Bus atskleista negirdėtą istoriją apie 1990-aisiais Lietuvoje veikusį ypatingą specialiųjų operacijų būrį (video) (0)

„Spec. Žvėrynas“, Pociūnai | Filmo komandos nuotr.

„Spec. Žvėrynas“, Pociūnai | Filmo komandos nuotr.

Nuo sausio 11 d., Lietuvos kino teatruose bus rodoma Paslaptingo Lietuvos karinio būrio istorija „Spec. Žvėrynas“ – apie jaunuolių specialiąsias operacijas, dramas, juokingus nutikimus ir neišvengiamus susidūrimus su sovietų kariais.

Beveik jokių oficialių dokumentų. Jokių raštiškų įsakymų, įsteigimo patvirtinimo. Tik keli pavedimai už maitinimą, įrodantys,kad 1991 m. pradžioje buvo įkurtas ir vėliau gyvavo pirmasis neoficialus Lietuvos specialiųjų operacijų būrys. Daugelis jį vadino „Franco žvėrynu“ arba „Spec. Žvėrynu“.

Atverti dabartinės Lietuvos kariuomenės ištakas ir papasakoti istoriją apie 1990-ųjų nežinomus bebaimius kovotojus ryžosi režisierius Andrius Lekavičius. Sausio 11-ąją į Lietuvos kino teatrus įsiverš jo sukurtas „Spec. Žvėrynas“ – jaunatviško patriotizmo ir rizikingų nuotykių sklidinas filmas apie laikotarpį, kai visus vienijo laisvės troškimas.

„Ilgai nutylėta istorija, paveikusi daugelio jaunuolių likimus, yra per stipri ir sudėtinga, kad liktų pamiršta. Prieš kalbantis su pagrindiniais herojais, dabar jau subrendusiais vyrais, man buvo sunku suvokti tokį begalinį jų pasiryžimą kone plikomis rankomis eiti į kovą – juk jie tik pradėję savo jaunystę buvo ruošiami kariauti ir mirti“, – pripažįsta filmo režisierius.

Šuoliai parašiutu ant važiuojančių automobilių, gausiomis mėlynėmis ir kaulų lūžiais pažymėtos treniruotės miškuose, karate judesių pamokos iš kovinių filmų, tiesioginė akistata su sovietų kariais – tokia buvo specialųjį būrį sudariusių vaikinų realybė. Jie buvo ruošiami svarbioms, bet slaptoms laisvės gynimo kovoms.

1991-ųjų pirmoje pusėje nepriklausomybė jau paskelbta, bet šalyje dar buvo dislokuoti sovietų tankai, siautė ypatingos paskirties milicijos OMON padaliniai, šalyje tvyrojo įtampa.

„Spec. Žvėrynas“, Pociūnai | Filmo komandos nuotr.

„Spec. Žvėrynas“, Pociūnai | Filmo komandos nuotr.

Reti archyviniai kadrai su 1990-ųjų žaidimų animacija

Specialusis būrys buvo įsteigtas neoficialiai, siekiant pažaboti sovietų agresiją, pasienio puldinėjimus. Būrį sudarė 15 šalį ginti prisiekusių jaunuolių, bet dėl dažnų traumų būrio branduolys buvo mažesnis.

Jiems vadovavo karininkas, kovinės savigynos meistras Pranas Kasteckas – dar kitaip pramintas Francu arba „Kaulų laužytoju“ – kuris įvairiausiais metodais kovos menų paslapčių mokė jokios karinės patirties neturinčius jaunuolius. Jiems taip pat prilipo įvairios pravardės, dažniausiai susijusios su gyvūnijos pasauliu – voras, krabas, krokodilas, vanagas, banginis ir pan. Ne veltui juos aplinkiniai vadino Franco žvėrynu.

Filmo režisierius A. Lekavičius sugrąžina žiūrovus į 1990-uosius, pasinaudodamas nepublikuota archyvine medžiaga bei istoriją papildydamas to laikmečio animacija ir muzika.

„Archyvinius kadrus jungėme su 16 bitų grafikos vaizdais, kuriuos inspiravo devintojo dešimtmečio kompiuteriniai žaidimai. Tai lėmė pati filmo istorija, herojų savybės ir laikmetis. Žvelgiant iš šiandienos perspektyvos „Spec. Žvėryno“ egzistavimas atrodo absoliučiai nutolęs nuo realybės, netgi absurdiškas. Tarsi kompiuterinio žaidimo siužetas“, – sako A. Lekavičius.

Šio Lietuvos ir Latvijos bendro gamybos filmą kūrimą parėmė Lietuvos kino centras ir Latvijos nacionalinis kino centras.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: