Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Lenkijos Prezidentu (nuotraukos, video) (7)

Dalia Grybauskaitė ir Andžejus Duda | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Dalia Grybauskaitė ir Andžejus Duda | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Vasario 21 d. Varšuvoje Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Lenkijos Respublikos Prezidentu Andžejumi Duda. Šalies vadovė Lenkijoje lankosi su dviejų dienų valstybiniu vizitu, kurio tikslas įtvirtinti pastarųjų 10 metų pasiekimus, įvertinti nuveiktus darbus ir nubrėžti gaires ateities bendradarbiavimui. Vizitas sutampa su simboline data – šiemet minimas Liublino unijos 450 metų jubiliejus.

Pasak Prezidentės, istoriniais ryšiais susietos lietuvių ir lenkų tautos jau tuomet suprato, kad tik susivienijus įmanoma išlikti geopolitinių iššūkių akivaizdoje. Šiandien Lietuva ir Lenkija yra artimos kaimynės, ES partnerės ir NATO sąjungininkės, vedinos bendro siekio užtikrinti savo žmonių saugumą ir gerovę.

Per dešimtmetį bendromis jėgomis pasiekti regiono kariniam ir energetiniam saugumui kertiniai sprendimai. Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti NATO batalionai. Parengti konkretūs regiono gynybos planai. Sėkmingai įgyvendinami strateginiai energetikos projektai. Trejus metus veikia elektros jungtis „LitPolLink“, tiesiama dujų jungtis „GIPL“, žengti pirmieji žingsniai įgyvendinant elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa projektą. Būtent Lenkijos vaidmuo buvo esminis siekiant politinio sutarimo dėl sinchronizacijos.

Susitikime didelis dėmesys skirtas gynybos ir karinio bendradarbiavimo stiprinimui. Tiek Lietuvos, tiek Lenkijos vertinimas dėl iš Rytų kylančių grėsmių sutampa. Šiandien skelbiama bendra Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų deklaracija dėl partnerystės saugumo srityje, kurioje sutariama bendromis jėgomis siekti regiono gynybai kertinių tikslų dvišaliu, NATO ir ES pagrindu.

Deklaracijoje sutariama stiprinti karinių pajėgų bendradarbiavimą, užtikrinant Suvalkų koridoriaus apginamumą, nacionalinių oro erdvės ir gynybos sistemų sujungiamumą, kad jos taptų NATO oro gynybos dalimi, didinti karinį mobilumą ir siekti nepertraukiamo JAV karių buvimo regione. Taip pat pabrėžiama, kad Lietuva ir Lenkija aktyviai prisidės prie sprendimų, stiprinančių NATO vadovavimo ir valdymo struktūras, atgrasymo ir gynybos operacijų planavimą mūsų regione.

Dalyvaujant Prezidentams pasirašyti dvišaliai susitarimai dėl Lietuvos „Geležinio vilko“ brigados ir Lenkijos 15-osios brigados afiliacijos su tarptautiniu Šiaurės Rytų divizijos štabu Elblonge ir dėl saugaus ryšio, skirto keistis radarų duomenimis, sukūrimo.

Susitikime taip pat kalbėta ekonominio ir energetinio bendradarbiavimo stiprinimo klausimais. Lietuva ir Lenkija ne tik laikomos sėkmės pavyzdžiais užsitikrinant energetinį saugumą, bet ir yra principingos ir skaidrios ES energetikos politikos šalininkės. Pasistačiusios SGD terminalus ir atsikračiusios rusiškų dujų monopolio, abi valstybės supranta geopolitinių Rusijos projektų Astravo AE ir „Nord Stream 2“ keliamą grėsmę visai Europai.

Lietuvą ir Lenkiją sieja glaudus ekonominis bendradarbiavimas. Lenkija yra 3-a pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė ir 6-a didžiausia investuotoja. Pernai metais stipriai išaugo eksportas. Lenkija yra pati didžiausia lietuviškos kilmės prekių eksporto rinka. Taip pat stiprėja žmogiškieji ryšiai. Pagal į Lietuvą atvykstančių turistų skaičių Lenkija taip pat yra didžiausiųjų trejete.

Prezidentai apsikeitė aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais. Lenkijos vadovui įteiktas Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine. Lietuvos Prezidentei skirtas Baltojo erelio ordinas.

Kelionės darbotvarkėje taip pat numatyti Prezidentės susitikimai su Lenkijos Seimo ir Senato vadovais bei Ministru Pirmininku. Rytoj šalies vadovė kartu Lenkijos Prezidentu vyks į Liubliną, kur susitiks su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka, lankysis bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos LDK didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio karinės brigados LITPOLUKRBRIG štabe, dalyvaus Lietuvos aikštėje ceremonijoje Liublino unijos 450 m. jubiliejui paminėti.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Getas:

  Būtų labiau tikę apdovanoti Karaliaus Gedimino arba Mindaugo ordinu, o ne kunigaikščio Vytauto, palankaus Lenkijos karaliui Jogailai, nors ir savo pusbroliui. Lietuvos Karalių ordinai būtų priminę Lenkijai, kas ją išgelbėjo nuo Vokiečių ir Rytų ordos.

 2. Žemyna:

  Oi, bijau, jog vėl užtraukė tautai bėdą…

 3. mvasionis:

  Lenkijos prezidentas vėl pareikalavo atstatyti autentiškus vardus, pavardes ir vietovardžius. Taigi iš Solečnykų atstatome — Šalčininkai (ant Šalčios upės), Goidel — Gaidelis, Tamašun — Tamašiūnienė (seimūnė), Turgieli — Turgeliai ir t.t.

  • Žemyna:

   O jo originalūs asmenvardžiai – Andrius Dūda. Bardzo jest mi przykro, proszę Pana… 🙁
   Ar ne nuo Lenkijos p. Dūda turėtų pradėti? Pasauliui teisingumo pavyzdį parodyti? – Kad jų Seime, vyriausybėje bei prezidento poste esantys pavardes originaliai rašytų?
   Juk Lenkija – tokia pažangi, šiuolaikiška valstybė! Tegu visiems, taip „netyčia”, bet taip „teisėtai” Lenkijos teritorijoje su savo žemėmis atsidūrusiems, bus jų vengriškos, čekiškos, lietuviškos, prūsiškos, vokiškos originalios pavardės atstatytos… Būtent valstybės, o ne vien tik parapijų registruose (kaip kad jie LT okupacijų laikų nutautėlių bei nutautintųjų jos teritorijų vardams siekia „originalus atstatyti”) – kad ne vien tose vietose, o ir jų užsienio pasuose bei visuose valstybės asmenų, įmonių bei vietovardžių registruose jie būtų, ir pasaulio atlasuose, žemėlapiuose – t.p. ir NATO žemėlapiuose – žmonių ir vietų vardų originalai atsidurtų. 🙂 Na, o kadangi jie slavai, tai būtų gražu ir ukrainiečių bei baltarusių vardams tai taikyti 🙂 O kol taip nėra – negi nesijaučia nesmagiai, reikalaudamas to, ko pats nedaro? 🙂
   Ak, pasirodo, valstybėje turi būti visiems vieninga sistema? Kad visus valstybės piliečius jungtų VIENA oficialioji kalba, kad žmonės nebūtų priversti visų tautybių piliečių kalbų mokytis? Pritariu! Tai kodėl prievartauja kaimynę atvirkščiai elgtis? Ar ne gėda pažangiam žmogui reikalauti, kad jų valstybės politikų praeitų amžių kriminalinius nusikaltimus kaimynų atžvilgiu verstų teisėtais laikyti ir garbinti, kaip kad Kremlius to reikalauja? 🙂

 4. Apskritai nederėtų, kad Vytauto ordinai būtų Lietuvos valstybės ordinais. Vietoje jų tiktų įsteigti Vytenio, Kęstučio vardų valstybinius ordinus. Vasalavusio Lenkijai Smetonos įsteigti Vytauto ordinai dėtini į archyvą kartu su įsteigėjais…

 5. LosAngeles:

  idomu ka dabar prizadejo???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: