Vytis – tai nėra paminklas arkliui (2)

Laisvės karys. Skulptorius Arūnas Sakalauskas | Vyčio paramos fondo nuotr.

Laisvės karys. Skulptorius Arūnas Sakalauskas | Vyčio paramos fondo nuotr.

Šią savaitę Vilniaus apygardos teisme buvo atidėtas bylos svarstymas dėl Laisvės kovų gynėjų atminimo paminklo konkurso teisėtumo. Teismas dar nesibaigė, o Vilniaus savivaldybė jau skyrė 32 tūkst eurų, kad artimiausiomis savaitėmis Lukiškėse iškiltų iš pradžių partizanų bunkeriu, o dabar „Laisvės kalvele“ pakrikštyto projekto maketas.

Susiskaldžius visuomenei ir prasidėjus teisminiams procesams, Lukiškių aikštėje iki šiol neiškilo joks paminklas, nors jau buvo pradėti darbai, sudėtos plytelės vietoje, kur turėjo iškilti Vytis. „Vakaro žinių“ kalbintas Sausio 13-osios brolijos vadovas Kasparas Genzbigelis sako iki šiol nesuprantantis, kodėl priimant sprendimą dėl Laisvės kovų įamžinimo, laisvės kovų dalyvių nuomonė liko paskutinėje vietoje.

„Laisvės kovų dalyviai, į Lietuvą grįžę tremtiniai, manote naudojasi internetu ir galėjo dalyvauti valstybės organizuotoje apklausoje? Toks brutalus tyčiojimasis iš mūsų valstybės. Svarbiausia, kad tyčiojasi ne kas kita, kaip valstybinės institucijos. Už mūsų, mokesčių mokėtojų pinigus, daromas farsas, kad tik Lietuvos istorija nebūtų tinkamai įamžinta reprezentacinėje miesto aikštėje. Pamirštama, kad žmonės patys ėmėsi Vyčio iniciatyvos, rinko pinigus ir savo jėgomis padarė pirmuosius svarbiausius darbus. Galiausiai Lietuvos žmonės konkurse išrinko Vyčio paminklą. Tai patvirtino ir „Vilmorus“ apklausa.

O valstybė apsisprendė ne padėti savo žmonėms, o paskelbė karą Tautai. Jos išsakyta pozicija buvo sumenkinta iki tokių kalbų, tarsi norime statyti paminklą arkliui. Šis paminklas ne tik apie raitelį ar herbą. Svarbiausia – paminklo visuma. Raitelis šuoliuoja per visas svarbiausias mūsų istorijos datas, tik jos visos kartu leido mums iškovoti Nepriklausomybę. Bet idėja buvo nuleista iki tokio lygmens, kad likusi visuomenė galvotų, jog siekiame pastatyti paminklą arkliui“, – sakė K.Genzbigelis.

Jis sako abejojantis, ar oficialus konkurso laimėtojas, siūlantis Lukiškių aikštėje įrengti partizanų bunkerį, supranta tokios idėjos prasmę: „Vienam žmogui suteikta teisė kurti visos Lietuvos įvaizdį pasaulio akivaizdoje neturint suvokimo, kas yra laisvės kovos. Argi tam įprasminti pakaks supiltos kalvelės kaip šuniukui palaidoti? Iš pradžių buvo vadinta partizanų bunkeriu. Tai rodo, kad nėra jokio supratimo. Partizanams bunkeris nėra joks pasididžiavimas. Bunkeris partizanams yra kančių, puvimo požemiuose ir mirties laukimo ženklas. Paminklas turėtų vienyti Tautą, o ne ją skaldyti. Mūsų himne skamba žodžiai, jog iš praeities sūnūs te stiprybę semia. Tai parodykime tą praeitį. Dabar mes iš jos tik tyčiojamės.“

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: