Bus paminėtos muzikės, dėstytojos Margaritos Gedvilaitės 90-osios gimimo metinės (0)

Lietuvos muzikos pedagogė Maestra doc. dr. Margarita Gedvilaitė | Asmeninio albumo nuotr.

Margarita Gedvilaitė | Asmeninė nuotr.

Sausio 14 dieną, 14 val., Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos, (buvusiame LEU Fizikos fakultete, Studentų g. 39) freskų salėje vyks koncertas skirtas, docentės, maestros Margaritos Gedvilaitės 90–osioms gimimo metinėms paminėti. Toje pačioje salėje jau atidaryta ir paroda, skirta šviesios atminties Margaritos Gedvilaitės gimimo metinėms ir jos kūrybiniam keliui pažymėti.

Koncertuos Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto vokalinis ansamblis „Ave Musica“ (vad. prof. Rita Aleknaite- Bieliauskiene), ansamblio duetai, solistai, vokalinis ansamblis RAJVA, gros styginių ansamblis „CREDO“ (vad. prof. Remigijus Vitkauskas).

M. Gedvilaitė gimusi 1929 m. sausio 13 d. Rygos tarnautojų šeimoje, su tėvais sugrįžusi į Lietuvą, mokėsi Pasvalyje, vėliau Telšių vidurinėje mokykloje, kur pirmąsias muzikos žinias įgijo iš mokytojų vargonininko, chorvedžio, kompozitoriaus Albino Jasenausko, jo dukros mokyklos choro vadovės Irenos Dylevičienės, kompozitoriaus, choro dirigento Domo Andriulio. Fortepijono paslapčių ji mokėsi Balio Dvariono klasėje Kauno konservatorijoje, choro dirigavimą studijavo Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje pas įžymiojo Aleksandro Svešnikovo mokinį Viktorą Rovdą bei pas Stasio Šimkaus ir Juozo Žilevičiaus mokinį Antaną Ilčiuką. Vėliau choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje prof. Konrado Kavecko klasėje.

Dar studijų metais, Vilniaus 3-siuose vaikų namuose M. Gedvilaitė subūrė berniukų chorą, mokytojavo ir vadovavo chorui 21-ojoje vidurinėje mokykloje, vadovavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Valstybinio pedagoginio instituto Istorijos fakulteto studentų mišriesiems chorams bei Lietuvos mokslų akademijos moterų vokaliniam ansambliui.                                                                                       

Nuo 1948 m. ji pradėjo dirbti Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto (VVPI) Akademinio choro (vad. A. Ilčiukas) chormeistere. 1961–1964 m. buvo Respublikinių mokytojų namų berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ chormeisterė, nuo 1985 m. kurį laiką vadovavo Vilniaus 2-osios profesinės technikos mokyklos vaikinų chorui. Nuo 1958 m. rudens VVPI Estetinio lavinimo katedros asistentė, nuo 1964 m. – vyr. dėstytoja, 1986 m. jai buvo suteiktas docentės pedagoginis vardas.                                                                      

Vaisingiausias ir ilgiausiai trukęs M. Gedvilaitės darbas buvo su VVPI (vėliau Lietuvos edukologijos universiteto) studentų mišriuoju choru „Ave Vita“. Ji atkūrė 1962 m. iširusį kolektyvą, daugiau kaip tris dešimtmečius buvo jo meno vadovė ir dirigentė. Chorą išmokė daugiau nei 400 įvairių kūrinių ir surengė per 500 koncertų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Moldavijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Gruzijoje, Armėnijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje.                     

Kaip yra rašiusi  maestra: „Choras yra kaip tik toks žanras, kuris suteikia galimybę jo dalyviui tiesiogiai bendrauti su gera muzika. Tik, visų pirma, šitokį tikslą turi turėti choro vadovas.“ Šis tikslas, kartu su jos didžiule meile ir atsidavimu dainininkams, traukte traukė būsimuosius jaunus pedagogus, ugdė jų meilę ir pagarbą dainai, savo krašto bei pasaulinei muzikinei kultūrai. Maestra globojo ir puoselėjo chormeisteriais dirbusius: Jurą Bajerčių, Bronislovą Jankauską, Algimantą Mišeikį, Tamarą Gaitanži, Vytautą Versecką, Romualdą Misiukevičių, Rimantą Songailą, Remigijų Šileiką, Arūną Semašką, Gediminą Malinauską, Andrių Kairaitį, Saulių Liausą, Kastytį Barisą – kuris iš M. Gedvilaitės perėmė vadovavimo „Ave Vita“ vairą ir chorui sėkmingai vadovauja iki šiol.

1994 m. M. Gedvilaitė įkūrė LEU dėstytojų ir darbuotojų vokalinį ansamblį „Ave Musica“, kuris gyvuoja ir iki šiol, Maestrai išėjus Anapilin.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: