„Baltų šventadieniai“ apie vaikų šventes ir Motinos dieną (0)

Apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ | Alkas.lt, V. Daraškevičiaus nuotr.

Apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ | Alkas.lt, V. Daraškevičiaus nuotr.

Naujausiose laidose „Baltų  šventadieniai“ laidų kūrėjai dėmesį skiria dviem glaudžiai susijusioms temoms: pirmoje laidoje – apie lietuvių vaikų šventes, antroje – Motinos dienai.

Laidą galima pažiūrėti balandžio 29 d. (pirmadienį) 09 val., gegužės 1 d. (trečiadienį) 11.30 val., 2 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. ir 4 d. (šeštadienį) 14.30 val. per Balticum TV.

Senosios lietuvių vaikų šventės tyrinėtos labai menkai. Ko gero, vienintelis šiuo metu besigilinantis į šią temą ir parengęs kelis darbus – „Lietuvių vaikų šventės“, „Senovinis kalendorius vaikams apie senąsias lietuvių šventes“, „Lietuvių šeimos papročiai“ (knygos išleistos bendradarbiaujant su Kauno leidykla „Šviesa“) ir kitas – yra etnologas, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Arūnas Vaicekauskas. Iš paties mokslininko sužinosime, kaip senaisiais laikais žemdirbių bendruomenės patirtis būdavo perduodama vaikams, ar iš tiesų vyravo nuomonė, kad „vaikų vieta ant pečiaus“, kokiose žemdirbių kalendorinio ciklo šventėse dalyvaudavo vaikai, ir, apskritai, kaip būdavo išmokstama tradicinės kultūros.

Taip pat laidos rengėjai apsilankė folkloro ansamblio „Virvytė“ repeticijoje, kuri vyko svetingų Vijos ir Rolando Vainučių šeimos namuose, ir pažiūrėję laidą pamatys, kaip mokomasi įvairių liaudies žaidimų ir dainų mūsų dienomis. Ansamblio vadovė, etnomuzikologė dr. Loreta Sungailienė paatviraus apie tai, kaip pavyksta repeticijose ir renginiuose suvaldyti įvairaus amžiaus vaikus.

Po savaitės visi švęsime Motinos dieną. Laidoje, skirtoje Motinos dienai bus galima išgirsti, ką apie šventės ištakas papasakos folkloro ansamblio „Virvytė“ narė, tautosakininkė dr. Jurga Sadauskienė, ansamblio mamų ir dukrų dainavimo, Vainučių šeimos – Akvilės, Vijos, Rolando, Marijos, Prano – styginių ansamblio atliekamos smagios aukštaičių polkos.

Folkloro ansamblis „Virvytė“ | Šeimyniški „Baltų šventadieniai“ | VAT nuotr.

Folkloro ansamblis „Virvytė“ | Šeimyniški „Baltų šventadieniai“ | VAT nuotr.

Antroje laidos dalyje matysime apeiginio folkloro grupės „Kūlgrinda“ naujos kompaktinės plokštelės „Giesmės Austėjai“ koncerto, vykusio Vilniaus Dailės akademijos Gotikinėje salėje, fragmentus ir išgirsime filosofo dr. Igno Šatkausko mintijimus apie bičių motinėlių motinėlę, senovės baltų  deivę Austėją.

Laida bus rodoma Motinos dieną, sekmadienį (05 05 d. 9 val.) per Balticum TV, ją kartos 6 d. (pirmadienį) 09.00 val., 7 d. (antradienį) 11.30 val. , 9 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. ir 10 d. 13.30 val.

„Baltų  šventadienius“ parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui,  Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

Etnologas, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Arūnas Vaicekauskas | VAT nuotr.

Etnologas, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Arūnas Vaicekauskas | VAT nuotr.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: