Liepos 6-ąją siūloma skelbti ir Tautiškos giesmės diena (10)

Ramūnas Karbauskis, Audrys Antanaitis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.A. Sartanavičiaus nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis Liepos 6-ąją siūlo švęsti ypatingai – pagrindinį dėmesį skiriant „Tautiškos giesmės“, kaip oficialaus Lietuvos himno, šimtmečiui.

R. Karbauskis įregistravo Lietuvos Respublikos darbo kodekso 123 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriame siūloma įteisinti, kad liepos 6-oji, Valstybės diena, yra tiek Karaliaus Mindaugo karūnavimo, tiek ir Tautiškos giesmės diena.

Lietuvių istoriografijoje tvirtinama, kad 1919 metais „Tautiška giesmė“ tapo valstybės himnu. Taigi, šiemet sukanka 100 metų, kuomet „Tautiška giesmė“ tapo oficialiu valstybės simboliu. Be to, sukanka 10 metų, kuomet iniciatyvių visuomenės veikėjų –  aplink pasaulį apiplaukusios jachtos „Ambersail“  įgulos dėka, „Tautiška giesmė“ kartu su Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiu  ėmė skambėti visame pasaulyje, o Liepos 6-ąją tuo pačiu metu ją ėmė giedoti visi lietuviai.  Kultūros komiteto pirmininkas siūlo šiemet Liepos 6-ąją minėti ypatingą dėmesį skiriant „Tautiškai giesmei“, nes Lietuva iki šiol oficialios himnui pagerbti dienos neturėjo, o susiformavusi nuostabi tradicija Liepos 6-ąją visiems lietuviams vienu metu giedoti tautinę giesmę, įkvepia šią dieną pavadinti ir Tautiškos giesmės diena.  

„Tautiškai giesmei“ Lietuvoje skiriama išskirtinė pagarba ir per dešimtmetį susiformavo su šia diena neatskiriama tradicija – 21 valandą, Lietuvos piliečiai visame pasaulyje ir Lietuvoje renkasi miestų aikštėse, skveruose, bendruomenėse, ant piliakalnių, įvairiose valstybės raidai reikšmingose istorinėse vietose ir ją gieda. Šią dieną „Tautiška giesmė“ tampa Lietuvoje ir išeivijoje gyvenančių bendruomenių vienybės ir bendrabūvio simboliu“, –  sako R. Karbauskis.

Pasak jo, Tautiška giesmė Liepos 6-ąją suteikia didelę prasmę, nes sujungia mūsų valstybės didingą praeitį ir dabartį. Kartu su Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai skirtais renginiais, skatina pasididžiavimą valstybe, jos simboliais, dar labiau stiprina Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, kurią įkvepia Lietuvai svarbios istorinės datos, įvykiai ir istorinės asmenybės.

Jei Seimas pritars, Liepos 6-oji, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo) diena bus švenčiama ir kaip „Tautiškos giesmės“ diena. Seimo narys tikisi ir ypatingo istorikų bendruomenės bei visuomenės dėmesio vienam svarbiausiam Lietuvos valstybės simbolių. R.Karbauskio teigimu, svarbu, kad būtų daugiau kalbama apie  „Tautišką giesmę“ ir jos ypatingą vaidmenį valstybės ir piliečio gyvenime.

Kaip skelbiama oficialiuose šaltiniuose, Vincas Kudirka „Tautišką giesmę“ parašė ir paskelbė literatūros, politikos ir mokslo laikraštyje „Varpas“ 1898 m. lapkričio-gruodžio mėn. Nr. 6. Nuo tada „Tautiška giesmė“ buvo giedama lietuviškuose renginiuose. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad ji pirmą kartą oficialiai sugiedota  Miko Petrausko vadovaujamo choro 1905 m. birželio 6 d. Didžiojo Vilniaus Seimo išvakarių koncerte Vilniuje, nuo 1917 m. giedota viešose vietose, susirinkimuose ir suvažiavimuose.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

10 komentarų

 1. Kaip Lietuvai išlikti LIETUVA
  (be Lietuvos)?

  Todėl atsakymas yra visų mūsų – po Kovo 11-osios Laisvę bei valstybingumą išsikovojusių.
  Ir metas dabar jau ir LTSR AT sužaloto Himno, bei kitų tvarkų atstatymui.

  http://www.yogi.lt/proteviu-sauksmas/istarkime-tautiskos-giesmes-zodzius-teisingai/

  Lietuva, Tėvyne mūsų,
  Tu didvyrių žeme,
  Iš praeities Tavo sūnūs
  Te stiprybę semia.

  Tegul Tavo vaikai eina
  Vien takais dorybės,
  Tegul dirba Tavo naudai
  Ir žmonių gėrybei.

  Tegul saulė Lietuvos
  Tamsumas prašalina,
  Ir šviesa, ir tiesa
  Mūs žingsnius telydi.

  Tegul meilė Lietuvos
  Dega mūsų širdyse,
  Vardan tos Lietuvos
  Vienybė težydi!

  Visada, visur, viešai (iki 1940-44 m. okupacijų, ir netgi pradžioje jų) atvirai giedota HIMNAS,
  o noras “Saulę Lietuvos” užtėmyti, tai jau grėsmė. Ar tikrai visi žiopliai mes, ar tiktai mES
  (su “keistuoliu” uoliu R. Karbauskiu(Širinskiene)), t.y. jie – apsvaigę nuo valdžios…

 2. > Giedriui:

  R.Karbauskis yra vienas iš geresnių Kovo 11-oios Lietuvos politikų.Vis dėlto turi, deja, ir politinių pasiklydimų : eina oboliuati su užkietėjusiu ir pertekliniai prolenkišku S.Skverneliu; neįrengta svarbiausia Lietuvos Lukiškių aikštė /kolkas nėra Vyčio monumento/ ; įtvirtino neoliberalios pakraipos Vyriausybę,kuri veikia ir priima sprendimus dažnai neatitinkančius Žaliųjų valstiečių politinės programos nuostatoms ; nesugeba arba negali iš esmės pertvarkyti LRT kenksmingos veiklos. Kaip bebūtų, kolkas neigiami politinės veiklos veiksmai neužgožia teigiamų R.Karbauskio ir Jo bendražygių politinių sprendimų reikalingų tautai ir valstybei.

  • Gražina:

   Ne viskas iškarto… Ne viskas padaryta, bet pastangų dedama daug. Nereikia kibti be reikalo, norėčiau, kad pasižiūrėtumėte ką padare kiti valdžiusieji Lietuva. Aš pritariu RK ir valstiečiams. Šaunuoliai.

 3. Prašalietis:

  “Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis Liepos 6-ąją siūlo švęsti ypatingai – pagrindinį dėmesį skiriant „Tautiškos giesmės“, kaip oficialaus Lietuvos himno, šimtmečiui.”….. Šiandieniniai tautiniai dvasiniai skurdžiai, nesurasdami nieko savo istoriškai vertingo, bando padaryti “dar vertingesne”tautinę giesmę. “Patriotiškai sugalvojo” tautinės giesmės šimtmečio paminėjimą padaryti liepos 6 Mindaugo karūnavimo dieną. Nors tautinė giesmė ir liepos 6 diena nieko neturi bendro. Belieka Karbauskiui ir kitiems “tautiniams superpatriotams” su tautinės giesmės “vertingumo didinimu” liepos 6 diena neapsiriboti.. Tautinės giesmės 100-mečio proga “tautiškumo iškėlimui į negirdėtas aukštumas” Karbauskis galėtų liepos 6 taip pat paskelbti ir minėjimą dviejų šimtų metų proga tautinių klumpių ir tautinės šiaudinės skrybėlės.

 4. >Prašaliečiui:

  Prašalieti,esi pasimetęs vertybių erdvėje.Deja.

  • Prašalietis:

   Tai ką, Tamstai, kuris “gerai orientuojasi”šiandienių”tautinių vertybių erdvėje”, šimtus metų lietuvių nešiotos tautinės klumpės ir tautiniai drabužiai, prosenelių dainos,šokiai, padavimai, legendos ir t.t. jau ne vertybė….

 5. Genys:

  Čia tas tipas, kuri kiša skvernelį į prezidentus. Nekalbus apie kitus antilietuviškus seimo narius, ministrus, kuriuos jis atvedė į seimą.

 6. malibu:

  Asmeniškai Liepos 6 nešvenčiu, nes Mindaugas man ne karaius, o eilinis parsidavėlis, atsiklaupęs Vatikano tironui ir pabučiavęs padus. Taigi nesupykčiau jeigu Liepos šešta taptu tautnės giesmės diena.

 7. malibu:

  Nesupykit, popieriniai patriotai, bet ar gi žemaičiui, latviui, prūsui švęsti Mindaugo karunavimo dieną ne tas pats kas švęsti Stalino gimtadieni? Ir kuom jis tatais nusipelnė baltams?? žemaičiams ar latviams?? Bažnytinė propaganda per šimtus metų ryškiai galvas praplovė visiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: