Vilniuje vyks „Čigonų šventė 2019“ (1)

„Čgonų šventė 2019“ („Gypsy fest 2019“) | Rengėjų nuotr.

„Čgonų šventė 2019“ („Gypsy fest 2019“) | Rengėjų nuotr.

Balandžio 8-ąją minėsime Tarptautinę čigonų dieną. Ta proga Vilniaus centre bus rengiama pirmoji didelio masto „Čgonų šventė 2019“ („Gypsy fest 2019“).  Vilniečiai ir miesto svečiai bus kviečiami pasimėgauti spalvinga šokėjų eisena, čigoniškais muzikos ritmais ir netgi paragauti nacionalinių čigoniškų patiekalų. Vienas iš šventės rengėjų, ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvikas sako, kad ši diena puiki proga pažinti vieniems kitus, nepaisant tautybių etikečių. Apie artėjantį renginį Ištvanas sutiko papasakoti mūsų skaitytojams.

 – Ištvanai, artėja Tarptautinė čigonų diena. Kaip ji bus minima Lietuvoje?

– Tarptautinė čigonų diena balandžio 8-ąją pasaulyje minima jau seniai – ji buvo įteisinta 1990 m. Lenkijoje per Pasaulinį čigonų kongresą, siekiant prisiminti pirmą didelį tarptautinį čigonų atstovų susitikimą 1971-aisiais Londone. Šventiniai ir gražūs minėjimai vyksta daugelyje tų šalių, kur gyvena didesnės čigonų bendruomenės – esame dalyvavę šventėse Latvijoje, Slovakijoje, Švedijoje, šiemet esame pakviesti koncertuoti Kroatijos garbingiems šventės svečiams – visuomenės veikėjams, politikams, oficialiems šalies atstovams – valstybiniame Kroatijos teatre. Tad neatsiliekame ir mes – Lietuvoje tarptautinę čigonų dieną minėsime ir švęsime keliais etapais.

Visų pirma, balandžio 5-ąją rengsime konferenciją Seime. Tai oficiali dalis – kvietimas atsigręžti į čigonų bėdas Lietuvoje bei Europoje. Konferencijoje dalyvaus Lietuvos čigonų atstovai, politikai, tautinių mažumų atstovai, čigonų bendruomenių atstovai iš kitų Europos sąjungos šalių. Konferencijoje bus pristatoma čigonų bendruomenių padėtis tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse.

Antrasis etapas – smagi muzikinė eisena Gedimino prospektu iki Katedros aikštės, kuri vyks balandžio 14 d. Ši dalis bus pati įdomiausia Lietuvos visuomenei – eisenos dalyvių tarpe čigonų šokėjos bei Marijampolės, Panevėžio, Kybartų, Šiaulių vaikų čigonų kolektyvai šoks bei kvies praeivius prisijungti į smagią eiseną. Mobilioje scenoje, važiuojančioje eisenos centre, gros muzikantai, bus atliekami specialūs šokių, ugnies teatro numeriai – visų staigmenų nesinori išduoti (šypsosi). Bus tikrai smagu. O Katedros aikštėje specialioje scenoje ketiname parodyti trumpą teatralizuotą muzikinį pasirodymą. Taip pat Katedros aikštėje bus vaišinama čigoniškais skanumynais – kviečiu visus pasinaudoti šia reta galimybe paskanauti čigonų kulinarinio paveldo patiekalų.

Vienas iš šventės rengėjų, ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvikas | Rengėjų nuotr.

Vienas iš šventės rengėjų, ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvikas | Rengėjų nuotr.

– Tai bus pirma Lietuvoje tokio masto čigonų  šventė? Laukiate svečių ir iš užsienio šalių?

– Šią šventę švenčiame jau seniai, tačiau šiemet bus tik antri metai, kuomet šventė yra tokio masto. 2018-aisiais taip pat surengėme eitynes su žirgais, karietomis, ugnies šou, svečiais iš užsienio, lietuviškomis žvaigždėmis. Atgarsiai buvo daugiau negu puikūs, tad šiemet nusprendėme surengti dar ryškesnę šventę – taip, kaip mes, čigonai, mokame – dar daugiau dalyvių, dar daugiau muzikos, spalvų ir geros nuotaikos! Žinoma, tokią šventę surengti yra nelengva, tačiau daugelis mūsų draugų žiūri į šį renginį ambicingai ir padeda dažnai be jokių išlygų ar sąlygų.

Šiemet eitynėse „Čgonų šventė 2019“ dalyvaus latvių ansamblis „Ame Roma“, čekų ansamblis „Skupina imperio“, rumunų ansamblis „Roma Fest“, žymi čigonų atlikėja Gitana iš Čekijos, „Ellada“ iš Vokietijos,  flamenko klubas „Tientos“, rytietiškų šokių studija „Sultana“, „Angel Project“ studija, čigonų šokių šokėjos, Marijampolės, Panevėžio, Kybartų, Šiaulių, Eišiškių vaikų čigonų kolektyvai. Be abejo, dalyvaus ir lietuviškos čigonų žvaigždės – Radži, ansamblis „Sare Roma“, duetas „Romanik“, iš Šiaulių atvyks čigonų dainininkė Konsuela, pasirodys ir „Rakia Klezmer orkestras“ iš Vilniaus. Šventės vedantysis – „ImproAkademijos“ vadovas Dainius Palivonas, režisierius – Marius Jampolskis. Šventę papuoš Ugnies teatras, dėl pasirodymo taip pat tariamasi ir su cirko akrobatais. Katedros aikštėje pasveikinimo žodį tars IRU (International Roma Union) prezidentas, kiti garbūs svečiai. Planuojame pradžiuginti ir Lietuvos jaunimą, pristatydami šiuolaikinės čigonų muzikos kūrėjus bei ypatingą DJ, miksuojantį čigonų dainų motyvus su šiuolaikine, progresyvia muzika. O vakarinėje dalyje ruošiame koncertą „Legendos klube“, kur pasirodys visi čigonų artistai bei muzikantai, atvykę į šią šventę.

– Sakėte, kad festivalio šūkis bus Čigonas ne džinas“. Ką norite tuo pasakyti? 

Šis šūkis – pirmas žingsnis siekiant laužyti stereotipus. Žmogus iš prigimties toks jau yra, kad nežinodamas, nepažindamas, susikuria istorijas, fantazijas, kaip kas galėtų būti. Tas pats vyksta ir kalbant apie čigonus – žmonės nepažįsta mūsų tautos, nežino, kas mes, kokie mes, todėl dažnai čigonus mistifikuoja, priskiria tam tikrų savybių, galių. O mes juk – paprasti žmonės. Tokie, kaip jūs. Mums taip pat skauda širdį, mes taip pat verkiame ir džiaugiamės, jaučiame, mylime ar nemėgstame. Tad šis šūkis yra kvietimas sustoti ir pagalvoti. Čigonas – ne džinas, ne burtininkas, ne kerėtojas, čigonas – toks pats žmogus, kaip ir visi kiti. Pažinkite mus. Ir priimkite mus tokius, kokiais mes esame – tiesiog žmonėmis.

– Dažnai Jūsų aplinkos žmonėms tenka susidurti su visuomenės nuostata, esą jeigu esi čigonas, tai būtinai blogietis?

Nors šiais laikais žmonės tikrai daug keliauja ir pamato nemažai margo pasaulio, pilno skirtingos odos spalvos, skirtingų kultūrų, skirtingų papročių, gyvenimo būdo, elgesio žmonių ir tai matydami tampa vis atviresniais, kosmopolitiškesniais, pakantesniais kitokiems, tačiau situacija Lietuvoje vis dar nėra palanki čigonams. Taip, nuo pat tautosakos ištakų yra įsišaknijusi mintis, jog čigonas – blogasis personažas. Nemaloni ta nuostata, todėl mes ir stengiamės, kad žmonės pamatytų mus – atvirom širdim ir atvirais, besišypsančiais veidais. Čigonus – dainuojančius, šokančius, kuriančius, besidalinančius su visais tuo, ką turi. Čigonus, kurie yra pilnaverčiai ir pilnateisiai pasaulio piliečiai.

– Ar šiandien visuomenė vis dar nepasiruošusi čigonų integracijai, ar patys čigonai?

Čigonai Lietuvoje gyvena jau virš 500 metų. Tai yra viena seniausių tautinių mažumų Lietuvoje, ir mes visada buvome ir esame bendraujanti tauta. Stengiamės draugauti ir būti pilnaverčiais visuomenės nariais, tuo pačiu išlaikydami ir savo kultūrą bei tradicijas – gal dėl šių mūsų vertybių laikymosi dažnai ir esame nepriimami, atstumiami. Pavyzdžiui, einant darbintis ar nuomotis būstą, apsirengus tradicine čigonų apranga, gero rezultato dažniausiai nesulauksi. Žmonės iškart „klijuoja etiketę“ ir net nebendrauja. Todėl mes ir stengiamės – kad per sluoksnį įvairiausių „štampų“, etikečių ir šablonų pamatytumėte mus – Lietuvos čigonus, turinčius tokius pačius tikslus, tokias pačias žmogiškąsias vertybes, besilaikančius tų pačių įstatymų ir taisyklių.

– Tokia misija, atrodo, nėra lengvai ir greitai pasiekiama

Be abejo, kuo giliau įsišaknyjusios nuostatos, tuo sunkiau jas pakeisti. Kuo žmonės siauriau žiūri į gyvenimą, tuo mažiau jie mato. Todėl mes kviečiame visus plačiai atverti akis ir pamatyti mus, Lietuvos čigonus. Tokius, kokiais mes esame – atviromis širdimis ir mintimis.

„Čgonų šventė 2019“ balandžio 14 d. dienotvarkė:

13 val. interaktyvi teatrališka eisena nuo Lukiškių aikštės iki Katedros aikštės.

15 val. sveikinimo kalbos, koncertas ir vaišės Katedros aikštėje.

20 val. Koncertas muzikiniame teatre „Legendos klubas“.

Bilietus platina Bilietai.lt.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

1 komentaras

  1. Skalvis:

    Šaunu! Reikia sulaukti kol Gitanas taps prezidentu: Vilnius galės pasiskelbti čigonų sostine. Kaip Jeruzalė judošių….Nuostabu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: