Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta knyga – apie Lietuvos karalius (30)

Algimantas Bučys | G. Skaraitienės nuotr.

Algimantas Bučys | G. Skaraitienės nuotr.

Vasario 23 d. 14 val. Vilniaus knygų mugėjeje 1 salėje bus pristatyta nepaprasta dr. Algimanto Bučio knyga „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje“, kurioje bene pirmą kartą taip plačiai ir išsamiai  atskleidžiama vadinamoji Lietuvos karalių byla.

Ši tema iki šių laikų istorikų mažai liesta bei įvairių okupantų ir „geradarių“ krikštytojų bei  civilizuotojų  išvis nepageidaujama arba net griežtai draudžiama. Tad įsigalėjo „tradicija“ šimtmečiais lietuviams į sąmonę kalti vasališkumo kompleksą. Taip susidarė „ nuomonė“, jog Lietuva — daugiatautė ir daugiatikybinė galinga valstybė – negalėjusi būti savarankiška ir valdoma nepriklausomų valdovų, kurie nuo senovės buvo vadinami  ne kitaip, o tik karaliais  (lot. k. rex, vokiečių k. Kionig ar pan.)

Knyga išsamiai ir įtikinamai paneigia įsisenėjusį mitą esą lietuviai turėję tik vieną karalių Mindaugą, ir tai įrodo XIII – XIV amžių šaltiniai, kurie knygoje gausiai cituojami. Tad autorius siūlo ginčytis ne su interpretacijomis, o su to meto popiežiais, aršiausiais priešais kryžiuočiais, vakarų Europos pirkliais ir kitais amžininkais, kurie lyg susitarę pripažino mūsų valdovų suverinitetą.

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Todėl vėlesniais laikais lietuvių karalių vadinimas kunigaikščiais, nors ir didžiaisiais, tėra klastotė,  kai kam (nesunkiai suvokiama kam) naudingas piktavališkas melas, kuris ne tik skleistas keletą šimtmečių, bet ir dabar naudingas tiems, kurie „neblogai gyvena iš senų mitų tiražavimo ir nenori sukti (nusisukti?) sau galvos dėl mokslinės diskusijos reikalaujančių problemų“ (p. 26).  Ar įvyks diskusija šios knygos tema mugėje?

Susitikimas su knygos autoriumi dr. Algimantu Bučiu vyks LITEKSPO Pirmojoje salėje vasario 23-jąją, šeštadienį,  l4 val.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: