Erkės jau nubudo! (0)

Erkė | pixabay.org nuotr.

Erkė | pixabay.org nuotr.

Pavasarį, temperatūrai pasiekus 5-7 laipsnius šilumos, erkės tampa ypač aktyvios ir gyvybingos išlieka iki lapkričio mėnesio.  Savo aukos dažniausiai tyko ant žolės, tik pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą – tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga apie 3 tūkst. žmonių. Mūsų šalyje šiomis ligomis susergama kelis kartus dažniau nei kitose Europos valstybėse, todėl visiems rekomenduojama pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

Vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – vakcina

Dvi pagrindinės erkių platinamos ligos – Laimo liga, kurią sukelia bakterijos, ir erkinis encefalitas – jo sukėlėjas yra virusas. Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai erkė išbūna įsisiurbusi 48 valandas, todėl svarbu ją greitai aptikti ir pašalinti. Erkinio encefalito virusas žmogui perduodamas iškart įkandus infekuotai erkei, todėl efektyviausia apsauga nuo šios ligos – vakcina. Nors tokie atvejai retesni, erkiniu encefalitu užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną. Pieną virinant erkinio encefalito virusas žūsta.

Pats laikas pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Vakcinaciją nuo erkinio encefalito siūloma pradėti žiemą ar ankstyvą pavasarį, nes tokiu metu sumažėja erkių aktyvumas, taigi dabar ir yra pats tinkamiausias metas pirmajam skiepui. Žmogus tampa visiškai apsaugotas praėjus 2 savaitėms po antrosios dozės suleidimo (antroji dozė suleidžiama praėjus mėnesiui po pirmosios, o trečioji – praėjus pusmečiui po antrosios). Efektyviai apsaugai palaikyti skiepą reikia atnaujinti kas 3–5 metus. Jei taip nutiko, kad nepavyko pasiskiepyti žiemą, nereiškia, kad per vėlu. Tikrai nereikia laukti kitų metų, nes skiepo sezoniškumo nėra ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: