Psichikos sveikatos gerinimui bus skiriama daugiau dėmesio (0)

sam.lt nuotr.

sam.lt nuotr.

Seimas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaromos geresnės sąlygos psichikos sveikatos priežiūrai, įvedamas aiškesnis teisinis reguliavimas, numatomi pagrindiniai psichikos sveikatos priežiūros principai, visuomenės psichikos sveikatos priežiūros pagrindai.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nuo šiol bus dedamos visos pastangos, kad psichikos ir elgesio sutrikimų turinčiam žmogui būtų suteikiama visa reikalinga pagalba, o medikamentinis gydymas skiriamas tik kraštutiniu atveju. Tokio sprendimo tikslingumą patvirtina ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri išskiria psichoterapiją, kaip vieną iš privalomų ir labai svarbų modernios psichikos sveikatos priežiūros komponentų, be kurio neįmanoma reali ligonių teisių apsauga ir jų gyvenimo kokybės gerinimas.[

„Tad įstatymu numatoma, kad bus taikomas minimalios intervencijos principas. Tai reiškia, kad tais atvejais kai ligoniui nereikia skubaus gydymo vaistais, invazinių ar intervencinių procedūrų, teikiant psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, pirmiausiai taikomos nemedikamentinės priemonės (psichologinis konsultavimas, psichoterapija), o jų nepakankant – gydymas vaistais. Tai yra labai svarbu, nes statistika rodo, jog Lietuvos žmonėms per dažnai skiriami psichiką veikiantys ir priklausomybes sukeliantys vaistai, nors realiai efektyvią pagalbą suteikti galima ir kitais būdais“, – sako ministras A. Veryga.

Iki šiol Lietuvoje dėl nepakankamo reglamentavimo, ribotų žmogiškųjų išteklių lengviems psichikos ir elgesio sutrikimams gydyti nebuvo galimybės juos aprėpti ir tinkamai suteikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, taikant minimalios intervencijos priemones.

Taip pat iki šiol įstatymais buvo nepakankamai aiškiai reglamentuota tvarka dėl priverstinio hospitalizavimo ir gydymo, kai žmogus pats nėra pajėgus priimti sprendimų ir pasirūpinti savimi, o jo teisėmis dažnai nėra tinkamai pasirūpinama.

Įstatymu detalizuotos bei suderintos su Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso nuostatomis psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teisės ir jų suvaržymo sąlygos.

 „Visuomenės psichikos sveikatos stiprinimas ir psichikos ligų prevencija turi būti pripažinta visuomenės sveikatos prioritetu. Siekiant gerų rezultatų psichikos sutrikimų prevencijos bei visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo srityse, teikiant visuomenės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas turi būti sukurtas toks teisinis reglamentavimas, kuris nustatytų priemonių visumą, sudarančią prielaidas ir sąlygas šį tikslą pasiekti“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Tad nuo šiol psichikos ir elgesio sutrikimų turintys asmenys turės būti geriau informuojami apie savo teises, galimybes gauti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, bus užtikrintas ligonių ir jų artimųjų teisinės padėties aiškumas ir tikrumas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: