Koks bus Žemaitijos atmintinų metų ženklas? (apklausa) (4)

Žemaitijos metų ženklas | Rengėjų nuotr.

Žemaitijos metų ženklas Nr. 6 | Rengėjų nuotr.

Balandžio 1 dieną Kultūros ministerijos Žemaitijos metų minėjimo komisija išrinko Žemaitijos metų ženklą. Nutarta minint Žemaitijos metus naudoti dailininko Tomo Vaičaičio sukurtą ženklą, kurio užrašas skelbia: „Pirmojo Žemaitijos paminėjimo jubiliejus“.

Žemaitijos visuomenininkų iniciatyva sukurtas ir kitas Žemaitijos metų ženklas, kuriame žemaitiškai užrašyta: „Žemaitėjės metā“. Jį sukūrė dailininkė Jūratė Motužienė. Tad tikėtina, kad Žematijos minėjimo renginiuose pamatysime ir vieną, ir kitą ženklą.

Jau yra nusistovėjusi tvarka, kad Seimui, paskelbus atmintinus metus, kiekvieniems įsimintiniems metams yra sukuriamas metų ženklas. Jis naudojamas žinių sklaidai:  skelbimams, kvietimams,  raštams, lauko ir video reklamai bei kt. Ženklo kūrimą, atrinkimą ir tiražavimą atlieka už atmintinų metų programą atsakinga ministerija arba šį darbą atlieka atminties institucijos, visuomeninės organizacijos.

Atmintinų metų ženklus turėjo Tarmių, Regionų, Piliakalnių, Tautinių drabužių ir kiti metai. Atskiros kultūros ir visuomeninės įstaigos: Žemaitijos nacionalinis parkas, Žemaičių dailės muziejus, Žemaičių kultūros draugija, savo jėgomis susikūrė ženklus savo renginių pailiustravimui. Žemaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos narių prašymu, pateikus galimus pirminius  ženklų  pavyzdžius, bandyta nustatyti, kurie iš jų atitinka atmintinų metų esmę. Buvo ieškota kitų kūrybinių sprendimų.

Apklausoje 2019 03 01-07 dalyvavo: Žemaitijos atmintinų metų darbo grupės nariai, Žemaitijos regioninės etnininės kultūros globos tarybos nariai, Vilniaus žemaičių kultūros draugijos tarybos nariai,  bei nepriklausomi menininkai, kūrėjai ir dizaineriai: Albertas Krajinskas, Juratė Bučmytė-Krajinskienė, Vaidotas Skolevičius, Kęstutis Kazys Šiaulytis. Apklausa buvo atliekama elektroniniu paštu, pridedant septynis  pavyzdžius, bei prašant atsakyti į klausimą, kuris Žemaitijos metų ženklas tinkamesnis ir galimas toliau tobulinti. Vieningos nuomones nebuvo, bet pagal vertinimus atrinkti trys daugiausiai surinkę balsų.

Zemaitijos metų ženklas Nr

Žemaitijos metų ženklas Nr. 5 | Rengėjų nuotr.

Sudėjus visus balsus, pirma vieta buvo skirta šeštam ženklui – lokys su užrašu „Žemaitijos metai“, daugelis pageidavo, kad užrašas būtų žemaičių tarme (autorė Jūratė Motužienė). Antroji vieta teko trečiam ženklui – „herbinė meška su karūna be laikytojų“. Trečia  vieta penktam ženklui – „baltas lokys ir  karūna raudoname skyde“ (šių dviejų ženklų autorius Tomas Vaičaitis, kūratorius A. Žebrauskas).

Kaip žinome iš pavyzdžių viešoje erdvėje vertinant vieną ar kitą meno kūrinį ar simbolį sunkiai pavyksta rasti sprendimą kuris tenkintu visas puses. Tai ir šiuo atveju, dėl Žemaitijos metų atrinkto ženklo kilo ginčas. Nebuvo atsižvelgta į Seimui atskaitingos įstaigos Etninės kultūros globos tarybos (EKGT), Žemaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos ekspertų nuomonę. Jau ne viena įstaiga matydama nevaisingą ginčą išreiškė nuomonę, kad ateityje atmintinų metų ženklų sukūrimui ir atrinkimui reikalingos taisyklės padėsiančios lengviau, be aistrų atlikti šį darbą.

2019 kovo 27 – balandžio 1 d.  d. buvo atliekama papildoma dviejų autorių Jūratės Motužienės  ir Tomo Vaičaičio ženklų atrankos apklausa kurią surengė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Žemaitijos metų minėjimo darbo grupės sprendimu 2019 04 01, Nr 6 patvirtinta, kad  viešai naudotinas Tomo Vaičaičio ženklas  „baltas lokys su karūna raudoname fone“  su užrašu „Pirmojo Žemaitijos paminėjimo jubiliejus“. Atmintinų metų ženklo naudojimas yra tik pasiūlymas. Yra vilties, kad mokinantis iš klaidų  atmintinų ženklai būs sukuriami gero meninio lygio, išmaniai vertinami ir visuomenei naudoti pateikiami laiku. Laiku nebuvo sukurtas ir Vietovardžių atmintinų metų ženklas,tad visuomenei išreiškus pageidavimą, kad toks  ženklas būtų sukurtas EKGT nusprendė pasirūpinti jo sukūrimu.

Žemaitija 1613 m. LDK žemėlapyje

Žemaitija 1613 m. LDK žemėlapyje

Už kurį Žemaitijos metų ženklą pasisakote Jūs?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategorijos: Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. ŽEMAITIS:

  Be abejo, kad už Nr. 1.

  Antrasis (su karūna) tai kažkoks nesusipratimas. ONet ne žemaitiški įrašai.

 2. Girdas:

  Gerai, kad Kultūros ministerijos Žemaitijos metų minėjimo komisijos išrinktas Žemaitijos metų ženklas su užrašu: „Pirmojo Žemaitijos paminėjimo jubiliejus“ balandžio 1 dieną tik pajuokavimas, nes jis nėra istoriškai motyvuotas. Reikėtų naudoti dailininkės Jūratės Motužienės sukurtą Žemaitijos metų ženklą, kuriame žemaitiškai užrašyta: „Žemaitėjės metā“. Bet, kodėl meška atsukusi nugarą?

 3. Bebras:

  Kažkaip būtų keista jeigu Žemaitijos ženklas būtų be žemaitiško žodžio ar žodžių.

 4. Skalvis:

  Na, ta meška atrodo pablūdusi. Turint omenyje, kad stengiamasi suklastoti Europos istoriją, gal derėtu pasidomėti Samogitų ženklais!?? Ir duoti mulkintojams į snukį! 😊

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: