A. Stabrauskas. Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba (padėtis 2008-2010 m.): papildymai 3 (nuotraukos) (1)

Vilnius, Žvėrynas, Stanislovo Moniuškos g. 9. Rytų fasadas | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Stanislovo Moniuškos g. 9. Rytų fasadas | A. Stabrausko nuotr.

Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – pabaiga. Pradžia: “Liaudies kultūra”, 2011, Nr. 4: I. Vartai, varteliai, tvoros. Tęsinys: “Saulės arkliukai”: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės;  XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys; XXI. Vidaus patalpos

Paskelbtų skyrių papildymai. 3 dalis

IV skyrius. Langai

  1. Langinės

Langinės su kiaurapjūvio ornamentu. Tas kiaurymes teisinga būtų vadinti akutėmis (kaip kad vadiname nūdien įstatomąsias standartines akutes laukujose duryse ar duryse į laiptinę). Jos tam, kad iš vidaus, kai langinės uždarytos (šalčio, karo stovio ar kitu atveju), galima būtų matyti, kas kieme, gatvėje ar prie lauko durų. Paskirtis buvo praktinė, tad dėl dekoratyvumo paprastai galvos nesukta. Pridedame dar vieną nuotrauką su labiausiai paplitusiu – širdelės – motyvu (1 nuotr., Sėlių g. 2) bei su retesne rombo formos akute (2 nuotr., Pušų g. 33). O Kęstučio g. 20 namo langinėje paprasta stačiakampė kiaurymė (3 nuotr.). Treniotos g. 25 namo langinėse tokios išpjovos pridengtos grotelių ažūru (4 nuotr.).

Nestandartinės langinės. Šių dviejų namų langinės be dekoro, bet jų sandara ypač reta: sudvigubintos (langai uždengiami iš vienos pusės) ir sulankstomos (sukabintos lankstais): Pušų g. 11 (5 nuotr.) ir Sėlių g. 34 (6 ir 7 nuotr.).

  1. Pagrindiniai langai

Langai su drožinėtais polangiais. Kęstučio g. 22 namo rytų fasade išliko dekoruoti viršlangiai su ažūriniais sandrikais ir pokarniziais (nuotraukos jau skelbtos). Pasirodo, kad vakarų fasade išliko ir drožinėti polangiai (8 nuotr.). Tokie pat (su viena iškirpte viduryje) yra ir Pušų g. 19 namo  polangiai (9 nuotr.). Žymiai gražesni polangiai su dviejomis iškirptėmis: Latvių g. 10 ir 44 (10 ir 11 nuotr.). Šitaip drožinėtų polangių Žvėryne daug, mėgtas variantas.

Ažūrinė puošyba. Dionizo Poškos g. 16 namo pokarnizių augalinis motyvas (12 nuotr.) paplitęs pokarniziuose (itin panašūs arba tokie pat yra Kęstučio g. 22, Pušų g. 1, Vytauto g. 34, 39, 61, 63 pokarniziai). Sandrikai čia neišliko. Visiškai tokie pat pokarniziai yra ir Stanislovo Moniuškos g. 4 name, o sandrikai čia paplitusio stiliaus (sandaros),– jie primena rūbų pakabas (13 nuotr.). Šio stiliaus dar yra Kęstučio g. 22, Gervių g. 17, Vytauto g. 34, 39, 61 ir 63 bei kai kurių kitų namų sandrikai.  Gražus, kitur nepastebėtas aptariamo namo polangių dekoras: gėlės su nusvirusiu žiedu bei išlenktu stiebeliu motyvas (14 nuotr.). Dar vienas rūbų pakabos stiliaus sandrikas: 15 nuotr., Dionizo Poškos g. 19. Ažūriniai ir Pušų g. 16 namo langų pokarniziai, ažūrinės puošybos šiame name daug (16 nuotr.).

Profiliuota puošyba. Pušų g. 11: gražios, savotiškos ir nesentimentalios tos įgilintos gėlių profiliuotės pirmojo aukšto langų apvaduose (17 nuotr.). O antrojo aukšto kampinii langai, jų dekoro pateikimas? Ypač matant platesniame, bent šalia esančio dekoro ir apskritai formų kontekste arba kai žvilgsniu aprėpi kelis langus su soliariniais viršlangiais iškart (18 ir 19 nuotr.). Ir dar antrojo aukšto viduriniųjų langų apvadų profiliuotės (savotiškos viršuje) iš arčiau ( 20 ir 21 nuotr.). Ir du Pušų g. 43 namo, moderno stiliaus statinio, stilingo lango fragmentai: kad (kol dar yra) įžiūrėti, kaip čia kas buvo padaryta, nors po to gyventojų ne kartą grubiai užlipdyta dažais: 22 ir 23 nuotr.

Mišri puošyba. Šių langų drožinėti ornamentai papildyti kiauraraščiu: Pušų g. 21A (originalūs – nors sandrikai truputį primena Lenktosios g. 40 namo sandrikus – stambių formų ornamentai, 24 nuotr.) ir Stanislovo Moniuškos g. 9 (25 nuotr.). Abu namai restauruoti, ornamentai atkurti pagal senuosius pavyzdžius. Dionizo Poškos g. 10: tekste jau paminėtas dažnas pokarnizio augalinis motyvas; polangis pjaustinėtas (26 nuotr.).

O dekoruojant šiuos langus derinta drožyba, ažūras ir profiliavimas. Originalūs Treniotos g. 18 namo ažūriniai sandrikai ir apvadų profiliuotės (27 nuotr.). Vytauto g. 29: taip pat įvairi puošyba, bet dekoro elementai išliko ne visi ir ne visuose languose (28-30 nuotr.). Antrajame aukšte – arkinis langas (31 nuotr.). Analogiška Vytauto g. 27 namo langų puošyba (nuotraukos jau buvo skelbtos). To paties stiliaus puošybos derinį pastebime šios gatvės 30 name (32 nuotr.). Panašių viršlangių labai mažai, bet yra: Treniotos g. 3, Lenktosios g. 11 bei kt.

(Bus tęsinys.)

Aleksandro Stabrausko bei Kultūros paveldo departamento (2 nuotr., žr.: Kultūros vertybių registras, kodas 31723, 15 nuotr.) nuotraukos :

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: