A. Stabrauskas. Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba (padėtis 2008–2010 m.): papildymai, 5 (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas, Kęstučio g. 11 | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Kęstučio g. 11 | A. Stabrausko nuotr.

Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – pabaiga. Pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr. 4: I. Vartai, varteliai, tvoros. Tęsinys: „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės; XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys; XXI. Vidaus patalpos

Paskelbtų skyrių papildymai. 5 dalis

VI skyrius. Rizalitai

Rizalitai be puošybos. Šie abu čia pristatomi rizalitai nedekoruoti, bet turi bent įdomesnius švieslangius. Kęstučio g. 35: rytų fasade yra rizalitas, kurio švieslangis savitai fragmentuotas, su geometrinių formų „puokštele“ viršutinėje dalyje (1 ir 2 nuotr.) ir akivaizdžiai yra to paties stiliaus (ir to paties meistro) kaip ir Vytauto g. 34 namo pietinio rizalito langelio skaida (žr. skyrių „XVI. Stiklai“). Adomo Mickevičiaus g. 10 namo pietų fasado rizalito stogo skydelis retesnės formos – trapecinis (kaip ir šio namo stoglangių), o švieslangis trikampis (3 nuotr.).

Ornamentuoti rizalitai. Birutės g. 1: statinių komplekso ketvirtasis pastatas rizalitus turi vakarų ir rytų fasaduose. Jie išsiskiria dailiai  ornamentuotomis vėjalentėmis, taip pat ornamentuota siena (4 ir 5 nuotr.). Kęstučio ir Treniotos g. namo Nr. 29/21 rizalitas yra pietų fasade (6 nuotr.). Jo vėjalentės puoštos dantukų ir ažūrinių ornamentų juostomis (7 nuotr.), o balkono karnizas – stambiais ažūriniais ornamentais (8 nuotr.).

Restauruotas Pušų g. 21A namas; jo rizalitas, pagal šeimininko sumanymą, paaukštintas. Atkurta pirmykštė puošyba. Šis rizalitas pasižymi fragmentuota siena, originaliais stambiais langų ir sienų ornamentais bei frontono kryžma (9–12 nuotr.). Daug dėmesio skirtas dabartiniu metu sparčiai plintančiam spalviniam fragmentavimui. Šiame name per paskutinius 15 metų jau antras toks bandymas – perfragmentuota 2018 m., įvedant (vietoje šviesių pastelinių tonų greta baltos) vis plačiau taikomą pilką spalvą. Sakytume, net pabrėžtai šiuolaikiška, madinga (nelyg tie ir jaunuolių, ir suaugusiųjų avimi geltoni, oranžiniai batai) naujose formose, išvaizdoje atgaivinant senąjį dekorą. Neatkurtas tik ažūrinis augalinis ornamentas – kryžmos trikampių užpildas, kurį matome kraštotyrininko Vlado Šaulio nuotraukoje (13 nuotr., 1967 m.).

Treniotos g. 18 namas šiaurės fasade turi du rizalitus su gausiai, sodriai išpuoštais balkonais ir frontonais (14–16 nuotr.).

VII skyrius. Mezoninai

Neskelbtas Stanislovo Moniuškos g. namo Nr. 46 mezoninas. Jis restauruotas; dėmesį atkreipia balkono lentutės: jos drožinėtos ir originaliai įgilintai (kas nebūdinga Žvėryno balkonams – būdingos drožinėtos ir / arba ažūrinės lentelės) profiliuotos (17 ir 18 nuotr.). Čia taip pat madingai spalvomis fragmentuota. Įdomiai atrodo mezoninas namo su vienšlaičiu stogu kompozicijoje (19 nuotr., Vykinto g. 26). Čia balkono sienelės dekoras ažūrinis, to paties stiliaus kaip Stanislovo Moniuškos g. 50 balkone; turi frontonėlį su kryžma, kurios užpilde – augalinis motyvas (20 nuotr.).

Ir pabaigai pridedame dar vieną – Kęstučio g. 11 namo – nuotrauką: joje šiaurės fasado mezoninas, kuris, skirtingai nei jau publikuotas pietinis mezoninas, neornamentuotas, bet pati namo konfigūracija reta (stogo siluetas šiek tiek panašus nebent į Traidenio g. 25-ojo namo) – 21 nuotr. Tiesa, namas fotogeniškiausias iš pietvakarių bei pietų pusės, bet jam galbūt bus skirta atskira publikacija.

(Bus tęsinys.)

Vlado Šaulio (13 nuotr., 1967 m.) ir  Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: