Č. Iškauskas. „Paskutinis skambutis“ valdžiai. Kas juo gali pasinaudoti? (20)

Mitingas „Paskutinis skambutis“, Vilniuje 2018-12-09 | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Mitingas „Paskutinis skambutis“, Vilniuje 2018-12-09 | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Vilniuje surengtas masinis protestas baigėsi taikiai: Vyriausybės rūmų langai liko sveiki, riaušių neįvyko, nors policija turėjo darbo. Akcijos organizatoriai ragino sustabdyti antradienį numatomą kitų metų valstybės biudžeto priėmimą ir mokesčių reformą, skirti papildomų lėšų mokytojų atlyginimams kelti.

Šia jungtinių profsąjungų demonstracija norėta išreikšti paramą streikuojantiems mokytojams. Vyriausybės duomenimis, penktadienį streikavo 1115 švietimo darbuotojų – tai sudaro 2,5 proc. visų švietimo darbuotojų. Pedagogai gi tikina, kad jų kelis kartus daugiau.

Premjeras S. Skvernelis perspėjo, kad delsimas priimti biudžetą sukeltų chaosą, kad tuo suinteresuota opozicija, o konservatoriai turį slaptą planą, kaip nuversti valdžią. Dar teigiama, kad tokių akcijų iniciatorius ir aktyvistas Andrius Tapinas tarnauja destrukcinėms jėgoms. Viešojoje erdvėje pasipylė kaltinimai žinomam žurnalistui ir perspėjimai, kad ši akcija gali būti panaši į smurto proveržį Prancūzijoje…

Taigi, turime ką turime: visuomenė įkaitinta nesiskaitymo su pedagogais, kurie trečia savaitė streikuoja Švietimo ir mokslo ministerijoje ir žada ten likti bent iki šv. Kalėdų arba „kiek reikia“. Į juos lygiuojasi ugniagesiai, medikai, kultūros darbuotojai, mokslininkai. Vyriausybė savo buldozeriu nori po Seimą prastumti 2019 m. metų biudžetą, kuriame nenumatyta mokykloms skirtas lėšas padidinti jų reikalaujamais 300 milijonų, na, bent puse šios sumos. Kitaip sakant, iki švenčių patvirtinsime biudžetą, išeisime kelių savaičių atostogų, ramiai kramtysime kūčiukus, o mokytojai bus priversti – kur jie dėsis? – sutikti jas savo namuose, savo šeimose. Iš tikrųjų, kur jie dėsis? – piktdžiugiškai svarsto koks ministerijos klerkas…

Pasakysiu atvirai: man gaila streikuojančių. Jie susiskaldę ir pralaiminčio padėtyje. Bet nusiteikę ryžtingai ir laukia nesulaukia plačiosios visuomenės paramos. Mokytojo darbas įtemptas, psichologiškai sunkus ir neišmatuojamas gamyklinėmis normomis, jokiomis detalėmis prie konvejerio. Gaunami grašiai jokiu būdu neprilygsta eilinio, šiltoje ministerijos kėdėje ar kitoje valstybės tarnyboje įsitaisiusio specialisto atlyginimui, jau nekalbant apie teisėjus ar finansininkus. Mano aplinkoje nemažai švietimo darbuotojų, ir jie skundžiasi, kad tenka suktis it voverei, dirbti keliuose darbuose, kad jų pajamos bent iš dalies prilygtų popierius dėliojančio įstaigos klerko algai.

Visa tai tiesa, bet…

Prisimenu 2009 m. sausio antrą pusę. Iš karto po tragiškojo Sausio 13-osios metinių – pliūpsnis smurto, agresijos prieš tuos pačius parlamento rūmus. Iš pradžių taiki akcija, kuria buvo siekiama stabdyti kai kurias valdančiosios koalicijos vykdomas reformas, apie 100 jaunuolių pastangomis peraugo į neramumus. Jų metu sužeisti 34 mitingo dalyviai ir keli pareigūnai. Pas sulaikytus chuliganus rasti peiliai, geležiniai strypai bei molotovo kokteiliai. Seimo langus daužė ir į policininkus akmenis, butelius bei žalius kiaušinius mėtė dešimtys aktyviausių jaunuolių. Nemažai jų buvo neblaivūs. 151 chuliganas buvo sulaikytas, 34 mitingo dalyviai sužeisti. VRM pranešimais, aiškiai matėsi, kad riaušės prie Seimo buvo išprovokuotos.

Tada už tokių mitinguotojų nugarų stovėjo Algirdas Paleckis, kurį mielai klausinėjo Rusijos televizija. LRT televizijai jis tvirtino, kad už riaušes turi atsakyti premjeras A. Kubilius, o Vyriausybė – atsistatydinti. Tuomet į Seimą nepatekusios partijos „Frontas“ lyderis, jau baustas už sovietinės agresijos neigimą per Sausio 13-osios pogromus, aiškino, kad policijai įsakinėjo A. Kubilius ir policijos generalinio komisaro pavaduotojas S. Skvernelis. Policininkai tvirtino, kad dalis aršiausių smurtautojų, besiveržiančių į Seimą, kaip 1991 m. sausio pradžioje, kalbėjo rusiškai ir galbūt buvo organizuotai prisišlieję prie profsąjungų rengto protesto bei juo pasinaudojo. Visa tai priminė „Jedinstvos“ mitingus tą neramų Sausį…

Sausio 19 d. smurtui prie Seimo skirtame straipsnyje rašiau, kad tokius nepatenkintų žmonių mitingus labai nesunku paversti nežabotomis riaušėmis. „Atrodo, kad gimė „Jedinstvo-2“. Ji jau ne tokia, kad, kaip 1991-ųjų sausio 10 dieną, šauktų nuo M. Mažvydo bibliotekos laiptų „Daloj fašistov, daloj landsabergistov“. Jie skiriasi nuo tų gamyklų darbininkėlių, kuriuos autobusais tą 1991-ųjų sausį gabeno prie televizijos ir radijo Konarskio gatvėje ir kurie buvo sovietinės kariuomenės „gyvasis skydas“. Už vieną tokią išvyką toks rusakalbis tekintojas gaudavo kokius 10 rublių ir taloną apsipirkti. Dabar jokiais talonėliais jaunimo nepaimsi. Bet principas tas pats. Liudininkams teko girdėti, kaip troleibuse link Seimo vienas vaikinukas rusiškai klausė kito: kokias „babkes“ už tai žadėjo? Anas linksmai spragtelėjo sau į pažiaunę ir nusijuokė: šito iki žemės graibymo užteks… Kelioms dešimtims tokių samdinių žemę graibyti privertė policija. Bet šiaip ar taip jų samdytojai rado gerą progą sukelti riaušes ten, kur prieš keletą dienų degė Sausio 13-osios aukų atminimo laužai, kur ne vienam ašarą spaudė anų laikų dainos…“, – rašiau 2019 m. straipsnyje „Jedinstvo – 2“.

Iš tokias įžvalgas prieš 9 metus gavau pylos. Vieni ragino neteisinti A. Kubiliaus vyriausybės, A. Valinsko vadovaujamo parlamento bei ašarines dujas panaudojusios policijos, kiti teigė, kad be reikalo žmones gąsdinu atsigaunančia „Jedinstvo“. Dar ir šiandien kai kurie portalai ir garbūs profesoriai piktinasi, jog raginu pagaliau tobulinti ir vykdyti Liustracijos įstatymą, siūlau uždrausti komunistinę ideologiją, esą atstovauju „landsbergizmą“, kad perspėju, jog kolaboravimo su kaimynine valstybe virusas valstybės saugumui gali pakenkti iš vidaus.

Taip, šį sekmadienį profsąjungų surengta demonstracija buvo taiki. Minia žmonių (LTV teigimu, prie Vyriausybės buvo susirinkę keli tūkstančiai, o policininkų nuomone – apie 10 tūkstančių) reikalavo gerinti mokyklų finansavimą, atsisakyti mažo etatinio atlyginimo, „krepšelių“ sistemos, palaikė streikuojančius ŠMM. Bet policija buvo budri.

Tas budrumas neatsitiktinis. Nesiliauja smurto išpuoliai Prancūzijoje. Nors šalies vyriausybė paskelbė įšaldanti kuro kainų augimą, Paryžiuje ir kituose šalies miestuose nesiliauja pogromai, siaučia gaisrai, liejasi kraujas. Tarp mitinguotojų „geltonosios liemenės“ įsimaišę įvairiausio plauko provokatoriai, radikalai, pranešama, kad riaušininkus inspiruoja iš Rusijos plaukiantys raginimai nuversti esamą politinę struktūrą. Prancūzija paralyžiuota. Turistai ją aplenkia.

Tad visai suprantamas daugelio Lietuvos žmonių nuogąstavimas, kad tokiomis protesto akcijomis, nusižiūrėję į prancūzus, gali pasinaudoti priešiškos mūsų valstybei jėgos. Kol dialogas tarp profsąjungų ir valdžios struktūrų nebaigtas, kol jis nepateko į visišką aklavietę, geriausia išeitis – derybos už apskrito stalo. Protestuotojai pasilieka teisę į efektyvias nesmurtines spaudimo priemones. O gaisrai ir kraujas gatvėse ir įstaigose – pilietinio karo ženklas, kuriuo rankas šildosi toli gražu ne šio dialogo dalyviai.

 www.iskauskas.lt

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

20 komentarų

 1. mitingas:

  Mitinge rankas šildėsi buvę valdžioje politikai: Steponavičius, Kubilius, Adomėnas, Oleka, Blinkevičiūtė ir t.t. Ar tai profsąjungos nariai? Kokiu tikslu?

  • Ūla:

   Jūs teisingai parašėte. Mitingo obalsis toks pats kaip ir opozicijos Seime. Manau, kad “matrasinį” mitingą prilyginti Baltijos keliui, kaip tą padarė kažkuri mokytoja, yra tas pats kaip “bandelę lyginti su ….”

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   Matai tik prielipus – Tautos kenkėjus?
   Išgirsk ką kalbėjo tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas.
   “V_i_s_o_s valdžios skriaudė mokytojus, pensininkus, gydytojus, gaisrininkus, šeimas ir visus kitus, bet niekada nei viena valdžia nėra nuskriaudusi savęs.”
   Štai toks skaudulys sutelkė žmones į mitingą.
   Žinok, kad
   Partizanų tikslas buvo išjungti komunistus. Dabar, mūsų tikslas yra toks pat, juk
   nepavyko mums to padaryti iki šiol.
   3 dešimtmečius Lkp komunistus dangstančios landsberginių, brazauskinių,
   grybauskinių, kirkilinių, karbauskinių, bei kt. gaujos turi būti išjungtos, kad
   tokios jos neišjungtų lietuvių Tautos
   Be Lietuvos radijo ir televizijos, Sąjūdis – netikras.
   Šis mitingas – vienas iš Tautos sukilimo pradžios daugelio ženklų.
   Nepramiegokim tikro sujudimo sukilimo : )

 2. Diedas:

  Pas mitinguotojus vėliava su Če Gevaros galva.
  Gerą simbolį pasirinko mokytojai.
  Raudonas banditas, perversmų specialistas, galvažudys – mokytojams pavyzdys?
  Skaičiau šito gangsterio knygutę su pamokymais kaip padaryt revoliuciją.
  Pirmiausia reikia sukelt žmonių nepasitenkinimą. Tada tiems nepatenkintiems pažadėt tai, apie ką jie svajoja. Tų pačių apgautų vargšų pagalba nuversti valdžia, galiausiai viską pavogt ir tarp savų pasidalint.
  Dar yra pamokymų iki kokio lygio galima terorizuot ir revoliucijos vardu apiplėšinėt valstiečius, kad jie nesukiltų prieš pačius revoliucionierius ir dar daug kitų komunist-banditiškų patarimų.
  Visai nenustebčiau, kad šitie “nelaimingi” raudonieji mokytojai būtų atsinešę transparantus su Lenino ir Stalino galvom.

 3. ŽEMAITIS:

  Apgailėtina, kad mokytojai į savo tarpą įsileido rėksmingąsias profsąjungas ir net čegavarinius komunistus…

  Tai parodo gana žemą mentaliteto lygį.

  Dar blogaiu, kad vienoje gretoje su profsąjungininkai ir čegevarininkais ėjo ir Tėvynės sąjungos bei liberalų politikai. Gėda!

 4. Žmogus:

  Manau, kad vienintelė išeitis Skverneliui : skolintis tuos 300mln ir patenkinti rėksnius, kitaip jų nesuvaldysi.Ir tą reikia padaryt kuo greičiau, o po to nors ir tvanas….Yra labai svarbių dalykų ir be to:Migrantų laisvo įsileidimo klausimas, vaikų smurtinio paėmimo klausimas, pagaliau artėjantys rinkimai ir t.t..
  Tik man labai įdomu, kaip tą smukusį mokytojų prestižą gali Premjeras pakelt, kai patys mokytojai jį žlugdo kovodami laipiojimais per langus ir nešiodamiesi čegevaros portretus.Kaip tokius mokytojus gerbt????

  • Nuomonė:

   bet galimai siūlot skolintis,visų mokesčių mokėtojų sąskaita ir “duoklę”,kaip sakot”rėksniams” “mokėti?Na ne kokia mintis? Čia kaip su bobute ir gelda būtų.Apetitas auga bevalgant.Jei mokytojai nevertina galimybės atostogauti du ir daugiau mėn apmokamų iš visų dirbančiųjų suneštų į biudžetą pinigėlių dėka,tai gavę daugiau prašys daugiau.”Apetitas auga bevalgant”Tiesos.lt yra mokytojos labai geras straipsnis,kaip tie mokytojams skirti pinigėliai išbarstomi po visokias prilipdytas organizacijas,firmeles.Tai esmė ,matomai,jų neracionaliam panaudojime.

   • Algimantas:

    Mano nuomone reikėtų įvęsti tvarką kariniuose pirkimuose, sutaupyti tuos tris šimtus milijonų ir pervesti juos mokytojų poreikiams. Ir iš viso, kol dar visai neišnaikinti, reikia pradėti rūpintis savo tautos reikalais, o ne kokių nors globalistų terorizuojančių ne tik Lietuvą. Tas labiausiai turėtų rūpėti mokytojams, nes jie tiesia tautos kelią į ateitį/

    • s.m.:

     Deja, Tiesos.lt nuo sekmadienio vakaro aštuntos neatsidaro. Ne tik mokytojos gero straipsnio, bet išvis nieko neperskaitysite. Natūraliai kyla klausimas, – kokiems “teisinės demokratinės” Lietuvos stalinams prisireikė blokuoti normalų portalą…
     Netikiu, kad jo savininkai neturėjo ar pamiršo susimokėti keliolika eurų kassmetinį abonentą už domeinų ganytojams.

 5. jurgis:

  Če Gevara reiškia revoliuciją… Tai ne mitingas , o – REVOLIUCIJA. Bet gi autorius rašo, kas ja gali pasinaudoti. Nu, politikai be abejo, kas dar?

 6. Prašalietis:

  Č. Iškauskas. „Paskutinis skambutis“ valdžiai. Kas juo gali pasinaudoti?… Kaip rodo nesena Lietuvos istorija, “paskutinių skambučių laikais geriausiai sudirba” politinių ir juos aptarnaujančių struktūrų “tautiniai” revoliucionieriai-profesionalai . Tą jau ne vieną kartą įrodė V. Lansbergis, jo neužslapstinti ir užslapstinti bendražygiai, kiti 75 metams užslapstinti “tautiniai” KGB – istai ir Brazauskas su savo “tautiniais”komunistais. Brazauskiniai komunistai išsilakstė, todėl beliko…..

 7. Iš tiesų:

  Švietimo ir mokslo srity problematiška yra ne tik piniginiai reikalai,bet dar svarbiau mokyklų ir aukštųjų mokslo įstaigų programų ir auklėjimo turinio prasta kokybė bei pragaištingas akademinės bendruomenės siekis ,,sutarptautinti bendravimą”. Visa tai grindžiama neva ,,modernia” neoliberalizmo ideologija,kuri visų pirma lietuvių kultūrą,kalbą,istorinę atmintį stumia į paraštes , o pilietiškumą ugdo be tautiškumo ir patriotizmo.Tad, švietimo ir mokslo plotmėje vyrauja Lietuvai nepriimtinos globalizmo ir kosmopolitizmo idėjos,deja. Bet protestuotojai ir streikuojantys apie tai nė žodžio,deja.Tik pinigai,pinigai…

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   Deja, tokiame autoriaus tekste (bei kitų šviesuolių tekstuose) nėra svarbiausios problemos matymo daugiapartinio banditizmo laikmetyje, todėl Tauta trypčioja vietoje ir nieko nedaro. Norint pamatyti svarbiausią problemą, Tautos šviesuoliams reik žinoti, kad
   visuomenės k_o_k_y_b_ė yra tiesiogiai proporcinga pinigų k_o_k_y_b_e_i.
   ___________________________________________________________
   Dabar, Tautai yra viršvalstybinės jėgos primestas eURAs, kurio pagalba svetimšaliai turi puikią galimybę ir gali l. lengvai pribaigti Tautą ir valstybę.
   ********************
   Okupuotoji Lietuva (komunistuojančių partinių gaujų)
   2018 gruodžio 10

 8. Rimgaudas:

  Prisiminkime Pietų Amerikos žemyno anarchistą Če Gevara. Maskva jį kėlė kaip revoliucionierių, ginklu kovojantį prieš kapitalistinę priespaudą. Prisiminkime anarchistą Paleckiuką, kuris langų daužymu kvietė pakilti liaudį, taipogi jedinstvennikus. Prisiminkime prezidentą Algirdą Brazauską, kuris step by step, o ne revoliucijos būdu, kūrė Lietuvos ateitį. Anarchistai (pirštais nesibadysime) vėl atsirado ir jų keliama sumaištimi naudojasi priešiškos mums valstybės. Tad, nesiduokime provokuojami.

 9. Cirkas:

  Koncervai per tiek metų nekėlė atlyginimų moktyojams, o dabar jau patys savo šūdais drabsto naują valdžia. Visi tie mokytojai patikrinkite, yra koncervų partijos paplaiminti. Čia yra politikavimas, o ne sveikas protestas dėl žemų atlyginimų.. Atlyginimai žemi visų.. Važiuokit į Šveicarija gyventi jeigu Lietuva bloga. Už žemus atlygnimus reikia dėkoti ankstesnėm valdžiom.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: