Priimtos Konstitucijos pataisos leis asmeniui kreiptis į Konstitucinį Teismą (2)

Konstitucinis teismas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Konstitucinis teismas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kovo 21 d. Seimas priėmė Konstitucijos pataisas (projektas Nr. XIIIP-2159(2), kuriomis įteisintas individualus konstitucinis skundas ir sudaryta galimybė kiekvienam asmeniui kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT). Už naujas nuostatas balsavo 106 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 1 Seimo narys.

Priimtais pakeitimais nuspręsta, kad nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. kiekvienas asmuo turės teisę kreiptis į KT dėl įstatymo ar kito Seimo akto, Respublikos Prezidento ar Vyriausybės akto, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves. Šią galimybę asmuo turės tik pasinaudojęs visomis teisinės gynybos priemonėmis.

Konstitucijos pataisos įsigalios 2019 m. rugsėjo 1 d. Iki to laiko turės būti priimti KT įstatymo pakeitimai, nustatysiantys piliečių individualaus kreipimosi į Konstitucinį Teismą tvarką.    

Jeigu dėl asmens kreipimosi KT priims sprendimą, kad Lietuvos Respublikos įstatymas (ar jo dalis) arba kitas Seimo aktas (ar jo dalis), Respublikos Prezidento aktas, Vyriausybės aktas (ar jo dalis) prieštarauja Konstitucijai, tokiu atveju bus pagrindas įstatymo nustatyta tvarka atnaujinti procesą dėl pažeistų to asmens konstitucinių teisių ar laisvių įgyvendinimo.

Šiuo metu Konstitucijoje įtvirtinta, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali Seimas, Seimo narių grupė, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

„Pagaliau šiuo požiūriu tapome civilizuota Europos valstybe, nes individualus konstitucinis skundas yra absoliučioje daugumoje valstybių, kuriose veikia konstituciniai teismai. Nuo šiol pilietis, jeigu manys, kad galiojantys teisės aktai pažeidė jo konstitucines teises ar laisves, galės pats tiesiogiai kreiptis į KT. Be to, įvedus individualų konstitucinį skundą, žmonės labiau įtraukiami į valstybės valdymą, nes jie įgyja teisę abejoti, ar Prezidento, Seimo, Vyriausybės aktai, kurių pagrindu priimti su jais susiję sprendimai, neprieštarauja Konstitucijai“, – sako KT pirmininkas D. Žalimas.

Individualus konstitucinis skundas yra veiksminga žmogaus teisių gynimo priemonė, mažinanti peticijų Europos Žmogaus Teisių Teismui kiekį. Individualų konstitucinį skundą gali teikti ne tik senųjų Europos demokratinių valstybių, bet ir Lietuvos kaimynių Latvijos bei Lenkijos gyventojai. Šis institutas neseniai įgyvendintas ir Ukrainoje. Šią galimybę suteikus Lietuvos žmonėms, jos neturės tik trijų Europos valstybių – Bulgarijos, Italijos ir Moldovos gyventojai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Tvankstas:

    Naujas bučius naivuoliams apraminti vis dar ‘galiojančia konstitucija’ kovoje su vis dar pasitaikančiomis teismų klaidomis.

  2. O kodėl nieko nepasakyta apie tuos atvejus, kai KT asmens skundo netenkintų. Ar tuomet jam liktų teisė kreiptis į EŽTT skundžiant ir KT sprendimą? Matyt, pagal teisinę logiką tokiu atveju KT sprendimui nedarytina išimtis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: