Liepos 6-ąją siūloma skelbti ir Tautiškos giesmės diena (10)

Ramūnas Karbauskis, Audrys Antanaitis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.A. Sartanavičiaus nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis Liepos 6-ąją siūlo švęsti ypatingai – pagrindinį dėmesį skiriant „Tautiškos giesmės“, kaip oficialaus Lietuvos himno, šimtmečiui.

R. Karbauskis įregistravo Lietuvos Respublikos darbo kodekso 123 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriame siūloma įteisinti, kad liepos 6-oji, Valstybės diena, yra tiek Karaliaus Mindaugo karūnavimo, tiek ir Tautiškos giesmės diena.

Lietuvių istoriografijoje tvirtinama, kad 1919 metais „Tautiška giesmė“ tapo valstybės himnu. Taigi, šiemet sukanka 100 metų, kuomet „Tautiška giesmė“ tapo oficialiu valstybės simboliu. Be to, sukanka 10 metų, kuomet iniciatyvių visuomenės veikėjų –  aplink pasaulį apiplaukusios jachtos „Ambersail“  įgulos dėka, „Tautiška giesmė“ kartu su Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiu  ėmė skambėti visame pasaulyje, o Liepos 6-ąją tuo pačiu metu ją ėmė giedoti visi lietuviai.  Kultūros komiteto pirmininkas siūlo šiemet Liepos 6-ąją minėti ypatingą dėmesį skiriant „Tautiškai giesmei“, nes Lietuva iki šiol oficialios himnui pagerbti dienos neturėjo, o susiformavusi nuostabi tradicija Liepos 6-ąją visiems lietuviams vienu metu giedoti tautinę giesmę, įkvepia šią dieną pavadinti ir Tautiškos giesmės diena.  

„Tautiškai giesmei“ Lietuvoje skiriama išskirtinė pagarba ir per dešimtmetį susiformavo su šia diena neatskiriama tradicija – 21 valandą, Lietuvos piliečiai visame pasaulyje ir Lietuvoje renkasi miestų aikštėse, skveruose, bendruomenėse, ant piliakalnių, įvairiose valstybės raidai reikšmingose istorinėse vietose ir ją gieda. Šią dieną „Tautiška giesmė“ tampa Lietuvoje ir išeivijoje gyvenančių bendruomenių vienybės ir bendrabūvio simboliu“, –  sako R. Karbauskis.

Pasak jo, Tautiška giesmė Liepos 6-ąją suteikia didelę prasmę, nes sujungia mūsų valstybės didingą praeitį ir dabartį. Kartu su Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai skirtais renginiais, skatina pasididžiavimą valstybe, jos simboliais, dar labiau stiprina Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, kurią įkvepia Lietuvai svarbios istorinės datos, įvykiai ir istorinės asmenybės.

Jei Seimas pritars, Liepos 6-oji, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo) diena bus švenčiama ir kaip „Tautiškos giesmės“ diena. Seimo narys tikisi ir ypatingo istorikų bendruomenės bei visuomenės dėmesio vienam svarbiausiam Lietuvos valstybės simbolių. R.Karbauskio teigimu, svarbu, kad būtų daugiau kalbama apie  „Tautišką giesmę“ ir jos ypatingą vaidmenį valstybės ir piliečio gyvenime.

Kaip skelbiama oficialiuose šaltiniuose, Vincas Kudirka „Tautišką giesmę“ parašė ir paskelbė literatūros, politikos ir mokslo laikraštyje „Varpas“ 1898 m. lapkričio-gruodžio mėn. Nr. 6. Nuo tada „Tautiška giesmė“ buvo giedama lietuviškuose renginiuose. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad ji pirmą kartą oficialiai sugiedota  Miko Petrausko vadovaujamo choro 1905 m. birželio 6 d. Didžiojo Vilniaus Seimo išvakarių koncerte Vilniuje, nuo 1917 m. giedota viešose vietose, susirinkimuose ir suvažiavimuose.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: