Šiandien – neeilinis supermėnulis (nuotraukos, video) (6)

Supermėnulio tekėjimas 2019-02-19 | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Supermėnulio tekėjimas 2019-02-19 | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vasario 19 d. turime progą pasigrožėti antruoju iš eilės šių metų supermėnuliu. Supermėnuliu vadinama Mėnulio pilnatis įvykstanti Mėnuliui būnant arčiau Žemės (perihelyje). Tuomet jis atrodo kiek didesnis nei įprasta. Vidutiniškai Mėnulis nuo Žemės yra nutolęs per 384 400 km. Arčiausiai Žemės esantis Mėnulio orbitos taškas astronomų yra vadinamas perigejumi (apie 356 410 km), o tolimiausias – apogėjumi (apie 405 400 km). Jei lygintumėme arčiausiai Žemės ir toliausiai nuo Žemės esančias Mėnulio pilnatis, tai jų šviesiai skirtųsi 30, o dydžiai 14 nuošimčių. Vasario 19 d. pilnas Mėnulis nuo Žemės bus nutolęs 356 846 km.

Jei pamenate 2012-ųjų metų gegužės 6-osios „šimtmečio pilnatimi“ pavadintą supermėnulį, kurį nuo Žemės skyrė 356 954 km. Tokio artumo Mėnulio pilnaties Žemės  padangėje nebuvo buvę nuo pat 1912-ųjų metų. Taigi, šiųmetė vasario 19-osios pilnatis bus dar šviesesnė!

Didžiausią įspūdį galima bus patirti stebint Mėnulio pilnaties patekėjimą. Mat tekantis Mėnulis, kaip ir kiti palei horizontą esantys daiktai, žmogui dėl garsiosios ir iki šiol deramai dar nepaaiškintos optinės iliuzijos, visuomet atrodo didesni nei yra išties. Tad vasario 19 d., Mėnuliui tekant 17 val. 13 min. (Vilniuje, Klaipėdoje jis tekės 17 val. 27 min.), galima bus patirti didžiausią įspūdį.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

6 komentarai

 1. Saulius:

  „Arčiausiai Žemės esantis Mėnulio orbitos taškas astronomų yra vadinamas periheliu (apie 362 600 km),
  Vasario 19 d. pilnas Mėnulis nuo Žemės bus nutolęs 356 846 km“
  Kažkaip nesueina galai: jei _arčiausias_ taškas nutolęs 362600 km, tai už jį dar artesnio būti juk negali 🙂

 2. Žemyna:

  Išėjau į gatvę – brenda žmogučiai per tamsą nosis nuleidę. Įvedžiau tvarką – kiekvienam sutiktam liepiau pakelti ne tik nosis, bet ir akis, liepiau šiandien negulti, kol prieš į mėnulį nepažiūrės ir jam labos nakties nepalinkės.
  Vaizdas danguje buvo nuostabus – mėnulis visu grožiu žydėjo. Tik, va, kaimyninis namas – kaip visada – pavydi mūsų namui mėnulio vaizdo. Užstoja, šmikis. todėl per langą nesimato.

 3. Vilnietė:

  Paslaptingas ir magiškas mėnulis. Trūko tik vilkų staugimo
  Ačiū

 4. Petras:

  Brangieji, žemės išlinkis nefiksuojamas, kosmosas greičiausiai mus valdančių išmyslas,
  Panagrinėkite patys:
  Flat Earth LT kanalas on youtube.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: