Įtarimų korupcija sulaukę merai turėtų būti greičiau nušalinami nuo užimamų pareigų (1)

Paskirti šeši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai | Pixabay nuotr.

Pixabay nuotr.

Kovo 13 d. Seimo Mišrios grupės seniūnas Bronislovas Matelis įregistravo Vietos savivaldos įstatymo pataisą, kuri leistų greičiau nušalinti merą nuo pareigų, jeigu jam yra pateikti įtarimai dėl nusikaltimo.

Šiuo metu galioja įstatymo nuostata, kad merą, kuriam yra pateikti oficialūs įtarimai dėl nusikaltimo, galima nušalinti nuo pareigų visų savivaldybės tarybos narių balsų dauguma. Tačiau tokia nuostata praktiškai yra sunkiai įgyvendinama, nes rinkimus laimėjęs meras bemaž visais atvejais turi subūręs daugumą, kuri jį gina net ir teisėsaugai pateikus jam įtarimus dėl nusikaltimo.Mano pasiūlymas leistų mero nušalinimo procedūrą pradėti vienam penktadaliui visų savivaldybės tarybos narių iniciatyva. Tačiau, siekiant išvengti nepagrįstų politinių intrigų, penktadalis tarybos narių neturėtų galios iš karto nušalinti merą, o įgytų teisę kreiptis į teismą su tokiu prašymu. Teisme politikai turėtų įrodyti, kad merui tikrai yra pateikti įtarimai, o teismas priimtų savo sprendimą, atsižvelgdamas į tai, ar pateikti įtarimai yra sunkūs, ar jie žemina miesto įvaizdį, ar žemina pačio mero dalykinę ir politinę reputaciją.

Tai užtikrintų demokratinių procesų Lietuvoje sklaidą bei skaidrumą ir labiau įgalintų pačią visuomenę spręsti jų teritorijoje kilusias problemas.
Šiuo metu ne vienam merui yra pateikti įtarimai padarius nusikaltimą, ne visais atvejais teisėsauga nušalina merą nuo pareigų. Atvykę užsienio politikai ir susitinkantys su merais užsienio verslininkai nepatikliai žiūri į tokią situaciją, kai jiems tenka bendrauti, derėtis dėl investicijų ir spausti ranką merui, kuris yra įtariamas sunkiais ar apysunkiais korupciniais nusikaltimais.

Grupės savivaldybės tarybos narių teisė kreiptis į teismą dėl nušalinimo ir įrodinėti teisme, kad toks meras iki jo atžvilgiu pradėto ikiteisminio tyrimo pabaigos negali užimti mero pareigų, atvertų platesnei visuomenei teisę prisiimti atsakomybę už savo rajono ir miesto likimą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: