O. Voverienė. Lietuvių tautininkų sąjungos regresas (2003-2019) Quo Vadis, Lietuva? (22)

Ona Voverienė | LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Ona Voverienė | LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Lietuvių tautininkų sąjunga, įkurta Kaune 1924 metais, sėkmingai funkcionavo iki pat Lietuvos okupacijos 1940 metais. 1989 m. Lietuvos Nepriklausomybės priešaušryje ji buvo Rimanto Matulio iniciatyva atkurta ir veikė su pertraukomis 1989-2008 ir 2011-2017 metais. Paskutiniuose rinkimuose į Seimą 2016 metais ji laimėjo 0,54 proc. Lietuvos rinkėjų balsų. 2017 m. birželio 27 d. prie LTS prisijungė respublikonai (1 300 narių). Šiuo metu Lietuvių tautininkų ir respublikonų koalicija turi 3 416 narių. Seime ir Vyriausybėje LTS-RK atstovų neturi. Koalicijos pirmininkas Sakalas Gorodeckis.

2003 m. viešojoje spaudoje klausiau: „Ar Tautininkų sąjunga Lietuvoje turi perspektyvą?“, komentuodama tuometinę politinę situaciją, kai tautininkai savivaldos rinkimuose buvo laimėję 13 mandatų. Tada tokią pat vietą pagal laimėtus mandatus užėmė ir Lietuvos rusų partija (G. Sakalninkas. Savivaldybių rinkimams pasibaigus // Tautininkų žinios. – 2003, Nr. 1, p. 1). Tada piršosi išvada, „kad Lietuvoje beliko Lietuvos lygiai tiek pat, kiek ir Rusijos (Ona Voverienė. Ar Tautininkų partija turi Lietuvoje perspektyvą? // XXI amžius. 2003, vas. 26, p. 11). Tą išvadą tada patvirtino ir Rusijos pinigais išrinktas Lietuvos prezidentas. Galima dėl to ginčytis, nesutikti, pateikti dešimtis argumentų prieš… Situacijos tai nepakeis – faktas lieka faktu. Laimei, jis jau nuplaukė į Lietuvos istoriją. Atrodo, kad ir politine rusiška liga jau persirgome, nors ir kaip europarlamentaras Vytenis Andriukaitis, pretenduojantis į Prezidento postą, ją benorėtų sugrąžinti į Lietuvą… Tik jau šį kartą ne tiesiogiai per Rusiją, o aplinkui… per Europą, kurią jau senokai ir neginčijamai valdo komunistų partijos Internacionalas. (Ona Voverienė. Europos putinizacija – Niurnbertgo proceso tęsinys // Karštas komentaras. -2016, gruod. 31; Paralyžiuota Europa  prieš Vladimirą Putiną tarsi triušis prieš smauglį // Karštas komentaras. -2017, saus. 20 – vas. 3, p. 12,13).

Tautos situaciją pasaulio akyse įprasta tapatinti su tautinėmis partijomis, prisiėmusiomis atsakomybę už tautiškumo plėtrą šalyje. Tautininkų partijos vieta Lietuvos politinių partijų sistemoje – ypatinga. Ji vienintelė iš visų tik ir atstovauja tautai, jos politinei sąrangai, įtvirtintai LR Konstitucijoje, teigiančiai, kad Lietuvos valstybės suverenas yra lietuvių tauta. Tuo tarpu visos kitos partijos, tarp jų ir dabartinė valdančioji, tai tik – žvirbliai, besilepiantys po varnalėšomis, t.y. gražiais partijų pavadinimais. Deja, LTS – tarp visų Lietuvos partijų, pati – nesėkmingiausia. Ją lydi nesėkmė po nesėkmės, ne tik politikoje, bet ir jos pačios gretose.Kodėl taip yra ir kodėl taip atsitinka?

Istorikas – tautotyrininkas Marius Kundrotas savo monografijoje tas nesėkmes bando paaiškinti tuo, kad „Tautininkų sąjunga virto skirtingų pozicijų ir grupių kovos arena: įvairiapusė ideologija ir ilgalaikė tolerancija čia subūrė skirtingų pažiūrų žmones, o sisibūrus paaiškėjo, kad tarp jų beveik nėra nieko bendra. Vieniems rūpėjo etniniai akcentai, kiti  į pirmą vietą statė moralinius idealus, treti – socialinį teisingumą  ir gerovę. Dalis pagrindinius įššūkius matė Europos Sąjungoje, dalis – Amerikoje, dalis – Lenkijoje, dalis – Rusijoje, dar kiti siūlė koncentruotis į vidaus reikalus, vengiant tarptautinių vertinimų. Vieni šią sąjungą matė inteligentišką ir konservatyvią, kiti – agresyvią ir populistinę, treti agresyvią ir radikalią (Marius Kundrotas. Tautinis idealas politikoje. Keturių šalių atvejai. – V.,2017. – P.201).

Iš to, kas pasakyta, tai nebuvo joks sociumas, o tik palieti barščiai, kurios visos valkataujančios katės galėjo srėbti. Nebuvo lyderio, idėjų ir programų generatoriaus; jo tvirtos valios, be kurios joks vadovavimas yra neįmanomas jokiame sociume, netgi mokslinėje mokykloje, jau nekalbant apie partiją. Taigi, siekiant sukurti partiją, reikia, kad bendraminčiai burtųsi aplink patį autoritetingiausią ir valingiausią sociumo narį, besąlygiškai jį gerbtų ir skaitytųsi su jo nuomone, vardan partijos sėkmės visur ir visada jį remtų, bent jau viešoje vietoje, ir jo klausytų. Kitaip darnios partijos nesukursi.  Negi Lietuvoje nėra nei vieno tokio žmogaus? Niekaip tuo nepatikėsiu. Kitavertus, visiškai aišku, kad Sakalas Gorodeckis – ne tas žmogus, kuris galėtų aplink save sutelkti bent jau porą dešimčių tūkstančių  bendraminčių.

Savo laiku R. Paksui tai padaryti pavyko. Kaip? Visų pirma, jis atsižadėjo bet kokio oficialaus darbo ir galėjo visą savo laiką skirti partijos kūrimui. Antra, įvedė, norinčių eiti į politiką ir į valdžią nario mokestį, kurio dalis ėjo jo atlyginimui, kokį jis gaudavo savo oficialiame darbe (Žmogus – ne robotas, jam reikia valgyti ir šeimą išlaikyti, todėl jis turi ne tik dirbti, bet ir atlyginimą gauti). Antra, subūrė ištikimiausių bendražygių komandą, kuri deramai pasiskirstė veiklos ir darbų barais. Trečia, ir tai svarbiausia: komanda dirbo pasiaukojamai ir kryptingai, tačiau besąlygiškai paklusdami vadovo žodžiui, tardamiesi su juo, tačiau visais atvejais laikydami jo žodį paskutiu. Tai ir lėmė jo komandos sėkmę rinkimuose. Pavedė pinigai, imami iš J. Borisovo ir Rusijos karinio komplekso. Taigi, svarbiausia dabartinės LTS pronlema  – yra jos lyderio problema. Ji sunki. Bet jos neišsprendus – LTS –tik žeminančiai vegetuoja. O Lietuva pralaimi, darydamasi teritorija – be lietuvių.

Antra problema – yra tautiškai nusiteikusių žmonių visose žvirblių po varnalėšomis partijose,  slepiančiose savo tautybę. LTS turėtų tuos žmones suburti po savo vėliava, prabilti į jų sąžines ir protus.  Dorų ir patikimų  bei Lietuvai ištikimų žmonių, neabejoju, yra  paklydusių „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje, „Tėvynės sąjungos – LKD“ ir net „valstiečių“ partijoje, vienas kitas – socialdemokratų partijoje, Centro partijoje,t.y. partijose, kurios jau tapo Lietuvos politikos istorija ir į gyvenimą jau niekada nebegrįš. O dorų tikrų lietuvių balsai bus rinkimuose prarasti. Pralaimės ne tik tie dori žmonės, bet ir visa Lietuva mūsų priešų dideliam džiaugsmui.  Reikia doro ir išmintingo žmogaus balso, kad prabiltų į nesusipratėlių širdis ir protus, nenorinčių matyti, kad Lietuva jau yra atsidūrusi ant bedugnės krašto,

LTS, eidama į rinkimus turėtų nekartoti jos jau dešimtis kartų padarytų klaidų ir neiti į jokias koalicijas su balastinėmis politinėmis grupuotėmis, save vadinančiomis partijomis, komitetais ar pan. dariniais. Esu įsitikinusi, kad visų LTS nesėkmių  rinkimuose istorijoje, pasgrindinį vaidmenį ir atliko tos balatinės nevykėlės LTS partnerės, buvusios tautininkams, kaip akmuo po kaklu. Jos LTS ir nutempė į dugną.  Atvirkščiai, reikėtų kalbinti visas partijas, kuriose dar neužgęsusi lietuvybės kibirkštėlė jungtis prie LTS, prisimant ir jos narystę. Manau, kad pirmiausiai tą turėtų padaryti Centro partija ir Krikščioniškosios demokratijos partija, vardan tos Lietuvos, o ne savo ar savo vadų, nenorinčių prarasti  partijos „generolų“ status, ambicijų. „Generolams“ ir jų bendraminčiams tikrai užteks vietos ir bus kas veikti LTS, einant į Tautos ir mūsų valstybės pergales. Ateinantieji rinkimai – vienintelis LTS šansas šioje žemėje dar atgaivinti Lietuvą. Jeigu to neatsitiks – Lietuva, kaip jau yra dabar, bus be lietuvių (Ona Voverienė. Kiek lietuvių beliko Lietuvoje? // Alkas. 209.04.02) o LTS – kurį laiką  dar pabus, ir… pražus, Istorijoje įvardijama, kaip lūzerių ir nevykėlių partija

Arvydas Juozaitis, Sąjūdžio pirmeivis, savo pasiaukojimu dalyvauti Prezidento rinkimuose suteikė LTS tą vienintelį jos išlikimo šansą. Jeigu jam pavyktų po lietuvybės vėliava sutelkti ne mažiau, kaip šimtą tūkstančių lietuvių, laimėtų ne tik jis, bet ir pati Lietuva.  Naglis Puteikis ir Mindaugas Puidokas, jeigu jie yra tikri vyrai ir tikri lietuviai, neturėtų su juo konkuruoti, o pažaboti savo garbėtroškiškas ambicijas ir jungtis prie A. Juozaičio, tapti jo bendražygiais ir pagalbininkais, pakviesti visus savo gerbėjus padėti jam. Laimėtų ir jie patys, savo vardus įrašę į Lietuvos istoriją, kaip brandžios istorinės Asmenybės, o ne muilo burbulai, laimėtų ir Lietuva, dabar jau likusi be lietuvių.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Taip:

  Ačiū Gerb.O.Voverienei už gilumines įžvalgas.Sunkus uždavinys atkurti -bet įmanoma- veiksmingą ir įtakingą Tautininkų partiją,nes Lietuvos visuomenė yra silpnai suvokianti savo tautinę tapatybę, per 70 % jos dalies yra kairuoliškos pasaulėžiūros ,tiksliau- užsikrėtusi neoliberalizmo virusu.Be stiprios dešiniosios politinės pakraipos žiniasklaidos atkurti tautinį-krikščioniškąjį politinį darinį beveik neįmanoma,nes dabartinę valstybės viešąją erdvę užvaldė liberalmarksistinė žiniasklaida,įskaitant ir Nacionalinį transliuotoją LRT. Būtina pabrėžti ir tai,kad dabartinėje valdančioje Žaliųjų valstiečių partijoje pirmuoju smuiku groja ,deja, liberalios pakraipos politikai,nors čia yra gana skaitlinga grupė tautiškai ir krikščioniškai mąstančių veikėjų,-didžiausias šios partijos vertybinis ir politinis pasiklydimas tai S.Skvernelio skyrimas kandidatu į Prezidento postą /užuot remti A.Juozaitį /.

 2. Kam čia apskritai dėl tų partijų tuščiai burną aušinti. Partijos kaip politikos struktūros reikalingumas jau praeityje. Dabar kiekvienas, kuris mano, kad turi duomenų tapti politiku, gali save išsigarsinti komunikacijos priemonėmis nekurdamas tuo tikslu partijos. Jau ne partija politikoje reikalinga, o tik pinigai. Ne tautininkų partijos Lietuvai ieškokime, o vieno kito tautiškai išmaningo asmens.

 3. Diedas:

  Kad įkurti stiprią partiją, reikia balvono kvailu veideliu ((liaudžiai durneliai patinka) atkreipkim dėmesį į karabasus matijošius ir t.t) , daug rublių, ir viešų ryšių kompanijos su įtaka žiniasklaidoje
  O tada, užuodusių pinigus ir progą pakliūt į valdžią, partijos narių atsiras tūkstančiai.
  Partija – ne ideologija.
  Partija, tai galimybė beveidžiams bespalviams bestuburiams pirmuonims iškilti virš tokių pačių.

 4. Vacys:

  Pritariam, kad Puteikis ir Puidokas savanaudiškai kuria tautiškam A. Juozaičiui konkurenciją. Jei jiems rūpėtų Lietuva, turėtų atsisakyti ir remti Arvydą.
  Dar norisi autorei priminti, kad Tautininkų sąjungą tiesig sunaikino, apšmeižė, sumenkino konservatoriai. Jiems pasirodė tautininkai, kaip jų konkurentai ir priešininkai, nes demaskavo konservatorių liberalizmą, jų išdavystes ir dviveidiškumą. Šiandien Valstiečių partijoj žymiai daugiau tautiškumo, o pas konservatorius vieni liberalai. Net keliama kandidatė į Prezidentus garbina genderizmą, nepalaiko lietuviškos pavardžių rašybos ir t.t. Parašykite apie tai.

 5. Hemulis:

  Ar moteriškė paliko konservus ir išdavė savo draugę nueinančiąją, kad taip pradėjo rašinėti?

 6. Tvankstas:

  LTS savo vadovybe yra apgailėtina, dar įdomiau, kas Gorodeckis ir Songaila gniaužia bet kokį proveržį kitiems žmonėms, Kauno skyriui net neleido dalyvauti savivaldos rinkimuose, rodymami demokratinio centralizmo viršenybę.
  LTS šiandien yra Gorodeckio – Songailos proto, minčių ir veiksmų visvaldystė.
  A.Juozaitis savo dešiniąja ranka laiko Songailą, kas yra pasmerkta pilkumai ir pralaimėjimui.
  Žiūrint TV debatus, A. Juozaitis palieka pervargusio išmanėlio, trukdomo kvailais klausimais, įspūdį ir savo kalbėjimu, ir kūno kalba. Kaip gali būti laimima tokia elgsena ?
  Stebint debatus, tai M. Puidokas palieka geriausią įspūdį kaip išmanantis ir visa galva aukštesnis už visus.
  Manęs jo pasirodymai nestebina, nes ėjau į susitikimą, kad pamatyti iš arti : kalbėseną, laikyseną. Nustebino tyras žvilgsnis, aiškus minčių skleidimas, kantrumas kalbant, be išmintingų numykimų, be auguro šypsenos. Pašnekesyje su kitu žmogumi nerodo nei balse, nei akyse, nei stovėsenoje pranašumo. Štai viso šito neturi A. Juozaitis.
  M. Puidoko pasiruošimas mane nustebino : mano klausimai iš ekonomikos, politikos nebuvo joks ‘formatas’, tai buvo giluminiai įsiveržimai ir sugebėjo paprastai atsakyti, puikiai supratau dar didesnę atsargą turint tolesniam ir gilesniam atsakymui. Abejoju, ar būtų atsakęs A. Juozaitis, o Songaila neabejotinai būtų užsipuolęs, gelbėdamas padėtį : kas aš toks, kad taip klausinėju…
  Mane stebina autorės akla meilė A. Juozaičiui, mat jis Sąjūdžio pirmeivis. Sąjūdis negalėjo jokių ekonomikos pertvarkų įgyvendinti taip, kad Lietuva neišsivaikščiotų, o jei per 30 metų nieko negali pasiūlyti A. Juozaitis pertvarkant Lietuvos ekonominį gyvenimą taip, kad už tokią Lietuvą būtų pasirengę grįžti iškulniajavusieji, tai kam antrąkart lipti ant to pačio grėblio.
  N. Puteikis drąsiai pasisako, bet reikia žinojimo kaip padaryti.
  Iš trijų patriotinių kandidatų tik M. Puidokas turi duomenis Lietuvai pertvarkyti lietuviams.

 7. ŽEMAITIS:

  Manau, kad jei norime išlikti kaip tauta, visuomenė, turime tapti liberalesniais.
  Liberalizmas, laisva rinka skatina ūkio augimą, kas stabdo emigraciją ir pan.
  Liberalizmas – tai jaunimo ideologija. Stingant liberalios aplinkos – jaunimas bėga iš Lietuvos (ką šiandien ir matome).
  Taigi, gal kam ir atrodys paradoksaliai, tačiau tikrieji mūsų “tautininkai” yra liberalai. Ne, jokiu būdu jie neatstovauja tų politinių pozicijų, kurias atstovauja, tautininkai, konservatoriai, socialistai. Tačiau liberali politika yra palankiausia mūsų visuomenės išlikimui. Tad iš šia retorinis klausimas – KAS YRA TIKRIEJI LIETUVOS TAUTININKAI?
  Atsakymą į jį jau pateikiau.
  Nesvarbu, ar tai bus Liberalų sąjūdis, ar kokia kita liberali partija – ateityje tai bus pagrindinė Lietuvos politinė jėga.

 8. >Žemaičiui:

  Kažkas negerai su Tamstos vertybių esmės suvokimu.Juk nūdienos liberalizmas ,t.y. liberalmarksizmas arba neoliberalizmas , yra pagrindinis tautų,valstybių nelaimių šaltinis.Jaunimas daugeliu atveju juo domisi,bet pilnai subrendus dažniausiai Tamstos minėto ,,liberalizmo” atsisako. Žinotina ir tai,kad dabartinę ES valdo liberalmarksistai,tad nenuostabu,kad Didžioji Britanija išstoja iš komunistuojančios ,,vieningos” Europos ,o JAV prezidentinius rinkimus laimėjo antiliberalas Trumpas.

 9. Diedas:

  Jeigu Europa nebūtų liberali, tai kiekvienas turintis kitokią nuomonę gautų kuoka per makaulę. arba kulką į kaktą. Arba kybotų kilpoje.
  Išsigalabytų išsiskerstų liaudis.
  Niekaip nesuprantu pirmuonių, kurie visu šimtu procentų naudojasi spaudos ir žodžio laisve, piktnaudžiauja aplinkinių liberalumu, reikalauja tolerancijos savo durnai nuomonei, ir patys keikia galimybę tuo naudotis.
  Aš irgi kartais pagalvoju, kad visiems “tautininkams” kurie nurodymus gauna iš Maskvos ir yra penimi rubliais, reikėtų po akmenį užantin ir eketėn, bet esu labai tolerantiškas ir laukiu kol jais užsiims teisėsauga.
  Paleckiui ir jo sėbrams eilė atėjo.
  Ateis ir kitiems rubliniams.

 10. Arūnas:

  Diede, liberalizmas, o ypač neoliberalizmas, yra ne tas pat, kas demokratija. Būtent demokratija užtikrina, kad kiekvienas galėtų turėti ir reikšti savo nuomone, o ne liberalizmas, kuris yra tik viena iš nuomonių ir ne pati sveikiausia, nes jie absoliučiai teisūs, viską žino ir laukia, kad ” visiems “tautininkams” kurie nurodymus gauna iš Maskvos ir yra penimi rubliais, reikėtų po akmenį užantin ir eketėn”

  • Diedas:

   Apie kažkokį ten įpatingos rūšies liberalizmą paisto tiktai kremlinai.
   Tai jų sukurtas baubas kurio niekas nematė.Kuris egzistuoja tik straipsniuose, ir apkvailintų piliečių, visą info gaunančių tik iš interneto galvose.
   Tai tas pats, kaip ir Puidoko norvegai iš vaikų verdantys šaltieną.
   Nei tautiečiai, gyvenentys Norvegijoje, nei norvegai apie tą Bernevert ar pan. nėra girdėję.
   O pas mus kažkokia lakūdrų tramdytojų įstaigėlė paversta baubu kurio bijo visi turintys televizorių ir skaitantys Delfi.
   Su liberalizmo baubu dar aiškiau.
   Kremlius kursto ir peni dėmesio ištroškusius nevykėlius, kurių yra visiška mažuma, ir tas pats kremlius savo sukurtu baubu, ir pasakėlėm apie dvigalvius europiečius gąsdina kaimiečius.

 11. Elgetas,gera medziokle diena:

  As Alfa ir omega. As pradzia ir pabaiga.
  As moku skaityti senosios, piramidziu zynijos runas. Kartu su zydais isejome is Egipto.Moses mus sutvere ir savo kalbos ismokino. Be abejo mes su jais genetiskai skirtingi.
  Zinau Lietuvos. Lita ir Sinagogos runas.Siai laikais paprsata:”Encyllopeia Mythika” yra 500 BC graiku miestu ir koloniju zemelapis.Ziurau ir savo akimis netikiu;aplink Juoda jura 3 sinagogos ir 3 Lietuvos kolonijos. Po viena Kryme.
  Stai is kur tu Tevyne Lietuva.
  ….tiesiu ranka tikriems tautininkams o lanbergistam vagim.

 12. Elgetas,gera medziokle diena:

  Parasyta:istmenius et lupus est:
  -Tavo tevas Egiptas o motina Vilna gete.( is debesio)
  Zydai lauke leuke, kol akis prasikrapstysim….ne ne zydus, o zynius, save susaudem.Ka del ju galime padaryti, nebent sunaikindami islama, perasydami fonetiskai.As zinau kaip tai padaryti.
  …o Lita pagimde bites…
  “mes laurai-ate”

 13. Žemyna:

  Būtų gerai, jei Alkas perspausdintų:
  Konservatorių partijos neliko: Tėvynės Sąjungos (LKD) raidos metamorfozės
  – komentaras.lt/konservatoriu-partijos-neliko-tevynes-sajungos-lkd-raidos-metamorfozes/?lang=

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: