„Baltų šventadieniai“: vestuvės, gimtuvės, vardynos (video) (1)

30-2

Vardynos | Rengėjų nuotr.

Du artimiausius sekmadienius televizijos laidose ‚‚Baltų šventadieniai“ kalbėsime apie lietuvių tradicines šeimos šventes – vestuves, gimtuves ir vardynas.

Vestuvės švenčiamos labai įvairiai. Etnologė Irena Čepienė, tyrinėjusi lietuvių tradicines vestuves ir parengusi ne vieną mokslinį darbą, šiuolaikines vestuves pagal šventimo pobūdį sugrupavo į keturis tipus, tai – „minimalistinės vestuvės; originalios vestuvės, kurių pobūdis yra pramoginis; vestuvės, kuriose persipynę senieji ir naujieji vestuvių papročiai, kai šventei vadovauja piršlys (svotas) su svočia, ir tradicinės vestuvės, kuriose atliekamos senos kilmės simbolinės apeigos.“

Šį sekmadienį, kovo 31 d., 9 val. per Balticum TV bus rodoma laida apie vestuves (kartojama balandžio 2 d. 13.10 val. ir 3 d. 11.30 val.). Turėsime retą progą savo akimis pamatyti, kaip mūsų dienomis švenčiamos tradicinės vestuvės pagal senuosius baltų papročius – Šeimų svirno vaidilė Miglė Valaitienė papasakos apie savo vestuves, vykusias Dvarciškėse. Sužinosime apie senųjų tuoktuvių apeigų ir ritualų tikrąją prasmę, kuri, deja, laikui bėgant išsitrina ir pasimiršta. Taip pat į lietuvių tradicinių vestuvių sūkurį įsisuksime, žiūrėdami fragmentus iš Lietuvos nacionalinio kultūros centro pastangomis išleistos vaizdo plokštelės (DVD) „Lietuvių tradicinės vestuvės“ ir grožėdamiesi šiais metais šeimą sukūrusių Julijos Liepos ir Jono vestuvių akimirkomis.

Balandžio 7 dienos laidoje plačiau aptarsime gimtuvių ir vardynų tradicijas. Visais laikais naujo žmogaus atėjimą į pasaulį gaubė paslaptis, lydėjo gausybė įvairių papročių ir apeigų. Pirmoje laidos dalyje etnologė, hum. m. dr. Rasa Paukštytė-Šaknienė papasakos apie XIX a. pabaigos – XX a. pradžios gimtuvių papročius ir tikėjimus, susijusius su besilaukiančia moterimi ir jos būsimu vaiku, apie pribuvėjos vaidmenį, atskleis vyravusį požiūrį į mergaitės parengimą šeimai ir motinystei.

Antroje dalyje bendrausime su Lietuvių etninės kultūros draugijos nare Asta Valiukevičiene, kuri rengia vardynų šventes pagal senuosius lietuvių papročius. Sužinosime, kokios yra senosios vardynų apeigos, ką jos įprasmina, kodėl iki šiol manoma, kad vardo suteikimas ir palaiminimas yra labai svarbus kiekvieno žmogaus ateičiai. Laidą kartos balandžio 10 d. 11.30 val. ir 11 d. 16.30 val. per Balticum TV.

Laidas parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Vilniaus etninės kultūros centrui, Lietuvos ornitologų draugijai, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: