D. Nagelė. Cenzūra – ne prastesnė nei sovietmečiu (2)

Cenzūra – ne prastesnė nei sovietmečiu | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Cenzūra – ne prastesnė nei sovietmečiu | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) inicijuotos ir Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio bei keturių jo kolegų pateiktos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos toliau kursto aistras. Mat joms įsigaliojus būtų uždrausta valdžios kritika. Seimo nario Povilo Urbšio įsitikinimu, taip norima užtildyti pagal valdžios dūdelę nešokančias žiniasklaidos priemones. Tiesa, jau registruotas ir kontrprojektas, kuriame spaudos cenzūra nenumatyta. Abiem pataisoms Seimas po pateikimo pritarė.

Draudžiama skleisti informaciją, kuria „skatinamas nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas Lietuvos valstybe ir jos institucijomis“, – būtent ši nuostata pataisose, kurias registravo Vytautas Kernagis, R.Karbauskis, Stasys Tumėnas, Raminta Popovienė bei Ona Valiukevičiūtė, sukėlė didžiausią blaiviai mąstančios visuomenės dalies pasipiktinimą.

Tiesa, vėliau V. Kernagis ir R. Popovienė savo parašus atšaukė, tačiau dėl to padėtis nesikeičia. Projektas neatšauktas. Negana to, šeštadienį minėtam projektui Seimas po pateikimo pritarė. Tiesa, tą pačią dieną pritarta ir alternatyvioms pataisoms, kurias registravo trys Seimo nariai (beje, vienas jų – tas pats V.Kernagis), o jose skandalingosios nuostatos nebeliko. Galutinis sprendimas atidėtas pavasario sesijai.

Su „valstiečių“ frakcija atsisveikinęs P.Urbšys šiurpsta nuo tokio bandymo įvesti cenzūrą. Anot jo, tai, visų pirma, yra bandymas pažaboti leidinius, kurie drįsta kritikuoti valdžią, kai tik būna už ką.

Povilas Urbšys | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Povilas Urbšys | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

„Tiek konservatoriai, tiek visos kitos politinės partijos, kurios išpažįsta liberaliąją ideologiją, sau nusistatė generalinę liniją, kad, pavyzdžiui, ES turi būti federacija. „Vakaro žinios“ laikosi priešingos linijos – kad ES turi būti tautinių valstybių sąjunga. Tad, priėmus R. Karbauskio pataisas, jau būtų galima „kabintis“ prie šio laikraščio, nes jūs kritikuojate institucijas, kurios laikosi tokios generalinės linijos. Reiškia, keliate nepasitikėjimą jomis.

Tokiomis pataisomis „valstiečiai“ keičia savo rinkiminį credo. Prieš rinkimus jie sakė: „Orus žmogus – stipri valstybė.“ O šitomis pataisomis būtų užčiaupti žmonės, kurie nepalaiko valdžios linijos ir kurie kritikuoja valdžią. Tai kur čia tas orus žmogus? Jei „valstiečiai“, diriguojami savo vedlio, pritars siūlomoms pataisoms, kuriomis valdžia pasiskelbs šventa karve, tai tokiu būdu jie aiškiai pademonstruos, kad prieš rinkimus deklaruota pirmenybė žmogaus orumui iškeičiama į „neklystančios“ valdžios neliečiamybę. Taigi eilinį kartą žmonėms beliks pripažinti, kad „drakonas mirė – tegyvuoja drakonas“, – konstatavo P. Urbšys.

Pasak jo, „Vakaro žinios“ yra vienas iš tų leidinių, kurie nebijo kritikuoti valdžios. Tad, pagal siūlomas pataisas, būtų galima interpretuoti, kad taip dienraštis kone „skatina nepasitikėjimą valstybės institucijomis“.

„Lietuvos radijo ir televizijos komisija viešai deklaruoja, esą pataisos būtinos, kad nebūtų raginama nuversti teisėtą valdžią ir kad nebūtų bandoma pasikviesti rusų tankų, tačiau R. Karbauskis per televiziją viešai pareiškė: priėmus pataisas, niekas nebegalės Seimo vadinti avių banda, tai yra, kritikuoti“, – akcentavo P.Urbšys.

Beje, šeštadienį turėjo įvykti jau paskutinis pratęstos rudens sesijos plenarinis posėdis, tačiau Parlamentas nutarė sesiją pratęsti iki vasario 14 dienos. Tiesa, susidaro įspūdis, kad seimūnai tik nori pasirodyti darbštūs, nes šiandien jie ketina posėdžiauti tik tris valandas, po to mėnesį ilsėsis ir vėl rinksis tik vasario 12 bei 14 dienomis. Nors ramiai galėjo visus klausimus išnagrinėti dar šią savaitę.

Šiandien R. Karbauskis planuoja pristatyti „Nemušimo įstatymo“ pataisas, taip pat numatoma apsispręsti dėl Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės, Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti, Labdaros ir paramos įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimų. Vasarį bus grįžtama prie „Nemušimo įstatymo“ bei klausimų, kurie mažai kam įdomus bei svarbūs. Tiesa, planuojama kad per pratęstą sesiją prisieks nauji aplinkos bei švietimo, mokslo ir sporto ministrai.

Pavasario sesija prasidės kovo 10 dieną.

***

Priminimas

Tai – ne pirmas kartas, kai šios kadencijos Seimas bando pasikėsinti į spaudos laisvę. „Vakaro žinios“ rašė, kad 2017 m. kovą trys Seimo nariai siūlė įteisinti nuostatą, kad visuomenės informavimo priemonėse neigiama informacija sudarytų ne daugiau nei 50 proc. turinio. Argumentas – žinios apie politikų ir valdininkų korupciją, piktnaudžiavimą, interesų painiojimą mažina pasitikėjimą valstybės institucijomis. Negana to, apie nešvarius ponų darbelius nebūtų buvę galima pranešti laidų pradžioje ar pirmuose puslapiuose. Seimo nariai, inicijavę pribloškiančias pataisas, – Dovilė Šakalienė ir Zenonas Streikus, projektą savo parašu taip pat palaikė Robertas Šarknickas. Tiesa, kilus skandalui, D. Šakalienė, kuri buvo pataisų iniciatorė, pabruko uodegą ir jas atsiėmė.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: