A. Lapinskas. Apie Lietuvos lenkų rinkimines problemas (20)

Anatolijus Lapinskas | Asmeninė nuotr.

Anatolijus Lapinskas | Asmeninė nuotr.

Kovo 20 šalies žiniasklaida paskelbė, kad Valdemaras Tomaševskis Lietuvos prezidento rinkimams surinko 30 000 parašų. Per 10 jų rinkimo dienų! Tądien feisbuke parašiau, kad tokią sėkmę greičiausiai nulėmė prievartinis lenkiškų mokyklų mokinių tėvų mobilizavimas „bendram reikalui“.

Žinomas blogeris Aleksandras Radčenka tai patvirtino, savo publicistikoje tą „bendrą reikalą“ įvardijęs, kaip tautinių mažumų mokyklų priverstinį dalyvavimą lenkų partijos LLRA akcijose, o mokinių tėvams skiriant savo mokesčius tai pačiai partijai bei  pasirašinėjant V.Tomaševskio naudai.

Šią „parašinę“ istoriją smulkiai išnagrinėjo ir „Znad Wilii“ žurnalistė Evelina Mokšecka savo kovo 27 straipsnyje „Prievarta mokytojams – „solidarumo ir vienybės“ ženklas? („Przymus na nauczycielach oznaką „solidarności i jedności“?).

Beje, tas „solidarumas ir vienybė“ tapo vos ne pagrindiniu V. Tomaševskio kalbų akcentu. O Lietuvos taip pat ir Lenkijos spaudoje ne kartą buvo galima užtikti ir tvirtinimą, kad Lietuvos lenkai yra geriausiai susiorganizavusi lenkų bendruomenė pasaulyje(!).

Žurnalistė mini ne vieną pavyzdį, kaip vyksta tas „susiorganizavimas“. Štai lenkiškose mokyklose ir darželiuose prieš rinkimus iš tėvų prašoma atsinešti pasus ir pasirašyti už lenkų kandidatą, aišku, kokį. Neturint tą dieną paso, reikalaujama ateiti dar kartą jau su pasu. Dar daugiau, tėvai tiesiogiai ar netiesiogiai bauginami, kad nepasirašius gali nukentėti vaikas.

Vis dėlto E.Mokšecka abejoja, ar direktoriams ir mokytojams spaudžiant rinkti tuos parašus, bus pasiekta vienybė. Žurnalistė cituoja jos gautą laišką: „Pasirašiau, nes direktorius sakė, kad nuo to priklausys lenkiškų mokyklų aprūpinimas“…

Ir ne tik aprūpinimas. Tomaševskis gąsdina piktais lietuviais, kurie esą sunaikins viską, kas lenkiška. Žurnalistė kelia klausimą: „Ar ilgai gyvensime su tokiais šūkiais?“ Ir pati atsako: „Turbūt nebūtinai, apie tai liudija ir šių metų savivaldybių rinkimai“.

Žurnalistė dar primena viešai neskelbiamą faktą, kad mokyklos PRIVALO surinkti tam tikrą skaičių parašų, o jei to nepasiseka padaryti mokykloje, tai tų parašų rinkti mokytojai bus priversti vaikščioti po mokinių namus. Įdomus ar ne, mokytojų laisvo laiko praleidimas?

Yra ir drąsesnių mamų. Jos rašo: „Stalino epocha baigėsi, o aš jaučiuosi lyg joje gyvenčiau… privalomo pasirašymo dieną prie direktoriaus durų atsiranda eilė… Koridoriuje mokytojos klausinėja tėvus, ar jau pasirašė“. Tokia tvarka, matyt, yra įprasta lenkiškose mokyklose, bet žurnalistė mini ir rusiškas, kur Rusų aljansas irgi perėmė Lenkų partijos veiklos pavyzdį.

Pagaliau itin drąsus E.Mokšeckos pasažas: „Jei Lenkų rinkimų akcija ims prie manęs priekabiauti už pasinaudojimą anonimais, pateiksiu ir tikras besikreipusiųjų pavardes, su malonumu ateisiu ir į teismą“.

Anot autorės, kiekvienas Lietuvos lenkų bendruomenės narys turi turėti pasirinkimo teisę. Deja, jos girdėti vertinimai, tokie, kaip „Jaučiuosi kaip prie Stalino. Bijau apie tai kalbėti“ verčia suabejoti ta teise. Vis dėlto, žurnalistės rašinys baigiamas optimistine gaida: „Viskas priklauso nuo mūsų“.

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

20 komentarų

 1. tai va:

  ką veikia Lietuvos saugumas?O gi nieko.

  • Žemyna:

   Jei, pvz., premjeras jiems liepia savo darbu negadinti jam jo planų, tai…
   Jei pamenate, prieš kažkiek metų, po kažkokio nemenko ep-ro VT „judesio” (Maskvoje?), VSD pasikvietė poną pas save pokalbiui, bet… ponas nemalonėjo atvykti. Gal todėl, kad, kaip kažkada (apie save?) rašė vienas komentatorius, jie nelaiko savęs LT piliečiais ir pripažįsta tik PL valdžią… Reikia manyti, jog jis būtent tai pademonstravo, kai ignoravo VSD kvietimą. Tačiau į EP vis vien per LT VRK eina, ir ne į PL, o į LT prezidentus pretenduoja 🙂
   Tai štai, ponas nemalonėjo, ir nuo to laiko jo niekas nejudina, jis ir toliau sau ciniškai visur kandidatuoja, ir VSD „nemato” priežasčių jam trukdyti… O praeitą mero kadenciją ponas su Šimašiumi(!!!) rankom sukirto dėl Vilniaus švietimo sistemos. Tskant, ėmėsi praktinių sostinės perėmimo veiksmų.
   Ar tada ponas Šimašiui patikėjo viską įgyvendinti, kol jis pats kitkuo užsiėmęs? Kol kas iš visų darbų Šimašiui būtent šie – nutautinimo ir nusostinimo – veiksmai geriausiai sekėsi (Lukiškės, LT nusipelniusių asmenų atminimo ženklai ir paminklai)

 2. Žemyna:

  Valstybiškai mąstantys tiek parašų nepadovanotų!

 3. Taip:

  Dar kitos problemos: Pietryčių Lietuvoje Rinkimų komisijų sąstatas tai tomaševskininkų sambūris,o neleistina agitacija švietimo įstaigose, o rinkimų metu rinkėjų ,,tinkamas” vežiojimas į balsavimo vietas. Visa tai vyko nuo senų laikų ir vyksta dabar, – čia VRK ir atsakingų pareigūnų neleistinai žiaurus politinis ir organizacinis aplaidumas, o tai daroma dėl politinio korektiškumo.Deja.

 4. Arūnas:

  galima priversti pasirašyti už pretendentą, bet ar Lietuvos lenkai masto valstybiškai ar koloradiškai tai paaiškėja po rinkimų

 5. Bartas:

  Tik tiesioginis valdymas gali sutvarkyti šitą nusikalstamą, antivalstybinį gaivalą .

 6. Skalvis:

  Lenkai mąsto imperialistiškai. Ypač Amerikos lenkai, kurie faktiškai ir valdo Lietuvą.

 7. paprastakalbis:

  Kitaip ir būti negali. Jeigu Lenkija turi Lietuvoje lenkų mokyklas, o Rusija – rusų, tai jos jose ir elgiasi kaip joms norisi. Nesuprantu ko tas rašeiva putojasi, pats juk taip rašo? Va, jei tos mokyklos būtų Lietuvos t.y. lietuviškos su įvairiomis dėstomosiomis kalbomis ir klausytų Lietuvos švietimo ministerijos, būtų kitas reikalas ir tokių nesąmonių neregėtume.

 8. Antanas:

  Visiškas pypiecas ant tos Lietuvos… Man gėda… Gėda todėl, kad Lietuvoje nėra valdžios, valdžios tikrąja to žodžio prasme, o yra tik kažkokie valdžiažmogiai… Ko gero, greitai imsiu gerbti Tomašauskų Valduką, nes jis, nebijodamas pasekmių, “deda skersą” ant Lietuvos, ant jos valdžios ir realiai valdo “Vilenščyzną”, kuri, beje, yra lietuvių kultūros lopšys. Gėda ir graudu… To tak, panowie…

 9. Tvankstas:

  Neapsigaukime, viena kregždė – dar ne pavasaris.

  • Antanas:

   Tarp kitko, kregždės neatskrenda po vieną, jų iš karto atskrenda daug… Bet čia tarp kitko. O jei rimtai, tai ne vienas ir ne keli, o dauguma (!) lenkiškai kalbančių Lietuvos piliečių yra protingi ir lojalūs Lietuvai žmonės ir labai gerai suvokia, kas yra tas Tomašauskų Valdukas ir jo bendraminčiai, bet… Bet jei mūsų valdžiažmogiai laiko jį partneriu (?!), tai ką tada turėtų daryti paprasti “Vilenščyznos” žmonės?

   • Žemyna:

    Dabar:
    „Koalicijos dėlionė Vilniuje: LLRA tikisi švietimo, konservatoriai – energetikos”
    – delfi.lt/news/daily/lithuania/koalicijos-delione-vilniuje-llra-tikisi-svietimo-konservatoriai-energetikos.d?id=80659831
    su 2019-03-19 22:02 komentaru „Durnių laivas”
    – delfi.lt/news/daily/lithuania/koalicijos-delione-vilniuje-llra-tikisi-svietimo-konservatoriai-energetikos.d?id=80659831&com=1&no=0&s=2

    ir praeitoje kadencijoje:
    „A. Bužinskas. Kaip R. Šimašius su V. Tomaševskiu broliškai Vilniaus švietimo sistemą pertvarkė”
    – delfi.lt/news/ringas/politics/a-buzinskas-kaip-r-simasius-su-v-tomasevskiu-broliskai-vilniaus-svietimo-sistema-pertvarke.d?id=75443427

 10. Aha:

  Jeigu savo pilieciu prievartavimas prilyginams “valstybiniam mastymui”, tuomet koks mastymas, jei pilieciai saavarankiskai savo iniciatyva kazka veikia?

 11. Žemyna:

  Akcijai bus viskas gerai! Jei Pakso šalininkai paklausys savo lyderio.
  Šiandien ryte per radiją girdėjau RP paskelbtą palaikymą Tomaševskiui, ir, kaip supratau, savo pasišalinimą iš rinkimų. Kažką kalbėjo apie jų pažintį EP bei apie tai, kad mums reikia sąžiningo žmogaus.
  Vėliau žiniose to kartojant nebegirdėjau, jau tik apie Puteikio atsisakymą girdėjau.
  Ar tai valstiečių vado vakarykščio pagąsdinimo, kad, jei SS neišrinksime, tai ir premjeru jo neturėsim?

  • Rimgaudas:

   Šiaip, Rolandas Paksas yra šaunus vyras, bet jis, kaip ir visi lietuviai, lenkai bei Vakarų pasaulis, blogai skaito ir rašo dviejų Tautų Respublikos užrašą Žečpospolita. Mat, sąmoningai ar ne, užrašyme Žečpospolita matosi tik lenkų (polen) kontekstas, todėl kita tauta, lietuviai čia nugrūsti į paraštes. Teisingai turėtų būti užrašyta Ž e č p o s p o l lita, kas reikštų Žečpospol lita (lithuanian) ir matytųsi, jog tai dviejų, o ne vienos, lenkų tautos, Respublika paritetiniu pagrindu. Rolandai, perskaityk teisingai ir tau atpuls noras reikšti paramą Tomaševskiui, paliekant nuošalyje savus žemaičius litos (lithuanian), t. y. Lietuvos, o ne lenkų interesus. Litos (lithuanian) lietuviški bajorai irgi turėtų suprasti tai teisingai. Kodėl, nuvykę į Lenkiją jie šneka su lenkų bajorais lenkiškai, o lenkai, atvykę šnekėti pas mus nešneka lietuviškai? Atsipeikėkime. Skaitykite dar alkas.lt Č. Iškauskas. “Tarp Lenkijos ir Lietuvos sutarties vis dar nėra” antrąjį (Aistis) komentarą, tada visai prašviesės galva, ypač, mažeikiečiams, mieli žemaičiai.

 12. senasis druvis:

  Pradėti reikėtų nuo to, kad viskas turi būti vadinama teisingai – “Apie lenkų kilmės lietuvių rinkimines problemas Lietuvoje”. Jaučiat skirtumą?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: