G. Navaitis. Prezidento profesija: Kokio Prezidento reikia šiandieną? (apklausa) (54)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Įsijungę internetinę paiešką iš kart rasime bent trisdešimt tekstų įvardintų kaip klausimas: „Kokio Prezidento reikia Lietuvai?“ Savalaikis klausimas, įdomios diskusijos, o artėjant rinkimams jų bus dar daugiau.

Šiai diskusijai galima pasiūlyti ir dar vieną, kol kas mažai svarstytą požiūrį. Jei manysime, kad Prezidentas ne antgamtinė būtybė valdanti tik jai vienai paklūstančias galias ir turinti pasirūpinti visų mūsų gerove, o žmogus, dirbantis sunkų, atsakingą darbą, tai turėtume pasiaiškinti koks tai darbas. Akivaizdu, kad išskirtinis, tačiau ir išskirtinį galime priskirti kuriai nors profesijų grupei.

Amerikiečių psichologas Džonas L. Holandas (John L. Holland) yra pasiūlęs asmenybės ir darbo suderinamumo teoriją. Jo nuomone visą begalinį profesijų pasaulį įmanoma suskirstyti į šešias dalis. Jose veikia realistinis tipas, teikiantis pirmenybę fizinei veiklai (pvz. stalius, šaltkalvis), tyrinėtojo tipas, kuriam patinka mąstyti ir suprasti (pvz. matematikas, astronomas), socialinis tipas – norintis ir gebantis padėti kitiems (pvz. mokytojas, socialinis darbuotojas), meniškas tipas, kuris renkasi neapibrėžtą, kūrybinę veiklą (pvz. tapytojas, muzikantas), konvencionalus tipas – teikiantis pirmenybę taisyklių reguliuojamai, griežtai organizuotai, vienprasmiškai veiklai (pvz. buhalteris, banko kasininkas) ir iniciatyvus tipas, t. y. energingas, pasitikinti savimi, siekiantis paveikti kitus ir pakeisti aplinką.

Visi profesionalai verti pagarbos. Nėra blogų ar gerų tipų, nėra blogų ar gerų darbų. Sunkumai pačiam dirbančiam ir aplinkiniams kyla tuomet, kai žmogus atsiduria ne savo vietoje, kai meniškų polinkių žmogui tenka nešioti plytas ar realisto tipui, norinčiam ką nors padaryti savo rankomis, vadovauti globos įstaigai.

Žmonės geba keistis ir prisitaikyti, geba nustebinti save ir kitus atskleisdami nuslopintas, nepanaudotas savybes. Kita vertus, nebūtų protinga lipti į lėktuvą, kurį pilotuos žmogus mėginantis išsiaiškinti ar nebijo aukščio.

Šiuo metu turime keturis rimtesnius pretendentus – Arvydą Juozaitį, Gitaną Nausėdą, Ingridą Šimonytę, Saulių Skvernelį – ketinančius „vairuoti“ Lietuvą. Ir dar daug antraeilių, kuriuos irgi būtų įdomu aptarti, bet viename straipsnyje visko neapžvelgsi.

Kandidatų ketveriukėje gana aiškiai matome jau minėtų profesinės veiklos tipų atstovus. G. Nausėda, I. Šimonytė, S. Skvernelis yra artimi konvenciniam tipui, kurį Dž.L. Holandas apibūdina kaip prisitaikantį, be vaizduotės, nelankstų. Ir iš tiesų, keistai skambėtų posakiai: netvarkingas bankininkas, kūrybiška buhalterė, originalus policininkas.

A. Juozaitį tiktų priskirti iniciatyviam tipui. Šio tipo atstovai gali vesti kitus, pasiūlyti platesnį požiūrį, naujus sprendimus.

Prezidentais buvo renkami įvairių asmenybės tipų atstovai. Gal net labiau nei profesinis tipas jo vaidmenį lemia kraštui kylantys uždaviniai. Jei kam atrodo, kad Lietuvoje viskas beveik gerai ir tereikia laikytis nustatytų taisyklių, jie turėtų balsuoti už konvencinio tipo kandidatą. Jei kas mano, kad atėjo laikas permainoms, kad reikia ieškoti naujų kelių ir galimybių, turėtų į Prezidentus rinkti iniciatyvaus tipo žmogų.

Autorius yra Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, socialinių mokslų daktaras

„Žinių radijo“ laidos RINKIMŲ KOVOS apklausa:

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

54 komentarai

 1. Ričardas:

  O kodėl nepilnas sąrašas kandidatų???

  • Simonas:

   straipsnyje parašyta kodėl. prieš klausiant reikia bent perskaityti

  • būtinas užstatas NORINT KANDIDATUOTI Į LIETUVOS PREZIDENTO POSTĄ- BEVEI 5000 EURŲ ar ne per daug? BLOGA IR PIKTA DAROSI MATANT JAU PASISKELBUSIUS KANDIDATUS. VISI JIE- POSTKOMUNISTINĖ GRIETINĖLĖ. NEI VIENO DORO AR LABAI PROTINGO
   SUTIKČIAU KANDIDATUOTI IR AŠ, BET 5000 EURŲ NETURIU BŪTINAM UŽSTATUI. ar facebook draugai MAN GALĖTŲ PER 2 SAVAITES SURINKTI TUOS PINIGUS. JEI LAIMĖČIAU- TUOS PINIGUS SU KAUPU GRĄŽINČIAU.
   google SKAITYKITE LABAI ATIDŽIAI APIE ŠVEICARIJOS VALSTYBĖS VALDYMO MODELĮ- PIGIAUSIĄ VISAME PASAULYJE, BET IR GERIAUSIĄ VISAME PASAULYJE

 2. Yra dar apsikslbusių? Matyt „Žinių radijas“ apie juos nieko nėra girdėjęs?

 3. Algimantas:

  Pagal A. Juozaičio kalbas , mano nuomone, Jam rūpi Lietuvos valstybės, tautos išlikimas, ir žmonių gerovė, kiti trys daugiau rūpinasi ES, globalizmu ir kaip išlikti valdžioje apsaugant savę ir “kolegas” Žmonės, prisiminkite
  25 nepriklausomybės metus ir pagalvokite ką rinksite., nes Lietuvoje lietuvių nebedaug beliko..

 4. Tiktai ARVYDAS JUOZAITIS yra vertas būti LIETUVOS PREZIDENTU!!! Jis PIRMASIS susisiekė su ESTIJA ir sutarė drauge ESTIJOJE IR LIETUVOJE SKELBTI NEPRIKLAUSOMYBĘ!!! TAI TIKRAS LIETUVOS PATRIOTAS!!! Vėliau tą patį padarė ir LATVIJA! Jeigu ne JUOZAITIS ir dabar būtume po MASKVOS padu!

  • Skalvis:

   O kas susisiekė su Baltarusija? Su kitomis tarybinėmis respublikomis ?

  • ŽEMAITIS:

   O gal geriau rinkti V Žemės judėjimo atradėją? 🙂

   • GERIAU UŽ MANE BALSUOKITE. KOMINISTE NEBUVAU, PRIE JOKIO LOVIO NEBUVAU.

    būtinas užstatas NORINT KANDIDATUOTI Į LIETUVOS PREZIDENTO POSTĄ- BEVEIK 5000 EURŲ ar ne per daug?
    BLOGA IR PIKTA DAROSI MATANT JAU PASISKELBUSIUS KANDIDATUS. VISI JIE- POSTKOMUNISTINĖ GRIETINĖLĖ. NEI VIENO DORO AR LABAI PROTINGO
    SUTIKČIAU KANDIDATUOTI IR AŠ, BET 5000 EURŲ NETURIU BŪTINAM UŽSTATUI. ar facebook draugai MAN GALĖTŲ PER 2 SAVAITES SURINKTI TUOS PINIGUS. JEI LAIMĖČIAU- TUOS PINIGUS SU KAUPU GRĄŽINČIAU.
    google SKAITYKITE LABAI ATIDŽIAI APIE ŠVEICARIJOS VALSTYBĖS VALDYMO MODELĮ- PIGIAUSIĄ VISAME PASAULYJE, BET IR GERIAUSIĄ VISAME PASAULYJE

 5. Bartas:

  Aš labai bijau, kad mano mylima , labai ” išvargusi ” Tauta išrinks kokį nors brazauską.
  Paklausus varguolio – už ką balsuosi? Arba – nežinau, arba – nėr už ką.
  Arba sprendimą priims paskutinę akimirką. Kas daugiau maskatuosis per TV.

 6. :

  Jau seniai aišku, kad užtenka tų ekonomistų ir komisarų. Reikia kultūros žmogaus. Už Arvydą Juozaitį.

 7. :

  Dar norėtųsi pridurti, kad vien ekonominiai interesai mūsų šalį privedė prie to, ką turime: miškus kerta ne valandomis, o sekundėmis, vaikai paversti preke, universitetai paklūsta rinkos santykiams. O įdomiausia yra tai, jog Juozaičiui neprikiši ekonomikos reikalų neišmanymo. Kitaip tariant, universalus žmogus – ekonomistas, filosofas, kūrėjas, visuomenininkas. Tik už Juozaitį.

 8. Simonas:

  Labai taiklus, subtilus ir inteligentiškas straipsnis. Tiesiog puikus.

 9. Gintaras:

  Tik Arvydas Juozaitis!.. Jeigu kalbama apie rūpestį šeima, tai kalbama apie mus… Apie čia gyvenančius, taip vadinamus, “paprastus” žmones… Namuose visiems turi būti ramu ir gera gyventi… Tėvynė turi tapti tikrais namais.
  Jei vėl gi laimės “proeuropietis”, tai ir toliau tęsis tautos ir visų Lietuvoje gyvenančių žmonių nykimas…

 10. 41-jų metų LIETUVOS GENOCIDO vykdymo proga, suderinęs su Kauno miesto ir Kauno rajono švietimo skyrių viršininkais, mokykloms, buvau išleidęs knygą “TREMTINIO METRAŠTIS”. Per šį laikotarpį nei viena mokykla nesiteikė mane pasikviesti, kad papasakočiau apie 1941-jų – 1942-jų metų GENOCIDĄ LIETUVOJE IR SIBIRE!
  Po tiek metų išaiškėjo, kad visą šį laiko tarpą, šios knygos, gulėjo Kauno miesto kvalifikacijos rengimo centro sandelyje!? Kaip tai galėjo atsitikti? Kas KAUNO ŠVIETIMO SKYRIUJE, visą šį laiką, buvo ATSAKINGAS už JAUNOSIOS KARTOS UGDYMĄ! Gal, tas pats KREMLIUS. kuris mus ir vėžė į Sibirą o vėliau ir Prie LAPTEVŲ!
  Į kieno rankas, visą tą laiką buvo atiduotas, ir ateityje bus atiduotas, anūkų LIKIMAS?! ,

 11. Skalvis:

  Kodėl Lietuvoje viskas aukštyn kojomis? Kodėl viskas išvirkščia, atbula ? Kodėl klausiama: kokios kepurės reikia Jurgiui? O ne: koks turi būti Jurgis? Tegu pateikia Lietuvos projuktus ir už tai tegu žmonės balsuoja. O ne už tai: kuris nusipelnė gyventi geriau už žmonių pinigus.

  • Skalvis:

   Be to: nepamirškit, jog prievaizdą liaudžiai, kad mokėtų mokesčius ir atiduotų pinigus , renka Kapitalas. Galit tik spėlioti ar bus lenkų, ar skandinavų, ar Global kapital statytinis. Už mūsų pinigus. Jau buvo du, pretendentas ir prezidentas,kurie to nesuprato. Kuo jiems tai baigėsi ?

 12. ....:

  Laikas imtis ir padirbėti.Pakalbinti kaimynus,gimines,šviesti,kad balsuotų už Juozaitį šiame etape.

 13. Mara:

  Nenorime sausų, piktų, griežtų buhalterių, kad dar kartą sumažintų pensijas.

  • ŽEMAITIS:

   Teip teip, geriau praskolinam Lietuvą. Ką Skvernelis su žaliais valstiečių populistais šiandien ir daro…
   Dabar gerai – o kaip bus rytoj – jiems dzin.
   Įdomu, kas tas pravalgytas skolas ateityje gražins?

   • Kęstutis:

    …tik jau nereikią čia taip apsimeluot. Kubilius su liberastais praskolino valstybę, o dabartiniai tik padengė senas paskolas su didelėmis palūkanomis, paskolomis su mažesnėmis palūkanomis. Šiųmetinis biudžetas pirmasis Lietuvos istorijoje kai kaupiamos lėšos “juodai dienai”…

 14. Gerbiamoji MARA, ne pensijose ir net ne gyvenimo kokybėje esmė! Bet tame, kad LIETUVA, kaip valstybė, yra pakibusi ant plauko! Nuolatinės rietenos ir nesantaikos! Prisiminkime – kodėl A,Juozaitis, kuriam laikui, privalėjo pasitraukti!? Prisiminkime, prisiminkime, prisiminkime …… ir niekada nepamirškime!? Ir t,t, ir t,t. Tiktai A.JUOZAITIS!

 15. Skaitytojas:

  Taip, ir aš palaikau Juozaitį. Manau, kad Puteikio ir Juozaičio rėmėjams reikėtų susitarti, kad neišsiskaidytų balsai pirmame ture. Nes jei pirmame ture jie išsiskaidys, ir antrame liks Ingridas su Gitana, tai nelabai gerai bus.

 16. Julius:

  Juozaitis rimtas pretendentas su 4 nuošimčiais.

 17. Skalvis:

  Labas rytas! – visiems! Kaip gerai išsimiegojau, kokią gražią svajonę sapnavau: Esu Presidentas! : Gyvenu rūmuose, miegu rūmuose, raudoni kilimai, limuzinai, karališki priėmimai ir nuolatiniai baliai, kelionės po visą pasaulį, visur VIP klasė, po kojomis Lietuvos teismai, tarnybos, kariuomenė – visiška Laisvė ir už nieką nemoki, už nieka neatsakingas. Negana to: kiekvieną mėnesį tau prikemša pilnas kišenes šlamančių ! Kaži ar tikrai, jei labai tiki, svajonė išsipildo ? Labai noriu būti Prezidentas !!!

 18. Valdelis:

  Neturėkite iliuzijų .Puiku kad ALKAS auditorija rinks Juozaitį. tačiau gatvėje apklaustas rinkėjas ką rinktų jūsų gi nedomina?

 19. ŽEMAITIS:

  Na, kol kas nuomonės napakeičiau. Geriausias kandidatas – G. Nausėda.
  Manau, kad Nausėda taps kandidatų. Ir tai puiku, nes Nausėda (taip pat ir Šimonytė) bus neabejotinai geresniu prazidentu už Grybauskaitę.

  Visai nieko ir Šimonytė (mano antrasis pasirinkimas). Jos pažiūros gana liberalios. Tik trūkumas – ją deleguoja Tėvynės sąjunga. Didelė tikimybė, kad TS nugalės 2020 m. Seimo rinkimuose. Tad būtų negerai, kad vasa valdžia būtų vienose rankose. Be to, TS gretose yra ir šaunių, liberaliai mąstančių politikų, tačiau yra ir ultrakonservatorių ar net socialistų, kurie garbės šiai partijai tikrai nedaro.

  Tinkamas kandidatas ir Auštrevičius. Tačiau jis šansų neturi.

  Na, o visi kiti kandidatai tikrai neverti dėmesio.

 20. Žianau, kad ir TS yra neblogų žmonių. Tačiau už tai, kad TS vienas iš jos įtakingų narių, dar 1992 metais sąmoningai, TS naudai, suskaldė didžiausią tuo metu POLITINIŲ TREMTINIŲ 80 000 narių partiją, šią partiją, nuo to laiko, aš laikau KGB pakraipos partija!

 21. Bene labiausiai patikimu, kad nenuves valstybės į jogailiškas Lenkijos, smetoniškas ar panašias lankas, atrodo Nausėda. Šimonytės patikimumas būtų išryškėjęs, jeigu ji praeitą kadenciją nebūtų supasavusi kandidatuoti į Vilniaus merus. Be abejoės ji mere būtų buvusi išrinkta. To neįvyko… Dabar kai dar jaunystės pilna, prieš tampant Prezidente, ne pro šalį būtų save išbandyti ir parodyti Premjerės poste.

 22. Kad Juozaitis taps prezidentu tai labai menka tikimybė. Manyčiau laimės Nausėda.

  • ŽEMAITIS:

   Iš viso jokios tikimybės nėra. Visi Juozaičio šalininkų postringavimai čia “Alke” neverti dėmesio.

   Rimtesnis iššūkis yra Skvernelis. Bet jo pergalės tikimybė labai priklauso nuo 2 rinkimų turo.
   Iš tiesų į 2 rinkimų turą įgalūs patekti trys kandidatai – Nausėda, Šimonytė ir Skvernelis. Nausėda – iš esmės garantuotai. Tik neaišku, kas bus antrasis – ar Šimonytė, ar Skvernelis. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju 2 ture nugalės Nausėda. Jei jis rungsis su Šimonyte – tai Nausėda pritrauks daugiau buvusių kitų kandidatų rėmėjų, nei Šimonytė (tiesa, daug kas iš į 2 rinkimų turą neis). O jei 2 ture rungsis Nausėda ir Skvernelis – tuomet Nausėda taip pat laimės, nes jis savo pusėn patrauks visą Šimonytės ir Auštrevičiaus, taip pat dalį kitų kandidatų rinkėjų. Skvelenelis bus taip pat pajėgus pritraukti kitų kandidatų rinkėjus, tačiau Šimonytės rinkėjų jam neteks, tad visumoje nugalės Nausėda.

 23. Skaitytojas:

  Šiandien jau oficialieji reitingų gaidžiai pripažino Juozaičiui 4-ą vietą. Iki šiol jo paprastai visai neminėdavo. Taigi, pamažu, bet užtikrintai einam į priekį!

 24. Palinkėjimai:

  Visiems, apsvaigusiems nuo pono Nieko ir buhalterės, linkiu išsiblaivyti nes “žolelės”. kokios kilmės nebūtų, yra tik žolelės.

 25. Romas:

  Lietuvai reikalingos permainos (švelniai tariant). Kita kryptis. Nes tauta nyksta…
  Daugelis žmonių, tame tarpe ir kandidatai į prezidento postą yra – konformistai (daugiau ar mažiau), nepajėgūs peržengti SISTEMOS rėmų. Todėl radikalesnės permainos tiesiog – neįmanomos.

  Yra du kandidatai iš kurių galima tikėtis iniciatyvų rimtesnėms permainoms. Tai A. Juozaitis ir N. Puteikis. Jiems, suprantama, reikėtų susitarti, kad suvienyti balsus.

  Kitas klausimas, suprantama, dėl tikimybės… Bet prisiminkime paskutinius rinkimus į seimą. Kas tikėjosi, kad taip akivaizdžiai bus prabalsuota prieš Sistemines partijas? To paties tikiuosi ir iš artėjančių prezidento rinkimų.

 26. būtinas užstatas NORINT KANDIDATUOTI Į LIETUVOS PREZIDENTO POSTĄ- BEVEI 5000 EURŲ ar ne per daug?
  1Edvinas Girsa
  1 komentaras
  Patinka
  Komentuoti
  Bendrinti
  Komentarai
  Birute Sidlauskaite
  BLOGA IR PIKTA DAROSI MATANT JAU PASISKELBUSIUS KANDIDATUS. VISI JIE- POSTKOMUNISTINĖ GRIETINĖLĖ. NEI VIENO DORO AR LABAI PROTINGO
  SUTIKČIAU KANDIDATUOTI IR AŠ, BET 5000 EURŲ NETURIU BŪTINAM UŽSTATUI. ar facebook draugai MAN GALĖTŲ PER 2 SAVAITES SURINKTI TUOS PINIGUS. JEI LAIMĖČIAU- TUOS PINIGUS SU KAUPU GRĄŽINČIAU.
  google SKAITYKITE LABAI ATIDŽIAI APIE ŠVEICARIJOS VALSTYBĖS VALDYMO MODELĮ- PIGIAUSIĄ VISAME PASAULYJE, BET IR GERIAUSIĄ VISAME PASAULYJE

 27. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

  Apie kandidatus ponas Navaitis labai taikliai ir tiksliai aprašė straipsnyje. Visokie ”žemaičiai” komentuoja net neskaitę teksto. Taip. Juozaičiui bus sunku laimėti. Tautos didelė dalis užzombinta. pagalvokim. 1990 gimusiems jau 29. Jie ir trisdešimt šeštuosius gyvenantys jau ”mokėsi” pastoviai reformuojančioje švietimo sistemoje. Vieni gabesni prasimušė, išsimokslino, kiti išvažiavo ”pieno upių” iėškoti, o daugelis vyresnių pasimetę vertybėse ir tarp jų, sunkiai orientuojasi ir bamba….NIEKO NEBUS….NIEKO NEPAKEISI…., o ypač jei prie sovietų buvo nomenklatūrininkų sąraše,
  kiaulių fermos vedėja ar koks kolūkio pirmininkas, tai tik piktinasi valdžiomis ir aiškina kaip prie ruso buvo geriau….O LAISVA LIETUVA, pats tas žodžių derinys jiems pats baisiausias baubas.

 28. Nepriklausomos LIETUVOS ISTORIJOJE atsirado puiki galimybė – PREZIDENTU IŠSIRINKTI – PATRIOTĄ! NEPRALEISKIME TOKIOS PROGOS! BALSUOKIME UŽ ARVYDĄ JUOZAITĮ!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: