R. Karbauskis Seime įregistravo vaiko ir jo šeimos teisių apsaugą stiprinančius pasiūlymus (2)

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lietuvos valstiečuų ir žaliųjų (LVŽS) partijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad vaiko paėmimas iš šeimos yra kraštutinė, ypač jautri ir reikšmingas pasekmes turinti priemonė, paliečianti tiek vaiko, tiek jo tėvų teises ir interesus. Todėl šiuo metu galiojantis įstatyminis reguliavimas, kuriuo tėvams ar kitiems vaiko atstovams nėra pilnavertiškai užtikrinama teisė būti išklausytais bei tinkamai atstovaujamiems teisme, turi būti pakeistas. Seimo narys įregistravo du pasiūlymus, kurie, pasak jo, stiprins vaiko ir šeimos teisių gynimą. Pakeitimai bus svarbūs šeimoms, kurioms reikalinga ypatinga valstybės pagalba ir dėmesys.

„Įstatymai turi atitikti vaiko interesus. Susitikimuose su vaiko ir šeimos interesus ginančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis aptarėme atvejus, kuomet bylos dėl vaiko paėmimo iš šeimos buvo išnagrinėtos tėvams netgi nepranešus, nedalyvaujant arba net jiems sunkiai suvokiant, kas vyksta. Bylos dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, tik išimtinais atvejais teismas gali spręsti dėl žodinio proceso pradėjimo. Dėl to praktikoje susiklosto situacijos, kuomet tėvai ne tik menkai išklausomi, bet ir gali ribotai atstovauti savo teises – advokato dalyvavimas rašytiniame procese nėra privalomas. Pasitaiko ir situacijų, kai tėvai, nors ir nepatenka į asmenų, kuriems teikiama valstybės garantuojama teisinė pagalba, ratą, vis tiek neišgali pasisamdyti advokatų. Situaciją galime pakeisti keičiant atitinkamas įstatymo nuostatas ir užtikrinant, kad procesas teisme būtų žodinis, privalomai dalyvaujant advokatui. Tai reiškia, kad ir tėvai teisme bus išklausyti, ir atstovaujami profesionalaus teisininko. Kai tėvai negalės patys advokato samdytis, valstybė jiems visada užtikrins jį nemokamai, kaip ir kitą būtiną pagalbą“, – sako R. Karbauskis. Jis ne kartą yra pabrėžęs, kad socialinė ir turtinė nelygybė neturi būti priežastimi diskriminuoti šeimų ar atimti joms galimybes ginti savo teises. Pasak jo, valstybė tokias šeimas turi ginti, joms padėti, o ne bausti.

R. Karbauskis registravo pasiūlymą keisti Civilinio proceso kodekso 582 straipsnį, numatant, kad bylos dėl teismo dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą yra nagrinėjamos tik žodinio proceso tvarka. Teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą, būtina, kad vaiko tėvams ar kitiems atstovams pagal įstatymą atstovautų advokatas. Taip pat jis siūlo keisti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymą, numatant, kad teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, neatsižvelgiant į Vyriausybės nustatytus turto ir pajamų lygius teisinei pagalbai, turi vaiko tėvai, kai teisme sprendžiami leidimo paimti vaiką iš jo tėvų klausimai pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.

Tikimasi, kad pakeitimai užtikrins geresnį vaiko tėvų bei jo kitų atstovų pagal įstatymą teisių užtikrinimą teismo procese.

Pažymėtina, jog dar 2018 metų pabaigoje Lietuvos Aukščiausiajame Teisme vykusiame darbiniame pasitarime, teismų pirmininkai, šeimos bylas nagrinėjantys teisėjai, vaiko teisių gynimo institucijų ir atsakingų ministerijų atstovai diskutavo apie pirmąją vaiko teisių apsaugos reformos patirtį ir kylančius sunkumus, buvo pabėžta, jog teismams sprendžiant vaiko paėmimo klausimus yra labai svarbu derinti rašytinio ir žodinio teismo procesus – t. y. kokiais atvejais būtinas žodinis nagrinėjimas, kaip turėtų būti išklausyta vaiko tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą nuomonė ir panašiai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: