KT paaiškino Seimui, kad keliadieniai referendumai negali būti rengiami (video) (2)

Konstitucinis teismas: Dainius Žalimas, Elvyra Baltutytė ir Vytautas Greičius | S. Žumbio nuotr.

Konstitucinis teismas: Dainius Žalimas, Elvyra Baltutytė | S. Žumbio nuotr.

Vasario 15 d. Konstitucinis Teismas (KT) nustaė, kad Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. spalio 18 d. nutarimas Nr. XIII-1537 „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ 2 straipsnis prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ ir, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės negali būti rengiamas dvi dienas, juo labiau su dviejų savaičių pertrauka.

KT paaiškino, kad referendumai Lietuvoje gali vykti tik vieną dieną.

KT taip pat pažymėjo, kad šis jo sprendimas negali būti taikomas praeityje vykusiems referendumams, tokiu būdu užbėgdamas už akių galimoms abejonėms dėl 2003 m. metais dvi dienas vykdyto stojimo į Europos sąjungą referendumo:

KT pirmininkas Dainius Žalimas pabrėžė, kad referendumams turi būti taikomi tokie pat principai, kaip ir rinkimams, kurie vyksta vieną dieną.

Seimas referendumą dėl dvigubos pilietybės ketino surengti gegužės 12 ir 26 dienomis, kartu su pirmuoju ir antruoju prezidento rinkimų ratais. Referendumebuvo numatyta atsiklausti Tautos ar asmenims išvykusiems į šalis, atitinkančias „euroatlantinės integracijos kriterijus“ galima būtų leisti turėti dvigubą pilietybę

Šiuo metu dviguba pilietybė nėra leidžiama emigrantams išvykusiems iš Lietuvos po nepriklausomybės atkūrimo ir įgijusiems kitos šalies pilietybę.

KT 2019 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. KT8-N2/2019 baigiamoji dalis:


„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 102, 105 straipsniais, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 1, 53, 54, 55, 56 straipsniais, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas

nutaria:

1. Pripažinti, kad Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo (2018 m. gruodžio 20 d. redakcija; TAR, 2018-12-28, Nr. 21715) 52 straipsnio 1 dalies nuostata „Seimo nutarime gali būti nustatyta, kad referendumas vyksta ne vieną dieną“ prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnio 1, 4 dalims, konstituciniam teisinės valstybės principui.

2. Pripažinti, kad Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo (2018 m. gruodžio 20 d. redakcija; TAR, 2018-12-28, Nr. 21715) 18 straipsnio 8 dalies nuostatos „Jeigu referendumas vyksta daugiau negu vieną (dvi ir daugiau) dieną ir tarp referendumo dienų yra didesnis negu vienos dienos laiko tarpas, pirmąją referendumo dieną agitacijos draudimo laikotarpis baigiasi pasibaigus balsavimui. Referendumo agitacijos draudimo laikotarpis prieš kitą referendumo dieną prasideda šioje dalyje nustatyta tvarka“, 45 straipsnio 1 dalies nuostata „(jeigu referendumas vyksta ne vieną dieną – iki balsavimo referendume paskutinės dienos 18 valandos)“, 53 straipsnio 2 dalis, 81 straipsnio 1 dalies nuostata „Tuo atveju, kai referendumas vyksta ne vieną dieną, referendumu priimto įstatymo, kito akto ar sprendimo priėmimo diena yra laikoma paskutinė balsavimo referendume diena“, 82 straipsnis prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnio 1, 4 dalims, konstituciniam teisinės valstybės principui.

3. Pripažinti, kad Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. spalio 18 d. nutarimo Nr. XIII-1537 „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ (TAR, 2018-10-23, Nr. 16530) 2 straipsnis prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnio 1 daliai, 67 straipsnio 3 punktui, konstituciniam teisinės valstybės principui.

Šis Konstitucinio Teismo nutarimas yra galutinis ir neskundžiamas“.

Visą KT nutarimą Dėl privalomojo referendumo vykdymo dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka rasite ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: