sutarties vietos lietuvių bei lenkų kalbomis – kad vieną kartą tai taptų visiems akivaizdu? Juk galėtume pasitikti garbius svečius su plakatais, kuriuose tų sutarties sakinių citatos abiem kalbom įrašytos?
    Kyla įtarimas, jog sutartyje yra dar kažkas, nuslėpta nuo Tautos, bet labai nenaudinga kažkuriai iš partijų, ir brangioji „strateginė” ta teksto vieta juos šantažuoja?

   • Žemyna:

    Pritariu!
    Brangi kaimynė į Tarptautinę teisę žiūri per ją iškraipančius akinius (mato ją taip, kaip Tomaševskis liepė?):
    pagal Tarptautinę teisę jokia okupacijos metais „įgyta” nuosavybė nėra teisėta. T. y.:
    – negalioja jokie tų metų „nuosavybę įrodantys” dokumentai (nei asmeninio turto, nei žemėlapyje pakeisti vietovardžiai :), tačiau XXI a. „draugiškos” kaimynės „politikas” reikalauja „originalių” vietovardžių…
    Taip pat
    – negalioja ir tuo metu išrašyti asmens dokumentai, jei juose įrašyta pavardė nesutampa su iki okupacijos buvusia jos forma. Turi būti grąžinama buvusi forma. T. y.,
    joks prieš okupaciją buvęs Medelis negali tapti Medel, o Mykolaitis negali tapti Mikolajcis, Brazys negali tapo Brazis ar net Brzozowski arba Brzezinski (o pasitaiko ir apskritai išverstų pavardžių).
    Tačiau mūsų Minske diplomuotas teisės specialistas pats padovanojo kaimynei vienuolyną (ir rankeles išbučiavo iš dėkingumo, kad priėmė?), be to, laksto į Varšuvą (atsiskaityti už atliktas užduotis?)
    (Mes renkame sau Prezidentą, ar … )
    Taigi, reikia detektyvo Morkos, kad atkastų mums tas sutarties vietas abiem kalbom, PADĖKIME savo politikams padaryti tai, ko jiems jų blauzdos neleidžia!
    Vis sau pamąstau – ar turime tokią gerai teisiškai pakaustytą visuomeninę organizaciją, kuri Strasbūran kreiptųsi dėl Lenkijos veiksmų ŽT klausimu LT atžvilgiu ir nuolatinės įtampos santykiuose kėlimą. Lenkijai, keliančiai tiek rūpesčių ES, būtų tai paranku?
    Ji pasirašė neturinti jokių pretenzijų, tačiau pretenzijos – ne vien karo veiksmai. Pretenzijos tai ir šis terorizavimas ir nesantaikos tarp tautų, 5-sios kolonos finansinis ir moralinis palaikymas, valstybės nestabilumo kurstymas.

 7. Antanas:

  Atleiskite, gerbiamieji, už mano cinizmą, bet gaunasi pagal Rytų posakį: “Kažkas loja, o lenkų karavanas toliau žygiuoja”… Mūsų valdžiažmogiai juk klausosi ne savo rinkėjų, o ką pašvepluos “strateginiai partneriai” Varšuvoje. Atsikūrusiai Lietuvos Respublikai beveik 30 metų ir – še tau!!! Graudu… 😪

 8. LosAngeles:

  nu idomiai skamba: Lietuvos sostineje ir apylinkese diskriminuojami lietuviai… prigyvenome nepriklausomoje… tai dar gerai kad kazkas kelia si klausima, nes kitame Lietuvos pakrastyje tai sunku net suprasti apie ka kalba vyksta

  • Žemyna:

   Tai ramiai sau vyksta jau daugiau, kaip 25 metus! Su… centrinės valdžios pagalba – visų kadencijų valdžių! Kaip kitaip tą „nieko nematau, nieko negirdžiu” pavadinti? Vyksta sau ramiai, visi, tai vykdantys ir vykdžiusieji savo šiltose vietelėse… Lietuviukų, tuose rajonuose lenkų mokyklos auga ir pučiasi lietuviukų, baltarusiukų, totoriukų ir net rusiukų sąskaita. Tam labai padeda skurdas. Jei į lenkų m-klą einantis vaikas gauna „pagerintą” krepšelį (į kurį įeina ir piniginė parama, ir kompiuteris), o užsispyrėlis gali nė šildymo kompensacijos negauti, nė bedarbio pašalpos… Bent jau taip pasakodavo mitinguose iš tų rajonų atvykę žmonės apie itin veiksmingą rajono valdžios „pagalbą apsisprendžiant”, katrą mokyklą jų vaikai lankys…
   Tskant, viskas einasi, „kaip patys žmonės renkasi, po prosjbam trudiaščichsia”…

 9. Arūnas:

  įdomi informacija, norėčiau paskaityti pilną dokumentą ir prašau parašyti jo adresą

  • Žemyna:

   Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija
   e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.96635
   J
   Beje, skaičiau ją ne lietuvių, o kitomis k., kad bent jau man labiausiai rūpimas vietas palyginčiau, kaip jos skamba skamba vertimuose į kt. ES kalbas (ypač po nelogiškų ir neįtikimų Tamoševskio reikalavimų daryti, kaip „visame civilizuotame pasaulyje”).
   Lyginau, kaip TMAPK ir Chartijos rekomendacijų sąraše vardijamas GALIMAS (ne reikalaujamas!!!) priemones įgyvendina kitos ES ir ne ES šalys.
   Dariau tai, nes dar VA prezidentaujant ne sykį susidūriau su KEISTU ES dokumentų, reikalavimų aiškinimu. Ne sykį teko girdėti ES direktyvą, kuri atrodė tiek logiškai nepaaiškinama, kad puldavau klausyti DW TV laidų kitomis kalbomis, o iš jų įsitikindavau, jog neklystu – LT žmonėms dėl neaiškių priežasčių skleidžiama ne visai tiesa. Kodėl? Gal kažkas „kultūringesnis” mums „draugiškai padėdavo” greičiau perprasti jų turinį?
   Vyresni žmonės prisimena, kad V.A. komandoje keistų dalykų nutikdavo. Gal ne visi jo pagalbininkai buvo nuoširdūs? Arba – tik įsivaizdavo, jog moka anglų ar kt. kalbas?..
   Konvenvencija –
   – en.wikipedia.org/wiki/Framework_Convention_for_the_Protection_of_National_Minorities
   – de.wikipedia.org/wiki/Rahmen%C3%BCbereinkommen_zum_Schutz_nationaler_Minderheiten
   Chartija –
   – en.wikipedia.org/wiki/European_Charter_for_Regional_or_Minority_Languages
   – de.wikipedia.org/wiki/Europ%C3%A4ische_Charta_der_Regional-_oder_Minderheitensprachen
   (kairėje stulpelyje galite pasirinkti tekstus tamstai priimtina kalba)
   Čia rasite dominančių dokumentų pavadinimus, o jų tekstus rasite Googluose.
   Paskui patariu vikipedijoje pereiti per VISAS Europos (ne tik ES) šalis (irgi jų kalbomis) nuo Skandinavijos iki pietų. Žinodamas kiekvienos iš tų šalių istoriją, kokios tautos nuo seniausių laikų gyveno dabartinėse jų teritorijose, su kuo jos kariavo, kokias tautas su jų žemėmis užkariavo, ir ką šiandien laiko TM, galima palyginti, ar iš tiesų LT su kitataučiais neteisingai elgiasi?
   Žinant, kada Europoje atsirado nacionalinės valstybės, kas iki jų atsiradimo tose vietose gyveno, ar ne keistos vėliausiai „prie pietų stalo” atsidūrusių tautų pretenzijos Lietuvai, kurią UNESCO įrašė į ant išnykimo ribos atsidūrusių sąrašą? Tai kas Europoje mažuma – keliasdešimt (r kone pusantro šimto) milijonų gyventojų turinčios, ar nė trijų neturinti šalis? Mes nesinaudojame UNESCO mums suteiktu LIŪDNU statusu! Kur tos ŽT, kurios skelbiasi ginančios nuo išnykimo tautas?
   Beje, kai ?2014 Europa posėdžiavo Lietuvoje, tuo metu iš Wiki buvo dingęs tekstas rusų k. (nors anksčiau buvo). Gal dėl to, kad čia daug žmonių mokėjo rusų k.?
   Tada patikrinau, kaip ŽT, konsvencijos, chartijos tekstus Googlas verčia. Į LT kalbą dar nelabai vertė, o į rusų k. (ko ir reikia Vilnijai) vertė būtent atvirkščiai. Pvz., sakinį su pastaba, kad atėjūnai/atvykėliai „neįskaitomi į TM” (t.y., nelaikomi TM) vertė atvirkščiai! Tai gal ir p. Tomaševskis iš Googlo vertimų apie „civilizuotą pasaulį” pats žinių sėmėsi, ir tuteišiems žmonėms aiškino, kaip čia rado? Gal ir mūsų politikai būtent tokiu vertimu naudojosi? Juk, kad tokius tekstus užsienio k. teisingai suprastum, to užsienio k. kurso, kiek jo gaudavo ne kalbos specialybių studentai, jokiu būdu nepakanka, nes ir tos kalbos specialistai dar ilgus metus „pameistriu” šaliai gero vertėjo turi praktikuotis.
   Gal atsakiau į klausimą?
   Atsiprašau, jei daug klaidų, turiu skubėti…

 10. Antanas:

  P. S. Nuo Varšuvos strateginių partnerių apsaugok mane, Viešpatie, o nuo priešų pats apsisaugosiu. 🤗

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: